Novgorod Hakkında Bilinmesi Gerekenler

92_big.jpg

Rusya’nın batısında St Petersburg ve Moskova’yı birbirine bağlayan ana yol üzerinde yer alan bir şehirdir Novgorod. St Petersburg’a 108, Moskova’ya ise 530 kilometre uzaklıktadır. Veliky Novgorod, Büyük Novgorod ya da Novgorod Veliky olarak da adlandırılır.

Devamını Oku

Novgorod ile İlgili

Novgorod Nerededir?

Rusya’nın batısında St Petersburg ve Moskova’yı birbirine bağlayan ana yol üzerinde yer alan bir şehirdir. Volkhov Nehri boyunca yerleşilmiştir.

Novgorod’a Ne Zaman Gidilir?

Novgorod’da bozkır iklimi hâkimdir. Kışlar oldukça soğuk, hatta dondurucu geçer. Yazlar ise sıcaklık değeri yüksektir. Kışın ortalama sıcaklık -5 ila -10 derecedir. Yazın bu durum 20-27 derece arasında seyreder. Bu sebeple şehre gitmek için en uygun dönem haziran-ağustos ayları arasıdır.

Novgorod’a Nasıl Gidilir?

Novgorod’da bir havalimanı mevcuttur ama kullanılmamaktadır. Bu sebeple şehre ulaşım tren ya da otobüsle mümkündür. St Petersburg üzerinden ortalama 3 saatte kolaylıkla ulaşılabilir.

Novgorod’da Nerede Kalmalı?

Novgorod, tarihi ve turist çeken bir destinasyon olmasına rağmen otel seçeneği çok fazla değildir. Genellikle şehir merkezinde yer alırlar.

Novgorod İçi Ulaşım

VelikiNovgorod-682.jpg

Novgorod’da toplu taşıma anlamında hem otobüs hem de troleybüs sistemi mevcuttur. Neredeyse her beş dakikada bir duraktan geçerler. Bilet fiyatı 22 Ruble’dir. Eğer yürüyüşü ya da bisiklete binmeyi seviyorsanız, şehir her ikisi için de çok uygundur. Taksi bulmak biraz zor olsa da, fiyatları uygundur.

Novgorod Mutfağı

132J511b42240-193A.jpg

Rus mutfağı denince ilk akla gelen deniz ürünleri, ülkenin mutfak kültürünü diğerlerinden farklılaştıran başlıca öğelerden biri olarak bilinir. Diğer öğünlerde olduğu gibi, kahvaltıda da havyar, lakerda ve balık çeşitlerini tüketen Ruslar, bu özellikleriyle dünya mutfakları arasında farklı bir yere sahiptirler.

Devamını Oku

Novgorod Gece Hayatı

Novgorod’un gece hayatı seçenekleri arasında barlar ve gece kulüpleri vardır. Velikaya Sokak’ta yer alan Vertigo Night Club, şehrin en kalabalık gece kulüplerindendir. 23.00-06.00 saatleri arasında açık olan mekânda özel temalı partiler de yapılmaktadır. Kokteylleri özeldir. Şehrin bir diğer popüler gece kulübü Admiral Night Club’tır. Gece yarısından sabah 6’ya kadar açık olan 700 kişilik bu büyük mekân, kaliteli hizmet anlayışıyla öne çıkmaktadır.

Novgorod Festivaller

SADKO / Uluslararası Halk Sanatları ve Zanaatları Festivali (Haziran)

Caz Festivali (Haziran)

Alexander Nevsky Festivali (Nisan)

Kupala (Temmuz)

Gurme Festivali (Kasım)

Uluslararası Tiyatro Festivali (Mart)

Novgorod’da Alışveriş

Kültürlerine bağlı bir şehir olan Novgorod’da alışveriş yaparken pek çok yöresel ürünle karşılaşabilirsiniz. Ahşap el sanatı örnekleri, bir çeşit huş ağacı kabuğundan yapılan resimler, lake ahşap kutucuklar, matruşka bebekler bunlardan bazılarıdır. Şehrin alışveriş konusundaki en etkin bölgesi Sennaye Meydanı’dır. Sofiyskaya Meydanı ve Lenin heykeli çevresi de tercih edilebilir.

Novgorod Para Birimi

Rusya sınırları içerisinde yer alan Novgorod şehrinin para birimi Rus Rublesi’dir. 1 TL yaklaşık 21,80 Rus Rublesi’dir.

Novgorod Resmi Dili

Rusya sınırları içerisinde yer alan Novgorod’ın resmi dili Rusça’dır.

Novgorod Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Yeni Yıl Tatil Haftası

Ortodoks Noel Günü (7 Ocak)

Dünya Kadınlar Günü (8 Mart)

Bahar ve İşçi Bayramı (1-2 Mayıs)

Zafer Günü (9 Mayıs)

Rusya Günü (12-13 Haziran)

Birleşme Günü (4 Kasım)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Novgorod Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -21oC
  • Şub -22oC
  • Mar -17oC
  • Nis -9oC
  • May 1oC
  • Haz 9oC
  • Tem 12oC
  • Agu 11oC
  • Eyl 5oC
  • Eki -6oC
  • Kas -17oC
  • Ara -22oC

Kısa Kısa

Nüfus: 218,717 / Dil: Rusça / Para Birimi: Rus Rublesi (RUB) / İklim: Bozkır / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün