Google+

Fransa

AVRUPAFransa
Fransa - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type E250V16 A
 • Ocaweather-icon5℃
 • Şubweather-icon5.6℃
 • Marweather-icon8.8℃
 • Nisweather-icon11.5℃
 • Mayweather-icon15.3℃
 • Hazweather-icon18.3℃
 • Temweather-icon20.5℃
 • Ağuweather-icon20.4℃
 • Eylweather-icon16.9℃
 • Ekiweather-icon13℃
 • Kasweather-icon8.3℃
 • Araweather-icon5.5℃
Nüfus: 66.660.000 Dili: Fransızca Para Birimi: Euro İklim: Akdeniz / Kara / Okyanus / Alp iklimi

Mavi, beyaz, kırmızı çizgili bayrağıyla özgürlük, eşitlik ve kardeşlik mottosunu ülkesinin kurucu prensibi ilan eden Fransa, dünya kültür, medeniyet ve siyasi tarihinde nev-i şahsına münhasır bir yere sahiptir. Aşıkların şehri Paris, dünyanın bir numaralı balayı destinasyonu ve en önemli turistik adreslerinden biridir. Edebiyatın, sinemanın, resmin kısacası sanatın her alanında her dönem söz sahibi olmuş Fransa, Avrupa’nın en çalkantılı siyasi olaylarında da önemli bir aktör olarak yer almıştır. İnsanlarının kibri ve kendi dillerinden başka dil konuşmama eğilimleri, kritik önemdeki savaşlarda büyük yenilgiler alan ordusu dünya çapında bir kinaye unsuru olsa da, UNESCO tarafından kültür mirası olarak tescillenmiş zenginlikleri açısından Avrupa’nın üçüncü ülkesi olan Fransa, Eyfel Kulesi, Versay Sarayı, Notre Dame Katedrali, Bordeaux’daki şarap bağları, Napolyon’u, Marie Antoinet’iyle yılda 83 milyon yabancı turisti kendine çeken bir mıknatıstır.

Fransa konaklama açısından da oldukça zengin bir ülkedir. Fransa'da konaklama yapmayı düşünüyorsanız en iyi fırsatlar için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Başkenti Paris olan Fransa’da ana karadaki 12 bölge ve Korsika Adası’ndan oluşan toplam 13 bölgesi vardır. Beş adet bölge de deniz aşırı uzaklıkta olup Fransa’ya bağlı olan topraklar için ayrılmıştır. Kısa zaman önce 27’den 18’e indirilen bu bölgelerden altı tanesinin isimleri konulmuştur: Alsace-Champagne-Ardenne-Loraine, Aquitaine-Limousin-Poitou-Charantes, Auvergne-Rhone-Alpes, Bourgogne-Franche-Comte, Languedoc-Roussillon-Midi-Pyrenees, Nord-Pas-de-Calais-Picardie. Kalan bölgeler de Ekim 2016 tarihine kadar isimlerini seçeceklerdir. En büyük şehirleri arasında Marsilya, Lyon, Nice, Nantes, Strasbourg, Montpeiller, Bordo, Nimes, Aix-en-Provance, Rouen ve Toulouse vardır.

Batı Avrupa’da yer alan Fransa Belçika, Lüksemburg, Almanya, İsviçre, İtalya, Monako, İspanya ve Andora Krallığı ile sınır komşusudur. Kuzey Denizi ve İngiliz Kanalı’ndan Akdeniz’e uzanan geniş bir alana yayılır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Fransa’nın resmi dili Fransızcadır. Üstelik ülkedeki insanların hemen hepsi Fransızca’dan başka herhangi bir dili bilseler dahi konuşmama eğilimindedirler.

Fransa seküler bir ülkedir. Buna karşılık özellikle Katolik nüfusun yoğun olduğu ülkede nüfusun sadece yüzde 5’lik kısmı kiliseye düzenli gitme eğilimindedir. Ülkede ayrıca Budist, Müslüman ve Yahudi nüfus da yaşar.

 

Demir Çağı’nda Keltlerin yerleşmesiyle tarih sahnesine çıkan Fransız toprakları MÖ.51 yılında Kutsal Roma İmparatorluğu’nun hâkimiyetine girmiştir. Barbar kavim saldırıları sırasında Frenk kavminin eline geçen topraklarda, Frenkler tarafından Fransız Krallığı kuruldu. Ortaçağın sonlarında, İngilizlere karşı sürdürülen Yüzyıl Savaşları’nın galibi olarak, Avrupa çapında etkinliğini arttıran Fransa merkezi mutlak monarşi yapısını da güçlendirmiştir. 16. yüzyılın mezhep savaşlarından olumsuz etkilenen Fransa’nın politik, kültürel ve askeri anlamda ciddi bir hâkim güç olması ise 14. Louis zamanına denk düşer. 1789 yılında gerçekleşen Fransız Devrimi ile yıkılan krallık, cumhuriyet rejimini benimseyerek dünyanın ilk cumhuriyetlerinden biri olmuştur. Napolyon, yönetime geldikten sonra cumhuriyeti kaldırıp kendini Fransız İmparatoru ilan etmiştir. Uzun süren Napolyon Savaşları’ndan sonra krallık yeniden mutlaki monarşiye, 1830 yılında da anayasası olan bir meşruti monarşiye evrildikten sonra benzeri bir süreci sonraki dönemde yine yaşayan Fransa en son, 1870 yılında üçüncü kez cumhuriyet olmuştur.


19. yüzyılda önemli bir sömürgeci güç haline gelen Fransa, 1. Dünya Savaşı’nı zaferle atlatmıştır. 2. Dünya Savaşı’nda Nazi rejiminin işgaline maruz kalan Fransa’da rejim çökmüştür. İşgalin kalkmasından sonra dördüncü kez cumhuriyet ilan edilmiştir. Bu rejim de Cezayir Savaşı sürecinde çökmüştür. Nihayet 1958 yılında Charles de Gaulle tarafından beşinci kez ilan edilen cumhuriyet günümüzde de varlık göstermektedir.

Fransa’nın Akdeniz kıyıları yaz turizmi için idealdir. Pireneler ve Alpler üzerinde kış turizmi çok canlıdır. Fransız Alpleri için en uygun dönem ocak ve şubattır. Güney bölgesi dışında yıl boyu yağış alan Fransa’yı ziyaret etmek için en uygun dönemler mayıs-ekim arasıdır. Bordeaux’nun meşhur bağ bozumuna katılmak içinse uygun dönem eylül-ekim aylarıdır.

Fransa’ya İstanbul’dan ve Ankara’dan haftanın hemen her günü direkt ve aktarmalı uçuşlar vardır. Bu uçuşlar Paris, Bordeaux, Nice, Nantes, Marsilya ve Lyon’adır.

Fransa’da dört iklim bandı vardır. Batı ve kuzeybatısında, ılık yazlar ve serin ama soğuk olmayan kışlar yaşanan okyanus iklimi hâkimdir. Kuzey doğuda yarı-kara iklimi özellikleri görülür. Yazlar sıcak kışlar soğuktur. Güneyinde Akdeniz iklimi hâkimdir. Dağlık bölgelerde ise Alp iklimi hüküm sürer.

Eskiden G8 adıyla anılan şimdiki adı ise Grup 7 olan ve dünyanın endüstri devi ülkeler tarafından kurulmuş organizasyonun üyesi olan Fransa, alım gücü paritesi itibariyle dünyanın en büyük dokuzuncu, Avrupa’nın ise en büyük ikinci ekonomisidir. Dünyanın en büyük 500 şirketinden 31’i Fransa’da yer almaktadır.

Bir karma ekonomi olan Fransa, altyapı sektörünün ana segmentlerinde güçlü bir üreticidir. Bu segmentler raylı sistem, elektrik, hava taşıtı, nükleer enerji ve telekomünikasyondur. Hava ve uzay taşımacılığı endüstrisinde de en güçlü aktörler biri olan Fransa, Airbus markasına sahiptir. Dünyanın en büyük altıncı ihracatçısı ve dördüncü büyük ithalatçısı olan Fransa doğrudan yabancı yatırım alımında dünya üçüncüsüdür.

Her ülkenin enteresan adetleri olduğu gibi Fransızların da yabancılar için ilk etapta tuhaf görünecek adetleri mevcuttur. Fransızlar, bu anlamdaki en yakın rakipleri İngilizlerden bile daha resmidir. Yeni tanıştığınız birine selam verirken ister İngilizce ister Fransızca olsun, “selam, merhaba” gibi ifadeleri kullanmanız gereksiz bir samimiyet addedilir. Bu tür mesafede olduğunuz kişilere mutlaka “iyi günler beyefendi/hanımefendi” şeklinde selam vermeniz beklenir.

Selamlaşmalarda ve vedalarda el sıkışılır. Ancak çok yakın arkadaşlar ve aile bireyleri bu durumlarda yanaktan öpüşür. Fransız erkekleri aile bireyleri ve çok yakın oldukları erkek arkadaşları dışında erkeklerle asla yanaktan öpüşmez sadece el sıkışırlar. İşaret parmağıyla birini işaret etmek büyük bir kabalıktır.

Dünyanın en zengin mutfaklarından biri olan Fransız mutfağı, sıradışı yemek alışkanlıklarıyla de ünlüdür. Fransızlar ‘escargot denilen salyangozu, at eti ve kurbağa bacağı yerler. Ancak bu sadece bunları bulabileceğiniz anlamına gelmemektedir.

Fransız mutfağının şüphesiz en meşhur detayları muhteşem şarapları ve peynirleridir. Farklı bölgelerde farklı süt ürünleri ve üzümlerle yapılan peynir ve şarapların hepsi başlı başına bir lezzettir. Fransız mutfağında her şaraba eşlik etmesi uygun olan bir peynir türü vardır. Rokfor, Brie ve Camembert en meşhur Fransız peynirleridir. En meşhur şaraplar ise Bordo bölgesinde yetişen üzümlerden üretilir. Fransa’nın Champagne bölgesinin üzümleri ile üretilen şampanya adını o bölgeden almaktadır. Uluslararası olarak tescil edilmiş olan şampanya sadece o bölgenin üzümlerinden üretilebilmektedir.

Michelin yıldızı uygulaması, Fransız bir şirket olan Michelin’in ürettiği bir proje olarak ilk önce Fransız mutfağına yönelik derecelendirmeler ile başlatılmıştır. Yemekler ordövr ile başlar, ana yemeğin ardından ise peynir ya da tatlı menüsü gelir.

En popüler Fransız ordövrleri somon terin ile kaz ciğeri olarak bilinen ‘Foie Gras’tır. Kahvaltılarda da tercih edilen ‘Croque Monsieur aynı zamanda bir ordövrdür. Patates kızartması ve biftek ile ‘Pot au Feu denilen ve havuç, soğan ve kereviz sapı ile birlikte haşlanmış dana etinden oluşan yemek en popüler ana yemeklerdir.

Fransız mutfağının tatlıları da peynirleri kadar meşhurdur. Milföy pastası, ekler, parfe, sufle, krem brule, makaron, krep ve çikolatalı mus dünyacı meşhur Fransız tatlılarının yalnızca birkaçıdır.

Fransa’nın Festivalleri

Fransa’da dini günlerin, müziğin, filmin, sanatın, sinemanın; çikolatanın, narenciyenin ve şarabın, hatta kuklaların bile festivali yapılmaktadır.

Fransa’dan sevdiklerinize getirebileceğiniz en güzel hediye şüphesiz ki Fransız şarabıdır. Şişesi 3-4 Euro fiyatla enfes Fransız şaraplarını hemen her yerden temin edebilirsiniz. Şarap alışverişinizi hava limanı ve duty free’ye bırakmayın. Supermarketlerde ve şarap butiklerinde havalimanlarından çok daha uygun fiyatlara alışveriş yapabilirsiniz. Fransa’nın başkenti Paris’in meşhur Eyfel Kulesi’nin tematik pek çok ürünü vardır. Bunlar da harika hatıralar olacaktır.

Enfes Fransız peynirlerini de seyahate uygun vakumlu poşetlerde alıp sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Antika ve retro eşyalar, ikinci el kitaplar Fransa’nın her şehrinde oldukça rağbet görür. Pek çok şehirde muhteşem bitpazarları kurulur. Ancak antika fiyatlarının pek uygun olduğunu söylemek zor ancak ikinci el kitaplar açısından şanslı olabilirsiniz.

PARİS BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 16 AVENUE DE LAMBALLE 75016 PARIS/ FRANCE

Telefon: 00–33–153 92 71 11 (3 lignes)

Faks: 00 33 1 45 20 41 91

ambassade.paris@mfa.gov.tr

http://paris.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Fransa

· Yeni Yıl (1 Ocak)

· Paskalya (28 Mart)

· İşçi Bayramı (1 Mayıs)

· Yükseliş Günü (5 Mayıs)

· Zafer Günü (8 Mayıs)

· Whit Monday (16 Mayıs)

· Bastille Günü (14 Temmuz)

· Meryem Ananın Göğe Kabulü (15 Ağustos)

· Azizler Günü (1 Kasım)

· Ateşkes Günü (11 Kasım)

· Noel (25 Aralık)