Rusya Hakkında Temel Bilgiler

russia-30_3339166b.jpg

Yönetim şekli federal yarı başkanlık tipi cumhuriyet olan Rusya 17.075.400 kilometrekarelik yüzölçümü ile dünyanın en geniş ülkesidir ve dünya yaşam alanının sekizde birini kapsar. Rusya aynı zamanda 2014 yılı verilerine göre 144 milyon nüfusu ile dünyanın en kalabalık dokuzuncu ülkesidir. Kuzey Asya'nın tamamına ve Doğu Avrupa'nın büyük bir kısmına uzanan Rusya, dokuz zaman dilimine yayılır ve üzerinde çok çeşitli çevre ve yer şekilleri bulunur.

Rusya'da 23 UNESCO Dünya Mirası, 40 UNESCO biyosfer rezervi, 41 milli park ve 101 doğa rezervi bulunmaktadır. Rusya, 41° ve 82° K enlemleri ile 19° D ve 169° B boylamları arasında yer almaktadır. Rusya'da kereste, petrol, doğal gaz, kömür, cevher ve diğer mineral kaynakları dahil olmak üzere geniş doğal kaynak rezervi bulunmaktadır.

Rusya’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

DSCF3650-2.jpg

Rusya Federasyonu 85 adet federal bölüme ayrılmaktadır. Bu federal birimlerin hepsi eşit bir biçimde iki delege ile Federasyon Konseyinde temsil edilirler. Federal bölümler sahip oldukları özerklik bakımından farklılık gösterirler. Ülkenin başkenti ise Moskova’dır. Diğer önemli şehirleri St Petersburg, Kazan, Novosibirsk, Samara ve Kaliningrad’dır.

Rusya Nerededir?

Kuzeybatıdan güneydoğuya Rusya, Norveç, Finlandiya, Estonya, Letonya, Litvanya ve Polonya (ikisi birden Kaliningrad Oblastı ile), Belarus, Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Çin Halk Cumhuriyeti, Moğolistan ve Kuzey Kore ile komşudur. Deniz sınırı olarak Ohotsk Denizi ile Japonya ve Bering Boğazı ile bir ABD eyaleti olan Alaska ile de komşudur.

Rusya’da Konuşulan Diller

Rusya sınırları içinde 160 farklı etnik grubun konuştuğu 100 farklı dil vardır. Fakat ülkenin resmi dili Rusçadır. Bunu en yüksek konuşma oranıyla Tatarca ve Ukraynaca takip etmektedir. Ülkede en çok konuşulan yabancı dil ise İngilizcedir.

Rusya’da Din ve İnanış

10. yüzyıldan bugüne Rusya’da Ortodoks Kilisesi hâkimiyeti vardır. Hristiyanlığın oldukça yaygın olduğu ülkede Müslüman, Hindu ve Budist nüfus yaşamaktadır.

Rusya’nın Kısa Tarihi

Rusya'nın tarihi 3. ve 8. yüzyıllar arasında Avrupa'da tanınan bir grup olarak ortaya çıkan Doğu Slavları ile başlamaktadır. 9. yüzyılda Varegler tarafından kurulan ve yönetilen Orta Çağ Kiev Rus Devleti ortaya çıktı. 988 yılında Ortodoks Hıristiyanlığı kabul eden devlet, Bizans ve Slav kültürlerinin sentezine aracı olmuştur. Bu devlet dağılınca ortaya çıkan küçük devletler Moğollar tarafından istila edilip Altın Orda Devleti'nin kolları haline gelmiştir. Altın Orda Devleti'nden ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Rus prenslikleri yavaş yavaş yeniden birleşip Moskova Knezliği'ni kurmuştur. 18. yüzyıla gelindiğinde, büyük ölçüde fetih, ilhak ve keşif yoluyla Avrupa'da Polonya'dan Kuzey Amerika'da Alaska'ya kadar uzanan tarihin en büyük üçüncü imparatorluğu olan Rusya İmparatorluğu haline gelmiştir.

1917 Ekim Devrimi'nden sonra Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti, dünyanın ilk anayasal sosyalist devleti ve II. Dünya Savaşı'nda Müttefiklerin zaferinde belirleyici bir rol oynayan tanınmış bir süper güç olan Sovyetler Birliği'nin en büyük ve önde gelen kurucusu olmuştur. Sovyetler döneminde dünyanın ilk yapay uydusu ve ilk insanlı uzay uçuşu dâhil olmak üzere, 20. yüzyılın en önemli teknolojik başarıları gerçekleştirilmiştir. Rusya Federasyonu, Sovyetler'in dağılmasının ardından 1991'de kurulmuştur.

Rusya’ya Nasıl Gidilir?

Rusya’ya İstanbul’dan ve Ankara’dan direkt ve aktarmalı uçuşlar vardır. Bu uçuşlar Anapa, Astrakhan, Belgorod, Cheboksary, Chelyabinsk, Ekaterinburg, Kaliningrad, Kazan, Kanti-mansiysk, Krasnodar, Krasnoyarsk, Kurgan, Kursk, Makhachkala, Magnitogorsk, Mineralnye, Moskova, Murmansk, Naberevnye, Nizhny Novgorod, Novosibirsk, Penza, Rostov, Samara,Saransk, Sochi, St Petersburg, Stavropol, Surgut, Syktyvkar, Tambov,Tyumen, Ufa, UsinskVladikavkaz, Voronezh’e yapılmaktadır.

Rusya’da İklim ve Hava Durumu

Rusya'nın büyüklüğü itibariyle farklı iklim tipleri vardır. Orta bölgelerde tundra iklimi görülür ve burası ve uç güneydoğu bölgeleri dışında, nemli karasal iklim ülkenin her yerinde hâkimdir. Güneydeki dağlar, Hint Okyanusu'ndan gelen sıcak hava kütlelerinin girişini engellemekte olup ülkenin batı ve kuzey bölgeleri Arktik ve Atlantik'in etkilerine açıktır. Kuzey Avrupa Rusyası ve Sibirya'nın çoğunluğu yarı arktik iklime sahiptir. Kuzeydoğu Sibirya'nın iç bölgelerde çok şiddetli kışlar olup diğer bölgelerde kışlar daha ılımandır. Arktik Okyanusu kıyılarında ve Rus Arktik Adaları'nda ise kutup iklimi hâkimdir.

Rusya Ekonomisi

95524-050-3021FAE4.jpg

Rusya ekonomisi, GSYİH'ye göre dünyanın en büyük dokuzuncu ve satın alma gücü paritesine göre ise altıncı ekonomisidir. Rusya dünyanın en büyük maden ve enerji kaynaklarından birine sahiptir ve dünyanın en büyük doğal gaz üreticisidir. Rusya, büyük güçlerden biri olup Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi, G8, G20, Avrupa Konseyi, Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği, Şanghay İşbirliği Örgütü, Avrasya Ekonomi Topluluğu, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ve Dünya Ticaret Örgütü üyesi ve Bağımsız Devletler Topluluğu'nun önde gelen bir üyesidir.

Rusya Kültürü

Soğuk Savaş sonrası hızla kabuk değiştiren Rusya bugün dünyanın en kalabalık, pahalı ve lüks ülkelerinden biridir. Moskova’nın her tarafında art arda açılan lüks alışveriş merkezleri, oteller ve eğlence kulüpleri sadece Ruslara değil Moskova’ya gelen herkese hizmet vermektedir.

Devamını Oku

Rus Mutfağı

Rus mutfağı denince ilk akla gelen deniz ürünleri, ülkenin mutfak kültürünü diğerlerinden farklılaştıran başlıca öğelerden biri olarak bilinmektedir. Diğer öğünlerde olduğu gibi, kahvaltıda da havyar, lakerda ve balık çeşitlerini tüketen Ruslar, bu özellikleriyle dünya mutfakları arasında farklı bir yere sahiptir. Mersinbalığı ile birlikte tüketilen ve Wolga-Schnitte olarak bilinen esmer lakerda ekmeği ile kristal, heykel gibi birçok sanat eserine de ismini veren dünyaca ünlü Rus Yumurtası (Faberge) Rusya’da kahvaltı sofrasının vazgeçilmezlerindendir. Bu özellik, Rusların proteine dayalı beslenme alışkanlıklarının bir yansıması olarak da görülebilir. Rus kahvaltı sofrasında reçel, marmelat gibi tatlı çeşitleri rağbet görmezken; süt, kahve, kokulu siyah çay ve meyve suları tipik kahvaltı içecekleridir.
 

Devamını Oku

Rusya Festivalleri

top-10-ice-and-snow-festivals-around-the-world-02.jpg

Rusya’da pek çok kültürel etkinlik ve festival düzenlenmektedir. Bunların başlıcaları arasında: Ocak ayında Krasnoyarsk’ta düzenlenen Uluslararası Kar ve Buz Heykelleri Festivali, şubat ayında baharın gelişini kutlamak için düzenlenen Maslenitsa Festivali, mart ve nisan aylarında Moskova kentinde düzenlenen Altın Maske Tiyatro Festivali, mayıs haziran aylarında St Petersburg’da gerçekeşenBeyaz Geceler Festivali, haziran ayında Moskova’da düzenlenen Moskova Uluslararası Film Festivali ve aralık-ocak aylarında düzenlenen Rus Kış Festivali vardır.

Rusya’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

Dolls-in-St.-Petersburg.jpg

Rusya’dan sevdiklerinize getirebileceğiniz başlıca hediye elbette dünyaca ünlü Rus Votkası’dır. Matruşka bebekler, Rus zanaatkârlığının nadide bir örneği olan lake ahşap kutucuklar, ‘pavlovsky platok’ denilen rengârenk eşarplar da diğer seçenekler arasındadır.

Rusya’da Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Yeni Yıl (1 Ocak)

Yıl Tatil Haftası

Ortodoks Noeli (7 Ocak)

Yeni Yıl Tatil Haftası

Babavatanın Savunucusu Günü (23 Şubat)

Kadınlar Günü (8 Mart)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Zafer Günü (9 Mayıs)

Rusya Günü (12 Haziran)

Birlik Günü (4 Kasım)

Rusya Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -29.3oC
  • Şub -25.6oC
  • Mar -14.9oC
  • Nis -3.6oC
  • May 5.6oC
  • Haz 14.2oC
  • Tem 17.4oC
  • Agu 13.3oC
  • Eyl 5.6oC
  • Eki -4.2oC
  • Kas -19.3oC
  • Ara -27.9oC

Kısa Kısa

Nüfus: 144.192.450 Dili: Rusça Para Birimi: Ruble İklim: Tundra İklimi / Nemli Kara İklimi / Kutup İklimi