Lyon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Lyon, Fransa'nın güneydoğusunda bulunur ve ülkenin Auvergne-Rhône-Alpes bölgesinin başkentidir. Fransa’nın gastronomi başkenti olarak zihinlerde yer etmiş kent Paris ve Marsilya’dan sonra ülkenin üçüncü büyük şehridir. Ayrıca Paris'e 470, Marsilya'ya 320 kilometre uzaklıktadır. Fransa iş ve sanayi dünyası açısından da büyük öneme sahip olan şehirde biyoteknoloji, bilişim ve ilaç firmaları; Interpol ve Euronews gibi kurumların genel müdürlükleri bulunmaktadır. Ayrıca tarihten beri şehir ipek üretiminin önemli merkezlerinden birisi olmuştur. UNESCO Dünya Mirasları Listesi'nde yer alan bölgelere sahiptir ve gerek doğası gerek yaşama standartları ve insanları sizi kendine çekecek olan kenti mutlaka görmelisiniz.

Lyon şehrinin tarihinin Roma İmparatorluğu döneminde dayandığı düşünülmektedir. Ünlü Roma tarihçisi Dio Cassius'a göre imparator Julius Sezar'ın ölümünden sonra Roma senatosu Sezar'ın önemli iki asker ve generaline bu bölgeye gitme emri vermiştir. Vienne şehrinden kaçan mültecilerin buraya yerleştirilmesini ve bu devlet adamlarının bunu organize etmesini istemiştir. Böylece Lyon'daki yerleşim yavaş yavaş başlamıştır. İlkçağ boyunca şehir ve çevresi Galyalıların yaşam bölgesi olmuştur. Avrupa Hun İmparatorluğu'nun etkisiyle başlayan Kavimler Göçü'nde pek çok insan kaçarak bu çevreye yerleşmiştir. İpek üretimi ve ticareti sayesinde şehir Orta ve Yeni Çağ'da önemli bir şehir olmuştur. 1572 yılında Katolik'lerin Protestan'ları öldürdüğü St. Bartholomew Katliamı'nda şehirde birçok insan yaşamını yitirmiştir. Fransız Devrimi'nde şehir kuşatma altına alınmıştır ve bu süreçte zarar görmüştür. 2. Dünya Savaşı'nda ise Almanya tarafından işgal edilmiştir.

Lyon'un futbol takımı Olympique Lyonnais oldukça sevilen bir takımdır. Stadyumu ise Parc Olympique Lyonnais'dir veya Işıklar Stadyumu olarak da bilinir. Ayrıca şehirde düzenlenen Işık Festivali oldukça popüler bir festivaldir ve bu sayede şehir, Işıkların Başkenti olarak da anılmaktadır. Lyon'da gezilecek pek çok yer, katılacak pek çok etkinlik vardır. Adeta özgürlük kokan  kentin sokaklarında şarkı söyleyen, dans eden birçok gence rastlayabilirsiniz. Bunların dışında şehrin mutfağı da özel bir ilgiyi hak etmektedir. Fransa'nın gastronomi konusunda en önemli şehirlerinden biri olan Lyon'da adım başı lezzetli yemek yapan restoran bulabilirsiniz. Sinema tarihinin önemli isimlerinden Lumière kardeşler de Lyon'da yaşamıştır. Ayrıca eskisi kadar olmasa da, Fransa'nın genelindeki gibi, İngilizce ile iletişim kurmak zor olabilmektedir. Fransa'nın bütün popüler şehir ve köylerindeki gibi Lyon'da da turizm ofisi bulunmaktadır ve bu turizm ofisinden öğrenmek istediğiniz bütün bilgileri öğrenebilirsiniz.

Tanıtıcı Video:
 

 

Lyon Nerededir?

Fransa’nın güneyinde ve ülkenin 3. büyük şehri olarak Paris’ e hızlı trenle yaklaşık 3 saat -465 km- uzaklıkta bulunuyor. Ayrıca Marsilya'ya 320 kilometre ve Cenevre'ye 160 kilometre uzaklıktadır. Saone ve Rhone nehirlerinin aktığı bölgededir.

Lyon'a Nasıl Gidilir?

Lyon’a genelde tercih edilen Paris’ten sonraki rota şeklinde ulaşabilirsiniz. Paris gezinizden sonra hızlı tren ile şehrin tren garı Gare De Lyon’ a ortalama 70 Euro karşılğında yaklaşık 3 saatte ulaşmanız mümkündür. İstanbul’dan Lyon’a her gün direkt uçuşlar da mümkün ve  yaklaşık üç buçuk saat sürmektedir. İsviçre- Cenevre’den bir buçuk saatlik hızlı tren yolculuğu ile Lyon’a ulaşmak da bir başka tercih olabilir.

Lyon'a Ne Zaman Gidilir?

Ülkenin geneline göre daha sert bir iklime sahip Lyon'u ziyaret etmek için en ideal zaman Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarıdır. Lyon, Paris'e göre daha güneyde olsa da, sahip olduğu coğrafi özellikleri nedeniyle daha sert bir iklime sahiptir. Yazın gündüz sıcaklıkları 24-27 derece arasındayken gece sıcaklıkları 13-15 derece civarındadır. Kış döneminde ise gündüz ortalama sıcaklıklar 5-7 derece civarında olup, gece sıcaklıkları -1 ile 0 derece civarındadır. Bunun yanı sıra Aralık ayında düzenlenen Lyon Işık Festivali süresince şehir rengarenk bir görünüme bürünür ve bu dönem aynı zamanda şehrin en kalabalık olduğu zamanlardan biridir. 

Lyon'da Nerede Kalınır?

Lyon, Fransa’nın güneybatısında yer alan ülkenin büyük şehirlerinden birisidir. Rhone ve Saone Nehirleri üzerine kurulmuş olan şehir dünyanın önemli ticaret şehirlerinden birisidir. Özellikle havalar ısındığında, yani mayıs - eylül ayları arasında gelindiğinde bu şehri gezmek daha eğlenceli bir hale gelmektedir. Nehir kıyısında gezmek, botla nehir üzerinden şehri görmek ve yürüyerek keşfetmek tatilinizi keyifli kısmı olacaktır. Lyon şehrinde yapabileceğiniz birçok aktivite vardır; tarihî binaları ve müzeleri gezebilir, görkemli bir tarihî bina olan Ulusal Opera Binası’nda opera, bale ve tiyatro gibi sahne sanatlarını izleyebilirsiniz. 

Bütçenize uygun otel seçeneğiniz çok fazla olan Lyon’da, sokaklarında bir kenarda oturmuş kitap okuyan insanları, şehrin her bir köşesindeki aktiviteleri ve gezilecek tarihî yapıları ile gece gündüz hareketli yaşantısı ile tatilinizin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Lyon otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Lyon Nerede Kalınır - Lyon'un Bölgeleri

Lyon şehri 9 bölgeden oluşmaktadır. 1’den 9’a kadar isimlendirilen bu bölgeler iki nehir üzerinde kurulmuşlardır. Özellikle 2. ve 5. bölgeler turistik açıdan çok popüler bölgelerdir. 1. ve 4. bölgeler ise Croix-Rousse tepesinin aşağı ve yukarı mahalleleridir. 3.bölge şehrin ticari ve yerleşim açısından en yoğun, aynı zamanda üniversitelerin olduğu bölgedir. Diğer bölgeler ise şehir merkezi etrafındaki, çeşitli otel seçeneklerinin bulunduğu bölgelerdir. Özellikle metro kullanarak bölgeler arasında kolaylıkla şehri gezebilirsiniz.


 
 

1st Arr. Bölgesindeki Lyon Otelleri

İki nehir arasında kalan dokuz bölgeden birisidir. Croix-Rousse tepesinin alt bölgesinde oluşan mahalledir. Ortalama geceli konaklama fiyatları 70 € - 100 € arasında değişen oteller bulunmaktadır.

 • Le Saint Pierre des Terreaux
  Özellikler:
   2 yıldız, Wi-Fi, kahvaltı, sigara içilmeyen odalar, aile odaları
  Fiyat: Geceliği 86 € - 92 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Le Saint Pierre des Terreaux

 • Away Hostel & Coffee Shop
  Özellikler:
   Wi-Fi, engelli konuklar için olanaklar, kahvaltı, ortak banyo
  Fiyat: Geceliği 28 € - 98 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Residence Villemanzy
  Özellikler:
   3 yıldız, Wi-Fi, evcil hayvan girebilir, engelli konuklar için tıklayın, kahvaltı, fitness merkezi, teras
  Fiyat: Geceliği 89 € - 99 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Saint Vincent
  Özellikler:
   2 yıldız, Wi-Fi, kahvaltı, sigara içilmeyen odalar, TV
  Fiyat: Geceliği 92 € - 105 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • HO36 Opera
  Özellikler:
   2 yıldız, şehir manzarası, açık büfe kahvaltı, teras, bar, aile odaları, sigara içilmeyen odalar
  Fiyat: Geceliği ortalama 27 €’dan başlayan fiyatlarla (Yatakhane için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  HO36 Opera

2nd Arr. Bölgesindeki Lyon Otelleri

İki nehir arasında kalan ve şehrin en popüler olan bölgesidir. Şehir merkezi olarak da bilinmektedir. Özellikle lüks otellerin olduğu şehrin en canlı bölgesidir. 

 • Hotel des Celestins
  Özellikler:
   3 yıldız, evcil hayvan girebilir, kahvaltı, TV, sigara içilmeyen odalar
  Fiyat: Geceliği 102 € - 112 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel des Celestins

 • Hotel de Dauphin
  Özellikler:
   2 yıldız, Wi-Fi, kahvaltı, sigara içilmeyen odalar, evcil hayvan girebilir, özel banyo
  Fiyat: Geceliği 79 € - 93 € arasında  (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Le Royal Lyon - MGallery by Sofitel
  Özellikler: 
  5 yıldız, Wi-Fi, bar, kahvaltı, evcil hayvan girebilir, sigara içilmeyen odalar, kuru temizleme
  Fiyat: Geceliği 196 € - 232 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel D’Ainay
  Özellikler:
   Wi-Fi, evcil hayvan girebilir, bisiklet kiralama olanakları, bagaj muhafazası, kahvaltı
  Fiyat: Geceliği 49 € - 59 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Ibıs Budget Lyon Centre Confluence
  Özellikler: 
  2 yıldız, Wi-Fi, sigara içilmeyen odalar, engelli konuklar için olanaklar, kahvaltı, evcil hayvan girebilir, özel banyo
  Fiyat: Geceliği 48 € - 57 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Ibıs Budget Lyon Centre Confluence

3rd Arr. Bölgesindeki Lyon Otelleri

1.bölgeden sonra şehrin en yoğun, en kalabalık bölgesidir. Tarihî binaları, parkları, üniversiteleri ile görülmesi gereken bölgelerden birisidir. Uygun fiyatlı otellerin daha çok bulunabileceği mahallelerdendir.

 • Campanile Lyon Centre- Berges du Rhone
  Özellikler:
   3 yıldız, Wi-Fi, bar, kahvaltı, engelli konuklar için olanaklar, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 65 € - 99 € arasında (Superior oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Campanile Lyon Centre- Berges du Rhone 

 • SLO Living Hostel
  Özellikler:
   Wi-Fi, bar, kahvaltı, bar, kahvaltı, engelli konuklar için olanaklar
  Fiyat: Geceliği 30 € - 97 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Premiere Classes Lyon Centre gare Part Dieu
  Özellikler: 
  2 yıldız, Wi-Fi, kahvaltı, engelli konuklar için olanaklar, özel banyo, TV
  Fiyat: Geceliği 50 € - 76 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Athena Part-Dieu
  Özellikler:
   3 yıldız, Wi-Fi, kahvaltı, bar, özel banyo
  Fiyat: Geceliği ortalama fiyatlar 80 €’dan başlayan fiyatlarla (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Best Western Hotel du Pont Wilson
  Özellikler:
   4 yıldız, evcil hayvan girebilir, Wi-Fi, TV
  Fiyat: Geceliği 110 € - 125 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Best Western Hotel du Pont Wilson

4th Arr. Bölgesindeki Lyon Otelleri

Croix-Rousse tepesinin yukarısında kalan bölgedir. Orta fiyatlı otellerin bulunduğu bir bölgedir. Metro, otobüs gibi toplu taşıma araçları ile şehir merkezine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 

 • Les Loges du Theatre
  Özellikler:
   Wi-Fi, teras, kahvaltı, engelli konuklar için olanaklar, sigara içilmeyen odalar
  Fiyat: Geceliği 145 € - 165 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır=
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Les Loges du Theatre

 • Le Petit Canut
  Özellikler:
   4 yıldız, Wi-Fi, sigara içilmeyen odalar, mutfak, özel banyo, yemek ve oturma alanı
  Fiyat: Geceliği 84 € - 120 € arasında (Daire için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Bel Chambre Cosy Chez L’Habitant
  Özellikler: 
  Wi-Fi, ortak banyo, sigara içilmeyen odalar, ortak mutfak
  Fiyat: Geceliği 46 € - 66 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Kyriad Hotel Lyon Centre Croix Rousse
  Özellikler:
   3 yıldız, Wi-Fi, açık büfe kahvaltı, evcil hayvan girebilir, bar, engelli konuklar için olanaklar, TV
  Fiyat: Geceliği 65 € - 89 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel de la Croix-Rousse
  Özellikler:
   2 yıldız, Wi-Fi, kahvaltı, özel banyo, evcil hayvan girebilir, TV, özel banyo
  Fiyat: Geceliği 75 € - 97 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel de la Croix-Rousse

5th. Arr. Bölgesi Lyon Otelleri

Lyon şehrinin tarihini günümüze kadar taşıyan bir bölgedir. Tarihî yapıları ile görülmesi gereken birçok anıtları ve binaları içerisinde barındıran bu bölge, turistlerin ilgisini çekmektedir. Özellikle lüks otellerin birinde konaklama tercih etmek isterseniz 5.bölgede kalabilirsiniz.

 • Fourviere Hotel
  Özellikler:
   4 yıldız, Wi-Fi, spa, bar, kahvaltı, evcil hayvan girebilir, teras, havuz, masaj, kuru temizleme
  Fiyat: Geceliği 124 € - 164 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Fourviere Hotel

 • Cour des Loges
  Özellikler:
   5 yıldız, Wi-Fi, havuz, evcil hayvan girebilir, bar, spa, kahvaltı
  Fiyat: Geceliği ortalama 340 €’dan başlayan fiyatlarla (Superior oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Villa Florentine
  Özellikler: 
  5 yıldız, bar, havuz, kahvaltı, aile odaları, Wi-Fi, fitness, evcil hayvan girebilir, masaj, sauna, hamam
  Fiyat: Geceliği 410 € - 460 € arasında (Deluxe oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • College Hotel
  Özellikler:
   4 yıldız, engelli konuklar için olanaklar, Wi-Fi, bar, kahvaltı, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 99 € - 139 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Villa Maia
  Özellikler:
   5 yıldız, Wi-Fi, havuz, evcil hayvan girebilir, kahvaltı, bar, aile odaları, sigara içilmeyen odalar, sauna
  Fiyat: Geceliği 450 € - 545 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Villa Maia

Lyon Diğer Bölgelerindeki Oteller

Lyon şehri toplamada 9 bölgeden oluşmaktır. Şehrin en popüler ilk 3 bölgesi yukarıda listelenmiştir. Diğer bölgelerden ise aşağıda örnek otel fırsatlarını görebilirsiniz. Şehrin 9. ve 8. bölgeleri şehir merkezine en uzakta kalan bölgeleridir. 7. ve 6. bölgeler ise nehir kıyısında olup şehir merkezine metro ile kolaylıkla ulaşabileceğiniz konaklama bölgeleridir.

 • Okko Hotels Lyon Pont Lafayette
  Özellikler: 
  4 yıldız, Wi-Fi, evcil hayvan girebilir, bar, kahvaltı, sigara içilmeyen odalar
  Konum: 6th arr.
  Fiyat: Geceliği 159 € - 179 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Okko Hotels Lyon Pont Lafayette

 • Alter’hostel
  Özellikler:
   Wi-Fi, aile odalar, bar, engelli konuklar için olanaklar, sigara içilmeyen odalar, ortak mutfak, ortak banyo
  Konum: 9th arr.
  Fiyat: Geceliği ortalama 26€’dan başlayan fiyatlarla (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Le Flaneur Gusthouse
  Özellikler:
   Wi-Fi, teras, bar, kahvaltı, sigara içilmeyen odalar, evcil hayvan girebilir, ortak banyo
  Konum: 7th arr.
  Fiyat: Geceliği 22 € - 25 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Crowne Plaza Lyon
  Özellikler:
   4 yıldız, Wi-Fi, bar, kahvaltı, evcil hayvan girebilir, özel banyo, bisiklet kiralama olanakları, teras, sigara içilmeyen odalar
  Konum: 6th arr.
  Fiyat: Geceliği 252 € - 314 € arasında (Superior oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • B&B Hotel Lyon Centre Monplaisir
  Özellikler:
   2 yıldız, Wi-Fi, evcil hayvan girebilir, engelli konuklar için olanaklar, kahvaltı, özel banyo, aile odaları
  Konum: 8th arr.
  Fiyat: Geceliği ortalama 75€’dan başlayan fiyatlarla (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın. 


  B&B Hotel Lyon Centre Monplaisir

Lyon bölgelerinde konaklama önerilerimiz bu şekilde, bu rehberde aradığınızı oteli bulamadıysanız Lyon Otelleri Rehberi'mize bakmanızı da öneriyoruz. Ayrıca tüm Lyon otellerini görmek için tıklayın.

Lyon Otelleri

Lyon otelleri

Tam anlamıyla “enfes” bir Fransa tatili için rotanızı belirlemeniz gereken kenttir Lyon. Zira Lyon, sadece Fransa’nın en büyük üçüncü şehri olarak değil; hem Fransa’nın hem de dünyanın seçkin gastronomi merkezlerinden biri olarak da bilinir. Doğal olarak burada geçireceğiniz hiçbir dakikaya doyamayacaksınız. Lakin tabii ki bu durum, Lyon’da bulmayı ummanız gereken tek şeyin yeme-içme temalı etkinlikler olduğu anlamına gelmiyor. Aksine, Lyon tarihin köklerinin Roma İmparatorluğu’na dayanması, benzersiz şehir yapılanması, uzun bir süre boyunca evrensel ticaret merkezlerinden biri olması ve onlarca çeşit mimarı güzellikleriyle bu nefis şehir attığınız her adımda sizlere büyük bir keyif verecektir.Lyon'a gidecekseniz ve şehirdeki tesisleri merak ediyorsanız Lyon otelleri yazımızı keyifle okuyabilirsiniz. 

Devamını Oku

Lyon Gezilecek Yerler

Rhone Nehri'nin sol tarafı, Saone Nehri çevresi Eski Lyon Bölgesinde mutlaka dolanmalı, tüm köprülerinden geçmeli, şehri tepeden seyretmeli, mutlaka bir nehir turu yapmalı ve unutulmaz şehirde keyifli bir gezintinin tadını çkarmalısınız.

Görülecek birçok yerin birbirine yürüme mesafesinde olduğu yerleri ve UNESCO korunmasında olan FourviereLa Croix-Rousse, Presquile ve Vieux Lyon-Eski Lyon olmak  üzere dört bölgeyi  mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Devamını Oku

Lyon İçi Ulaşım

Gezilmesi gereken noktaları yürüyerek keşfedebilirsiniz. Ulaşım ağı gelişmiş olduğundan bu noktada da sıkıntı yaşamayacağınız kentte metro ve otobüslerle de her yere ulaşmak mümkündür. Aynı zamanda tramvay ve füniküler gibi ulaşım alternatfileri de vardır.

Tek kullanımlık metro biletini 1.80 Euro’ya, otobüs biletini 2 Euro’ya satın alarak kullanmadan önce damgalatmayı unutmamalısınız. Ulaşım araçlarının tümünü gün boyu kullanabileceğiniz tek bilet kolaylığı vardır ve fiyatı 5.5 Euro’dur.

Ayrıca bisiklet kullanımı şehir popüler ulaşım şekillerindendir. İstediğiniz istasyonda alıp istediğiniz istasyonda bırakabileceğiniz Velo’v adında bisiklet istasyonları her yerde mevcuttur ve dilerseniz ayrıntıya buradan ulaşabilirsiniz.

Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım
Lyon’da şehir merkezinin doğusunda yaklaşık 25 km uzağında ismini Küçük Prens’in yazarı St Exupery’den alan Saint-Exupery Havaalanı bulunuyor. Metro veya otobüs ile havaalanından şehir merkezine kolaylıkla ulaşabileceğiniz gibi Rhonexpress treni ile en kolay şekilde şehre adım atabilirsiniz. Yarım saatte bir kalkıyor ve  yarım saatte de şehir merkezine ulaştırıyor. Bilet ücreti yaklaşık 15 Euro kadar.

Lyon Mutfağı

Lyon’da mutfak dediğimizde tam anlamıyla şehrin profesyonel olduğu noktaya değinmiş oluyoruz. Avrupa’nın gastronomi merkezlerinden olan kentte hiç düşünmeden yeni ve yerel  tatları denemelisiniz. Ünlü gastronomi yazarı Curnonsky'nin 1935'de çıkardığı kitapta Lyon'u "gastronomi başkenti" ilan etmesiyle şehrin mutfağı daha da ünlelenmiştir.

Ocak ayında Dünya Mutfakları Yarışması ve Dünya Pastacılık Yarışması düzenlenen Lyon’da restoran olarak bir çok alternatifiniz mevcut ve Bouchon olarak bilinen yerel restoronlarında  Canut, Paul Bocuse,çikolatalı kruvasan, Lyon salatası,balık, siyah puding tatmanız gereken yeren lezzetlerdendir. Halles De Lyon ve Rue Merciere bölgelerini de hoş bir yemek için tercih edebilirsiniz.

Rezervasyon konusunda öncelikli davranmanız gereken şehirde ortalama restoranda bir ana yemek yemenin karşılığı 12-22 Euro arasında değişmekteyken, daha lüks bir mekanda bu tutar 30-70 Euro arasında değişiyor. Turistlere yönelik çalışıp kaliteden ödün veren pek çok restoran da bulunmaktadır. Bu restonların çalışanları genellikle yolda gördükleri turistleri çekmeye çalışmaktadır. Lyon'a yayılmış bazı restoranlar çok eski restoranlardır ve işlerini çok kaliteli yapmaktadır. Bu restonlara "bouchon" ismi verilmiştir ve restoranlarda bouchon'un sembolünü görebilirsiniz. Bu restoranlardan bazılarının fiyaları epey yüksek, bazılarının fiyatları da uygundur. Chez Mounier, Bouchon Chez Paul, Chez Martial, Le Layon, Comptoir Adel, La Famille gibi restoranlar bunların arasında sayılabilir.

Şarap ve bira da şehirde vazgeçilmez içeceklerdendir.  Fransız kruvasanını 1.5 - 3 Euro karşılığında tadabilir, 2.5 - 3 Euro karşılığında biranızı yudumlayabilirsiniz. Salade lyonnaise olarak bilinen Lyon Salatası ve deniz ürünlerinden yapılan quenelle de brochet oldukça lezzetli yemeklerdir.

Popüler Mekanlar;

Bahşiş

Restoranlarda genelde hesap ücretine yansıtılan bir bedel vardır. Bahşiş zorunlu bir davranış olarak görülmez. Hizmetten çok memnun kalındıysa garsona vererek değil masanın üzerine birkaç Euro bırakarak bahşiş verebilirsiniz. Tur ve otel görevlileri ile taksi şöförlerini memnun etmek isterseniz de miktarda isteğe bağlı davranabilirsiniz. 

Lyon'da Alışveriş

La Part Dieu şehirde akla gelen ilk alışveriş merkezidir ve pazarları da genelde kapalı alanlarda kurulmuştur. Halles de Lyon bölgesi ve iki nehir arasında kalan bölgede Hotel de Ville’den Gare Peracche’a kadar dükkanlarla dolu olan sokaklar, Marche Saint-Antoine Celestins semt pazarı, tarihi Passage De l'Argue alışveriş için bir tercih olabilir. Rue St. Jean sokağında da birçok hediyelik eşya satın alabilirsiniz. Guignol ve Gnafron temalı bir çok hediyelik eşyalar  vardır, antikalar, yerel el ve ipek eşyaları ile şarap alabileceğiniz diğer hediye alternatiflerindendir.

Şarap için Rue du Boeuf'de bulunan Antic Wine'ı tercih edebilirsiniz. En ucuzdan en pahalıya çeşit çeşit şarabın bulunduğu dükkanda çalışan sommelier bu alanda ödül de kazanmıştır. Antic Wine'da çevredeki Rhone Vadisi de dahil olmak üzere farklı yerlerden şaraplar bulunmaktadır. Vercoquin ise şarap için tercih edebileceğiniz bir başka dükkandır. Aynı zamanda şarap içebileceğiniz barı da bulunmaktadır. Guyot ve Cave Chromatique de popüler şarap dükkanlarındandır. Rue de la République ise kurulduğu 1878 yılından beri şehrin en önemli alışveriş noktalarından birisidir. La Tribu des Gones ise bir Lyon markasıdır ve eski şehirde dükkanı bulunur. Lyon'a özgü giyim ürünleri ve takıları bulunur. Place des Jacobins'de bulunan Fontanel ve eski şehirde bulunan Disagn Cardelli; magnet, Guignol bebekleri, yüzük, ipek ürünler gibi hediyelik eşya satan popüler dükkanlardır.

Şarküteri ürünleri için Charcuterie Sibilla ve Charcuterie Bobosse; çikolata ve diğer tatlılar için Chocolats Voisin, Seve Chocolats ve A La Marquise'i tercih edebilirsiniz. Şehrin meşhur ipek ürünlerinden alabileceğiniz dükkanlar arasında ise Brochier Soieries-La Soierie de Saint-Jean, La Maison des Canuts, Atelier de Soieries, Sophie Guyot sayılabilir.

Lyon Gece Hayatı

Lyon büyük bir şehir sayılabileceği için gece hayatı hareketlidir. Çok sayıda üniversite öğrencisinin bulunması da şehri hareketlendiren diğer etkenlerdendir. Şarapevleri, gece kulüpleri, canlı müzik yapan barlar, komedi kulüpleri, İngiliz ve İrlanda barları ile ziyaretçilerine çeşitli seçenekler sunmaktadır. Şehrin mekanları genellikle Vieux Ville yani eski şehir ve La Part-Dieu gibi bölgelerinde yoğunlaşmıştır.

Popüler gece kulüplerinden La Garange au Bouc ve La Cour des Grands 5. Mahalle'de; Selcius Club 2.Mahalle'de bulunur. İngiliz ve İrlanda barları genellikle eski şehir bölgesinde bulunmaktadır ve bunlardan Kelly's Irish Pub, Johnny Walsh's ve Albion çok popülerdir. Lyon'a gelmişken şarap tadmalıyım diyenler içinse eski şehirde bulunan La Cave des Voyageurs ve Bar de La Cour des Loges; Bellecour Meydanı'ndaki Goudyvins, La Part-Dieu'de bulunan Celest Bar uygun seçeneklerdir. Caz müzik istiyorsanız Burdeau Caddesi'ndeki Le Bec de Jazz'ı tercih edebilirsiniz. 7. Mahalle'de bulunan Ninkasi Kafe Gerland'da ise küçük çapta rock konserleri düzenlemektedir. 405 Lyon Bar à Bière 1. Mahalle'de bulunan, içkilerinizi yudumlayarak sohbet edebileceğiniz bir bardır. Le Fruit Defendu, L'Aubrevoir ve The Beers yine tercih edebileceğiniz barlardır.

Popüler Mekanlar;

Lyon Festivaller

DI

 • Bocuse d'Or - World Cuisine Contest - Dünya Mutfakları Yarışması - Ocak
 • World Pastry Cup - Coupe du Monde de la Patesserie - Dünya Pastacılık Yarışması - Ocak
 • Lyon Işık Festivali - Aralık
 • L'Original Festivali - Mart, Nisan
 • Tout l’monde Dehors -  Yaz ayları
 • Biennial Dansı - Eylül
 • Lyon Film Festivali - Ekim 

Lyon Pratik Bilgiler

 • Ambulans – 15
 • Polis – 17
 • İtfaiye – 18
 • Acil - 112

Lyon Para Birimi

Para Birimi Euro’dur.  

Lyon Resmi Dili

Fransa’nın resmi dili Fransızca’dır. Çok sayıda Türk vatandaşı ile de karşılaşabileceğiniz bir kenttir. İngilizce bilme oranı çok yüksek değildir ancak İngilizce bilen kişilerle karşılaşmak da mümkündür.

 • Merhaba: Bonjour
 • İngilizce konuşuyor musunuz?- Parlez-vous anglais ?
 • İyi Akşamlar: Bonsoir
 • Teşekkür ederim: Merci

Lyon Saat Farkı

Fransa GMT +2 zaman dilimindedir ve saati Türkiye saatinden bir saat geridir.

Lyon Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl- (1 Ocak)
 • Fransa Ulusal Tatili- (6 Nisan)
 • İşçi Bayramı- (1 Mayıs)
 • Fransa Ulusal Tatili- (25 Mayıs)
 • Fransa Ulusal Bayramı- (14 Temmuz)
 • Assumption- (15 Ağustos)
 • Anma Günü- (11 Kasım)
 • Noel- (25 Aralık)

Lyon Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type E / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 3oC
  • Şub 4oC
  • Mar 7oC
  • Nis 10oC
  • May 15oC
  • Haz 18oC
  • Tem 21oC
  • Agu 21oC
  • Eyl 17oC
  • Eki 12oC
  • Kas 6oC
  • Ara 4oC

Kısa Kısa

Ülke: Fransa
Şehir: Lyon
Nüfus: 484.344
Resmi Dili: Fransızca
Para Birimi: Euro
İklim:Karasal İklim
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün
Big Mac Index: 4.49 $ (Türkiye 3.87 $)
UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki Bölgeler:  Fourviere/ La Croix-Rousse/ Presquile/ Vieux Lyon-Eski Lyon