St. Petersburg Hakkında Bilinmesi Gerekenler


 

Avrupa’nın dördüncü büyük şehri olan St. Petersburg, 200 yıl boyunca Çarlık Rusya’nın başkenti olmuştur. 1703’te Rus Çarı Petro tarafından kurulan ve günümüzde 4.879.566 kişilik nüfusa sahip olan St. Petersburg, Rusya’nın ikinci büyük şehridir. Rusya'nın kuzeybatısında, Baltık Denizi kıyısında UNESCO Dünya Mirası alanı olan Neva Nehri ve 42 ada üzerinde konumlanmış, 55 kanal, 500’e yakın köprü ile "Kuzey’in Venedik"i ünvanını hak ediyor.

Rusya’nın Avrupa’ya açılan kapısı olarak da adlandırılan şehrin ismi Rus devriminden sonra Leningrad olarak değiştirilmiştir. Günümüzdeki ismi içerisindeki "Peter" çarın isminden, "Burg" ise Almanca dilindeki kale kelimesinden gelmektedir.

Devamını Oku

St. Petersburg Nerededir?

Rusya'nın kuzeybatısında yer alan St. Petersburg şehri, Moskova’nın 715 km kuzeybatısında, Baltık Denizi kıyısında kurulmuştur.

St. Petersburg'a Nasıl Gidilir?


 

St. Petersburg'a uçakla ulaşım için şehir merkezinin 20 kilometre güneyinde yer alan Pulkovo Havalimanı'na uçmak gerekmektedir. İstanbul’dan St.Petersburg'a direkt uçuşlar mevcuttur. Yolculuk süresi 3 saat 30 dakikadır.

St. Petersburg'a Rusya'daki diğer şehirlerden ya da farklı ülkelerden trenle de ulaşım mevcuttur. Şehirde 5 farklı tren istasyonu yer almaktadır. Baltiysky İstasyonu'na Peterhof, Lomonosov (Oranienbaum), Gatchina, Luga'dan tren vardır. Finlyandsky İstasyonu'na Vyborg, Helsinki ve Finlandiya'nın diğer şehirlerinden seferler çalışmaktadır. Ladozhsky İstasyonu'na Murmansk, Ekaterinburg, Cheliabinsk, Omsk, Novosibirsk, Astana (Kazakistan), Helsinki'den ulaşım vardır. Moskovsky İstasyonu'na Moskova, Novgorod, Ukrayna, Azerbaycan, Volgograd, Kazan, Samara, Rostov-na-Donu, Ufa, Soçi'den gidilebilmektedir. Son olarak Vitebsky İstasyonu'na Puşkin, Pavlovsk, Beyaz Rusya, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Ukrayna, Romanya, Moldova, Bulgaristan,

Almanya, Litvanya ve Riga'dan ulaşım mevcuttur. Finlandiya'dan lüks otobüsler ile de ulaşım mümkündür.

St. Petersburg'a Ne Zaman Gidilir?


 

Havası oldukça değişken olan şehrin nem oranı çok yüksektir.Kışın çok soğuk bir hava ile karşılaşılmaktadır. Hava sıcaklığı -7 derecelere kadar düşmektedir. Bu yüzden soğuk ve kar sevmeyenlerin kışın gitmesi tavsiye edilmez. En uzun günlerin yaşandığı ‘Beyaz Geceler’ dönemi olan yaz aylarında gitmek keyifli olacaktır. Yaz aylarında sıcaklık değerleri gündüz 20-21 derece, gece ise 11-13 derece civarındadır. Kış aylarında ise ortalama sıcaklık gündüz saatlerinde -7 ila 5 derece, gece -13 ila -8 derece arasında değişmektedir. Kar yağışı, hem kış hem de bahar aylarında sıklıkla görülür.

St.Petersburg'da Nerede Kalınır?

Rusya’nın 2. büyük şehri olan St. Petersburg aynı zamanda Avrupa’nın da 4.büyük şehridir. Petro’nun hayal ettiği ve Avrupa şehirlerinden daha büyüleyici bir şehir kurmak istediği, serüven dolu bir şehir burası. Mimarisi ile ziyaretçilerini büyüleyen; sanatı her zaman canlı tutan kültürel şehir St. Petersburg, sıkılmadan günlerce gezebileceğiniz büyüleyici bir şehirdir. 

Resmi dili Rusçadır, turistik bölgelerde çoğunlukla İngilizce de konuşulmaktadır. Kış ayı uzun ve sert geçmektedir. Soğuk ve karlı havalarda seyahat etmeyi sevmiyorsanız, yaz aylarında seyahat etmeniz önerilir. St. Petersburg’a direk uçuşlarla Türkiye’den kolaylıkla gelebilirsiniz. Rusya’nın diğer şehirlerinden de trenle kolaylıkla seyahat edebilirsiniz.

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca St. Petersburg otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

St. Petersburg Otelleri

Baltık Denizi kıyısında, birçok kanal ve köprüleri ile Rusya’nın kuzeybatısında bulunan Rusya’nın 2.büyük şehridir St. Petersburg. İsmini Peter çarından ve Almancada kale anlamına gelen “Burg” isminden almaktadır. Şehrin kuruluşunda Avrupa benzerliği görülen, kültür ve sanatı her zaman yaşatan, mimarisi ile büyüleyen görülmesi gereken bir şehirdir. Sarayları, müzeleri ile gezip göreceğiniz birçok nokta vardır. 

Kış ayları çok sert ve soğuk geçmektedir. Karlı ve soğuk havaları seviyorsanız, kış aylarında gidebilirsiniz ama seyahat etmeniz ve gezmeniz zorlu olacaktır. Beyaz Geceler döneminde yani yılın en uzun günlerinin yaşandığı zamanlarda seyahat etmenizi öneririz böylece geziniz daha renkli ve unutulmaz anlarla geçebilir. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan St. Petersburg otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

St. Petersburg İçi Ulaşım


 

Şehirde ulaşım oldukça gelişmiştir. Neredeyse şehrin tamamını dolaşan 54 duraktan geçen metro hattı bulunmaktadır. Bunun yanından tramvay, otobüs, troleybüsler de mevcuttur.

Özellikle akşam saatlerinde trafik yoğunluğu olan bir şehir olduğundan dolayı metro en çok tercih edilen ulaşım ağının başında gelmektedir. Gece çalışan otobüs hatları dışında diğer hatlar 00.00’a kadar çalışmaktadır.

Şehirde taksiler de sıklıkla kullanılmaktadır ancak gece saatlerinde fiyatlarında artış yaşanmaktadır.

Şehir merkezinin 20 kilometre güneyinde yer alan Pulkovo havaalanından merkeze gitmek için öncelikle 39, 39Ex ya da K39 numaralı otobüslerle Moskovskaya metro istasyonuna gitmeniz gerekiyor. Şehir merkezine gitmek için 2 numaralı metro hattına binebilirsiniz.Eğer şehre gece ulaştıysanız, metro çalışmadığı için gece otobüsünü tercih etmelisiniz. Dilerseniz havalimanından taksiye binerek 20 dakikada da şehre ulaşabilirsiniz.

St. Petersburg Mutfağı

 

St. Petersburg ya da Rus mutfağı denince ilk akla gelen deniz ürünleri, ülkenin mutfak kültürünü diğerlerinden farklılaştıran başlıca öğelerden biri olarak bilinir. Diğer öğünlerde olduğu gibi, kahvaltıda da havyar, lakerda ve balık çeşitlerini tüketen Ruslar, bu özellikleriyle dünya mutfakları arasında farklı bir yere sahiptirler. Mersinbalığı ile birlikte tüketilen ve Wolga-Schnitte olarak bilinen esmer lakerda ekmeği ile kristal, heykel gibi birçok sanat eserine de ismini veren dünyaca ünlü Rus Yumurtası (Faberge) Rusya’da kahvaltı sofrasının vazgeçilmezlerindendir. Bu özellik, Rusların proteine dayalı beslenme alışkanlıklarının bir yansıması olarak da görülebilir. Rus kahvaltı sofrasında reçel, marmelat gibi tatlı çeşitleri rağbet görmezken; süt, kahve, kokulu siyah çay ve meyve suları tipik kahvaltı içecekleridir.

Dört mevsimin de genellikle soğuk geçmesinden dolayı bölgede sebze-meyve üretimi oldukça kısıtlıdır. Genellikle sebze tüketimini yemeklerin içine katmaktan ziyade taze ve tek olarak tüketmeyi tercih ederler. Mantar, hemen hemen her yemekte yer alıyor. Tatlılar, yaban mersini ve ribes gibi orman yemişleri ve balla hazırlanıyor.

Şehirde en çok tüketilen şey çorbadır. En çok tüketilenler arasında lahanalı ve balıklı bir çorba türü olan “Shchi”, domatesle hazırlanan balık çorbası “Ucha” ve dünyaca ünlü ‘Borsch çorbası” sayılabilir. Bizim şiş kebaba Ruslar ‘Şaşlık’ diyorlar. Etler biraz daha iri doğranıp aralarına soğanlar yerleştirilerek şişe diziliyor. 

Popüler Restoranlar
Ristorantino Carducci, Kavaleria, Montana Saloon, Tepló, Kalinka-Malinka

Bahşiş
Rusya’da bahşiş bırakma oranı toplam hesabın %5’i ila %15’i arasında değişmektedir.

St. Petersburg'da Alışveriş


 

St. Petersburg alışveriş açısından pek çok seçenek sunmaktadır. Bolshoi Prospec bölgesinde hediyelik ürünler alabileceğiniz pek çok mağaza yer almaktadır. St. Petersburg'dan sevdiklerinize getirebileceğiniz başlıca hediye elbette dünyaca ünlü Rus Votkası’dır. Matruşka bebekler, Rus zanaatkarlığının nadide bir örneği olan lake ahşap kutucuklar, ‘pavlovsky platok’ denilen rengarenk eşarplar, şapkalar, kürklü ürünler, magnetler ya da bardaklar da diğer seçenekler arasındadır. 

Şehrin en önemli caddesi olarak bilinen Nevsky Prospect'te ise daha çok lüks tüketime yönelik lüks mağazalar yer almaktadır. Yılın çoğu döneminde soğuk olan şehirde yer alan alışveriş merkezleri sıcak bir gezinti için idealdir. Önemli alışveriş merkezleri; Shopping World, Bolshoy Gostiny Dvor’dur.

St. Petersburg Gece Hayatı


 

Herkesin bildiği gibi Rusların gece hayatı oldukça eğlenceli ve hareketlidir. Gerek yerel Rus danslarını izleyebileceğiniz mekanlar, gerekse kulüpler ve barları ile St. Petersburg da çeşitlilik sunan bir şehirdir. Özellikle ‘Beyaz Geceler’ olarak adlandırılan, günde 18 saatin üstünde aydınlık olan dönemde şehir adeta hiç uyumamaktadır. Sabahlara kadar kalabalık olan mekanlar ve sokaklar, yaşanması gereken bir deneyim sunmaktadır.

1998’de şehrin ilk erotik kulübü olarak açılan Golden Dolls, dansçıları kadar konuk müzisyenler ve gruplarla da ilgi çekmektedir. Zabava-Bar, kabare şovlarıyla ünlü bir gece kulübü. Sabahın erken saatlerine kadar açık olması sayesinde popüler bir parti mekanı haline gelmiş. Dekadans da şehrin en hareketli kulüpleri arasında yer alıyor.

Şehir kanallar üzerinde bulunduğundan eğer Nevsky Caddesi üzerinde konaklamıyorsanız, köprü geçişi kullanacaksanız gece dönüş saatlerinde dikkat etmek gerekmektedir, aksi taktirde gece belli saatlerde gemilerin geçişleri için açık kalan köprülerden dolayı ulaşımınızda sorun çıkabilir.

St. Petersburg Festivaller


 

 • Mariinsky Bale Festivali (Şubat)
 • Beyaz Geceler Festivali (Mayıs-Haziran)
 • St. Petersburg kuruluş günü kutlamaları (27 Mayıs)
 • Uluslararası Müzik Festivali (Mayıs)
 • Rock Müzik Festivali (Mayıs) 
 • Uluslararası Film Festivali (Haziran)
 • Dövme festivali (17 Haziran)
 • St. Petersburg Bira Festivali (Haziran)
 • Early Music Festival (Eylül)
 • Kinodance Uluslararası Dans Festivali (Aralık)

St. Petersburg İçin Faydalı Bilgiler

 • Acil yardım: 112
 • Yangın: 112
 • Polis: 112

T.C. St. Petersburg Türkiye Dış Temsilcilikleri

ST. PETERSBURG BAŞKONSOLOSLUĞU

Görev Bölgesi: Arkhangelsk, Kaliningrad, Leningrad, Murmansk, Novgorod, Pskov ve Vologda Bölgeleri; Karelia ve Komi Cumhuriyetleri; Nenets Özerk Bölgesi ve Saint Petersburg Kenti

St. Petersburg Para Birimi

Rusya sınırları içerisinde yer alan St. Petersburg'un para birimi Rus Rublesi'dir (RUB).

St. Petersburg Resmi Dili

Rusya sınırları içerisinde yer alan St. Petersburg'un resmi dili Rusça’dır. Turistik bir şehir olduğundan halkın çoğunluğu İngilizce de konuşmaktadır. Ayrıca ülke genelinde çok fazla etnik grup yaşadığından Rusya'da 100 farklı dil konuşulmaktadır. Tatarca ve Ukraynaca, ülkede Rusça'dan sonra en çok konuşulan dillerdir.

St. Petersburg Saat Farkı

Rusya'da GMT +2 ila +12 saat dilimindedir. Ülkenin batısında yer alan St. Petersburg ise GMT +3 saat dilimindedir. Bu sebeple GMT +3 olan Türkiye ile arasında saat farkı bulunmamaktadır.

St. Petersburg Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Yeni Yıl Tatil Haftası
 • Ortodoks Noel Günü (7 Ocak)
 • Dünya Kadınlar Günü (8 Mart)
 • Bahar ve İşçi Bayramı (1-2 Mayıs) 
 • Zafer Günü (9 Mayıs)
 • Rusya Günü (12-13 Haziran)
 • Birleşme Günü (4 Kasım)

* Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

St. Petersburg Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -8oC
  • Şub -7.9oC
  • Mar -3.1oC
  • Nis 3.7oC
  • May 10.3oC
  • Haz 14.7oC
  • Tem 16.9oC
  • Agu 15.1oC
  • Eyl 10oC
  • Eki 4.6oC
  • Kas -1.3oC
  • Ara -5.4oC

Kısa Kısa

Ülke: Rusya
Nüfus: 4,879,566
Dil: Rusça
Para Birimi: Rus Rublesi (RUB)
İklim: Karasal İklim
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün