Toulouse Hakkında Bilinmesi Gerekenler

architecture-3089333_960_720.jpg

Fransa’nın güneybatısında yer alan Toulouse, Garonne Nehri’nin çevresinde kurulmuştur. Haute-Garonne departmanında bulunan Toulouse, Paris, Lyon ve Marsilya’dan sonra Fransa’nın dördüncü büyük şehridir. Yaklaşık 950 bin kişinin yaşadığı Toulouse gelişmiş sanayisi ve genç nüfusu ile Avrupa’nın önde gelen şehirlerinden biridir. Garonne Nehri’nin ikiye böldüğü Toulouse kiremit renkli binaları ile ünlüdür. Bu nedenle halk arasında “Pembe Şehir” anlamına gelen “La Ville Rose” olarak da adlandırılmaktadır. Midi-Pyrenees Bölgesi’nde bulunan Toulouse kiliseleri, köprüleri, tarihî binaları, müzeleri ile Avrupa’nın gizli kalmış şehirlerinden biridir. Paris’in aksine sıcakkanlı insanları ile Toulouse’da tam bir Akdeniz şehri havası hâkimdir. Toulouse aynı zamanda Avrupa’nın en büyük havacılık merkezidir.

Tanıtım Videosu

Devamını Oku

Toulouse Nerededir?

Toulouse, Fransa’nın güneybatısında yer alan bir şehirdir. Midi-Pyrenees bölgesinin merkezi olan şehir, Haute- Garonne departmanında konumlanır. Montpellier şehrine 240 kilometre uzaklıkta bulunan Toulouse, Bordeaux’ya da 250 kilometre mesafededir.

Toulouse’a Nasıl Gidilir?

passenger-plane-19469_960_720.jpg


Toulouse’a İstanbul’dan haftanın her günü karşılıklı uçak seferleri yapılmaktadır. Ortalama 3,5 saat süren uçak yolculuğu sonrası buraya ulaşabilirsiniz. Paris’ten Toulouse’a gelmeyi düşünenler için yolculuk trenle ortalama 4,5 saat sürmektedir. Marsilya - Toulouse arası ise trenle yaklaşık 3,5 saattir. Diğer Fransa şehirlerinden buraya ulaşmak isterseniz araba kiralayabilir veya şehirlerarası otobüsleri de tercih edebilirsiniz.

Toulouse’a Ne Zaman Gidilir?

architecture-3205747_960_720.jpg

Güneybatı Fransa’da yer alan Toulouse şehrinde sıcak ve ılıman bir iklim hakimdir. Temmuz yılın en kurak ayı olurken şehirde en fazla yağış nisan - mayıs ayında görülmektedir. Temmuz ayında Toulouse şehrinde sıcaklık ortalama 21 derece olurken ocak ayında bu değer 5 dereceye kadar düşmektedir. Yıl boyunca ortalama sıcaklık 17 derece civarındadır. Akdeniz ikliminin etkili olduğu şehri ziyaret etmek için en ideal dönem sonbahar aylarıdır. Eylül, ekim ve kasım aylarında hem az yağmur yağar, hem de sıcaktan bunalmadan rahatlıkla şehri keşfedebilirsiniz.

Toulouse birçok Avrupa şehrine göre yazın daha sakin olmakla birlikte oteller yaz döneminde fiyat artışına gitmektedir. Eğer bütçe dostu bir tatil planı yapmak istiyorsanız haziran - ağustos ayları arasında fiyatların diğer aylara oranla biraz daha yüksek olduğunu unutmayın. Nisan - mayıs ayları genellikle yağmurlu geçse de hava sıcaklığı oldukça idealdir. Öğle saatlerinde bile zorlanmadan yürüyüş yapabilir, şehri sakinken gezmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Toulouse’da yılın hemen her dönemi birbirinden renkli festivaller düzenlenmektedir. Şehre şubat ayında yolunuz düşerse Fête de la Violette (Menekşe Bayramı)’na katılabilir, 14 - 17 Haziran tarihleri arasında düzenlenen Rio Loco Müzik Festivali ile 3 gün boyunca eğlenceye doyabilirsiniz. 29 Haziran - 8 Temmuz arası düzenlenen Tango Festivali’ni ve yaz ayına damga vuran Toulouse d’ête’yi (Toulouse Yaz Festivali) mutlaka not almanızı tavsiye ederiz.

Toulouse'da Nerede Kalınır?

Fransa’nın turistler tarafından çok bilinmeyen şehirlerinden biri olan Toulouse, Akdeniz’e ve İspanya sınırına yakın bir şehirdir. Ülkenin en büyük dördüncü şehri olan Toulouse’u Garrone Nehri ikiye böler. Haliyle Akdeniz iklimi etkisinde olduğu için yıl boyunca şehirde hava gezmeye müsait sıcaklıklardadır. Aslında hem Fransa, hem de tüm Avrupa için havacılık sektöründe çok önem taşıyan bu şehirde keşfedilmeyi bekleyen çok nokta vardır. Hatta Roma döneminden kalma binaların kırmızı tuğlaları zaman içinde renk değiştirdiği için, şehrin takma adı da La Ville Rose (pembe şehir) olmuştur. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Toulouse otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Toulouse’da Nerede Kalınır - Toulouse'un Bölgeleri 

Toulouse’a gelenlerin kalmak istediği bölge genelde Dowtown veya Vieux Quarter olarak bilinen şehir merkezidir. Bu bölgede konaklayanlar çoğu turistik noktayı yürüyerek bile görebilirler. Yüzölçümü olarak da aslında oldukça büyüktür ancak en çok ilgi çeken bölge hep Vieux Quarter olmuştur. 

Toulouse, haritalarda coğrafi olarak bölünmüş olsa da, merkez ve dışında kalan noktalar olarak adlandırmak, şehri ziyaret edenler için daha kolay olacaktır. Garrone Nehri’nin iki yakasında da yayılarak devam edilen şehirde, nehrin sağ tarafı daha turistiktir. Aşağıda önerdiğimiz bölgelerin bir tanesi hariç hepsi de nehrin sağ tarafındadır.

Toulouse’da ulaşım büyük ölçüde otobüs, tramvay ve metro aracılığıyla sağlanır. Tiesso isimli şirket, şehirdeki ulaşımın büyük çoğunluğunu sağlar. Otobüs için biletleri şoförlerden 2 euro’ya, makinelerden ise 1,60 euro’ya satın alabilirsiniz. Bir günlük bilet 6 euro iken, 3 günlük bilet ise 12 euro’dur. Eğer şehirde daha uzun vakit geçirecekseniz veya toplu taşımayı çok sık kullanacaksanız bu tip biletleri tercih edebilirisiniz. Araba kiralamak özellikle şehrin daha uzak bölgelerine gidecekseniz tercih edilebilir ancak şehir merkezinde trafik ve park yeri bulma sorunları çekebilirsiniz. 

Vieux Quarter Bölgesindeki Toulouse Otelleri 

Şehrin tarihî bölgesi olduğu için turistlerin en çok ilgisini çeken bölge Vieux Quarter’dır. Capitole binası bu bölgede en ilgi çeken yapılardan biridir. Aynı zamanda Galleries Lafayette ve çeşitli müzeler, bölgeyi ideal bir turist merkezi haline getirmiştir.  

 • Crowne Plaza Toulouse
  Özellikler:
  5 yıldızlı, evcil hayvan dostu, otopark
  Fiyat: Geceliği 105 € - 208 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Crowne Plaza Toulouse

 • Hotel Le Pere Leon
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi hizmeti, otopark
  Fiyat: Geceliği 88 € - 124 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel des Beaux Arts
  Özellikler:
  4 yıldızlı, otopark, evcil hayvan dostu
  Fiyat: Geceliği 98 € - 158 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın

 • Novotel Toulouse Centre Wilson
  Özellikler:
  4 yıldızlı, bar, spa ve sağlık merkezi
  Fiyat: Geceliği 89 € -168 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • La Cour Des Consuls
  Özellikler: 
  5 yıldızlı, bar, spa ve sağlık merkezi
  Fiyat: Geceliği 202 € - 298 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  La Cour Des Consuls

St. Sernin Bölgesindeki Toulouse Otelleri 

Saint Sernin Bazilikası’nın adını verdiği bu bölge de Vieux Quarter’ın hemen yanındadır ve Rue du Taur Caddesi ile buraya bağlanır. Şehrin Latin mahallesi diyebileceğimiz bölgede eski binalar ve müzeler bulunur, ayrıca küçük dükkânları, kafeler ve barlarıyla şehirdeki öğrenci nüfusunun da yoğun olduğu bir bölgedir.   

 • Hotel St Serenin
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi hizmeti, otopark
  Fiyat: Geceliği 80 € -145 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel St Serenin

 • Villa du Taour
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi hizmeti, bar
  Fiyat: Geceliği 110 € - 162 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • İbis Toulouse Centre
  Özellikler:
  3 yıldızlı, bar, ücretsiz Wi-Fi hizmeti
  Fiyat: Geceliği 53 € - 108 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Ours Blanc
  Özellikler:
  2 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi hizmeti, otopark
  Fiyat: Geceliği 46 € - 95 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Le Clocher de Rodez
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi hizmeti, havalimanı servisi
  Fiyat: Geceliği 44 € -118 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Le Clocher de Rodez

Matabiau Bölgesindeki Toulouse Otelleri 

Özellikle tren garı sebebiyle popülerleşen Matabiau oldukça yoğun bir bölgedir. Diğer şehirlerin Toulouse ile kara yolu bağlantısı buradan sağlanır. Şehirlerarası seyahat edenler için uygun bir bölgedir ve merkezden daha ucuz konaklama seçenekleri bu bölgede bulunabilir.

 • Hotel Icare
  Özellikler:
  2 yıldızlı, otopark, evcil hayvan dostu
  Fiyat: Geceliği 58 € - 78 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Icare

 • Arnaud Bernard Hotel
  Özellikler:
  2 yıldızlı, otopark, ücretsiz Wi-Fi hizmeti
  Fiyat: Geceliği 61 € - 101 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel d’Orsay
  Özellikler:
  2 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi hizmeti, otopark
  Fiyat: Geceliği 67 € - 73 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel de Bordeaux
  Özellikler:
  2 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi hizmeti, otopark
  Fiyat: Geceliği 58 € - 76 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Nemea Appart Hotel Residence Concorde
  Özellikler:
  4 yıldızlı, otopark, ücretsiz Wi-Fi hizmeti
  Fiyat: Geceliği 76 € - 101 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Nemea Appart Hotel Residence Concorde

Purpan Bölgesindeki Toulouse Otelleri

Diğer tüm bölgelerden daha uzakta olan Purpan, şehir merkezinden biraz uzaklaşmak isteyenlerin tercihi olmuştur. Buradaki konaklama birimleri şehir merkezine göre daha uygun fiyatlıdır. Prupan, nehrin diğer yakasındaki semtlerden biridir.

 • Campanile Toulouse Purpan
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi hizmeti, otopark
  Fiyat: Geceliği 40 € -93 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Campanile Toulouse Purpan

 • B&B Hotel Toulouse Purpan Zenith
  Özellikler:
  2 yıldızlı, otopark, ücretsiz Wi-Fi hizmeti
  Fiyat: Geceliği 48 € - 74 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • İbis Toulouse Purpan
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi hizmeti, bar
  Fiyat: Geceliği 39 € - 97 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Vol de Nuit Purpan
  Özellikler:
  2 yıldızlı, otopark, engelli konuklar için olanaklar
  Fiyat: Geceliği 53 € - 82 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Palladia
  Özellikler:
  4 yıldızlı, spa ve sağlık merkezi, bar
  Fiyat: Geceliği 74 € -166 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Palladia

Blagnac Bölgesindeki Toulouse Otelleri 

Havacılıkla ünlü bir şehir olan Toulouse’ta, havacılık sektörünün merkezinde konaklamak isteyenler için Blagnac en mantıklı seçenektir. Şehrin havalimanının bulunduğu bölgede yanı sıra uçak üretilen fabrikaları da görmek mümkün.

 • Radisson Blu Hotel Toulouse Airport
  Özellikler:
  4 yıldızlı, bar, evcil hayvan dostu
  Fiyat: Geceliği 73 € -226 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Radisson Blu Hotel Toulouse Airport

 • İbis Budget Toulouse Airport
  Özellikler:
  2 yıldızlı, otopark, ücretsiz Wi-Fi hizmeti
  Fiyat: Geceliği 41 € - 63 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Campanile Toulouse Aeroport
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi hizmeti, otopark
  Fiyat: Geceliği 42 € - 111 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Aerel Toulouse Blagnac Aeroport
  Özellikler:
  3 yıldızlı, otopark, engelli konuklar için olanaklar
  Fiyat: Geceliği 54 € - 87 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Holiday Inn Toulouse Airport
  Özellikler:
  4 yıldızlı, evcil hayvan dostu, bar
  Fiyat: Geceliği 66 € -202 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Holiday Inn Toulouse Airport

Toulouse'da bölgelere konaklama önerilerimiz bu şekilde, bu rehberde aradığınızı oteli bulamadıysanız Toulouse Otelleri Rehberi'mize bakmanızı da öneriyoruz. Ayrıca tüm Toulouse otellerini görmek için tıklayın.

Toulouse Otelleri

Fransa’nın güneyinde yer alan Toulouse, ülkenin en büyük dördüncü şehri olmasına rağmen henüz turistler tarafından çok yoğun ilgi gören bir yer haline gelmemiştir. Akdeniz ikliminin hâkim olduğu şehir, havacılık sektörü için önemli bir yer tutuyor. Keşfedilmeyi bekleyen Toulouse’da ilgi çekici birçok müze ve tarihî yapı bulunmaktadır.  

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Toulouse otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Toulouse Gezilecek Yerler

Midi-Pyrenees Bölgesi’nin merkezi konumunda yer alan Toulouse tarihî yapıları, doğal güzellikleri ve sakinliği ile ziyaretçilerini büyülemektedir. Fransızların “Pembe Şehir” unvanını verdikleri Toulouse’a 2 - 3 gününüz ayırıp bu tarihî şehrin her yerini rahatlıkla gezebilirsiniz.

Toulouse Gezilecek Yerler


Fransa’nın en büyük dördüncü şehri olan Toulouse’da gezilip görülebilecek pek çok yer bulunuyor. Toulouse gezinize şehrin en ihtişamlı yapısı olan Aziz Sernin Bazilikası ile başlayabilirsiniz. Aziz Etienne Katedrali ve Jacoben Manastırı da gezi listenize ekleyebileceğiniz önemli dini yapıların başında geliyor. Şehrin kalbi Capitol Meydanı, tarihî kanal Canal du Midi ve Fransa’nın en uzun nehirlerinden biri olan Garonne Nehri gezi listenizin üst sıralarında yer almayı hak ediyor. Sanata meraklıysanız Auguistin Müzesi, Modern Sanatlar Müzesi ve Hotel d’Assezat’ı ziyaret edebilir, Cite De l'Espace’da unutulmaz bir uzay deneyimi yaşayabilirsiniz. Listede adı geçen yerlerle ilgili detaylı bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Toulouse Şehir İçi Ulaşım

fall-3426969_960_720.jpg
 

Fransa’nın önde gelen şehirlerinden biri olan Toulouse’da ulaşım ağı oldukça gelişmiştir. Şehir merkezini yürüyerek kolaylıkla gezebileceğiniz gibi şehrin dilediğiniz bölgesine metro, tramvay ve otobüsler ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Toulouse’da toplu ulaşım hizmeti Tisseo firması tarafından sağlanmaktadır. Şehirde iki metro hattı, 2 tramvay hattı, 84 otobüs hattı bulunmaktadır. Şehri metro ile keşfetmek isteyenler için A hattı Basso Cambo - Balma Gramont arasında yolcu taşımacılığı yapmaktadır. B metro hattı ise Borderouge - Ramonville arası çalışmakta olup her iki metro hattı da sabah 05.00’te hizmete başlamaktadır. Pazar - perşembe arası metro gece yarısında kadar yolcu taşırken cuma ve cumartesi günleri gece saat 03.00’e kadar yolculuk yapılabilmektedir. Toulouse şehri metro haritasını buradan inceleyebilirsiniz.

https://www.tisseo.fr/sites/default/files/plan_schematique_A_B.pdf

Metro, Tramvay ve Otobüs bileti için fiyatlar:

Tek kişilik bilet: 1,60 euro (şoförden alınırsa 2 euro)

10 yolculuk: 13,40 euro

1 günlük sınırsız bilet: 6 euro

3 günlük sınırsız bilet: 12 euro

Şehir içi ulaşım için biletleri gazete bayilerinden, metro ve tramvay gişelerindeki makinelerden temin edebilirsiniz.

Blagnac Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Toulouse’a gelmek için hava yolunu tercih ederseniz Blagnac Havaalanı şehir merkezine 10 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Havaalanı’ndan şehir merkezine metro, otobüs veya shuttle ile kısa sürede ulaşım sağlayabilirsiniz. Blagnac Havaalanı şehir merkezi arası ulaşım ücreti 8 euro’dur. Havaalanı servisi Toulouse - Blagnac Havaalanı'ndan Toulouse Matabiau istasyonuna her 20 dakikada bir düzenlenmektedir. Havalimanından şehir merkezine ulaşım için taksileri tercih ederseniz ortalama ücret 30 euro civarındadır.

Toulouse şehri detaylı ulaşım haritasını buradan inceleyebilirsiniz.

https://www.tisseo.fr/sites/default/files/plan_lignes_principales.pdf

*Ulaşım fiyatları Temmuz 2018 dönemine aittir.

Toulouse Mutfağı

Foie_gras_en_cocotte.jpg
 

Yemek pişirmenin adeta sanata dönüştüğü Fransız mutfağı dünyanın en zengin mutfaklarından biridir. Toulouse’a yolunuz düştüğünde birbirinden lezzetli yiyecekleri tatma imkânı bulabilirsiniz. Farklı et ve sebzelerle hazırlanan garbure çorbası Fransız mutfağının lezzetli başlangıçlarından biridir. Toulouse’da denemenizi önerdiğimiz diğer bir lezzetse Fransa’nın meşhur kaz ciğeridir. Foie Gras adı ile menüde bulabileceğiniz kaz ciğeri severek tüketilen yöresel yemeklerin başında gelmektedir. Sosis ve fasulye karışımı ile hazırlanan cassoulet ise Toulouse seyahatinize tat katacak yemeklerden bir diğeridir. Bir çeşit güveç olan cassoulet görünüşüyle kuru fasulyeyi andırsa da lezzet olarak çok daha farklıdır. Birçok restoranda bulabileceğiniz ördek, değişik tatlara açık olanlar için mide ziyafeti yaşatacak yemeklerden biridir. Çeşitli soslar ve baharatlarla hazırlanan yemeği şehirdeki hemen her restoranda deneme şansı bulabilirsiniz.

350’den fazla peynir çeşidi bulunan Fransa adeta bir peynir cennetidir. Farklı peynirler denemeyi seviyorsanız roquefort, camembert, laguile, salers gibi peynirleri listenize eklemenizi tavsiye ederiz. Kayısı, limon ve pudra şekeri ile hazırlanan fenetra ise yemek sonrası ağzınızı tatlandıracak nefis bir kektir. Ağızda dağılan kek yanında kahve ile birlikte alışveriş molası için ideal ikilidir. Meşhur Fransız şaraplarının yanı sıra konyak ve likör çeşitlerini de Toulouse’da deneyebilirsiniz. Pousse Rapiere likörü oldukça meşhurdur. Ünlü Fransız şeflerin hazırladığı yemekleri tatmak için rotanızı Michel Saran Restaurant’a çevirebilirsiniz. Akdeniz mutfağının seçkin lezzetleri ile unutulmaz bir ziyafet yaşayabileceğiniz restorana gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırmanızı öneririz. Les Complices, Jour de Marche, Au Pois Gourmand, La Binocle tercih edebileceğiniz Toulouse restoranları arasında yer alıyor. Ana meydana beş dakikalık yürüyüş mesafesinde bulunan La Fiancee’de kahvaltı yapabilir, Bapz’ta tatlı ve kahve molası verebilirsiniz.

Toulouse’da Alışveriş

banniere_shopping_vintage.jpg

Fransa’nın en güzel şehirlerinden biri olan Toulouse alışveriş yapmak isteyenlere sayısız seçenek sunar. Yöresel lezzetlerden tasarım ürünlere kadar aradığınız her şeyi bulabileceğiniz Toulouse hediyelik eşya mağazaları bakımından da hayli zengindir. Rue du Rome Toulouse’un ünlü alışveriş caddesidir. Ayakkabı mağazaları, tasarım dükkânları, vintage butikler ile çevrili cadde her daim kalabalıktır. Capitol Meydanı’nda bulunan caddeye Capitole metro durağında inerek kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Rue du Rome’a gelmişken Alsace-Lorraine Caddesi’ni de listenize eklemenizi tavsiye ederiz.

Toulouse’da alışveriş yapmak için rotanızı çevirebileceğiniz diğer bir adres Wilson Meydanı’dır. Giyim, aksesuar, ev eşyası satan mağazaların yanı sıra kafeler ve restoranlarla çevrili olan Wilson Meydanı Capitole’e beş dakikalık yürüyüş mesafesindedir. Fransa’nın en ünlü ve prestijli alışveriş merkezi olan Galeries Lafayette; Rue Lapeyrouse’de yer almaktadır. Başta giyim ve kozmetik olmak üzere dünyaca ünlü markaları bir arada bulabileceğiniz Galeries Lafayette’in üst katı harika bir şehir manzarasına sahiptir. Alışveriş yapmasanız bile şehri izlemek için buraya uğrayabilirsiniz. GaleriesLafayette Pazartesi - cuma günleri arası 09.30 - 20.00 saatleri arasında, cumartesi günleri ise 09.30 - 20.30 saatleri arasında açıktır. Capitole Metro İstasyonu’nda indiğinizde birkaç dakikalık yürüyüş mesafesi ile alışveriş merkezine ulaşabilirsiniz.

Antikalara meraklıysanız Les Puces d’Oc’a uğramanızı tavsiye ederiz. Birbirinden değerli dekoratif nesneler ve mobilyalar arasında geçmişe yolculuk yapacağınız Les Puces d’Oc çarşamba günleri hariç pazartesi - cumartesi arası 10.00 - 12.00 / 14.30 - 19.00 saatleri arasında açıktır. Pazar günü ise 14.30 - 19.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Aziz Sernin Meydanı’nda pazar günleri kurulan bitpazarında oldukça uygun fiyatlara alışveriş yapma imkânı da bulabilirsiniz.

Eğer vaktiniz varsa Toulouse’un en büyük çiftçi pazarı olan Marché Cristal’ı dolaşabilir, taze meyvelerden satın alıp sokakları dolaşırken atıştırabilirsiniz. Pazar oldukça erken kuruluyor ve gün ortasına doğru toplanmaya başlıyor. Jeanne d'Arc metro durağında inerek Marché Cristal’a ulaşabilirsiniz.

Toulouse menekşe üretiminde önemli bir yere sahiptir. Canal du Midi üzerinde yer alan La Maison de la Violette’i ziyaret ederek menekşeden elde edilen parfüm, krem, tatlı gibi birbirinden farklı ürünleri sevdiklerinize hediye olarak satın alabilirsiniz. Çikolata, peynir, Fransız şarabı, konyak gibi şehre özgü ürünleri süpermarketlerden çok daha uygun fiyatlara alabileceğinizi unutmayın.

Toulouse Gece Hayatı  

bridge-3421897_960_720.jpg

Öğrenci nüfusunun yoğun olması nedeniyle Toulouse aktif bir gece hayatına sahiptir. Bünyesinde bulundurduğu üniversiteler sayesinde renkli bir gece hayatının yaşandığı Toulouse’da barlar gecenin ilerleyen saatlerine kadar hizmet vermektedir. Hem kokteyl bar hem gece kulübü olarak misafirlerini ağırlayan Connexion Café şehrin önde gelen eğlence mekânlarından biridir. Canlı müzik performansları eşliğinde dans edebileceğiniz mekânda birbirinden lezzetli kokteyllerin tadına bakma şansı bulabilirsiniz.

Sıradışı dekorasyonu ile konuklarını ağırlayan DAda Toulouse akşamlarınıza renk katacak mekânlardan bir diğeridir. Yaz aylarında terasta eğlenme imkânı sunan mekânda tadına doyulmaz Fransız yemeklerini de deneyebilirsiniz. Capitol Meydanı’na yürüyerek sadece bir dakikalık mesafede bulunan La Cale Sèche yirmiden fazla rom çeşidinin yanı sıra mojito’ları ile de iddialı mekânlardan biridir. Sıcak atmosferi ve kaliteli müzikleri ile arkadaşlarınızla sosyalleşebileceğiniz mekân her daim kalabalıktır.

Caz müzik dinlemeyi seviyorsanız Le Florida’yı listenize mutlaka eklemelisiniz. Dilerseniz yemek de yiyebileceğiniz mekân tarihi havası ile adeta büyülüyor. Toulouse’un merkezine birkaç dakikalık yürüyüş mesafesinde yer alan Bar à la Une, otantik bir Toulouse deneyimi sunan en iyi mekânlardan biridir. Nefis tapas’larla birlikte içkinizi keyifle yudumlayabileceğiniz mekânın yaş ortalaması 25 - 30 arasındadır. Ev yapımı kaz ciğeri ile birlikte lezzetli bir şarap içmek isterseniz Le Petit Vaco’ya uğrayabilirsiniz. Yaz aylarında açık oturma alanı ile birlikte çok daha keyifli olan mekânda belirli günlerde canlı müzik performansı da düzenleniyor.

Saint Sernin Bazilikası’na beş dakika uzaklıkta bulunan Chez Ta Mère canlı müzik dinlemek isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği adreslerin başında geliyor. Birbirinden yetenekli müzisyenlerin ve grupların sahne aldığı mekân Toulouse akşamlarınıza eğlence katabilir. Adeta zaman yolculuğuna çıkacağınız Au Père Louis’te quinquina şarabını mutlaka denemelisiniz. 1889 yılından beri müşterilerini ağırlayan mekân tarihî atmosferi ile beğeni topluyor. Çılgın öğrenci partilerine ev sahipliği yapan Cafe Popularie’de oldukça uygun fiyatlara içki içebilir, akşamüstü happy hour’a katılarak lezzetli atıştırmalıklarla karnınızı doyurabilirsiniz. Öğrenciler tarafından rağbet gören The Nasdrovia Bar’ı da eğlence listenize ekleyebilirsiniz.

Zengin bira, rom ve kokteyl menüsü ile öne çıkan Kraken Paradies; Toulouse’da sosyalleşebileceğiniz mekânlar arasındadır. Saat 18.00’de kapılarını açan mekân gecenin ilerleyen saatlerine kadar açıktır. 150’den fazla bira çeşidine sahip mekânda organik ve glütensiz bira seçenekleri ile birlikte vegan mutfağından lezzetler de bulunmaktadır. Bira içmeyi sevenler için tavsiye edebileceğimiz bir diğer mekân da Le Salmanazar’dır. 160’ı aşkın bira çeşidi ile misafirlerini ağırlayan mekân hafta sonları 03.00’e kadar açıktır. Her gece farklı bir müzik gecesinin düzenlendiği Le Saint des Seins ile Toulouse akşamlarınıza hareket katabilirsiniz. Dilerseniz karaoke gecesine katılıp şarkılara eşlik edebilir veya DJ müzikleri ile sabahın ilk ışıklarına kadar dans edebilirsiniz.

Toulouse Festivalleri

Toulouse-a-table-1024x679.jpg

Toulouse yıl içinde birbirinden farklı ve eğlenceli etkinliklere ev sahipliği yapar. Siz de seyahatinizi ayarlamadan önce etkinlik listesine göz atabilir, tatilinizi festival ile birleştirerek daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Fête de la violette (Menekşe Bayramı)

19. yüzyıldan beri Toulouse’da yetiştirilen ve şehrin sembolü olan menekşelerin çiçek vermeye başladığı şubat ayında her yeri menekşe kokusu sarıyor. Her yıl aralıksız olarak düzenlenen Menekşe Bayramı’nda müzikler ve şovlar eşliğinde menekşeden yapılan parfüm, likör gibi ürünlerin tanıtımı yapılıyor.

Rio Loco

Her yıl 14 - 17 Haziran tarihleri arasında düzenlenen Rio Loco Festivali’nde müzik, sinema, görsel sanatlar eşliğinde açık havanın ve eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz.

Siestes Électroniques (Elektronik Müzik Festivali)

Dünyanın dört bir yanından gelen müzik gruplarını çimlere uzanarak dinleyebileceğiniz unutulmaz etkinliklerden biri olan Siestes Électroniques 28 Haziran - 1 Temmuz tarihleri arasında düzenleniyor.

Toulouse d’été (Toulouse Yaz Festivali)

Toulouse’a temmuz - ağustos aylarında seyahat planı yapıyorsanız mutlaka katılmanız gereken etkinliklerden biri de Toulouse Yaz Festivali’dir. İki ay boyunca süren ve klasik müzikten caz müziğe, rock müzikten hip hop’a kadar her tarzda müziği dinleyebileceğiniz festival elliden fazla özel etkinliğe sahne oluyor.

Printemps de Septembre (Çağdaş Sanat Festivali)

21 - 28 Ekim tarihleri arasında tüm sergi mekânlarında çağdaş sanat eserleri sergileniyor ve açık havada ücretsiz sanat etkinlikleri düzenleniyor.

Uyarı: Her festivalin tarihi yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.

Toulouse Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni Yıl

Nisan: Paskalya

1 Mayıs: İşçi Bayramı

8 Mayıs: Zafer Günü

Whitmonday: Mayıs

Hz. Meryem’in Göğe Yükselişi: Ağustos

1 Kasım: Tüm Azizler Günü

11 Kasım: Ateşkes Günü

25 Aralık: Noel

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Toulouse Dış Temsilcilikleri

Toulouse’da Türkiye’ye ait bir dış temsilcilik bulunmamaktadır. Şehir, T.C. Marsilya Başkonsolosluğu görev bölgesi içindedir.

T.C. Marsilya Başkonsolosluğu

Telefon: +33 491 29 00 2

Eposta: [email protected]

Adres: 363, Avenue du Prado 13008, Marsilya-Fransa

İnternet sitesi:http://marsilya.bk.mfa.gov.tr/Mission

Uyarı: Türk Büyükelçiliği’nin sitesindeki resmi tatiller listesinde bulunan bazı tatil günlerinin sadece Türkiye’ye ait olduğu ve o günlerde sadece büyükelçiliğin kapalı olacağı unutulmamalıdır.

Toulouse Para Birimi

Toulouse şehrinde para birimi olarak euro kullanılmaktadır. 1 euro yaklaşık olarak 5,37 TL’ye tekabül etmektedir.

*Kur bilgisi Temmuz 2018’de güncellenmiştir.

Toulouse’un Resmi Dili

Toulouse şehrinde resmî dil olarak Fransızca konuşulmaktadır. Üniversite şehri olmasından dolayı İngilizce de konuşulan diller arasındadır.

Toulouse Saat Farkı

Toulouse ile Türkiye arasında 1 saatlik bir zaman dilimi farkı vardır. Türkiye’de saatler 13.00’ü gösterirken Toulouse’da saat 12.00’dir.

Toulouse Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type E / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 6oC
  • Şub 7.1oC
  • Mar 9.8oC
  • Nis 12.1oC
  • May 16oC
  • Haz 19.8oC
  • Tem 22.3oC
  • Agu 22.2oC
  • Eyl 19oC
  • Eki 15oC
  • Kas 9.6oC
  • Ara 6.6oC

Kısa Kısa

Nüfus: 950.057 / Dil: Fransızca / Para Birimi: Euro / İklim: Akdeniz iklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 - 3 gün