Google+

Arama formu

Novgorod

Kültürlerine bağlı bir şehir olan Novgorod’da alışveriş yaparken pek çok...
Devamı oku
SADKO / Uluslararası Halk Sanatları ve Zanaatları Festivali (Haziran)...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Yeni Yıl Tatil Haftası Ortodoks Noel Günü (7 Ocak...
Devamı oku
Rusya’nın batısında St Petersburg ve Moskova’yı birbirine bağlayan...
Devamı oku
Acil yardım: 112 Yangın: 112 Polis: 112
Devamı oku
Rusya’nın batısında St Petersburg ve Moskova’yı birbirine bağlayan ana...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Rusya’ya girmek için vize alması...
Devamı oku
Rusya sınırları içerisinde yer alan Novgorod şehrinin para birimi Rus...
Devamı oku
Rusya sınırları içerisinde yer alan Novgorod’ın resmi dili Rusça’dır.
Devamı oku
Novgorod (GMT +3) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı...
Devamı oku
MOSKOVA BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: 7.ROSTOVSKIY PEREULOK 12 119121 MOSCOW/...
Devamı oku
Novgorod’da bozkır iklimi hâkimdir. Kışlar oldukça soğuk, hatta...
Devamı oku
Novgorod’da bir havalimanı mevcuttur ama kullanılmamaktadır. Bu sebeple...
Devamı oku
Novgorod, tarihi ve turist çeken bir destinasyon olmasına rağmen otel...
Devamı oku
Novgorod’da toplu taşıma anlamında hem otobüs hem de troleybüs...
Devamı oku
Novgorod Oblastı’nda yer alan küçük bir şehir olan Novgorod ya da...
Devamı oku
Rus mutfağı denince ilk akla gelen deniz ürünleri, ülkenin mutfak...
Devamı oku
Novgorod’un gece hayatı seçenekleri arasında barlar ve gece kulüpleri...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 RUB = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca -21℃
Şub -22℃
Mar -17℃
Nis -9℃
May 1℃
Haz 9℃
Tem 12℃
Ağu 11℃
Eyl 5℃
Eki -6℃
Kas -17℃
Ara -22℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 218,717 / Dil: Rusça / Para Birimi: Rus Rublesi (RUB) / İklim: Bozkır / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Novgorod Hakkında Bilinmesi Gerekenler

92_big.jpg

Rusya’nın batısında St Petersburg ve Moskova’yı birbirine bağlayan ana yol üzerinde yer alan bir şehirdir Novgorod. St Petersburg’a 108, Moskova’ya ise 530 kilometre uzaklıktadır. Veliky Novgorod, Büyük Novgorod ya da Novgorod Veliky olarak da adlandırılır.

Rusya’nın en önemli tarihi şehirlerinden biri olan Novgorod, 1992 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Sit Alanı olarak kabul edilmiştir. Sadece tarihi öğeleri değil, şehrin içinden geçen Volkhov Nehri ile de doğal güzellikler sunan bir destinasyondur.

14. yüzyılda Novgorod Cumhuriyeti’nin başkenti olan Novgorod, o dönemde Avrupa’nın en büyük şehriydi. Şimdilerdeyse Ortaçağ’dan kalma anıtları, katedrali ve ülkenin en eski sarayı olan, yerel dilde “Detinets” olarak adlandırılan Novgorod Kremlin ile turistlerin ilgisini çeken bir şehirdir.

218,717 kişinin yaşadığı bu küçük şehirde herkes kültürüne çok bağlıdır. Bu sebeple yılın her döneminde bunu yansıtan kültürel etkinlikler yapılmaktadır. Bu bağlılığı sokaklardaki alışveriş stantları ve mağazalardaki ürünlerde de hissetmek mümkündür.

Novgorod’da bozkır iklimi hâkimdir. Kışlar oldukça soğuk, hatta dondurucu geçer. Yazlar ise sıcaklık değeri yüksektir. Kışın ortalama sıcaklık -5 ila -10 derecedir. Yazın bu durum 20-27 derece arasında seyreder. Bu sebeple şehre gitmek için en uygun dönem haziran-ağustos ayları arasıdır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=caVhdoXXbVk

Novgorod’da Gezilecek Yerler

Novgorod Oblastı’nda yer alan küçük bir şehir olan Novgorod ya da bilinen tam adıyla Veliky Novgorod bir hayli küçük bir şehir. Yine de bu şehirde görülebilecek az ama öz güzellikler var.

Çariçe Büyük Katerina / Milenyum Anıtı

Çariçe Büyük Katerina / Milenyum Anıtı

Rusya'nın tarihinde önemli yer tutan anların betimlendiği; aralarında çarlar, prensler, devlet adamları, askeri kahramanlar, şairler ve yazarların olduğu 109 figürün bulunduğu bu bronz anıtın en çok kullanılan adı Milenyum Anıtı.

8 Eylül 1862 tarihinde açılan 15.7 metre yüksekliğinde, 65.5 ton ağırlığında, kimilerine göre çana benzeyen, kimilerince eski büyük prenslerinden Vladimir Monomakh'ın kraliyet şapkasına benzetilen bu anıt Novgorod'ta, Kremlin'in içinde bulunuyor. Anıtın üzerinde Rusya'yı sembolize eden diz çökmüş bir kadın, meleğe şükranlarını sunuyor.

Novgorod, bulunduğu yer itibarıyla tarımsal açıdan çok az önem taşıyordu ama Baltık ticareti ve orman kuşağından yararlanılması açısından konumu çok uygundu. Baltık, Orta Rusya ve Volga Nehri yoluyla yakın doğuya uzanan ticaret yollarına egemen konumdaydı. Bu yüzden Hansa Birliği'nin kürk, tuz, bal ve balmumu ihtiyacını karşılayan doğudaki üssü, birliğin en doğudaki limanı oldu ve bu da şehri siyasal açıdan önemli bir konuma getirdi.

Şehir 1136 yılında Kiev Prensliğinden ayrılarak bağımsız Novgorod Cumhuriyeti'nin başkenti oldu ve en parlak dönemini 1136-1478 yılları arasında yaşadıktan sonra güçlenen Moskova'nın hâkimiyetine girerek önemini kaybetti. O dönemde kent yönetimleri yerel meclislerin elindeydi ve bu meclisler prensin kendisini bile seçme yetkisine sahipti.

Novgorod, sadece ticari anlamda gelişmemiş; bu gelişmişliği kültürel anlamda da diğer Rus şehirlerinin önünde olmak için kullanabilmişti. Kiliselerde Novgorod kırmızısı denilen bir kırmızı kullanılmış. Ne yazık ki kiliseler II. Dünya Savaşı sırasında yağmalanmış ve geriye fazla bir şey kalmamış.

Novgor d şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Homestay Prusskaya, Room on Prospekt Mira güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri River sketches, Apartments Rakhmaninov, Квартира в самом центре. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Apartment on Cherniakhovskogo 38, Apartment Olovyanka, Apartment Lokomotivnaya gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Yaroslav Hostel, Guest House Beryoza, Sleep & Go Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Novgorod aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Kremlin Kalesi

Kremlin Kalesi

Novgorod Kremlini, Kremlin Kalesi ya da sadece Kremlin adı verilen bu yapının adı 1044 yılındaki ilk yazılarda geçmektedir. İdari ve dini merkez olarak kullanılmıştı. Surlar ilk etapta tahtadan yapılmış olup, 15. yüzyıl sonlarında taştan yeniden inşa edilmiştir.

12 orijinal kulesinden 9 tanesi ayakta kalmıştır. Kokuy Kulesi, 41 metre yüksekliği ile en yüksek kulesidir. Kale hakkında elde olan ilk bilgilere göre burası ilk kurulduğunda henüz tek Tanrılı dinler Rusya’da oluşmamıştı.

Bir pagan defin alanı olarak hizmet vermiş olan bir alan üzerine Hristiyanlığın ülkeye yayılmasının ardından ilk Novogrdo papazı Ioakim Korsunianin Kutsal Bilgelik Katedrali ismiyle bir kilise yaptı (989). Bu sayede bu bölge Hristiyanlaşmış oldu. Bir süre dini bir alan olarak işlev gören bölge kısa bir süre sonra kale inşa edildi.

Savaşçı bir kent izlenimi verse de Novgorod şehri aslında bir ticaret ve kiltür merkezidir. Eski dönemlerinde şehirde zengin tüccar yaşamını anlatan, kuşaktan kuşağa sözlü olarak aktarılan halk şiirleri halen kayıt altındadır.

Yazın kültürü de çok gelişmiş olan Novgorod'ta bol miktarda kitap ve vakayiname yazılmıştır. Okuryazarlık oranı kentte her dönem çok yüksektir. Bölgede, huş ağacı kabuklarına telgraf yazımı kısalığında yazılmış çok sayıda iş belgesi ve kişisel yazışma örnekleri bulunmuştur.

St Sophia (Aziz Sofya) Katedrali

St Sophia (Aziz Sofya) Katedrali

Novgorod ismi, ilk olarak 859 yılına ait el yazmalarında geçmektedir. Şehir Volkhov Nehri ile İlmen Gölü kıyısında kurulmuştur. Volkhov Nehri'nin bir tarafına bu katedral yapılmış, diğer tarafı ticari yerleşim alanı olarak gelişmiştir. Evler daha çok kiliselerin etrafına toplanmış ve tüccar evlerinin alt katları depo olarak kullanılmıştır.

Novgorod'un dini merkezi St. Sophia Katedrali. İstanbul’daki Ayasofya ile mimari benzerlikleri olan katedral, Ayasofya ile kıyaslandığında arada ciddi bir cüsse farkı ortaya çıkmakta. 1040-1050 yılları arasında yapılan katedral, Rusya'nın en eski taş yapılarından birisidir. Katedralin büyük bronz kapısı Almanya'da Magdeburg'ta yapılmıştır ve üzerinde İncil’in Eski Ahit ve Yeni Ahit bölümlerinden sahneler vardır.

Kilisenin içinde yer alan ikonların Rusya’ya Bizans'tan getirildiği bilinmektedir. Moğol İstilası döneminde yağmalanana kadar Rusya’nın ikona yapım merkezi Kiev şehriydi. Sonraki dönemde Novgorod önem kazanmaya başlamıştır. 14-15. yüzyıllarda Novgorod şehrine özgü bir ikona üslubu gelişmiştir. Sırp ressamlar Novgorod'ta çalışmışlardır. Yunan Theophanes (Rusya'da Feofan olarak bilinmektedir) hem Novgorod hem de Moskova'da bulunmuş ve çok katlı ikonostasisler bu dönemde yapılmaya başlanmıştır.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Novgorod Nerededir?

Rusya’nın batısında St Petersburg ve Moskova’yı birbirine bağlayan ana yol üzerinde yer alan bir şehirdir. Volkhov Nehri boyunca yerleşilmiştir.

Novgorod’a Ne Zaman Gidilir?

Novgorod’da bozkır iklimi hâkimdir. Kışlar oldukça soğuk, hatta dondurucu geçer. Yazlar ise sıcaklık değeri yüksektir. Kışın ortalama sıcaklık -5 ila -10 derecedir. Yazın bu durum 20-27 derece arasında seyreder. Bu sebeple şehre gitmek için en uygun dönem haziran-ağustos ayları arasıdır.

Novgorod’a Nasıl Gidilir?

Novgorod’da bir havalimanı mevcuttur ama kullanılmamaktadır. Bu sebeple şehre ulaşım tren ya da otobüsle mümkündür. St Petersburg üzerinden ortalama 3 saatte kolaylıkla ulaşılabilir.

Novgorod şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Novgorod’da Nerede Kalmalı?

Novgorod, tarihi ve turist çeken bir destinasyon olmasına rağmen otel seçeneği çok fazla değildir. Genellikle şehir merkezinde yer alırlar.

Novgorod İçi Ulaşım

VelikiNovgorod-682.jpg

Novgorod’da toplu taşıma anlamında hem otobüs hem de troleybüs sistemi mevcuttur. Neredeyse her beş dakikada bir duraktan geçerler. Bilet fiyatı 22 Ruble’dir. Eğer yürüyüşü ya da bisiklete binmeyi seviyorsanız, şehir her ikisi için de çok uygundur. Taksi bulmak biraz zor olsa da, fiyatları uygundur.

Novgorod Mutfağı

132J511b42240-193A.jpg

Rus mutfağı denince ilk akla gelen deniz ürünleri, ülkenin mutfak kültürünü diğerlerinden farklılaştıran başlıca öğelerden biri olarak bilinir. Diğer öğünlerde olduğu gibi, kahvaltıda da havyar, lakerda ve balık çeşitlerini tüketen Ruslar, bu özellikleriyle dünya mutfakları arasında farklı bir yere sahiptirler.

Mersinbalığı ile birlikte tüketilen ve Wolga-Schnitte olarak bilinen esmer lakerda ekmeği ile kristal, heykel gibi birçok sanat eserine de ismini veren dünyaca ünlü Rus Yumurtası (Faberge) Rusya’da kahvaltı sofrasının vazgeçilmezlerindendir. Bu özellik, Rusların proteine dayalı beslenme alışkanlıklarının bir yansıması olarak da görülebilir. Rus kahvaltı sofrasında reçel, marmelat gibi tatlı çeşitleri rağbet görmezken; süt, kahve, kokulu siyah çay ve meyve suları tipik kahvaltı içecekleridir.

Her bölgenin coğrafi koşullarına uygun ayrı bir mutfak kültürü ve damak tadı var. Kuzey Rusya’da ‘Shchi’ (lahanalı ve balıklı bir çorba), lahanalı yemekler, çavdar ağırlıklı bir içki olan ‘Kvass’ ve genelde arpa içerikli yemekler tercih edilirken, Don bölgesinde ‘Ucha’ denilen ve domatesle hazırlanan balık çorbası, Güney Rusya’da ülkenin dünyaca ünlü ‘Borsc çorbası’ tercih ediliyor. Ormanlık bölgelerin mutfağında ise av etleri, tütsülenmiş etler, kurutulmuş balıklar, mantar ve orman yemişleri başrol oynuyor. Bizim şiş kebaba Ruslar ‘Şaşlık’ diyorlar. Etler biraz daha iri doğranıp aralarına soğanlar yerleştirilerek şişe diziliyor. Mantar, hemen hemen her yemekte yer alıyor. Tatlılar, yaban mersini ve ribes gibi orman yemişleri ve balla hazırlanıyor. Yabanmersini, ribes, fındık ve bal gibi. Bal, ayrıca Sibirya’nın bazı bölgelerinde kuvvetli içkilerin yapımında da kullanılıyor.

Her ne kadar bünyesinde ayrı mutfak kültürlerini barındırsa da Rus mutfağının en büyük ortak özelliği, ülkenin hemen her yerinde yetişen aromatik otlar ve baharat. Bunlar antik çağlardan beri Rus damak tadının vazgeçilmez lezzetleri. Dereotu, anason, nane, soğan ve sarımsak gibi aromatik bitki ve sebzelerin yanı sıra tarçın, tarhun otu, karabiber, safran gibi baharat, tatlı ve tuzlu su balık yemeklerinde, et ve sebze yemeklerinde kullanılıyor.

Rus mutfağının bir diğer ortak özelliği de ‘Smetana’ denilen ekşi krema ve tereyağıyla hazırlanan soslar. Çorba, sebze, et, tavuk ve balık çeşitleri genelde ekşi krema ve soslarla sunuluyor. Ekşi krema bizim süt kremasına benziyor ancak tadı biraz daha ekşi.

Rus mutfağı sadece zenginliği ile değil, çarlık döneminden kalma ihtişamlı yemek sunumu ile de dikkat çekiyor. Yemeğin tadı kadar sunumu da çok önemli bir detay. İhtişamlı aksesuarlar sofra atmosferine seçkin bir hava veriyor.

Popüler restoranlar

Galereya, Gospoda Ofitsery, Derzhavny, Na Solnce, Teplo, Bolshaya Lozhka, Varenie, Glazur, Malinovka, Sadko.

Bahşiş

Rusya’da bahşiş bırakma oranı toplam hesabın yüzde 5’i ila 15’i arasında değişmektedir.

Novgorod Gece Hayatı

Novgorod’un gece hayatı seçenekleri arasında barlar ve gece kulüpleri vardır. Velikaya Sokak’ta yer alan Vertigo Night Club, şehrin en kalabalık gece kulüplerindendir. 23.00-06.00 saatleri arasında açık olan mekânda özel temalı partiler de yapılmaktadır. Kokteylleri özeldir. Şehrin bir diğer popüler gece kulübü Admiral Night Club’tır. Gece yarısından sabah 6’ya kadar açık olan 700 kişilik bu büyük mekân, kaliteli hizmet anlayışıyla öne çıkmaktadır.

Novgorod Festivaller

SADKO / Uluslararası Halk Sanatları ve Zanaatları Festivali (Haziran)

Caz Festivali (Haziran)

Alexander Nevsky Festivali (Nisan)

Kupala (Temmuz)

Gurme Festivali (Kasım)

Uluslararası Tiyatro Festivali (Mart)

Novgorod’da Alışveriş

Kültürlerine bağlı bir şehir olan Novgorod’da alışveriş yaparken pek çok yöresel ürünle karşılaşabilirsiniz. Ahşap el sanatı örnekleri, bir çeşit huş ağacı kabuğundan yapılan resimler, lake ahşap kutucuklar, matruşka bebekler bunlardan bazılarıdır. Şehrin alışveriş konusundaki en etkin bölgesi Sennaye Meydanı’dır. Sofiyskaya Meydanı ve Lenin heykeli çevresi de tercih edilebilir.

Novgorod Saat Farkı

Novgorod (GMT +3) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı vardır.

Novgorod Para Birimi

Rusya sınırları içerisinde yer alan Novgorod şehrinin para birimi Rus Rublesi’dir. 1 TL yaklaşık 21,80 Rus Rublesi’dir.

Novgorod Resmi Dili

Rusya sınırları içerisinde yer alan Novgorod’ın resmi dili Rusça’dır.

Türkiye Novgorod Dış Temsilcilikleri

MOSKOVA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 7.ROSTOVSKIY PEREULOK 12 119121 MOSCOW/RUSSIAN FEDERATION

Telefon: 00 (7 495) 994 4808 - 00 (7 495) 994 9359 (Konsolosluk)

Faks: 00 (7 495) 956 55 97

embassy.moscow@mfa.gov.tr

http://moskova.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Kazan, Novorossisk ve S.T. Petersburg Başkonsoloslukları görev bölgesi hariç Rusya Federasyonu ve (De Facto)

Novgorod Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Yeni Yıl Tatil Haftası

Ortodoks Noel Günü (7 Ocak)

Dünya Kadınlar Günü (8 Mart)

Bahar ve İşçi Bayramı (1-2 Mayıs)

Zafer Günü (9 Mayıs)

Rusya Günü (12-13 Haziran)

Birleşme Günü (4 Kasım)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Novgorod İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Novgorod Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Rusya’ya girmek için vize alması gerekmemektedir.