Novgorod Hakkında Bilinmesi Gerekenler

92_big.jpg

Rusya’nın batısında St Petersburg ve Moskova’yı birbirine bağlayan ana yol üzerinde yer alan bir şehirdir Novgorod. St Petersburg’a 108, Moskova’ya ise 530 kilometre uzaklıktadır. Veliky Novgorod, Büyük Novgorod ya da Novgorod Veliky olarak da adlandırılır.

Rusya’nın en önemli tarihi şehirlerinden biri olan Novgorod, 1992 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Sit Alanı olarak kabul edilmiştir. Sadece tarihi öğeleri değil, şehrin içinden geçen Volkhov Nehri ile de doğal güzellikler sunan bir destinasyondur.

14. yüzyılda Novgorod Cumhuriyeti’nin başkenti olan Novgorod, o dönemde Avrupa’nın en büyük şehriydi. Şimdilerdeyse Ortaçağ’dan kalma anıtları, katedrali ve ülkenin en eski sarayı olan, yerel dilde “Detinets” olarak adlandırılan Novgorod Kremlin ile turistlerin ilgisini çeken bir şehirdir.

218,717 kişinin yaşadığı bu küçük şehirde herkes kültürüne çok bağlıdır. Bu sebeple yılın her döneminde bunu yansıtan kültürel etkinlikler yapılmaktadır. Bu bağlılığı sokaklardaki alışveriş stantları ve mağazalardaki ürünlerde de hissetmek mümkündür.

Novgorod’da bozkır iklimi hâkimdir. Kışlar oldukça soğuk, hatta dondurucu geçer. Yazlar ise sıcaklık değeri yüksektir. Kışın ortalama sıcaklık -5 ila -10 derecedir. Yazın bu durum 20-27 derece arasında seyreder. Bu sebeple şehre gitmek için en uygun dönem haziran-ağustos ayları arasıdır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=caVhdoXXbVk

Novgorod ile İlgili

Novgorod Nerededir?

Rusya’nın batısında St Petersburg ve Moskova’yı birbirine bağlayan ana yol üzerinde yer alan bir şehirdir. Volkhov Nehri boyunca yerleşilmiştir.

Novgorod’a Nasıl Gidilir?

Novgorod’da bir havalimanı mevcuttur ama kullanılmamaktadır. Bu sebeple şehre ulaşım tren ya da otobüsle mümkündür. St Petersburg üzerinden ortalama 3 saatte kolaylıkla ulaşılabilir.

Novgorod’a Ne Zaman Gidilir?

Novgorod’da bozkır iklimi hâkimdir. Kışlar oldukça soğuk, hatta dondurucu geçer. Yazlar ise sıcaklık değeri yüksektir. Kışın ortalama sıcaklık -5 ila -10 derecedir. Yazın bu durum 20-27 derece arasında seyreder. Bu sebeple şehre gitmek için en uygun dönem haziran-ağustos ayları arasıdır.

Novgorod’da Nerede Kalmalı?

Novgorod, tarihi ve turist çeken bir destinasyon olmasına rağmen otel seçeneği çok fazla değildir. Genellikle şehir merkezinde yer alırlar.

Novgorod İçi Ulaşım

VelikiNovgorod-682.jpg

Novgorod’da toplu taşıma anlamında hem otobüs hem de troleybüs sistemi mevcuttur. Neredeyse her beş dakikada bir duraktan geçerler. Bilet fiyatı 22 Ruble’dir. Eğer yürüyüşü ya da bisiklete binmeyi seviyorsanız, şehir her ikisi için de çok uygundur. Taksi bulmak biraz zor olsa da, fiyatları uygundur.

Novgorod Mutfağı

132J511b42240-193A.jpg

Rus mutfağı denince ilk akla gelen deniz ürünleri, ülkenin mutfak kültürünü diğerlerinden farklılaştıran başlıca öğelerden biri olarak bilinir. Diğer öğünlerde olduğu gibi, kahvaltıda da havyar, lakerda ve balık çeşitlerini tüketen Ruslar, bu özellikleriyle dünya mutfakları arasında farklı bir yere sahiptirler.

Mersinbalığı ile birlikte tüketilen ve Wolga-Schnitte olarak bilinen esmer lakerda ekmeği ile kristal, heykel gibi birçok sanat eserine de ismini veren dünyaca ünlü Rus Yumurtası (Faberge) Rusya’da kahvaltı sofrasının vazgeçilmezlerindendir. Bu özellik, Rusların proteine dayalı beslenme alışkanlıklarının bir yansıması olarak da görülebilir. Rus kahvaltı sofrasında reçel, marmelat gibi tatlı çeşitleri rağbet görmezken; süt, kahve, kokulu siyah çay ve meyve suları tipik kahvaltı içecekleridir.

Her bölgenin coğrafi koşullarına uygun ayrı bir mutfak kültürü ve damak tadı var. Kuzey Rusya’da ‘Shchi’ (lahanalı ve balıklı bir çorba), lahanalı yemekler, çavdar ağırlıklı bir içki olan ‘Kvass’ ve genelde arpa içerikli yemekler tercih edilirken, Don bölgesinde ‘Ucha’ denilen ve domatesle hazırlanan balık çorbası, Güney Rusya’da ülkenin dünyaca ünlü ‘Borsc çorbası’ tercih ediliyor. Ormanlık bölgelerin mutfağında ise av etleri, tütsülenmiş etler, kurutulmuş balıklar, mantar ve orman yemişleri başrol oynuyor. Bizim şiş kebaba Ruslar ‘Şaşlık’ diyorlar. Etler biraz daha iri doğranıp aralarına soğanlar yerleştirilerek şişe diziliyor. Mantar, hemen hemen her yemekte yer alıyor. Tatlılar, yaban mersini ve ribes gibi orman yemişleri ve balla hazırlanıyor. Yabanmersini, ribes, fındık ve bal gibi. Bal, ayrıca Sibirya’nın bazı bölgelerinde kuvvetli içkilerin yapımında da kullanılıyor.

Her ne kadar bünyesinde ayrı mutfak kültürlerini barındırsa da Rus mutfağının en büyük ortak özelliği, ülkenin hemen her yerinde yetişen aromatik otlar ve baharat. Bunlar antik çağlardan beri Rus damak tadının vazgeçilmez lezzetleri. Dereotu, anason, nane, soğan ve sarımsak gibi aromatik bitki ve sebzelerin yanı sıra tarçın, tarhun otu, karabiber, safran gibi baharat, tatlı ve tuzlu su balık yemeklerinde, et ve sebze yemeklerinde kullanılıyor.

Rus mutfağının bir diğer ortak özelliği de ‘Smetana’ denilen ekşi krema ve tereyağıyla hazırlanan soslar. Çorba, sebze, et, tavuk ve balık çeşitleri genelde ekşi krema ve soslarla sunuluyor. Ekşi krema bizim süt kremasına benziyor ancak tadı biraz daha ekşi.

Rus mutfağı sadece zenginliği ile değil, çarlık döneminden kalma ihtişamlı yemek sunumu ile de dikkat çekiyor. Yemeğin tadı kadar sunumu da çok önemli bir detay. İhtişamlı aksesuarlar sofra atmosferine seçkin bir hava veriyor.

Popüler restoranlar

Galereya, Gospoda Ofitsery, Derzhavny, Na Solnce, Teplo, Bolshaya Lozhka, Varenie, Glazur, Malinovka, Sadko.

Bahşiş

Rusya’da bahşiş bırakma oranı toplam hesabın yüzde 5’i ila 15’i arasında değişmektedir.

Novgorod’da Alışveriş

Kültürlerine bağlı bir şehir olan Novgorod’da alışveriş yaparken pek çok yöresel ürünle karşılaşabilirsiniz. Ahşap el sanatı örnekleri, bir çeşit huş ağacı kabuğundan yapılan resimler, lake ahşap kutucuklar, matruşka bebekler bunlardan bazılarıdır. Şehrin alışveriş konusundaki en etkin bölgesi Sennaye Meydanı’dır. Sofiyskaya Meydanı ve Lenin heykeli çevresi de tercih edilebilir.

Novgorod Gece Hayatı

Novgorod’un gece hayatı seçenekleri arasında barlar ve gece kulüpleri vardır. Velikaya Sokak’ta yer alan Vertigo Night Club, şehrin en kalabalık gece kulüplerindendir. 23.00-06.00 saatleri arasında açık olan mekânda özel temalı partiler de yapılmaktadır. Kokteylleri özeldir. Şehrin bir diğer popüler gece kulübü Admiral Night Club’tır. Gece yarısından sabah 6’ya kadar açık olan 700 kişilik bu büyük mekân, kaliteli hizmet anlayışıyla öne çıkmaktadır.

Novgorod Festivaller

SADKO / Uluslararası Halk Sanatları ve Zanaatları Festivali (Haziran)

Caz Festivali (Haziran)

Alexander Nevsky Festivali (Nisan)

Kupala (Temmuz)

Gurme Festivali (Kasım)

Uluslararası Tiyatro Festivali (Mart)

Novgorod Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Yeni Yıl Tatil Haftası

Ortodoks Noel Günü (7 Ocak)

Dünya Kadınlar Günü (8 Mart)

Bahar ve İşçi Bayramı (1-2 Mayıs)

Zafer Günü (9 Mayıs)

Rusya Günü (12-13 Haziran)

Birleşme Günü (4 Kasım)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Novgorod İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Novgorod Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Rusya’ya girmek için vize alması gerekmemektedir.

Türkiye Novgorod Dış Temsilcilikleri

MOSKOVA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 7.ROSTOVSKIY PEREULOK 12 119121 MOSCOW/RUSSIAN FEDERATION

Telefon: 00 (7 495) 994 4808 - 00 (7 495) 994 9359 (Konsolosluk)

Faks: 00 (7 495) 956 55 97

[email protected]

http://moskova.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Kazan, Novorossisk ve S.T. Petersburg Başkonsoloslukları görev bölgesi hariç Rusya Federasyonu ve (De Facto)

Novgorod Para Birimi

Rusya sınırları içerisinde yer alan Novgorod şehrinin para birimi Rus Rublesi’dir. 1 TL yaklaşık 21,80 Rus Rublesi’dir.

Novgorod Resmi Dili

Rusya sınırları içerisinde yer alan Novgorod’ın resmi dili Rusça’dır.

Novgorod Saat Farkı

Novgorod (GMT +3) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı vardır.

Novgorod Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -21oC
  • Şub -22oC
  • Mar -17oC
  • Nis -9oC
  • May 1oC
  • Haz 9oC
  • Tem 12oC
  • Agu 11oC
  • Eyl 5oC
  • Eki -6oC
  • Kas -17oC
  • Ara -22oC

Kısa Kısa

Nüfus: 218,717 / Dil: Rusça / Para Birimi: Rus Rublesi (RUB) / İklim: Bozkır / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün