Lyon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Lyon, Fransa'nın güneydoğusunda bulunur ve ülkenin Auvergne-Rhône-Alpes bölgesinin başkentidir. Fransa’nın gastronomi başkenti olarak zihinlerde yer etmiş kent Paris ve Marsilya’dan sonra ülkenin üçüncü büyük şehridir. Ayrıca Paris'e 470, Marsilya'ya 320 kilometre uzaklıktadır. Fransa iş ve sanayi dünyası açısından da büyük öneme sahip olan şehirde biyoteknoloji, bilişim ve ilaç firmaları; Interpol ve Euronews gibi kurumların genel müdürlükleri bulunmaktadır. Ayrıca tarihten beri şehir ipek üretiminin önemli merkezlerinden birisi olmuştur. UNESCO Dünya Mirasları Listesi'nde yer alan bölgelere sahiptir ve gerek doğası gerek yaşama standartları ve insanları sizi kendine çekecek olan kenti mutlaka görmelisiniz.

Lyon şehrinin tarihinin Roma İmparatorluğu döneminde dayandığı düşünülmektedir. Ünlü Roma tarihçisi Dio Cassius'a göre imparator Julius Sezar'ın ölümünden sonra Roma senatosu Sezar'ın önemli iki asker ve generaline bu bölgeye gitme emri vermiştir. Vienne şehrinden kaçan mültecilerin buraya yerleştirilmesini ve bu devlet adamlarının bunu organize etmesini istemiştir. Böylece Lyon'daki yerleşim yavaş yavaş başlamıştır. İlkçağ boyunca şehir ve çevresi Galyalıların yaşam bölgesi olmuştur. Avrupa Hun İmparatorluğu'nun etkisiyle başlayan Kavimler Göçü'nde pek çok insan kaçarak bu çevreye yerleşmiştir. İpek üretimi ve ticareti sayesinde şehir Orta ve Yeni Çağ'da önemli bir şehir olmuştur. 1572 yılında Katolik'lerin Protestan'ları öldürdüğü St. Bartholomew Katliamı'nda şehirde birçok insan yaşamını yitirmiştir. Fransız Devrimi'nde şehir kuşatma altına alınmıştır ve bu süreçte zarar görmüştür. 2. Dünya Savaşı'nda ise Almanya tarafından işgal edilmiştir.

Lyon'un futbol takımı Olympique Lyonnais oldukça sevilen bir takımdır. Stadyumu ise Parc Olympique Lyonnais'dir veya Işıklar Stadyumu olarak da bilinir. Ayrıca şehirde düzenlenen Işık Festivali oldukça popüler bir festivaldir ve bu sayede şehir, Işıkların Başkenti olarak da anılmaktadır. Lyon'da gezilecek pek çok yer, katılacak pek çok etkinlik vardır. Adeta özgürlük kokan  kentin sokaklarında şarkı söyleyen, dans eden birçok gence rastlayabilirsiniz. Bunların dışında şehrin mutfağı da özel bir ilgiyi hak etmektedir. Fransa'nın gastronomi konusunda en önemli şehirlerinden biri olan Lyon'da adım başı lezzetli yemek yapan restoran bulabilirsiniz. Sinema tarihinin önemli isimlerinden Lumière kardeşler de Lyon'da yaşamıştır. Ayrıca eskisi kadar olmasa da, Fransa'nın genelindeki gibi, İngilizce ile iletişim kurmak zor olabilmektedir. Fransa'nın bütün popüler şehir ve köylerindeki gibi Lyon'da da turizm ofisi bulunmaktadır ve bu turizm ofisinden öğrenmek istediğiniz bütün bilgileri öğrenebilirsiniz.

Tanıtıcı Video:
 

 

Lyon Nerededir?

Fransa’nın güneyinde ve ülkenin 3. büyük şehri olarak Paris’ e hızlı trenle yaklaşık 3 saat -465 km- uzaklıkta bulunuyor. Ayrıca Marsilya'ya 320 kilometre ve Cenevre'ye 160 kilometre uzaklıktadır. Saone ve Rhone nehirlerinin aktığı bölgededir.

Lyon Resmi Dili

Fransa’nın resmi dili Fransızca’dır. Çok sayıda Türk vatandaşı ile de karşılaşabileceğiniz bir kenttir. İngilizce bilme oranı çok yüksek değildir ancak İngilizce bilen kişilerle karşılaşmak da mümkündür.

 • Merhaba: Bonjour
 • İngilizce konuşuyor musunuz?- Parlez-vous anglais ?
 • İyi Akşamlar: Bonsoir
 • Teşekkür ederim: Merci

Lyon Saat Farkı

Fransa GMT +2 zaman dilimindedir ve saati Türkiye saatinden bir saat geridir.

Lyon'a Ne Zaman Gidilir?

Ülkenin geneline göre daha sert bir iklime sahip Lyon'u ziyaret etmek için en ideal zaman Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarıdır. Lyon, Paris'e göre daha güneyde olsa da, sahip olduğu coğrafi özellikleri nedeniyle daha sert bir iklime sahiptir. Yazın gündüz sıcaklıkları 24-27 derece arasındayken gece sıcaklıkları 13-15 derece civarındadır. Kış döneminde ise gündüz ortalama sıcaklıklar 5-7 derece civarında olup, gece sıcaklıkları -1 ile 0 derece civarındadır. Bunun yanı sıra Aralık ayında düzenlenen Lyon Işık Festivali süresince şehir rengarenk bir görünüme bürünür ve bu dönem aynı zamanda şehrin en kalabalık olduğu zamanlardan biridir. 

Lyon'a Nasıl Gidilir?

Lyon’a genelde tercih edilen Paris’ten sonraki rota şeklinde ulaşabilirsiniz. Paris gezinizden sonra hızlı tren ile şehrin tren garı Gare De Lyon’ a ortalama 70 Euro karşılğında yaklaşık 3 saatte ulaşmanız mümkündür. İstanbul’dan Lyon’a her gün direkt uçuşlar da mümkün ve  yaklaşık üç buçuk saat sürmektedir. İsviçre- Cenevre’den bir buçuk saatlik hızlı tren yolculuğu ile Lyon’a ulaşmak da bir başka tercih olabilir.

Lyon'da Nerede Kalınır?

Lyon, Fransa’nın güneybatısında yer alan ülkenin büyük şehirlerinden birisidir. Rhone ve Saone Nehirleri üzerine kurulmuş olan şehir dünyanın önemli ticaret şehirlerinden birisidir. Özellikle havalar ısındığında, yani mayıs - eylül ayları arasında gelindiğinde bu şehri gezmek daha eğlenceli bir hale gelmektedir. Nehir kıyısında gezmek, botla nehir üzerinden şehri görmek ve yürüyerek keşfetmek tatilinizi keyifli kısmı olacaktır. Lyon şehrinde yapabileceğiniz birçok aktivite vardır; tarihî binaları ve müzeleri gezebilir, görkemli bir tarihî bina olan Ulusal Opera Binası’nda opera, bale ve tiyatro gibi sahne sanatlarını izleyebilirsiniz. 

Bütçenize uygun otel seçeneğiniz çok fazla olan Lyon’da, sokaklarında bir kenarda oturmuş kitap okuyan insanları, şehrin her bir köşesindeki aktiviteleri ve gezilecek tarihî yapıları ile gece gündüz hareketli yaşantısı ile tatilinizin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Lyon otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Lyon Otelleri

Lyon otelleri

Tam anlamıyla “enfes” bir Fransa tatili için rotanızı belirlemeniz gereken kenttir Lyon. Zira Lyon, sadece Fransa’nın en büyük üçüncü şehri olarak değil; hem Fransa’nın hem de dünyanın seçkin gastronomi merkezlerinden biri olarak da bilinir. Doğal olarak burada geçireceğiniz hiçbir dakikaya doyamayacaksınız. Lakin tabii ki bu durum, Lyon’da bulmayı ummanız gereken tek şeyin yeme-içme temalı etkinlikler olduğu anlamına gelmiyor. Aksine, Lyon tarihin köklerinin Roma İmparatorluğu’na dayanması, benzersiz şehir yapılanması, uzun bir süre boyunca evrensel ticaret merkezlerinden biri olması ve onlarca çeşit mimarı güzellikleriyle bu nefis şehir attığınız her adımda sizlere büyük bir keyif verecektir.Lyon'a gidecekseniz ve şehirdeki tesisleri merak ediyorsanız Lyon otelleri yazımızı keyifle okuyabilirsiniz. 

Devamını Oku

Lyon İçi Ulaşım

Gezilmesi gereken noktaları yürüyerek keşfedebilirsiniz. Ulaşım ağı gelişmiş olduğundan bu noktada da sıkıntı yaşamayacağınız kentte metro ve otobüslerle de her yere ulaşmak mümkündür. Aynı zamanda tramvay ve füniküler gibi ulaşım alternatfileri de vardır.

Devamını Oku

Lyon Gezilecek Yerler

Rhone Nehri'nin sol tarafı, Saone Nehri çevresi Eski Lyon Bölgesinde mutlaka dolanmalı, tüm köprülerinden geçmeli, şehri tepeden seyretmeli, mutlaka bir nehir turu yapmalı ve unutulmaz şehirde keyifli bir gezintinin tadını çkarmalısınız.

Görülecek birçok yerin birbirine yürüme mesafesinde olduğu yerleri ve UNESCO korunmasında olan FourviereLa Croix-Rousse, Presquile ve Vieux Lyon-Eski Lyon olmak  üzere dört bölgeyi  mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Devamını Oku

Lyon Mutfağı

Lyon’da mutfak dediğimizde tam anlamıyla şehrin profesyonel olduğu noktaya değinmiş oluyoruz. Avrupa’nın gastronomi merkezlerinden olan kentte hiç düşünmeden yeni ve yerel  tatları denemelisiniz. Ünlü gastronomi yazarı Curnonsky'nin 1935'de çıkardığı kitapta Lyon'u "gastronomi başkenti" ilan etmesiyle şehrin mutfağı daha da ünlelenmiştir.

Devamını Oku

Lyon Gece Hayatı

Lyon büyük bir şehir sayılabileceği için gece hayatı hareketlidir. Çok sayıda üniversite öğrencisinin bulunması da şehri hareketlendiren diğer etkenlerdendir. Şarapevleri, gece kulüpleri, canlı müzik yapan barlar, komedi kulüpleri, İngiliz ve İrlanda barları ile ziyaretçilerine çeşitli seçenekler sunmaktadır. Şehrin mekanları genellikle Vieux Ville yani eski şehir ve La Part-Dieu gibi bölgelerinde yoğunlaşmıştır.

Devamını Oku

Lyon'da Alışveriş

La Part Dieu şehirde akla gelen ilk alışveriş merkezidir ve pazarları da genelde kapalı alanlarda kurulmuştur. Halles de Lyon bölgesi ve iki nehir arasında kalan bölgede Hotel de Ville’den Gare Peracche’a kadar dükkanlarla dolu olan sokaklar, Marche Saint-Antoine Celestins semt pazarı, tarihi Passage De l'Argue alışveriş için bir tercih olabilir. Rue St. Jean sokağında da birçok hediyelik eşya satın alabilirsiniz. Guignol ve Gnafron temalı bir çok hediyelik eşyalar  vardır, antikalar, yerel el ve ipek eşyaları ile şarap alabileceğiniz diğer hediye alternatiflerindendir.

Şarap için Rue du Boeuf'de bulunan Antic Wine'ı tercih edebilirsiniz. En ucuzdan en pahalıya çeşit çeşit şarabın bulunduğu dükkanda çalışan sommelier bu alanda ödül de kazanmıştır. Antic Wine'da çevredeki Rhone Vadisi de dahil olmak üzere farklı yerlerden şaraplar bulunmaktadır. Vercoquin ise şarap için tercih edebileceğiniz bir başka dükkandır. Aynı zamanda şarap içebileceğiniz barı da bulunmaktadır. Guyot ve Cave Chromatique de popüler şarap dükkanlarındandır. Rue de la République ise kurulduğu 1878 yılından beri şehrin en önemli alışveriş noktalarından birisidir. La Tribu des Gones ise bir Lyon markasıdır ve eski şehirde dükkanı bulunur. Lyon'a özgü giyim ürünleri ve takıları bulunur. Place des Jacobins'de bulunan Fontanel ve eski şehirde bulunan Disagn Cardelli; magnet, Guignol bebekleri, yüzük, ipek ürünler gibi hediyelik eşya satan popüler dükkanlardır.

Şarküteri ürünleri için Charcuterie Sibilla ve Charcuterie Bobosse; çikolata ve diğer tatlılar için Chocolats Voisin, Seve Chocolats ve A La Marquise'i tercih edebilirsiniz. Şehrin meşhur ipek ürünlerinden alabileceğiniz dükkanlar arasında ise Brochier Soieries-La Soierie de Saint-Jean, La Maison des Canuts, Atelier de Soieries, Sophie Guyot sayılabilir.

Lyon Festivaller

DI

 • Bocuse d'Or - World Cuisine Contest - Dünya Mutfakları Yarışması - Ocak
 • World Pastry Cup - Coupe du Monde de la Patesserie - Dünya Pastacılık Yarışması - Ocak
 • Lyon Işık Festivali - Aralık
 • L'Original Festivali - Mart, Nisan
 • Tout l’monde Dehors -  Yaz ayları
 • Biennial Dansı - Eylül
 • Lyon Film Festivali - Ekim 

Lyon Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl- (1 Ocak)
 • Fransa Ulusal Tatili- (6 Nisan)
 • İşçi Bayramı- (1 Mayıs)
 • Fransa Ulusal Tatili- (25 Mayıs)
 • Fransa Ulusal Bayramı- (14 Temmuz)
 • Assumption- (15 Ağustos)
 • Anma Günü- (11 Kasım)
 • Noel- (25 Aralık)

Lyon Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type E / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 3oC
  • Şub 4oC
  • Mar 7oC
  • Nis 10oC
  • May 15oC
  • Haz 18oC
  • Tem 21oC
  • Agu 21oC
  • Eyl 17oC
  • Eki 12oC
  • Kas 6oC
  • Ara 4oC

Kısa Kısa

Ülke: Fransa
Şehir: Lyon
Nüfus: 484.344
Resmi Dili: Fransızca
Para Birimi: Euro
İklim:Karasal İklim
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün
Big Mac Index: 4.49 $ (Türkiye 3.87 $)
UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki Bölgeler:  Fourviere/ La Croix-Rousse/ Presquile/ Vieux Lyon-Eski Lyon