Voskresenia Khristova Kilisesi

“Sıçramış Kanlar Kilisesi” olarak da adlandırılan Voskresenia Khristova Kilisesi, 1883-1907 yılları arasında inşa edilmiştir. Rus Çarı III. Alexander döneminde inşaatına başlanmıştır ve II. Nikolay döneminde tamamlanmıştır. III. Alexander, bu kiliseyi babası II. Alexander anısına yaptırmıştır. İnşaatı esnasında ekonomik nedenler ile çoğu kez aksamalar yaşanmıştır. Öyle ki, halktan bağış bile alınmıştır.

Voskresenia Khristova Kilisesi, şehirdeki diğer Ortodoks kiliselerinden çok daha farklıdır. Yapılırken toplam maliyeti 3.6 milyon Ruble'ye mal olması beklenirken, toplam maliyet 4.5 milyon ruble olmuştur. Kilise yapıldığında, döneminde Rus Devrimcileri ile olan çekişmeler, milliyetçilik ve yakınında da III. Alexandr’ın suikast sonucu öldürülmesi nedeniyle, kırmızıya boyanmıştır.

Hem iç hem de dış cephesinde kırmızı renk ağır basmaktadır. İçindeki mozaiklerde de, dini betimlemeler yer almıştır. Soğana benzer çatısı ve diğer mimari özellikleri ile Kremlin'e benzemektedir. Duvarın yüksek bölümlerinde ve tavanda, İncil'den sahneler, girift mozaikler ile betimlenmiştir. Kilise, yaklaşık 7.500 metrekarelik alana yayılmıştır. Mozaiklerini ve tasarımlarını Viktor Vasnetsov Mikhail Nesterov ve Mikhail Vrubel birlikte yapmıştır. Kilisenin baş mimarı ise Alfred Aleksandroviç Parland olmuştur. 

Kilise, Griboedov Kanalı’nın kıyısına inşa edilmiştir. Bu kilisede olan en önemli olay ise Rus Çarı II. Alexander'ın öldürülmesidir. Rus çarı, bu kilisenin yakınında suikast sonucu öldürülmüştür. Bu nedenle, öldürüldüğü yere bir anıt dikilmiştir.

Kilise, kanal kenarında olduğundan, temeli hayli zayıflamıştır. Ayrıca, kanal ile temas eden yüzeyleri de yıpranmıştır. Bu nedenle, tehlike altındadır.