Lyon Gezilecek Yerler

Rhone Nehri'nin sol tarafı, Saone Nehri çevresi Eski Lyon Bölgesinde mutlaka dolanmalı, tüm köprülerinden geçmeli, şehri tepeden seyretmeli, mutlaka bir nehir turu yapmalı ve unutulmaz şehirde keyifli bir gezintinin tadını çkarmalısınız.

Görülecek birçok yerin birbirine yürüme mesafesinde olduğu yerleri ve UNESCO korunmasında olan FourviereLa Croix-Rousse, Presquile ve Vieux Lyon-Eski Lyon olmak  üzere dört bölgeyi  mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Eski Lyon

Vieux Lyon, yani Eski Lyon UNESCO dünya mirası içerinde yer alan alanlardan biridir ve Avrupa'nın en büyük Rönesans alanı olduğu söylenir. Bu ünvan konusunda Venedik'le yarışmaktadır. Saone Nehri kıyısında, Lyon'un 5. Mahallesi'nde yer alır. Dar sokaklarında dolaşıp tarihi dokuyu solumak oldukça keyiflidir.

Eski Lyon'daki yapılar çoğunlukla 15 ve 17. yüzyıllar arasındaki Alman, İtalyan ve Flamanlar tarafından inşa ettirilmiş yapılardır. Lyon'un en ilginç özelliklerinden birisi de "traboule" adı verilen küçük geçitlere sahip olmasıdır. Trabouleler şehirde ulaşımın ve ipek ticaretinin kolaylaştırılması yapılmıştır. Eski şehirde St. Paul, St. Jean ve St. Georges olmak üzere 3 tane kilise bulunur ve bu kiliselerin isimlerine dayanarak 3 bölgeye ayrılmıştır. St. Jean Katedrali 1180 ve 1480 yılları arasında inşa edilmiştir ve mimarisinde gotik mimari ağır bassa da romanesk etkiler görmek de mümkündür. Katedralin yanındaki bahçedeki küçük bir alanda en eskisi 4. yüzyıla dayanan tarihi eserler sergilenmektedir. St. Jean kısmında bulunan St. Jean Caddesi şehrin en kalabalık noktalarından birisidir. Cadde üzerinde pek çok hediyelik eşya dükkanı, cafe ve restoran bulunmaktadır. Ancak bu restoranları çoğu "bouchon" kalitesinde değildir. St. Jean Caddesi'nin paralelindeki Boeuf Caddesi de oldukça popülerdir. Ayrıca yine St. Jean kısmında çok güzel Rönesans dönemi saray bahçeleri bulunmaktadır. St. Jean ve Boeuf caddeleri üzerinde bulunan Chamarier ve Crible evlerinin bahçeleri görmeye değerdir.

St. Georges ve St. Paul kısımları ise St. Jean kısmı kadar hareketli değildir ancak burada da görmeye değer sokaklar ve evler bulunur. Eski dönemlerde St. Jean bölgesi zengin ailelerin evlerinin bulunduğu bölgeyken St. Paul bölgesi alışveriş bölgesi ve St. Georges bölgesi de atölyelerin bulunduğu bölge olmuştur.

 

Lyon Güzel Sanatlar Müzesi

Musée des Beaux-Arts de Lyon, Terreaux  bölgesinde yer alır. 17. yüzyılda inşa edilen binası St. Pierre Sarayı olarak da bilinir ve müze olmadan önce Benedictine manastırı olarak kullanılmıştır. Paris'teki Louvre Müzesi'nden sonra Fransa'nın en büyük güzel sanatlar müzesidir. Ülkenin en önemli müzelerinden biri olan bu müzede antik Mısır'dan modern sanata, Manet’den Degas’ya, Renoir’a kadar çok farklı sanatçıların ve dönemlerin eserlerini bulmak mümkündür.

17. yüzyıldan Fransız Devrimi'ne kadar manastır olarak hizmet veren St. Pierre Sarayı'na, 72 sene ile Avrupa tarihinin en uzun süre tahtta kalan hükümdarı olan 14. Louis'nin emriyle büyük restorasyonlar yapılmıştır. Bu restorasyonlarla saray günümüze şık bir barok saray olarak gelmiştir. Manastır, başta Lyon aristokrasisi olmak üzere Fransa aristokrasisinin oldukça önemsediği bir manastır olmuştur. Fransız Devrimi'nde manastırda çalışan din görevlileri uzaklaştırılmış, manastırın iki kilisesinden biri kullanılamaz hale getirilmiştir. Devrimden sonraki dönemde Ticaret ve Sanat Sarayı'na çevrilmiştir ve Fransız sanat akademilerinden eserlerin toplanıp sergilenmesiyle günümüzdeki müzenin temelleri atılmıştır.

7,000 metrekarelik alanda 70 odası ile oldukça büyük bir müzedir. Eski Mısır'dan objeler, paralar, 14. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar yapılmış heykel ve resimler müzede sergilenmektedir. Dünyanın en ünlü sanatçılarından Rubens, Delacroix, Gauguin, Van Gogh, Renoir, Cézanne gibi sanatçıların eserleri müzede bulunmaktadır. Pers tapınaklarından getirilen sütunlar, Picasso'nun Kumsalda Oturan Kadın resmi, Monet'nin Etretat'da Dalgalı Deniz resmi gibi eserler görmeye değerdir.
 

  • Metro A ya da C hattını kullanarak Hôtel de Ville - Louis Pradel istasyonunda inerek kolayca ulaşabileceğiniz müzeye giriş öğrenciler için 4 Euro, yetişkinler içinse 8 Euro'dur. Salı günleri hariç saat 17.30 a kadar bilet gişeleri açıktır.
  • Web Sitesihttp://www.mba-lyon.fr/mba/

Notre Dame de Fourvière Bazilikası

Basilique de Fourvière, eski şehir bölgesinde göz alıcı konumda bulunan bir bazilikadır. Fourvière Tepesi'nde bulunan baizilikaya merdivenlerden çıkarak ulaşabileceğiniz gibi feniküler kullanarak da ulaşabilirsiniz. Lyon’u tepeden görme şansına sahip olabileceğiniz bir alanda yer aldığı için muhteşem bir manzaraya sahiptir. Bazilikanın yanında bulunan Fourvière Meydanı'ndan panoramik olarak manzarayı seyretmek mümkündür.

Dört kuleye sahip ve mimari olarak ilginizi çekecek süslemeleri olan Notre Dame iç mimarisinde ise Bizans tarzını yansıtıyor. 1872’de inşa edilmiş ve Meryem Ana’ya adanmış bir yapıdır. Daha önce bazilikanın bulunduğu çevreye başka kiliselerin yapıldığı düşünülmektedir ancak bunlar uzun süre dayanamamıştır. 1643'te Avrupa'yı kasıp kavuran veba salgınından Lyon şehrini Meryem Ana'nın kurtardığına inanılmaktadır. 1870 yılında Prusya-Fransa Savaşı'nda ise Prusya kuvvetleri Lyon'a yaklaştıkları sırada geri çekilmeye başlamıştır. Bu olayda Meryem Ana'nın şehrin koruyucusu olmasıyla açıklanmıştır. Bu olayların etkisiyle Meryem Ana'ya adanan bir kilise yaptırılmasına karar verilmiştir. Kısa sürede tamamlanan kilisenin yapımında büyük miktarda paralar harcanmıştır. Aynı zamanda Fourvière Tepesi'nde heybetli bir şekilde şehrin görüntüsünü bozduğu gerekçesiyle birçok kişi tarafından eleştirilmiştir.

Bazilikanın mimarlığı Pierre Bossan yapmıştır. Bizans ve Romanesk akımları baz alarak kilisenin tasarımını yapması o dönemde bazı çevreler tarafından eleştirilmiştir. 19. yüzyılın mimarisini yansıtmadığı söylenmiştir ve halk arasında ters dönmüş bir file benzetilmiştir. Katolik kilisesinin gücünü yansıtması için bazilika altın, mermer ve mozaiklerle bol bol süslenmiştir. Bazilikanın üstünde, yerden 58 metre yükseklikte bir teras bulunmaktadır. Bu terasa çıkmak yetişkinler için 7, çocuklar için 4 Euro'dur.

  • Bazilika kısmı saat 07.00-21.30a kadar, müze kısmı 10.00-17.30 arasında ziyarete uygundur. Metro ile Fourviere istasyonunda inip feniküler kullanarak kolayca ulaşabilirsiniz.
  • Web Sitesi: http://www.fourviere.org/
  • Giriş ücretsiz

La Croix-Rousse Bölgesi

La Croix-Rousse, Lyon'un 1. Mahallesi'nde, şehrin içinden geçen Rhone ve Saone nehirlerinin yarattığı yarımadanın iç kısmında bulunmaktadır. Çalışma tepesi de denilen bu bölgede şehrin ipek dokuma tezgahlarını bulunuyor. Tepe ile şehrin birbirinden farklı yerler olduğu söylenir ve tepe şehre göre her zaman daha serindir. Tepede yaşayanlar tepeden ayrılırken Lyon'a gidiyoruz gibi cümleler kurarlar.

La Croix-Rousse bölgesi eski çağlarda Lyon'ndan ayrı bir bölge olarak görülmüştür. Bu bölgede yerleşimin Roma İmparatorluğu döneminde başladığı bilinmektedir. M.Ö. 12'de inşa edilen sunak ve 19 yılında inşa edilen amfitiyatro bunu kanıtlamaktadır. Orta Çağ'da bu bölgede Lyon'dan farklı bir yerleşim yeri olarak gelişmiştir. 254 metre yükseklikteki tepenin yamaçlarına üzüm bağları kurulmuştur. 1512 yılında ise surlar inşa edilmiştir ve tepe ile yamaçları bu surlarla birbirinden ayrılmıştır.

Bölge Lyon'un ipek üretim merkezi olarak bilinse de ipek üretimi burada ancak 19. yüzyılda başlamıştır. İpek sanayisinden yaşanan gelişmelerle ipek üretimi buraya taşınmıştır ve La Croix-Rousse'un ünlü ipek atölyeleri kurulmuştur. Fransızca "canuts" adı verilen ipek işçilerinin evleri de burada yer almaktaydı. Yüksek tavanlı, geniş pencereli evler ziyaretçilerini büyülemektedir. 1800'lerde işçi kesiminin sıkıntılarının artmasıyla bölgede çok fazla proteste ve isyan yaşanmıştır. Canut İsyanları olarak bilinen bu isyanların ilki 1831 yılında gerçekleşmiştir ve tarihteki ilk işçi eylemlerinden sayılmaktadır. 

Presqu'île Bölgesi

Presqu'île, şehirden geçen iki nehir Rhone ve Saone arasındaki yarımada şeklindeki bölgedir. Genellikle alışveriş ve yemek yemek amacıyla gidilen bölge, şehrin en önemli ekonomik faaliyet alanlarından biridir. Aslında bir ada olan bu alan 18. yüzyıldan itibaren çeşitli doldurma çalışmalarıyla anakaraya bağlanarak yarımada haline getirilmiştir. Yerel yönetim binaları, bankalar, lüks giyim mağazaları gibi Lyon'un önemli noktaları burada bulunmaktadır. Ayrıca UNESCO Dünya Mirasları Listesi'nde yer almaktadır.

Presqu'île'de 1730'da inşa edilen hükümet binası günümüzde Kumaş Müzesi olarak hizmet vermektedir. Yine bu dönemlerde inşa edilen Hôtel de Lacroix Laval ise Dekoratif Sanatlar Müzesi olarak kullanılmaktadır. Yarım adada nehirlerin birleştiği yerde St. Martin Manastırı bulunmaktadır. 11. ve 12. yüzyıllar arasında inşa edilen bina romanesk tarzda yapılmıştır. 1860'da yaptırılan Borsa Sarayı ise bir süre Lyon borsası için kullanıldıktan sonra Lyon Ticaret Odası'nın kullanımına geçmiştir. Terreaux Meydanı'nda bulunan Hôtel de Ville yani hükümet binası 17. yüzyılda yaptırılmıştır. Hala kullanıldığı ziyaretçilere kapalıdır ancak oldukça güzel bir binadır. Hükümet binasının diğer tarafındaki Comédie Meydanı'nda Opera Binası da bulunmaktadır. Güzel Sanatlar Müzesi'nin bulunduğu Saint Pierre Sarayı da yine Presqu'île'da bulunmaktadır.

1772'den sonra ana karaya bağlanan yarımada 1846'da inşa edilmiş Perrche İstasyonu ile şehirdeki en kalabalık bölgelerdendir. Yarımadaya ulaşımı da anakaradan bu istasyon için bilet alarak sağlayabilirsiniz.