Fransa Hakkında Temel Bilgiler

Mavi, beyaz, kırmızı çizgili bayrağıyla özgürlük, eşitlik ve kardeşlik mottosunu ülkesinin kurucu prensibi ilan eden Fransa, dünya kültür, medeniyet ve siyasi tarihinde nev-i şahsına münhasır bir yere sahiptir. Aşıkların şehri Paris, dünyanın bir numaralı balayı destinasyonu ve en önemli turistik adreslerinden biridir. Edebiyatın, sinemanın, resmin kısacası sanatın her alanında her dönem söz sahibi olmuş Fransa, Avrupa’nın en çalkantılı siyasi olaylarında da önemli bir aktör olarak yer almıştır. İnsanlarının kibri ve kendi dillerinden başka dil konuşmama eğilimleri, kritik önemdeki savaşlarda büyük yenilgiler alan ordusu dünya çapında bir kinaye unsuru olsa da, UNESCO tarafından kültür mirası olarak tescillenmiş zenginlikleri açısından Avrupa’nın üçüncü ülkesi olan Fransa, EyfelKulesi, VersaySarayı,NotreDameKatedrali,Bordeaux’daki şarap bağları, Napolyon’u, MarieAntoinet’iyle yılda 83 milyon yabancı turisti kendine çeken bir mıknatıstır.

Fransa konaklama açısından da oldukça zengin bir ülkedir. Fransa'da konaklama yapmayı düşünüyorsanız en iyi fırsatlar için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Fransa’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Başkenti Paris olan Fransa’da ana karadaki 12 bölge ve Korsika Adası’ndan oluşan toplam 13 bölgesi vardır. Beş adet bölge de deniz aşırı uzaklıkta olup Fransa’ya bağlı olan topraklar için ayrılmıştır. Kısa zaman önce 27’den 18’e indirilen bu bölgelerden altı tanesinin isimleri konulmuştur: Alsace-Champagne-Ardenne-Loraine, Aquitaine-Limousin-Poitou-Charantes, Auvergne-Rhone-Alpes, Bourgogne-Franche-Comte, Languedoc-Roussillon-Midi-Pyrenees, Nord-Pas-de-Calais-Picardie. Kalan bölgeler de Ekim 2016 tarihine kadar isimlerini seçeceklerdir. En büyük şehirleri arasında Marsilya, Lyon, Nice, Nantes, Strasbourg, Montpeiller, Bordo, Nimes, Aix-en-Provance, Rouen ve Toulouse vardır.

Fransa Nerededir?

Batı Avrupa’da yer alan Fransa Belçika, Lüksemburg, Almanya, İsviçre, İtalya, Monako, İspanya ve Andora Krallığı ile sınır komşusudur. Kuzey Denizi ve İngiliz Kanalı’ndan Akdeniz’e uzanan geniş bir alana yayılır.

Fransa’da Konuşulan Diller

Fransa’nın resmi dili Fransızcadır. Üstelik ülkedeki insanların hemen hepsi Fransızca’dan başka herhangi bir dili bilseler dahi konuşmama eğilimindedirler.

Fransa’da Din ve İnanış

Fransa seküler bir ülkedir. Buna karşılık özellikle Katolik nüfusun yoğun olduğu ülkede nüfusun sadece yüzde 5’lik kısmı kiliseye düzenli gitme eğilimindedir. Ülkede ayrıca Budist, Müslüman ve Yahudi nüfus da yaşar.

Fransa’nın Kısa Tarihi

Demir Çağı’nda Keltlerin yerleşmesiyle tarih sahnesine çıkan Fransız toprakları MÖ.51 yılında Kutsal Roma İmparatorluğu’nun hâkimiyetine girmiştir. Barbar kavim saldırıları sırasında Frenk kavminin eline geçen topraklarda, Frenkler tarafından Fransız Krallığı kuruldu. Ortaçağın sonlarında, İngilizlere karşı sürdürülen Yüzyıl Savaşları’nın galibi olarak, Avrupa çapında etkinliğini arttıran Fransa merkezi mutlak monarşi yapısını da güçlendirmiştir. 16. yüzyılın mezhep savaşlarından olumsuz etkilenen Fransa’nın politik, kültürel ve askeri anlamda ciddi bir hâkim güç olması ise 14. Louis zamanına denk düşer. 1789 yılında gerçekleşen Fransız Devrimi ile yıkılan krallık, cumhuriyet rejimini benimseyerek dünyanın ilk cumhuriyetlerinden biri olmuştur. Napolyon, yönetime geldikten sonra cumhuriyeti kaldırıp kendini Fransız İmparatoru ilan etmiştir. Uzun süren Napolyon Savaşları’ndan sonra krallık yeniden mutlaki monarşiye, 1830 yılında da anayasası olan bir meşruti monarşiye evrildikten sonrabenzeri bir süreci sonraki dönemde yine yaşayan Fransa en son, 1870 yılında üçüncü kez cumhuriyet olmuştur.
19. yüzyılda önemli bir sömürgeci güç haline gelen Fransa, 1. Dünya Savaşı’nı zaferle atlatmıştır. 2. Dünya Savaşı’nda Nazi rejiminin işgaline maruz kalan Fransa’da rejim çökmüştür. İşgalin kalkmasından sonra dördüncü kez cumhuriyet ilan edilmiştir. Bu rejim de Cezayir Savaşı sürecinde çökmüştür. Nihayet 1958 yılında Charles de Gaulle tarafından beşinci kez ilan edilen cumhuriyet günümüzde de varlık göstermektedir.

Fransa’ya Ne Zaman Gidilir?

Fransa’nın Akdeniz kıyıları yaz turizmi için idealdir. Pireneler ve Alpler üzerinde kış turizmi çok canlıdır. Fransız Alpleri için en uygun dönem ocak ve şubattır. Güney bölgesi dışında yıl boyu yağış alan Fransa’yı ziyaret etmek için en uygun dönemlermayıs-ekim arasıdır. Bordeaux’nun meşhur bağ bozumuna katılmak içinse uygun dönem eylül-ekim aylarıdır.

Fransa’ya Nasıl Gidilir?

Fransa’ya İstanbul’dan ve Ankara’dan haftanın hemen her günü direkt ve aktarmalı uçuşlar vardır. Bu uçuşlar Paris, Bordeaux, Nice, Nantes, Marsilya ve Lyon’adır.

Fransa’da İklim ve Hava Durumu

Fransa’da dört iklim bandı vardır. Batı ve kuzeybatısında, ılık yazlar ve serin ama soğuk olmayan kışlar yaşanan okyanus iklimi hâkimdir. Kuzey doğuda yarı-kara iklimi özellikleri görülür. Yazlar sıcak kışlar soğuktur. Güneyinde Akdeniziklimi hâkimdir. Dağlık bölgelerde ise Alpiklimi hüküm sürer.

Fransa’nın Ekonomisi

Eskiden G8 adıyla anılan şimdiki adı ise Grup 7 olan ve dünyanın endüstri devi ülkeler tarafından kurulmuş organizasyonun üyesi olan Fransa, alım gücü paritesi itibariyle dünyanın en büyük dokuzuncu, Avrupa’nın ise en büyük ikinci ekonomisidir. Dünyanın en büyük 500 şirketinden 31’i Fransa’da yer almaktadır.

Devamını Oku

Fransa Kültürü

Her ülkenin enteresan adetleri olduğu gibi Fransızların da yabancılar için ilk etapta tuhaf görünecek adetleri mevcuttur. Fransızlar, bu anlamdaki en yakın rakipleri İngilizlerden bile daha resmidir. Yeni tanıştığınız birine selam verirken ister İngilizce ister Fransızca olsun, “selam, merhaba” gibi ifadeleri kullanmanız gereksiz bir samimiyet addedilir. Bu tür mesafede olduğunuz kişilere mutlaka “iyi günler beyefendi/hanımefendi” şeklinde selam vermeniz beklenir.

Devamını Oku

Fransız Mutfağı

Dünyanın en zengin mutfaklarından biri olan Fransız mutfağı, sıradışı yemek alışkanlıklarıyla de ünlüdür. Fransızlar ‘escargotdenilen salyangozu, at eti ve kurbağa bacağı yerler. Ancak bu sadece bunları bulabileceğiniz anlamına gelmemektedir.

Devamını Oku

Fransa’nın Festivalleri

Fransa’da dini günlerin, müziğin, filmin, sanatın, sinemanın; çikolatanın, narenciyenin ve şarabın, hatta kuklaların bile festivali yapılmaktadır.

Devamını Oku

Fransa’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

Fransa’dan sevdiklerinize getirebileceğiniz en güzel hediye şüphesiz ki Fransız şarabıdır. Şişesi 3-4 Euro fiyatla enfes Fransız şaraplarını hemen her yerden temin edebilirsiniz. Şarap alışverişinizi hava limanı ve duty free’ye bırakmayın. Supermarketlerde ve şarap butiklerinde havalimanlarından çok daha uygun fiyatlara alışveriş yapabilirsiniz. Fransa’nın başkenti Paris’in meşhur Eyfel Kulesi’nin tematik pek çok ürünü vardır. Bunlar da harika hatıralar olacaktır.

Enfes Fransız peynirlerini de seyahate uygun vakumlu poşetlerde alıp sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Antika ve retro eşyalar, ikinci el kitaplar Fransa’nın her şehrinde oldukça rağbet görür. Pek çok şehirde muhteşem bitpazarları kurulur. Ancak antika fiyatlarının pek uygun olduğunu söylemek zor ancak ikinci el kitaplar açısından şanslı olabilirsiniz.

Fransa’da Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

· Yeni Yıl (1 Ocak)

· Paskalya (28 Mart)

· İşçi Bayramı (1 Mayıs)

· Yükseliş Günü (5 Mayıs)

· Zafer Günü (8 Mayıs)

· Whit Monday (16 Mayıs)

· Bastille Günü (14 Temmuz)

· Meryem Ananın Göğe Kabulü (15 Ağustos)

· Azizler Günü (1 Kasım)

· Ateşkes Günü (11 Kasım)

· Noel (25 Aralık)

Fransa Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type E / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 5oC
  • Şub 5.6oC
  • Mar 8.8oC
  • Nis 11.5oC
  • May 15.3oC
  • Haz 18.3oC
  • Tem 20.5oC
  • Agu 20.4oC
  • Eyl 16.9oC
  • Eki 13oC
  • Kas 8.3oC
  • Ara 5.5oC

Kısa Kısa

Nüfus: 66.660.000 Dili: Fransızca Para Birimi: Euro İklim: Akdeniz / Kara / Okyanus / Alp iklimi