İznik Gölü, Marmara Bölgesi’nin en büyük ve Türkiye’nin de beşinci büyük gölüdür. Tektonik bir tatlı su deposu olan göl ile onu besleyen derelerin birleşme kısımlarında küçük deltalar ve sazlıklar bulunur. Aynı zamanda turistik bir yer olan İznik Gölü piknik alanı, turistik tesisler, gezi alanlarının yanı sıra zengin bir floraya da sahiptir. Bir tarafı çamlık alan diğer tarafı ise oldukça temiz bir göl olan İznik, bu albenisiyle her yıl Türkiye’nin farklı bölgelerinden binlerce insanı misafir eder. Günübirlik dinlenme alanlarının yanı sıra kamp kurmanıza da olanak sağlar. Burada her tür sosyal tesise rastlayabilirsiniz. Ayrıca birkaç asırda bir, suyun alçalıp yükselmesi sunucu, gölün batı kısmı, yaklaşık olarak 2 kilometre kadar genişlemiştir. Doğa ile iç içe bir tatil fikriniz varsa İznik Gölü iyi bir tercih olabilir.

İznik Gölü’nün seviyesi şubat ayından nisan ayına kadar yükselir ve yaza doğru alçalarak en düşük seviyesini eylül ayında bulur. En yüksek ile en alçak seviyeler arasındaki fark ortalama olarak 50–60 hatta bazen 100 santimetreyi bulur. 1990 yılında sit alanı ilan edilen İznik Gölü, başta Karasu Deresi, Sölöz Deresi, Derbent Deresi, Nadir Suyu, Ana Dere, Küçükköy ve Çınarlık Deresi gölü tarafından beslenir. Alanda küçük karabatak ve gece balıkçılığı da yapılır. Tutulan su ürünlerinin başında kerevit vardır. Diğer su ürünlerinin arasında yayın, sazan, alabalık ve ıstakozu sayabiliriz. Ayrıca dipteki bir çeşit yosun sayesinde suyun çalkalanması ve gölün oksijeninin azalması önlenir. Aslında bir deniz balığı olan gümüş balığı da İznik Gölü’nde bolca yaşar. Gölün çevresinde verimli tarım alanları ve zeytinlikler bulunur. Tarım için gölden su kullanılır.

İznik Gölü Efsanesi  

İznik Gölü bölgenin en büyük gölü olunca ister istemez tarih boyunca söylentilere ve mitlere de konu olmuştur. Bir efsaneye göre gölün günümüzdeki yerinde binlerce sene önce, alan toprak iken burada köylüler yaşıyormuş. Bölgeye gelen ermiş köydeki halktan su istemiş. Köylüler işleri çok olduğu için yaşlı ermişle ilgilenmemiş. Buna üzülen ermiş asasını hırsla yere batırınca buradan sular fışkırmaya başlamış. Sonra da asasını yere sürüyerek yürümeye devam etmiş. Sular da onun peşinden çoğalarak bugünkü İznik Gölü’nü oluşturmuş ve köyler sular altında kalmış. Bir başka efsaneye göre ise Aya Sofya Kilisesi yapılırken kubbe kısmında sorun çıkar ve mimarlar tuğlaları birbirine yapıştıramaz. Bu yüzden de Arabistan’dan yardım talep ederek birini yollarlar. Hz. Muhammed ise gelen kişiye içine tükürdüğü bir fındık kabuğu vererek bunu harca eklemelerini söyler. Getirilen fındık kabuğu İznik’te düşünce bu göl oluşur.

İznik Gölü Kahvaltı Mekanları 

İznik Gölü doğal güzelliği, temiz suyu ve bol oksijenli havası sayesinde kahvaltı için en iyi alternatiflerden biri olarak karşınıza çıkıyor. Gölün çevresinde kahvaltı ve diğer öğünler için farklı restoranları tercih edebilirsiniz.
Çamlık Restoran: Selçuk Mahallesi, Sahil Yolu Çamlık Motel, İznik/Bursa Telefon: (0224) 757 13 62
Seyir Kafe: Eşrefzade Mahallesi, Kılıçaslan Cd. No:5, İznik/Bursa Tel: 0538 827 39 47
Muhit Kafe & Camping & Kahvaltı: Göllüce Mahallesi, Göllüce Köyü İç Yolu, İznik/Bursa Tel: 0531 567 41 41

İznik Gölü Otelleri

İznik Gölü gittiğiniz zaman sizi kendine hayran bırakabilecek yerlerden biri. Eğer İstanbul’da yaşıyorsanız fazla uzaklaşmadan bir tatil tercih etmek isterseniz İznik Gölü çevresinde bulunan çeşitli otellerde konaklayabilirsiniz. Alternatifleri sizin için şöyle sıraladık:
Limnades Otel: Mustafa Kemal Paşa Mah. Göl Sahil Cad. No:18/1, İznik/Bursa Telefon: (0224) 757 57 24
Hotel Zeytin Bahçesi: Selçuk Mahallesi Kutalmış Oğlu Süleymanşah Cad. No:119, Bursa Telefon: (0224) 757 24 04
Villa Manço: Çamdibi Mahallesi, 16860 İznik/Bursa Telefon: 0533 602 76 87
Cem Otel: Mustafa Kemal Paşa Mahallesi Göl Sahili Cad. Spandau Bulvarı No:34, İznik/Bursa Telefon: (0224) 757 16 87

İZNİK GÖLÜ

İznik Gölü Çevresinde Gezilecek Yerler 

İznik Gölü çevresinde gezebileceğiniz pek çok yer bulunuyor. İlçe içinde gidebileceğiniz yerleri inceleyebilirsiniz.
İznik Gölü Kilise: İznik Gölü’nün içinde 740 yılında meydana gelen depremdeki çökmenin etkisiyle göl sularına gömüldüğü tahmin edilen bir kilise bulunuyor. Bu büyüleyici eserin,
Hristiyanlığın yasak olduğu Milano Fermanı öncesinde 303 senesinde Romalı askerler tarafından öldürülen 16 yaşındaki Aziz Neophytos adına 4. yüzyılda inşa edildiği söyleniyor.
Ayasofya: İznik’te yer alan Ayasofya Camii, surlarla çevrili kentin dört kapısından gelen yolların kesiştiği yerde inşa edilmiş bir eser. İlk yapılış amacı dini toplantıların yapıldığı bir kilise iken 1331 senesinden sonra Orhan Gazi tarafından camiye dönüştürülmüştür. Günümüzde müze olarak hizmet veren yapıyı gezebilirsiniz. Adres: Mahmut Çelebi Mahallesi, İznik/Bursa
İznik Yeşil Camii: Osmanlı mimarisinin ilk örnekleri arasında sayılabilen cami I. Murat’ın sadrazamı olan Çandarlı Halil Paşa tarafından yaptırılmıştır.

İznik Gölü Ulaşım 

Otobüs: İstanbul’dan İznik’e direkt seferler bulunuyor.
Otomobil: Şahsi aracınızla İznik Gölü’ne gitmek isterseniz Yalova istikametinden Bursa Karayolu’na bağlanabilirsiniz. Orhan Gazi’ye ulaştığınızda şehir merkezinden İznik yönüne yani sağa sapabilirsiniz. Çakırca Köyü’nü yaklaşık olarak 40 kilometre geçtikten sonra ulaşmış olacaksınız.