Google+

Arama formu

St. Petersburg

Baltık Denizi kıyısında, birçok kanal ve köprüleri ile Rusya’nın...
Devamı oku
Nevsky Prospect Saray Meydanı Moskovsky Petrogradsky Adası Mayakovskaya ...
Devamı oku
Acil yardım: 112 Yangın: 112 Polis: 112
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Yeni Yıl Tatil Haftası Ortodoks Noel Günü (7 Ocak) Dünya...
Devamı oku
  Mariinsky Bale Festivali (Şubat) Beyaz Geceler Festivali (Mayıs-...
Devamı oku
  St. Petersburg alışveriş açısından pek çok seçenek sunmaktadır....
Devamı oku
  Herkesin bildiği gibi Rusların gece hayatı oldukça eğlenceli ve...
Devamı oku
  St. Petersburg ya da Rus mutfağı denince ilk akla gelen deniz...
Devamı oku
  St. Petersburg, Rusya'nın Avrupa'ya açılan kapısı olarak oluşmuş bir...
Devamı oku
  Şehirde ulaşım oldukça gelişmiştir. Neredeyse şehrin tamamını dolaşan...
Devamı oku
Rusya’nın 2. büyük şehri olan St. Petersburg aynı zamanda Avrupa’nın da...
Devamı oku
  St. Petersburg'a uçakla ulaşım için şehir merkezinin 20 kilometre...
Devamı oku
  Havası oldukça değişken olan şehrin nem oranı çok yüksektir. Kışın...
Devamı oku
St. Petersburg'a seyahat edebilmek için Rusya vizesi almanız...
Devamı oku
ST. PETERSBURG BAŞKONSOLOSLUĞU Adres: 191036, 7-ya Sovetskaya...
Devamı oku
Rusya'da GMT +2 ila +12 saat dilimindedir. Ülkenin batısında yer alan St...
Devamı oku
Rusya sınırları içerisinde yer alan St. Petersburg'un resmi dili Rusça’...
Devamı oku
Rusya sınırları içerisinde yer alan St. Petersburg'un para birimi Rus...
Devamı oku
Rusya'nın kuzeybatısında yer alan St. Petersburg şehri, Moskova’nın 715 km...
Devamı oku
  Avrupa’nın dördüncü büyük şehri olan St. Petersburg, 200 yıl boyunca...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 RUB = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca -8℃
Şub -7.9℃
Mar -3.1℃
Nis 3.7℃
May 10.3℃
Haz 14.7℃
Tem 16.9℃
Ağu 15.1℃
Eyl 10℃
Eki 4.6℃
Kas -1.3℃
Ara -5.4℃
Kısa Kısa...
Ülke: Rusya / Nüfus: 4,879,566 / Dil: Rusça / Para Birimi: Rus Rublesi (RUB) / İklim: Karasal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün

St. Petersburg Hakkında Bilinmesi Gerekenler

St. Petersburg Hakkında Bilinmesi Gerekenler
 

Avrupa’nın dördüncü büyük şehri olan St. Petersburg, 200 yıl boyunca Çarlık Rusya’nın başkenti olmuştur. 1703’te Rus Çarı Petro tarafından kurulan ve günümüzde 4.879.566 kişilik nüfusa sahip olan St. Petersburg, Rusya’nın ikinci büyük şehridir. Rusya'nın kuzeybatısında, Baltık Denizi kıyısında UNESCO Dünya Mirası alanı olan Neva Nehri ve 42 ada üzerinde konumlanmış, 55 kanal, 500’e yakın köprü ile "Kuzey’in Venedik"i ünvanını hak ediyor.

Rusya’nın Avrupa’ya açılan kapısı olarak da adlandırılan şehrin ismi Rus devriminden sonra Leningrad olarak değiştirilmiştir. Günümüzdeki ismi içerisindeki "Peter" çarın isminden, "Burg" ise Almanca dilindeki kale kelimesinden gelmektedir.

St. Petersburg Nerededir?

Rusya'nın kuzeybatısında yer alan St. Petersburg şehri, Moskova’nın 715 km kuzeybatısında, Baltık Denizi kıyısında kurulmuştur.

St. Petersburg Gezilecek Yerler


 

St. Petersburg, Rusya'nın Avrupa'ya açılan kapısı olarak oluşmuş bir şehirdir. Bu açıdan mimari, sanat ve kültür alanında Avrupa ülkelerine oldukça benzemektedir ve görülmesi gereken birçok tarihi yapı, kilise ve müze bulunmaktadır.
 

Aziz Isaak Meydanı

Aziz Isaak Meydanı

Aziz Isaak Meydanı, Aziz İsaak Katedrali ile Mariinski Saray arasında yer alan başlıca şehir meydanıdır. Meydan, I. Nikolay'ın atlı anıtı ile süslenmektedir.
Batı cephesinde Auguste de Montferrand tarafından tasarlanmış Lobanov-Rostovski Evi (1817-1820) bulunmaktadır. Bu, Rusya Amiralliği Binası (Donanma Binası) karşısındaki sekiz sütunlu kemeraltı imparatorluk tarzı bir yapıdır. Ana verandanın granit payesi üzerinde bulunan ikiz aslan heykelleri önemli özelliklerindendir. Puşkin'in son uzun şiiri “Bronz Süvari” ile adı duyulmuştur. Atlı Muhafız Biniş Konağı (1804-1807) ise mimar Giacomo Quarenghi tarafından kısmen Partenon'dan esinlenerek tasarlanmıştır. Bunun yanında Paolo Triscorni tarafından yapılan Dioskuroi’nin (Kastōr ve Polydeukes olmak üzere Leda'nın ikiz çocukları) mermer heykeli bulunmaktadır.

Katedralin karşısındaki Mariinski Sarayı, 1829-1844 yıllarında Büyük Düşesi Maria Nikolayevna için inşa edilmiştir. Saray, günümüzde St Petersburg Yasama Meclisi tarafından kullanılmaktadır. Sarayın önünde Moyka Nehri’nin üzerinde 97 metre genişlikte Mavi Köprü bulunmaktadır. Köprü, Mariinskaya Maydanı adında ayrı bir meydanı teşkil etmesine rağmen genellikle meydanın uzantısı olarak algılanmaktadır. Köprünün sağ tarafında üstü granit ile kapalı olan "Neptün'ün Ölçeği" denilen ölçek bulunmaktadır ve sel sırasında su seviyelerini işaret eden dikili taş olarak kullanılmaktadır.

Katedralin doğusunda Fyodor Lidval tarafından tasarlanmış altı katlı Astoriya Oteli yer alır. 1912 yılında açılan bu otel Rusya İmparatorluğu'nun en lüks otellerinden biriydi. Astoria Oteli'nin komşusu Angleter Oteli şair Sergey Yesenin'in ölüm yeri olarak hatırlanır. Malaya Morskaya Caddesi'nin köşesindeki binada Fyodor Dostoyevski 1848-1849 yılları arasında yaşamıştır. Bu dönemde, onun “Beyaz Geceler” gibi ilk çalışmaları yayımlanmıştır.

Meydanda yer alan en önemli yapılardan biri olan Aziz Isaak Katedrali hem dışındaki hem de içerisindeki görüntü ile etkileyicidir. 19. yüzyılda, 1818-1858 yılları arasında inşa edilen katedral, dünyanın en büyük kubbeli yapılarından biri olarak kabul edilmektedir. Bu meşhur kubbesinde 100 kilogram saf altın kullanılmıştır. Yüksekliği 101.5 metredir. Üzerinde Josef Hermann tarafından tasarlanan 12 adet melek heykeli yer almaktadır.

St. Pe ersburg şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Absolut, Pilau Rooms for rent güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Pulkovskaya Apartment, Apartment on Zagorodny avenue 22, Apartments near the University. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Art-Hotel Mokhovaya, Solo na Bolshoy Moskovskoy, Life Inn Apartments gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Center Hostel, Hostel Sculptor, Air Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un St. Petersburg aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Catherine Palace (Çarlık Sarayı)

Catherine Palace (Çarlık Sarayı)

“Catherine Palace” olarak anılan bu ihtişamlı saray, St Petersburg’un 30 kilometre güneyinde yer alan Tsarskoye Selo’da, yani Puşkin’de görülebilmektedir.
Rus çarlarının özellikle yaz dönemlerinde değerlendirdikleri mekan olmasından dolayı “Çarlık Sarayı” ismini almıştır. Rusya’daki tüm tarihi yapılar gibi bu sarayda da hiçbir masraftan kaçınılmamış ve gerek dış mimarisi gerek iç yapısı oldukça muazzam tasarlanmıştır.

Sarayın içinde pek çok yazıt ve ganimet yer almaktadır. Sarayın iç kısmı kadar dış kısmı da oldukça etkileyicidir. Bahçe kısmında dışarıdan bakıldığı zaman cami görünümüne sahip bir de hamam bulunmaktadır. Hamamın içinde Osmanlı dönemine ait kalıntılar da görülebilmektedir. Bahçede bulunan bir başka yapı ise, 1768-1774 yılında Osmanlı-Rusya arasında Çeşme’de geçen ve Rusların zaferi ile sonuçlanan olayın anısına dikilmiş heykeldir.

Rokoko tarzında 18. yüzyılda inşa edilmiş olan sarayda yıllar içerisinde pek çok restorasyon çalışması da yapılmıştır. Büyük Petro'nun karısı I. Katerina zamanında başlayan çalışmalar döneminde sarayın bulunduğu mekan Petro'nun kızı Elizavate Petrovna'nın iktidarda olduğu zaman Tsarskoye Selo (Çar Köyü) adını almıştır. I. Katerina'nın en sevdiği yerler arasında olan sarayı, kızı Elizabeth annesinin zevkini beğenmediği için yeniden yaptırmıştır. Tarihsel olarak Katerina'nın sarayı olarak tanınan alanın mimarisini ve iç dekorasyonunu mimar Francesso Bartolomeo Rastrelli, Elizaveta Petrovna için düzenlemiştir.
325 metre uzunluğundaki dış cephe süslemesi için 100 kilo altın kullanılan sarayda 846 metrekare büyüklüğündeki taht salonu dikkat çekicidir.
İleriki dönemde başa geçen ve "Muhteşem Katerina" olarak bilinen II. Katerina, Elizabeth'in zevkini modası geçmiş olarak nitelendirerek İskoçyalı mimar Charles Cameron ile anlaşmış ve sarayda yeniden düzenlemeler yaptırmıştır. 

İkinci Dünya Savaşı döneminde Almanlar sarayı tahrip etmiş ve eserler, taşlar ya da süslemeler neredeyse tümüyle kaçırılmıştır. Sarayın yeniden kurulması ise yaklaşık 10 yıl sürmüştür.

St Petersburg’a 30 kilometre uzaklıkta bulunan saraya yaklaşık 45 dakikalık metro ve otobüs yolculuğu ile gidilebilmektedir.

Ermitaj Müzesi

Ermitaj Müzesi

St. Petersburg gezilecek yerler listesinde çoğu turist için ilk sıralarda yer alan Ermitaj Müzesi, 1852 yılında açılmıştır. Çariçe II. Katerina tarafından Berlin’den 255 parçalık resim koleksiyonunun getirmesi ile oluşturulmuştur. Bunun ardından devam eden koleksiyon merakı ile günümüzde içerisinde 3 milyon sanat eseri bulunan bir müzeye dönüşmüştür. Devasa boyutlarda olan bu müzenin içerisini gezmenin, tüm eserler tek tek incelendiğinde ortalama 11 yıl süreceği söylenmektedir.

Koleksiyonda tarihi 1850’lere dayanan Mısır eserleri ve Prehistorik dönem eserleri dikkat çekmektedir. Giriş katında yer alan hazine odasında M.Ö 4. yüzyıldan M.S 20. yüzyıla kadar uzanan mücevher koleksiyonu görülebilmektedir. Yine giriş katında yer alan diğer bir bölümde İtalyan Rönesans döneminden Giorgione, Titian ve Veronese gibi ressamların eserleri görülebilmektedir. İkinci kattaki bir oda da ise Fransız neoklasik, empresyonist ve post-empresyonist akımının örnekleri görülebilmektedir.

Yapıda 1886 adet kapı, 1945 adet pencere, 1057 adet oda ve solan yer almaktadır. Rusya’nın en büyük ve en eski müzelerinden biridir. 
Ayrıca sarayın bulunduğu meydanda dünyanın en büyük tek parça granit sütunu yer almaktadır. 47.5 metrelik bu sütun 3000 işçi ile Finlandiya’dan deniz yolu ile getirilmiştir.

Ermitaj Müzesi’ni ve içerisindeki önemli sanat eserlerini görmeye dünyanın dört bir yanından turistler gelmektedir. Bu sebeple içeri girmek için bilet sırasını beklemek yerine internet üzerinden satın alınabilen ve altı ay geçerliliği olan biletlerden kullanmak akıllıca olacaktır.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

St. Petersburg Para Birimi

Rusya sınırları içerisinde yer alan St. Petersburg'un para birimi Rus Rublesi'dir (RUB).

St. Petersburg Resmi Dili

Rusya sınırları içerisinde yer alan St. Petersburg'un resmi dili Rusça’dır. Turistik bir şehir olduğundan halkın çoğunluğu İngilizce de konuşmaktadır. Ayrıca ülke genelinde çok fazla etnik grup yaşadığından Rusya'da 100 farklı dil konuşulmaktadır. Tatarca ve Ukraynaca, ülkede Rusça'dan sonra en çok konuşulan dillerdir.

St. Petersburg Saat Farkı

Rusya'da GMT +2 ila +12 saat dilimindedir. Ülkenin batısında yer alan St. Petersburg ise GMT +3 saat dilimindedir. Bu sebeple GMT +3 olan Türkiye ile arasında saat farkı bulunmamaktadır.

T.C. St. Petersburg Türkiye Dış Temsilcilikleri

ST. PETERSBURG BAŞKONSOLOSLUĞU

Görev Bölgesi: Arkhangelsk, Kaliningrad, Leningrad, Murmansk, Novgorod, Pskov ve Vologda Bölgeleri; Karelia ve Komi Cumhuriyetleri; Nenets Özerk Bölgesi ve Saint Petersburg Kenti

St. Petersburg'a Ne Zaman Gidilir?


 

Havası oldukça değişken olan şehrin nem oranı çok yüksektir. Kışın çok soğuk bir hava ile karşılaşılmaktadır. Hava sıcaklığı -7 derecelere kadar düşmektedir. Bu yüzden soğuk ve kar sevmeyenlerin kışın gitmesi tavsiye edilmez. En uzun günlerin yaşandığı ‘Beyaz Geceler’ dönemi olan yaz aylarında gitmek keyifli olacaktır. Yaz aylarında sıcaklık değerleri gündüz 20-21 derece, gece ise 11-13 derece civarındadır. Kış aylarında ise ortalama sıcaklık gündüz saatlerinde -7 ila 5 derece, gece -13 ila -8 derece arasında değişmektedir. Kar yağışı, hem kış hem de bahar aylarında sıklıkla görülür.

St. Petersburg'a Nasıl Gidilir?


 

St. Petersburg'a uçakla ulaşım için şehir merkezinin 20 kilometre güneyinde yer alan Pulkovo Havalimanı'na uçmak gerekmektedir. İstanbul’dan St.Petersburg'a direkt uçuşlar mevcuttur. Yolculuk süresi 3 saat 30 dakikadır.

St. Petersburg'a Rusya'daki diğer şehirlerden ya da farklı ülkelerden trenle de ulaşım mevcuttur. Şehirde 5 farklı tren istasyonu yer almaktadır. Baltiysky İstasyonu'na Peterhof, Lomonosov (Oranienbaum), Gatchina, Luga'dan tren vardır. Finlyandsky İstasyonu'na Vyborg, Helsinki ve Finlandiya'nın diğer şehirlerinden seferler çalışmaktadır. Ladozhsky İstasyonu'na Murmansk, Ekaterinburg, Cheliabinsk, Omsk, Novosibirsk, Astana (Kazakistan), Helsinki'den ulaşım vardır. Moskovsky İstasyonu'na Moskova, Novgorod, Ukrayna, Azerbaycan, Volgograd, Kazan, Samara, Rostov-na-Donu, Ufa, Soçi'den gidilebilmektedir. Son olarak Vitebsky İstasyonu'na Puşkin, Pavlovsk, Beyaz Rusya, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Ukrayna, Romanya, Moldova, Bulgaristan,

Almanya, Litvanya ve Riga'dan ulaşım mevcuttur. Finlandiya'dan lüks otobüsler ile de ulaşım mümkündür.

St.Petersburg'da Nerede Kalınır?

Rusya’nın 2. büyük şehri olan St. Petersburg aynı zamanda Avrupa’nın da 4.büyük şehridir. Petro’nun hayal ettiği ve Avrupa şehirlerinden daha büyüleyici bir şehir kurmak istediği, serüven dolu bir şehir burası. Mimarisi ile ziyaretçilerini büyüleyen; sanatı her zaman canlı tutan kültürel şehir St. Petersburg, sıkılmadan günlerce gezebileceğiniz büyüleyici bir şehirdir.


St.Petersburg'da Nerede Kalınır?
 

Resmi dili Rusçadır, turistik bölgelerde çoğunlukla İngilizce de konuşulmaktadır. Kış ayı uzun ve sert geçmektedir. Soğuk ve karlı havalarda seyahat etmeyi sevmiyorsanız, yaz aylarında seyahat etmeniz önerilir. St. Petersburg’a direk uçuşlarla Türkiye’den kolaylıkla gelebilirsiniz. Rusya’nın diğer şehirlerinden de trenle kolaylıkla seyahat edebilirsiniz.

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca St. Petersburg otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

St. Petersburg Otelleri

Baltık Denizi kıyısında, birçok kanal ve köprüleri ile Rusya’nın kuzeybatısında bulunan Rusya’nın 2.büyük şehridir St. Petersburg. İsmini Peter çarından ve Almancada kale anlamına gelen “Burg” isminden almaktadır. Şehrin kuruluşunda Avrupa benzerliği görülen, kültür ve sanatı her zaman yaşatan, mimarisi ile büyüleyen görülmesi gereken bir şehirdir. Sarayları, müzeleri ile gezip göreceğiniz birçok nokta vardır.


St. Petersburg Otelleri
 

Kış ayları çok sert ve soğuk geçmektedir. Karlı ve soğuk havaları seviyorsanız, kış aylarında gidebilirsiniz ama seyahat etmeniz ve gezmeniz zorlu olacaktır. Beyaz Geceler döneminde yani yılın en uzun günlerinin yaşandığı zamanlarda seyahat etmenizi öneririz böylece geziniz daha renkli ve unutulmaz anlarla geçebilir. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan St. Petersburg otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

St. Petersburg İçi Ulaşım


 

Şehirde ulaşım oldukça gelişmiştir. Neredeyse şehrin tamamını dolaşan 54 duraktan geçen metro hattı bulunmaktadır. Bunun yanından tramvay, otobüs, troleybüsler de mevcuttur.

Özellikle akşam saatlerinde trafik yoğunluğu olan bir şehir olduğundan dolayı metro en çok tercih edilen ulaşım ağının başında gelmektedir. Gece çalışan otobüs hatları dışında diğer hatlar 00.00’a kadar çalışmaktadır.

Şehirde taksiler de sıklıkla kullanılmaktadır ancak gece saatlerinde fiyatlarında artış yaşanmaktadır.

Şehir merkezinin 20 kilometre güneyinde yer alan Pulkovo havaalanından merkeze gitmek için öncelikle 39, 39Ex ya da K39 numaralı otobüslerle Moskovskaya metro istasyonuna gitmeniz gerekiyor. Şehir merkezine gitmek için 2 numaralı metro hattına binebilirsiniz.Eğer şehre gece ulaştıysanız, metro çalışmadığı için gece otobüsünü tercih etmelisiniz. Dilerseniz havalimanından taksiye binerek 20 dakikada da şehre ulaşabilirsiniz.

St. Petersburg Mutfağı

St. Petersburg Mutfağı

 

St. Petersburg ya da Rus mutfağı denince ilk akla gelen deniz ürünleri, ülkenin mutfak kültürünü diğerlerinden farklılaştıran başlıca öğelerden biri olarak bilinir. Diğer öğünlerde olduğu gibi, kahvaltıda da havyar, lakerda ve balık çeşitlerini tüketen Ruslar, bu özellikleriyle dünya mutfakları arasında farklı bir yere sahiptirler. Mersinbalığı ile birlikte tüketilen ve Wolga-Schnitte olarak bilinen esmer lakerda ekmeği ile kristal, heykel gibi birçok sanat eserine de ismini veren dünyaca ünlü Rus Yumurtası (Faberge) Rusya’da kahvaltı sofrasının vazgeçilmezlerindendir. Bu özellik, Rusların proteine dayalı beslenme alışkanlıklarının bir yansıması olarak da görülebilir. Rus kahvaltı sofrasında reçel, marmelat gibi tatlı çeşitleri rağbet görmezken; süt, kahve, kokulu siyah çay ve meyve suları tipik kahvaltı içecekleridir.

St. Petersburg Gece Hayatı


 

Herkesin bildiği gibi Rusların gece hayatı oldukça eğlenceli ve hareketlidir. Gerek yerel Rus danslarını izleyebileceğiniz mekanlar, gerekse kulüpler ve barları ile St. Petersburg da çeşitlilik sunan bir şehirdir. Özellikle ‘Beyaz Geceler’ olarak adlandırılan, günde 18 saatin üstünde aydınlık olan dönemde şehir adeta hiç uyumamaktadır. Sabahlara kadar kalabalık olan mekanlar ve sokaklar, yaşanması gereken bir deneyim sunmaktadır.

1998’de şehrin ilk erotik kulübü olarak açılan Golden Dolls, dansçıları kadar konuk müzisyenler ve gruplarla da ilgi çekmektedir. Zabava-Bar, kabare şovlarıyla ünlü bir gece kulübü. Sabahın erken saatlerine kadar açık olması sayesinde popüler bir parti mekanı haline gelmiş. Dekadans da şehrin en hareketli kulüpleri arasında yer alıyor.

Şehir kanallar üzerinde bulunduğundan eğer Nevsky Caddesi üzerinde konaklamıyorsanız, köprü geçişi kullanacaksanız gece dönüş saatlerinde dikkat etmek gerekmektedir, aksi taktirde gece belli saatlerde gemilerin geçişleri için açık kalan köprülerden dolayı ulaşımınızda sorun çıkabilir.

St. Petersburg'da Alışveriş


 

St. Petersburg alışveriş açısından pek çok seçenek sunmaktadır. Bolshoi Prospec bölgesinde hediyelik ürünler alabileceğiniz pek çok mağaza yer almaktadır. St. Petersburg'dan sevdiklerinize getirebileceğiniz başlıca hediye elbette dünyaca ünlü Rus Votkası’dır. Matruşka bebekler, Rus zanaatkarlığının nadide bir örneği olan lake ahşap kutucuklar, ‘pavlovsky platok’ denilen rengarenk eşarplar, şapkalar, kürklü ürünler, magnetler ya da bardaklar da diğer seçenekler arasındadır. 

Şehrin en önemli caddesi olarak bilinen Nevsky Prospect'te ise daha çok lüks tüketime yönelik lüks mağazalar yer almaktadır. Yılın çoğu döneminde soğuk olan şehirde yer alan alışveriş merkezleri sıcak bir gezinti için idealdir. Önemli alışveriş merkezleri; Shopping World, Bolshoy Gostiny Dvor’dur.

St. Petersburg Festivaller


 

 • Mariinsky Bale Festivali (Şubat)
 • Beyaz Geceler Festivali (Mayıs-Haziran)
 • St. Petersburg kuruluş günü kutlamaları (27 Mayıs)
 • Uluslararası Müzik Festivali (Mayıs)
 • Rock Müzik Festivali (Mayıs) 
 • Uluslararası Film Festivali (Haziran)
 • Dövme festivali (17 Haziran)
 • St. Petersburg Bira Festivali (Haziran)
 • Early Music Festival (Eylül)
 • Kinodance Uluslararası Dans Festivali (Aralık)

St. Petersburg Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Yeni Yıl Tatil Haftası
 • Ortodoks Noel Günü (7 Ocak)
 • Dünya Kadınlar Günü (8 Mart)
 • Bahar ve İşçi Bayramı (1-2 Mayıs) 
 • Zafer Günü (9 Mayıs)
 • Rusya Günü (12-13 Haziran)
 • Birleşme Günü (4 Kasım)

* Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

St. Petersburg İçin Faydalı Bilgiler

 • Acil yardım: 112
 • Yangın: 112
 • Polis: 112