Google+

Arama formu

Lyon

Tarihi, kültürü ile her bir dakikası hareketli geçen şehirlerden...
Devamı oku
Ambulans – 15 Polis – 17 İtfaiye – 18 Acil - 112
Devamı oku
Yeni Yıl- (1 Ocak) Fransa Ulusal Tatili- (6 Nisan) İşçi Bayramı- (1 Mayıs...
Devamı oku
DI Bocuse d'Or - World Cuisine Contest - Dünya Mutfakları Yarışması - ...
Devamı oku
La Part Dieu şehirde akla gelen ilk alışveriş merkezidir ve pazarları da...
Devamı oku
Lyon büyük bir şehir sayılabileceği için gece hayatı hareketlidir. Çok...
Devamı oku
Lyon’da mutfak dediğimizde tam anlamıyla şehrin profesyonel olduğu...
Devamı oku
Rhone Nehri'nin sol tarafı, Saone Nehri çevresi Eski Lyon Bölgesinde...
Devamı oku
Gezilmesi gereken noktaları yürüyerek keşfedebilirsiniz. Ulaşım ağı...
Devamı oku
Lyon, Fransa’nın güneybatısında yer alan ülkenin büyük şehirlerinden...
Devamı oku
Lyon’a genelde tercih edilen Paris’ten sonraki rota şeklinde...
Devamı oku
Ülkenin geneline göre daha sert bir iklime sahip Lyon'u ziyaret etmek...
Devamı oku
LİYON BAŞKONSOLOSLUĞUAdres: 87, Rue De Seze 69006 Lyon - FranceTelefon: +...
Devamı oku
Fransa GMT +2 zaman dilimindedir ve saati Türkiye saatinden bir saat...
Devamı oku
Fransa’nın resmi dili Fransızca’dır. Çok sayıda Türk vatandaşı ile de...
Devamı oku
Para Birimi Euro’dur.  
Devamı oku
Fransa’nın güneyinde ve ülkenin 3. büyük şehri olarak Paris’ e hızlı...
Devamı oku
Lyon, Fransa'nın güneydoğusunda bulunur ve ülkenin Auvergne-Rhône-Alpes ...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type E250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 3℃
Şub 4℃
Mar 7℃
Nis 10℃
May 15℃
Haz 18℃
Tem 21℃
Ağu 21℃
Eyl 17℃
Eki 12℃
Kas 6℃
Ara 4℃
Kısa Kısa...
Ülke: Fransa / Şehir: Lyon / Nüfus: 484.344 / Resmi Dili: Fransızca / Para Birimi: Euro / İklim:Karasal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün / Big Mac Index: 4.49 $ (Türkiye 3.87 $) / UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki Bölgeler:  Fourviere/ La Croix-Rousse/ Presquile/ Vieux Lyon-Eski Lyon  /  

Lyon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Lyon, Fransa'nın güneydoğusunda bulunur ve ülkenin Auvergne-Rhône-Alpes bölgesinin başkentidir. Fransa’nın gastronomi başkenti olarak zihinlerde yer etmiş kent Paris ve Marsilya’dan sonra ülkenin üçüncü büyük şehridir. Ayrıca Paris'e 470, Marsilya'ya 320 kilometre uzaklıktadır. Fransa iş ve sanayi dünyası açısından da büyük öneme sahip olan şehirde biyoteknoloji, bilişim ve ilaç firmaları; Interpol ve Euronews gibi kurumların genel müdürlükleri bulunmaktadır. Ayrıca tarihten beri şehir ipek üretiminin önemli merkezlerinden birisi olmuştur. UNESCO Dünya Mirasları Listesi'nde yer alan bölgelere sahiptir ve gerek doğası gerek yaşama standartları ve insanları sizi kendine çekecek olan kenti mutlaka görmelisiniz.

Lyon şehrinin tarihinin Roma İmparatorluğu döneminde dayandığı düşünülmektedir. Ünlü Roma tarihçisi Dio Cassius'a göre imparator Julius Sezar'ın ölümünden sonra Roma senatosu Sezar'ın önemli iki asker ve generaline bu bölgeye gitme emri vermiştir. Vienne şehrinden kaçan mültecilerin buraya yerleştirilmesini ve bu devlet adamlarının bunu organize etmesini istemiştir. Böylece Lyon'daki yerleşim yavaş yavaş başlamıştır. İlkçağ boyunca şehir ve çevresi Galyalıların yaşam bölgesi olmuştur. Avrupa Hun İmparatorluğu'nun etkisiyle başlayan Kavimler Göçü'nde pek çok insan kaçarak bu çevreye yerleşmiştir. İpek üretimi ve ticareti sayesinde şehir Orta ve Yeni Çağ'da önemli bir şehir olmuştur. 1572 yılında Katolik'lerin Protestan'ları öldürdüğü St. Bartholomew Katliamı'nda şehirde birçok insan yaşamını yitirmiştir. Fransız Devrimi'nde şehir kuşatma altına alınmıştır ve bu süreçte zarar görmüştür. 2. Dünya Savaşı'nda ise Almanya tarafından işgal edilmiştir.

Lyon'un futbol takımı Olympique Lyonnais oldukça sevilen bir takımdır. Stadyumu ise Parc Olympique Lyonnais'dir veya Işıklar Stadyumu olarak da bilinir. Ayrıca şehirde düzenlenen Işık Festivali oldukça popüler bir festivaldir ve bu sayede şehir, Işıkların Başkenti olarak da anılmaktadır. Lyon'da gezilecek pek çok yer, katılacak pek çok etkinlik vardır. Adeta özgürlük kokan  kentin sokaklarında şarkı söyleyen, dans eden birçok gence rastlayabilirsiniz. Bunların dışında şehrin mutfağı da özel bir ilgiyi hak etmektedir. Fransa'nın gastronomi konusunda en önemli şehirlerinden biri olan Lyon'da adım başı lezzetli yemek yapan restoran bulabilirsiniz. Sinema tarihinin önemli isimlerinden Lumière kardeşler de Lyon'da yaşamıştır. Ayrıca eskisi kadar olmasa da, Fransa'nın genelindeki gibi, İngilizce ile iletişim kurmak zor olabilmektedir. Fransa'nın bütün popüler şehir ve köylerindeki gibi Lyon'da da turizm ofisi bulunmaktadır ve bu turizm ofisinden öğrenmek istediğiniz bütün bilgileri öğrenebilirsiniz.

Tanıtıcı Video:
 

 

Lyon Nerededir?

Fransa’nın güneyinde ve ülkenin 3. büyük şehri olarak Paris’ e hızlı trenle yaklaşık 3 saat -465 km- uzaklıkta bulunuyor. Ayrıca Marsilya'ya 320 kilometre ve Cenevre'ye 160 kilometre uzaklıktadır. Saone ve Rhone nehirlerinin aktığı bölgededir.

Lyon Para Birimi

Para Birimi Euro’dur.  

Lyon Resmi Dili

Fransa’nın resmi dili Fransızca’dır. Çok sayıda Türk vatandaşı ile de karşılaşabileceğiniz bir kenttir. İngilizce bilme oranı çok yüksek değildir ancak İngilizce bilen kişilerle karşılaşmak da mümkündür.

 • Merhaba: Bonjour
 • İngilizce konuşuyor musunuz?- Parlez-vous anglais ?
 • İyi Akşamlar: Bonsoir
 • Teşekkür ederim: Merci

Lyon Saat Farkı

Fransa GMT +2 zaman dilimindedir ve saati Türkiye saatinden bir saat geridir.

Lyon Türkiye Dış Temsilcilikleri

LİYON BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: 87, Rue De Seze 69006 Lyon - France
Telefon: +33 4 72 83 98 40
Faks: +33 4 78 24 86 75
consulat.lyon@mfa.gov.tr 
http://lyon.bk.mfa.gov.tr

Lyon'a Ne Zaman Gidilir?

Ülkenin geneline göre daha sert bir iklime sahip Lyon'u ziyaret etmek için en ideal zaman Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarıdır. Lyon, Paris'e göre daha güneyde olsa da, sahip olduğu coğrafi özellikleri nedeniyle daha sert bir iklime sahiptir. Yazın gündüz sıcaklıkları 24-27 derece arasındayken gece sıcaklıkları 13-15 derece civarındadır. Kış döneminde ise gündüz ortalama sıcaklıklar 5-7 derece civarında olup, gece sıcaklıkları -1 ile 0 derece civarındadır. Bunun yanı sıra Aralık ayında düzenlenen Lyon Işık Festivali süresince şehir rengarenk bir görünüme bürünür ve bu dönem aynı zamanda şehrin en kalabalık olduğu zamanlardan biridir. 

Lyon'a Nasıl Gidilir?

Lyon’a genelde tercih edilen Paris’ten sonraki rota şeklinde ulaşabilirsiniz. Paris gezinizden sonra hızlı tren ile şehrin tren garı Gare De Lyon’ a ortalama 70 Euro karşılğında yaklaşık 3 saatte ulaşmanız mümkündür. İstanbul’dan Lyon’a her gün direkt uçuşlar da mümkün ve  yaklaşık üç buçuk saat sürmektedir. İsviçre- Cenevre’den bir buçuk saatlik hızlı tren yolculuğu ile Lyon’a ulaşmak da bir başka tercih olabilir.

Lyon şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Lyon'da Nerede Kalınır?

Lyon, Fransa’nın güneybatısında yer alan ülkenin büyük şehirlerinden birisidir. Rhone ve Saone Nehirleri üzerine kurulmuş olan şehir dünyanın önemli ticaret şehirlerinden birisidir. Özellikle havalar ısındığında, yani mayıs - eylül ayları arasında gelindiğinde bu şehri gezmek daha eğlenceli bir hale gelmektedir. Nehir kıyısında gezmek, botla nehir üzerinden şehri görmek ve yürüyerek keşfetmek tatilinizi keyifli kısmı olacaktır. Lyon şehrinde yapabileceğiniz birçok aktivite vardır; tarihî binaları ve müzeleri gezebilir, görkemli bir tarihî bina olan Ulusal Opera Binası’nda opera, bale ve tiyatro gibi sahne sanatlarını izleyebilirsiniz.


Lyon'da Nerede Kalınır?
 

Bütçenize uygun otel seçeneğiniz çok fazla olan Lyon’da, sokaklarında bir kenarda oturmuş kitap okuyan insanları, şehrin her bir köşesindeki aktiviteleri ve gezilecek tarihî yapıları ile gece gündüz hareketli yaşantısı ile tatilinizin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Lyon otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Lyon pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Lyon Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Lyon Otelleri
En Uygun Fiyatlı Lyon Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Lyon Otelleri
Lyon Ev Kiralama

Lyon Otelleri

Tarihi, kültürü ile her bir dakikası hareketli geçen şehirlerden birisidir Lyon. İş dünyasında, sporda, gastronomi alanında, ipek üretiminde açıkçası her alanda çok önemli olan bir ticaret merkezidir. Gezilebilecek birçok yere sahip olan bu şehirde vaktinizin nasıl geçtiğini anlamayacaksanız. Özellikle baharın sonuna doğru ve yaz aylarında gidilebilir, sıcak havada şehrin eğlencesine kendinizi kaptırabilirsiniz. Çoğu Avrupa şehrine kıyasla bütçenizi geniş tutmanız gereken, hem konaklama hem diğer ihtiyaçlar için pahalı sayılabilecek bir şehirdir.


Lyon Otelleri
 

Küçük bir şehir olmasa da şehrin her bölgesinde konaklayabilir, toplu taşıma araçları ile kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Lyon şehrine ulaşım ise hem uçakla hem de otobüs veya şahsi aracınızla kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Lyon otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Lyon İçi Ulaşım

Gezilmesi gereken noktaları yürüyerek keşfedebilirsiniz. Ulaşım ağı gelişmiş olduğundan bu noktada da sıkıntı yaşamayacağınız kentte metro ve otobüslerle de her yere ulaşmak mümkündür. Aynı zamanda tramvay ve füniküler gibi ulaşım alternatfileri de vardır.

Tek kullanımlık metro biletini 1.80 Euro’ya, otobüs biletini 2 Euro’ya satın alarak kullanmadan önce damgalatmayı unutmamalısınız. Ulaşım araçlarının tümünü gün boyu kullanabileceğiniz tek bilet kolaylığı vardır ve fiyatı 5.5 Euro’dur.

Ayrıca bisiklet kullanımı şehir popüler ulaşım şekillerindendir. İstediğiniz istasyonda alıp istediğiniz istasyonda bırakabileceğiniz Velo’v adında bisiklet istasyonları her yerde mevcuttur ve dilerseniz ayrıntıya buradan ulaşabilirsiniz.

Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım
Lyon’da şehir merkezinin doğusunda yaklaşık 25 km uzağında ismini Küçük Prens’in yazarı St Exupery’den alan Saint-Exupery Havaalanı bulunuyor. Metro veya otobüs ile havaalanından şehir merkezine kolaylıkla ulaşabileceğiniz gibi Rhonexpress treni ile en kolay şekilde şehre adım atabilirsiniz. Yarım saatte bir kalkıyor ve  yarım saatte de şehir merkezine ulaştırıyor. Bilet ücreti yaklaşık 15 Euro kadar.

Lyon Gezilecek Yerler

Lyon Gezilecek Yerler

Rhone Nehri'nin sol tarafı, Saone Nehri çevresi Eski Lyon Bölgesinde mutlaka dolanmalı, tüm köprülerinden geçmeli, şehri tepeden seyretmeli, mutlaka bir nehir turu yapmalı ve unutulmaz şehirde keyifli bir gezintinin tadını çkarmalısınız.

Görülecek birçok yerin birbirine yürüme mesafesinde olduğu yerleri ve UNESCO korunmasında olan Fourviere, La Croix-Rousse, Presquile ve Vieux Lyon-Eski Lyon olmak üzere dört bölgeyi  mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Lyon Mutfağı

Lyon’da mutfak dediğimizde tam anlamıyla şehrin profesyonel olduğu noktaya değinmiş oluyoruz. Avrupa’nın gastronomi merkezlerinden olan kentte hiç düşünmeden yeni ve yerel  tatları denemelisiniz. Ünlü gastronomi yazarı Curnonsky'nin 1935'de çıkardığı kitapta Lyon'u "gastronomi başkenti" ilan etmesiyle şehrin mutfağı daha da ünlelenmiştir.

Ocak ayında Dünya Mutfakları Yarışması ve Dünya Pastacılık Yarışması düzenlenen Lyon’da restoran olarak bir çok alternatifiniz mevcut ve Bouchon olarak bilinen yerel restoronlarında  Canut, Paul Bocuse,çikolatalı kruvasan, Lyon salatası,balık, siyah puding tatmanız gereken yeren lezzetlerdendir. Halles De Lyon ve Rue Merciere bölgelerini de hoş bir yemek için tercih edebilirsiniz.

Rezervasyon konusunda öncelikli davranmanız gereken şehirde ortalama restoranda bir ana yemek yemenin karşılığı 12-22 Euro arasında değişmekteyken, daha lüks bir mekanda bu tutar 30-70 Euro arasında değişiyor. Turistlere yönelik çalışıp kaliteden ödün veren pek çok restoran da bulunmaktadır. Bu restonların çalışanları genellikle yolda gördükleri turistleri çekmeye çalışmaktadır. Lyon'a yayılmış bazı restoranlar çok eski restoranlardır ve işlerini çok kaliteli yapmaktadır. Bu restonlara "bouchon" ismi verilmiştir ve restoranlarda bouchon'un sembolünü görebilirsiniz. Bu restoranlardan bazılarının fiyaları epey yüksek, bazılarının fiyatları da uygundur. Chez Mounier, Bouchon Chez Paul, Chez Martial, Le Layon, Comptoir Adel, La Famille gibi restoranlar bunların arasında sayılabilir.

Şarap ve bira da şehirde vazgeçilmez içeceklerdendir.  Fransız kruvasanını 1.5 - 3 Euro karşılığında tadabilir, 2.5 - 3 Euro karşılığında biranızı yudumlayabilirsiniz. Salade lyonnaise olarak bilinen Lyon Salatası ve deniz ürünlerinden yapılan quenelle de brochet oldukça lezzetli yemeklerdir.

Popüler Mekanlar;

Bahşiş

Restoranlarda genelde hesap ücretine yansıtılan bir bedel vardır. Bahşiş zorunlu bir davranış olarak görülmez. Hizmetten çok memnun kalındıysa garsona vererek değil masanın üzerine birkaç Euro bırakarak bahşiş verebilirsiniz. Tur ve otel görevlileri ile taksi şöförlerini memnun etmek isterseniz de miktarda isteğe bağlı davranabilirsiniz. 

Lyon Gece Hayatı

Lyon büyük bir şehir sayılabileceği için gece hayatı hareketlidir. Çok sayıda üniversite öğrencisinin bulunması da şehri hareketlendiren diğer etkenlerdendir. Şarapevleri, gece kulüpleri, canlı müzik yapan barlar, komedi kulüpleri, İngiliz ve İrlanda barları ile ziyaretçilerine çeşitli seçenekler sunmaktadır. Şehrin mekanları genellikle Vieux Ville yani eski şehir ve La Part-Dieu gibi bölgelerinde yoğunlaşmıştır.

Popüler gece kulüplerinden La Garange au Bouc ve La Cour des Grands 5. Mahalle'de; Selcius Club 2.Mahalle'de bulunur. İngiliz ve İrlanda barları genellikle eski şehir bölgesinde bulunmaktadır ve bunlardan Kelly's Irish Pub, Johnny Walsh's ve Albion çok popülerdir. Lyon'a gelmişken şarap tadmalıyım diyenler içinse eski şehirde bulunan La Cave des Voyageurs ve Bar de La Cour des Loges; Bellecour Meydanı'ndaki Goudyvins, La Part-Dieu'de bulunan Celest Bar uygun seçeneklerdir. Caz müzik istiyorsanız Burdeau Caddesi'ndeki Le Bec de Jazz'ı tercih edebilirsiniz. 7. Mahalle'de bulunan Ninkasi Kafe Gerland'da ise küçük çapta rock konserleri düzenlemektedir. 405 Lyon Bar à Bière 1. Mahalle'de bulunan, içkilerinizi yudumlayarak sohbet edebileceğiniz bir bardır. Le Fruit Defendu, L'Aubrevoir ve The Beers yine tercih edebileceğiniz barlardır.

Popüler Mekanlar;

Lyon'da Alışveriş

La Part Dieu şehirde akla gelen ilk alışveriş merkezidir ve pazarları da genelde kapalı alanlarda kurulmuştur. Halles de Lyon bölgesi ve iki nehir arasında kalan bölgede Hotel de Ville’den Gare Peracche’a kadar dükkanlarla dolu olan sokaklar, Marche Saint-Antoine Celestins semt pazarı, tarihi Passage De l'Argue alışveriş için bir tercih olabilir. Rue St. Jean sokağında da birçok hediyelik eşya satın alabilirsiniz. Guignol ve Gnafron temalı bir çok hediyelik eşyalar  vardır, antikalar, yerel el ve ipek eşyaları ile şarap alabileceğiniz diğer hediye alternatiflerindendir.

Şarap için Rue du Boeuf'de bulunan Antic Wine'ı tercih edebilirsiniz. En ucuzdan en pahalıya çeşit çeşit şarabın bulunduğu dükkanda çalışan sommelier bu alanda ödül de kazanmıştır. Antic Wine'da çevredeki Rhone Vadisi de dahil olmak üzere farklı yerlerden şaraplar bulunmaktadır. Vercoquin ise şarap için tercih edebileceğiniz bir başka dükkandır. Aynı zamanda şarap içebileceğiniz barı da bulunmaktadır. Guyot ve Cave Chromatique de popüler şarap dükkanlarındandır. Rue de la République ise kurulduğu 1878 yılından beri şehrin en önemli alışveriş noktalarından birisidir. La Tribu des Gones ise bir Lyon markasıdır ve eski şehirde dükkanı bulunur. Lyon'a özgü giyim ürünleri ve takıları bulunur. Place des Jacobins'de bulunan Fontanel ve eski şehirde bulunan Disagn Cardelli; magnet, Guignol bebekleri, yüzük, ipek ürünler gibi hediyelik eşya satan popüler dükkanlardır.

Şarküteri ürünleri için Charcuterie Sibilla ve Charcuterie Bobosse; çikolata ve diğer tatlılar için Chocolats Voisin, Seve Chocolats ve A La Marquise'i tercih edebilirsiniz. Şehrin meşhur ipek ürünlerinden alabileceğiniz dükkanlar arasında ise Brochier Soieries-La Soierie de Saint-Jean, La Maison des Canuts, Atelier de Soieries, Sophie Guyot sayılabilir.

Lyon Festivaller

DI

 • Bocuse d'Or - World Cuisine Contest - Dünya Mutfakları Yarışması - Ocak
 • World Pastry Cup - Coupe du Monde de la Patesserie - Dünya Pastacılık Yarışması - Ocak
 • Lyon Işık Festivali - Aralık
 • L'Original Festivali - Mart, Nisan
 • Tout l’monde Dehors -  Yaz ayları
 • Biennial Dansı - Eylül
 • Lyon Film Festivali - Ekim 

Lyon Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl- (1 Ocak)
 • Fransa Ulusal Tatili- (6 Nisan)
 • İşçi Bayramı- (1 Mayıs)
 • Fransa Ulusal Tatili- (25 Mayıs)
 • Fransa Ulusal Bayramı- (14 Temmuz)
 • Assumption- (15 Ağustos)
 • Anma Günü- (11 Kasım)
 • Noel- (25 Aralık)

Lyon Pratik Bilgiler

 • Ambulans – 15
 • Polis – 17
 • İtfaiye – 18
 • Acil - 112