Google+

Bursa

Bursa - : - / -
12℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon5℃
 • Şubweather-icon6℃
 • Marweather-icon8℃
 • Nisweather-icon12℃
 • Mayweather-icon17℃
 • Hazweather-icon21℃
 • Temweather-icon23℃
 • Ağuweather-icon23℃
 • Eylweather-icon20℃
 • Ekiweather-icon16℃
 • Kasweather-icon10℃
 • Araweather-icon7℃
Ülke: Türkiye  Nüfus: 2.842.547  İklim: Ilıman İklimi  Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 Gün


Türkiye’nin dördüncü büyük şehri Bursa, hem tarihi yapıları, hem doğal güzellikleri hem de pek çok merkezden ulaşım kolaylığı sayesinde ilgi çekici şehirlerden biridir.

Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkenti olması, köklü tarihini en kısa şekilde özetlerken, Bursa’da gezilecek yerler hakkında da ipucu vermektedir. Kervansarayları, yüzyıllık camileri, hanları, hamamları, tarihi köyleri ve sokakları ile yerli ve yabancı turiste pek çok şey vaad etmektedir.

2016 Dünya Yaşanabilir Şehirler sıralamasında tüm dünyada 28. sıraya yerleşen Bursa, aynı konunun Türkiye sıralamasında 1. olarak yer almıştır. Toplam nüfusu 2.842.547 kişi olan Bursa’da yaşam alanının 10.882 metrekarelik bir yüzölçümüne yayılmasının da bu sıralamada etkisi büyüktür.
Binlerce yıllık geçmişe sahip olan Bursa şehrinde bilinen en eski arkeolojik kalıntılar Yenişehir yakınlarındaki Menteşe Höyüğü ve Orhangazi yakınlarındaki Ilıpınar'dandır. Bu arkeolojik buluntu yerlerinin en eski tabakaları yaklaşık 7 bin yıllıktır. Ayrıca Bursa ve civarında M.Ö 4000'lerden itibaren çeşitli yerleşimlerin olduğu saptanmıştır, fakat yöreye ait kesin bilgiler M.Ö 700'lere dayanmaktadır. Homeros, bölgeden “Mysia” olarak söz etmektedir. 
Tüm bu geçmişi süresinde önemli bir ticaret merkezi olan Bursa, özellikle 1960’lardan sonra yapılan yatırımların da etkisiyle günümüzde de bu durumunu halen korumaktadır. Türkiye’nin en önemli sanayi şehridir. Otomotiv, tekstil, makine ve gıda sanayi sektörlerinde söz sahibidir. Ancak geçmişinde önemli bir yere sahip olan ipek üretimi ve bıçakçılık günümüzde pek rağbet görmemektedir. 1961 yılında kurulan Türkiye'nin ilk organize sanayi bölgesi Bursa Organize Sanayi Bölgesi ile daha sonra oluşan Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi ve özellikle İzmir ve Ankara yollarının çevresi Bursa'da sanayileşmenin yoğun olduğu yerlerdir. 

Bursa ekonomisinin ikinci önemli kalemi ise turizmdir. Sahip olduğu kervansaraylar, camiler, hanlar, parklar, kaleler, hamamlar ve tarihi köyleri, her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin burayı ziyaret etmesini sağlamaktadır. Tüm bu sahip olduğu özelliklerle 2000 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi'ne dahil edilen Bursa, 2014'te ise Dünya Mirası olarak tescil edildi.
Sadece yapıları ile değil, İskender Kebap ya da kestane şekeri gibi lezzetleri, Karagöz Gölge Oyunu gibi gelenekleri ya da Uludağ gibi bir kış sporları merkezine sahip oluşu da Bursa’nın dünya çapında üne kavuşmasını sağlamaktadır.

Tanıtıcı Video:
 

 

Marmara Bölgesi'nin Güney Marmara bölümünde yer alan Bursa şehri, kuzeyinde Marmara Denizi ve Yalova, kuzeydoğusunda Kocaeli ve Sakarya, doğusunda Bilecik, güneyinde Kütahya ve batısında Balıkesir illeri ile komşudur.

Geolocation

Bursa lokasyonunu gezmenin en pratik yollarından biri de tur paketlerini tercih etmek. Eğer zorlanmadan, bir rehber eşliğinde Bursa lokasyonunu gezmek isterseniz; İzmir'den Bursa & İznik & Trilye Turu (Mudanya) - 224.1 TL , Bursa & İznik & Trilye Turu - 201.6 TL , Günübirlik Bursa & Gölyazı Turu - 125.1 TL , Günübirlik Bursa & Gölyazı Turu - 125.1 TL , Bursa'dan Kapadokya Turu - 323.1 TL gibi seçenekleriniz bulunuyor. Ayrıca tüm Bursa turlarının listesini buraya tıklayarak görebilirsiniz.


chessbase.com

Denizden yüksekliği 155 metre olan Bursa şehrinde genel anlamda ılıman bir iklim hakimdir. Ancak iklim, bölgelere göre de değişiklik göstermektedir. Kuzeyde Marmara Denizi’nin yumuşak ve ılık iklimi hissedilirken, şehrin güney kesimlerinde Uludağ’ın sert iklimi ile karşılaşılmaktadır.
Bursa'nın en sıcak olduğu dönem Temmuz–Eylül ayları arasıdır. Ortalama sıcaklıklar 20-24 derece arasında değişmektedir. En soğuk dönem ise Şubat–Mart aylarıdır. Ortalama sıcaklık 6-8 derece arasındadır.
Bu sebeple Bursa şehir gezisi için Temmuz-Eylül ayları arasındaki dönem tercih edilmektedir. Bu dönemde şehirde pek çok kültürel etkinlik ve Karagöz Festivali gibi şeyler yapılmaktadır. Ancak Uludağ'da kış sporu yapmak isteyenler, şehri daha çok Ocak ve Şubat aylarında ziyaret etmektedir.

Pek çok ana yol hattı üzerinde yer alan Bursa’ya hem deniz hem de karayolu ile ulaşım mümkündür. Sefer sayısı çok olmasa da uçak ile de ulaşım sağlanabilmektedir.
Otomobil ile Bursa'ya gitmek için bulunduğunuz şehirden en yakın karayoluna bağlanarak yönlendirmeleri takip edebilirsiniz. İstanbul’dan İzmit yolunu takip ederek Yalova–Bursa yolundan ilerleyerek Bursa'ya ulaşmak mümkündür. Bu güzergah üzerinde dilerseniz arabalı vapuru kullanabilir, dilerseniz de Osmangazi Köprüsü'nden ücretli geçiş yaparak direkt Bursa sınırlarına giriş yapabilirsiniz. Ankara’dan gidecek olanlar da aynı şekilde İzmit otobanından ilerleyerek Bursa’ya bağlanabilmektedir.
Şehrin 10 kilometre dışında yer alan Bursa otogarı, otobüsle seyahat etmek isteyenlere iyi bir hizmet sunmaktadır. Türkiye'nin neredeyse her ilinden Bursa'ya otobüs seferleri yapılmaktadır.
Bursa'ya gitmek için deniz yolu ulaşımı da sıklıkla tercih edilmektedir. Mudanya–Güzelyalı, İstanbul–Yenikapı hattı üzerinden hızlı feribot kullanmak mümkündür.
Ayrıca uçak ile gelmeyi tercih edenler Bursa Yenişehir Havalimanı'nı tercih edebilirler. Havalimanı şehrin 40 km dışındadır.

Bursa’da konaklamak için çok sayıda otel ve pansiyon bulunur. Şehir merkezinde yani Bursa’nın en büyük ilçesi olan Osmangazi’de çok sayıda otel vardır. Burası oldukça eski bir semttir ve çok sayıda tarihi yapıya da ev sahipliği yapmaktadır.
Ulu Camii’nin bulunduğu bölgeye yürüme mesafesinde olan konaklama seçenekleri oldukça fazladır. Turistik noktalara yakın olmak için bu bölge tercih edilebilir.
Bursa’daki kaplıcalı oteller ise daha çok Çekirge bölgesindedir. Yüksek bütçeli lüks oteller de şehrin bu bölgesinde yer almaktadır.

Bursa onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Bursa Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Bursa Otelleri

En Uygun Fiyatlı Bursa Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Bursa Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Bursa Otelleri


bursa.habermonitor.com

Bursa’da şehir içi ulaşım seçenekleri arasında halk otobüsleri, dolmuş, minibüs, tramvay, metro, teleferik ve taksiler vardır. 
1998 yılında açılan Bursaray adlı metro sistemi, doğu ve batı yönünde iki hat olarak hizmet vermektedir. 1. hat Emek’ten başlayıp Arabayatağı’nda sona erer. İkinci hat ise Uludağ Üniversitesi’nden başlar. Bursa’da otobüsler ise sıklıkla tercih edilen ve geniş ulaşım ağına sahip toplu taşıma araçlarıdır. Yaklaşık 7 ilçede hizmet veren halk otobüsleri hem şehir içinde hem de şehrin dışındaki ilçe ve köylere seferler düzenlemektedir. 
Bursa’da tramvay hattı da ulaşımda sıkça kullanılan araçlardan biridir. Cumhuriyet Caddesi’nde Zafer Meydanı ile Davutkadı arasında faaliyet gösterir.
Bursa’da toplu taşımalarda tek kullanımlık bilet alabilirsiniz. Ancak “Bukart” adı verilen çok kullanımlı kartlardan kullanmak hem daha pratik hem de daha ekonomik olmaktadır. 
Bursa’da bir diğer ulaşım aracı da Uludağ çıkmak için kullanılan teleferiktir. Tarihi bir öneme de sahip olan teleferikte yeni düzenlemelerle birlikte 4 istasyon mevcuttur. Şehrin içindeki Teferrüç istasyonundan başlayan yolculuk, doğal parka ulaştıran Kadıyayla istasyonu, panoramik manzara için tercih edilen Sarıalan istasyonu ve son olarak Oteller istasyonu ile devam etmektedir.

Bursa, hem Osmanlı’nın hem de birçok tarihi dönemin en önemli kentlerinden biridir. Bursa’da gezilecek yerler denince akla mimari, camiler, medreseler, hanlar ve kiliseler gelir... Uludağ’ı, Ulu Camii’yi ya da Tirilye'yi görmeden Bursa’yı gezmek olmaz. Bursa tarihi çarşılarıyla, bembeyaz karla kaplı kayak merkezleriyle ve tüm tarihe tanıklık etmiş eski yapılarıyla sizi bekler.

Bursa Gezilecek Yerler:

Zengin tarihi, doğası ve şirin köyleri ile Bursa'da gezilecek birçok yer mevcut. Ulu Camii, Bursa şehrinin en önemli tarihi sembollerinden biridir. Türk İslam Eserleri Müzesi ise Osmanlı'nın ilk medreselerinden biri olan Yeşil Medrese olarak bilinir. Atatürk Evi, Bursa'daki eski bir caddede yer alan bir köşk olup Atatürk'ün Bursa'yı ikinci ziyareti sırasında kendisine hediye edilmiştir. Bursa Hanları, Osmanlı'nın ticaret merkezi olan Bursa'da pek çok meşhur han bulunmaktadır. Uludağ, Türkiye'nin en ünlü kayak merkezi olan Uludağ Bursa'da bulunmaktadır. Cumalıkızık, UNESCO Dünya Mirasları listesine girmeyi başaran Osmanlı mimarisinin hakim olduğu tarihi bir köydür. Tirilye, Bursa'nın en güzel Rum köylerinden biridir. İznik, Çini işçiliği ile bilinen arkeolojik alanları ile açık hava müzesini andıran Bursa'nın bir ilçesidir. Mudanya, Bursa'nın en gelişmiş merkez ilçelerinden biri olup deniz yoluyla ulaşım açısından kolay bir konuma sahiptir.

Listede adı geçen noktalarla ilgili detaylı bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.
 

Ulu Camii

123 Kas 2016Gezilecek Yerler

Ulu Camii

Bursa’nın tarihi sembollerinden biri olan Ulu Camii, eski şehir merkezinde, Atatürk Caddesi üzerinde yer almaktadır. Çok ayaklı cami şemasının en klasik ve anıtsal örneği sayılan bu eser, Yıldırım Bayezid tarafından Niğbolu Zaferi sonrasında yaptırılmıştır. İnşaatı 1396-1399 yılları arasında tamamlanmıştır. Mimarının ise Ali Neccar olduğu sanılmaktadır.
Her ne kadar cami, yüzyıllar içerisinde istila, deprem ya da yangın gibi felaketlerden oldukça zarar görmüş olsa da yapılan pek çok onarım çalışmaları ile günümüzdeki ihtişamlı halini korumaktadır.
Dikdörtgen bir plana sahip olan Ulu Camii, aynı zamanda erken dönem Osmanlı mimarisi çok kubbeli camileri arasında en büyük ve en anıtsalı olma özelliğine de sahiptir. 20 kubbe ile örtülü olan caminin orta kısmındaki kubbesinin üstü camlıdır ve alt kısmında 16 köşeli büyük mermer bir şadırvan yer almaktadır. Toplam iç alanı 3.165,5 metrekaredir.
Kündekari tekniği ile Antepli Hacı Mehmed bin Abdülaziz ed-Devvaki tarafından yapılmış olan minber, caminin en özgün ve en güzel eserlerinden biridir. Minberin doğu yakasında güneş sistemi, batı yakasında ise galaksi sistemi yer alırken evrenin kül olarak tasvir edildiği ileri sürülür. Ayrıca gezegenlerin büyüklük oranları ve yörüngeleri gerçek oranlarla örtüşür. Mihrabı ise, 1571 yılında Mehmed Usta tarafından yaptırılmıştır. Caminin ilk imam-hatibi, Mevlid-i Şerif yazarı Süleyman Çelebi olmuştur.
Bursa Ulu Camii içerisinde 19. yüzyılın ikinci yarısında ve 20. yüzyılın başlarında duvarlara yazılmış olduğu tespit edilen 192 adet yazı, hat sanatının özgün örnekleri arasında gösterilmektedir.

-

Bursa lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Blue Detached House, Bursa Apartment, Bursa House. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Red House, Apartment in Bursa gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Odak Konaklama, Nehir Residence, Bursa Guest House otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Bursa aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Türk İslam Eserleri Müzesi (Yeşil Medrese)

123 Kas 2016Gezilecek Yerler

Türk İslam Eserleri Müzesi (Yeşil Medrese)

İlk Osmanlı medreselerinden biri olan Yeşil Medrese, Sultaniye Medresesi olarak da anılmaktadır. Yeşil Külliyesi birimlerinden bir tanesi olan medresenin kitabesi mevcut değildir. Külliyenin yapım tarihleri olan 1414-1424 yılları arasında yapıldığı bilinmektedir ve mimarı Hacı İvaz Paşa'dır. Yapısal açıdan Anadolu Selçuklularının açık eyvanlı medreselerinin devamı niteliğindedir. Moloz ve kesme taş ile tuğla kullanılarak inşa edilmiştir. 
Sivri kemerli bir kapı ile girilen avlusunu üç taraftan çeviren revaklardaki sütun ve sütun başlıklarının bir kısmı Bizans devrine aittir. Revakların arkasında 13 adet medrese odası, iki yan eyvan ve merdiven boşlukları vardır. Külliyenin diğer yapılarına göre medresedeki çini süslemesi çok azdır. Var olanlarda mozaik çini ve renkli sır teknikleri kullanılmıştır.
Günümüzde Türk İslam Eserleri Müzesi olarak kullanılan Yeşil Medrese’de, 13. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar uzanan Selçuklu, Beylik ve Osmanlı dönemlerine ait çini ve seramik eserler, ahşap, oyma ve kakma eserler görülebilmektedir. Ayrıca Türk maden sanatından örnekler, tombak ve diğer metal eserler ile Selçuklu ve Osmanlı sikkeleri, geleneksel Türk elişleri ve giysileri teşhir edilmektedir.
Örneğin birinci odada Osmanlı dönemine ait sedef, kemik kakmalı ve lake işi ahşap eserler ile kapı tokmaklar, kilit ve anahtarlar görülebilmektedir. İkinci odada tüm İslami devirleri kapsayan altın, gümüş, bronz sikkeler ile Osmanlı nişan ve madalyaları yer alırken dördüncü odada hamam kültürü bakımından zengin olan Bursa yöresinden toplanmış hamam eşyaları ile canlandırılmış bir hamam odası mevcuttur.
Hat sanatına ilgi duyanların ziyaret etmesi gereken yer ise sekizinci odadır. Burada İbn Hilal İbn el-bavvab'ın 365H./975 M. tarihli dua kitabı, 14. yüzyıl Beylikler devrine ait zengin tezhipli "Bakara Suresi" ve 723 H./1323M. tarihli Kur'an-ı Kerim, Memluk Sultanı Berkok'un Sultan Yıldırım Beyazıd'a hediyesi olan Kur'an-ı Kerim, Sultan II. Murad devrine ait Kur'an-ı Kerim, Sultan II. Mehmet (Fatih) için hazırlanan ve baş sayfasında sultanın adının yazılı olduğu 871 H./1466 M. tarihli dua kitabı, Şeyh Hamdullah, Hafız Osman gibi büyük ustaların hatlarından örnekler bulunmaktadır.
Medresenin bahçesinde 15. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar tarihlenen Bursa mezar taşlarından örnekler ile bazı taş kitabeler de sergilenmektedir.

-
Bursa şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; İstanbul Gecesi Tadım Rotası: İstanbullu Gibi Ye & İç (85 €), Dolmabahçe Sarayı, Boğaz ve Asya Yakası Turu (33.08 €), Istanbul Airport: Layover Tur Seçenekleri (174.5 €), İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı: Tek Yön Özel Transfer (80 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Atatürk Evi

123 Kas 2016Gezilecek Yerler

Atatürk Evi

Bursa’nın ünlü ve eski Çekirge Caddesi üzerinde yer alan köşk Atatürk Evi’dir. Yapının 19. yüzyılın sonlarında yapıldığı tahmin edilmektedir. Köşk bodrum ve çatı katının dışında iki katlıdır.
Atatürk'ün Bursa'yı ikinci ziyareti esnasında, 20-24 Ocak 1923, Bursa Belediyesi bu binayı Miralay Mehmet Bey'den satın alarak kendisine hediye etmiştir. Bundan sonraki dönemlerde Atatürk Bursa'yı ziyaret ettiğinde bu evde kalmıştır.
Atatürk’ün ölümünün ardından, yani 1938 yılından sonra bu değerli ev, Bursa Belediyesi tarafından T.C. Emekli Sandığı'na satılmış ve 6 Şubat 1968 tarihinde Emekli Sandığı Köşk'ün kullanımını Müzeler Genel Müdürlüğü'ne devretmiştir.
29 Ekim 1973 tarihinde, yani Cumhuriyet'in 50. yılında köşk müze haline dönüştürülerek halkın ziyaretine açılmıştır.
19. yüzyılda Fransız mimarlık anlayışının etkisiyle yapılmış olan köşkün sahip olduğu balkonlar, alınlık saçaklar ve akroterler ahşap işçiliğinin özgün örneklerinden sayılmaktadır. Ev, bodrum ve çatı katının dışında iki kata daha sahiptir. Bodrum katı mutfak ve hizmet için ayrılmıştır.
Birinci kattaki girişin sağında kabul salonu, solunda yemek salonu ile buraya açılan dinlenme ve çay, kahve içme odasından oluşmaktadır.
İkinci katın sağında yatak odası, solunda çalışma odası yer almaktadır. Çalışma odasının sağ yan tarafından geçilerek limonluk bölümüne ulaşılır.
Evin bodrum katı, mutfak ve hizmet için kullanılmıştır. Bahçenin doğu bölümünde, iç tarafı kalem işleriyle bezenmiş bir kameriye bulunmaktadır. Köşk'ün eşyalarının tamamına yakını Atatürk'ün burayı ziyaret ettiği dönemlerde kullandığı orijinal eşyalardır.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.


wikimedia.org

Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkenti olan Bursa, aynı zamanda antik çağlarda Roma ve Yunan dönemlerinde de önemli yaşam ve uygarlık merkezlerinden biri olmuştur. Bu sebeplerle pek çok kültüre ev sahipliği yapan Bursa, farklı kültürlerin beslenme alışkanlıklarından etkilenerek zengin bir mutfak kültürüne sahip olmuştur.
Bursa mutfağında çorbalar, et ve sebze yemekleri ile tatlılar önemli bir yer tutarken, şehre özgü saray yemekleri de mevcuttur.
Bursa dağlarındaki kestane ormanlarında yetişen kestaneler kent mutfağında karakteristik bir rol oynamaktadır. Bursa’nın kestane şekeri, dünya çapında üne sahiptir.
Yine aynı şekilde dünyaca üne kavuşmuş bir diğer yemek ise İskender Kebap’tır. Temel malzemesi döner eti olan bu kebap türünü özel kılan ise üzerine dökülen tereyağı, domates sosu, altındaki yağlı pideler ve yanındaki yoğurttur. Kebap adını, yaratıcısı olan İskender Efendi’den almaktadır.
Tatlı anlamında en ünlü lezzet ise bir peynir tatlısı olan Kemalpaşa’dır. Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde, küçük süthanelerde üretilmeye başlanan bir tatlı çeşididir. Peynir, un, irmik ve yumurta ile hamur haline getirilerek hazırlanır. Bol şerbetli servis edilir.
Bursa ziyaretinde bu lezzetler dışında denenmesi gereken yemekler ise şöyledir: İnegöl köfte, ciğer sarma, cantık, tahinli pide, Mihaliç peyniri, pideli köfte, cevizli lokum, Tirilye zeytini.

Popüler restoranlar
İskender, Tavacı Refik, Uludağ Kebapçısı, Meşhur Tavacı Recep Usta, Kitap Evi Hotel Restaurant, Uzan Et Mangal, Rumeli Kardeşler Sofrası, Yeşil Pideli Köfte

Bahşiş
Bursa restoranlarında bahşiş kimi zaman hesaba eklenmektedir. Eğer eklenmemiş ise hesabın %10-15’i arasında bahşiş bırakmak uygun olacaktır.


wallpaperup.com

Bursa’da gece hayatını şehrin merkezinde yaşayabilirsiniz. Canlı müziğin olduğu çok sayıda mekan bulunur. Ayrıca sıklıkla tercih edilen bazı gece kulüpleri de dikkat çeker. Burada Altıparmak Caddesi çevresinde rakı-balık yapmak isteyenler için oldukça şık mekanlar yer almaktadır.
M Pub Bar bu bölgedeki iyi mekanlar arasında. Canlı müzik dinlemek için ideal olan mekanda çeşitli gösteriler de yapılıyor. Ünlü mekanlardan biri de Bursa Cariye Club. Diğer mekanlara göre biraz daha lüks bir havası olan mekanda canlı müzik yapan ünlüleri dinlemek mümkün.
Yüksek sesli müzikte dans etmeyi seviyorsanız, adresiniz Vici Chyna Club olmalı. Genelde tekno müziğin çalındığı mekanda sabaha karşı saatlerde ritim yavaşlıyor.
Özellikle şehirdeki üniversite öğrencilerinin tercihi ise, her akşam canlı müzik yapılan Address Bar. Üniversitelilerin diğer tercihleri ise Nilüfer ilçesindeki Fatih Sultan Mehmet Bulvarı civarındaki mekanlar oluyor.


bursa.com.tr

Yüzyıllardır ticaretin kalbinin attığı Bursa şehrinde alışveriş için hem mekan hem de ürün anlamında çok fazla alternatif mevcuttur.
Her ne kadar şehirde pek çok alışveriş merkezi bulunsa da, hem yerel halk hem de turistler ihtiyaçlarını tarihi çarşılardan ya da hanlarda yer alan dükkanlardan karşılamaktadır.
Antika ve mücevhere meraklıysanız Eski Aynalı Çarşı’yı, şehrin ünlü ipek ürünlerine göz atmak istiyorsanız Koza Hanı’nı, ev tekstili ürünleri için Eski İpek Han’ı ziyaret etmelisiniz.
Ünlü Bursa havlusunu pek çok han ya da çarşıda görebilirsiniz. Ama en çok çeşidi Ulucami Caddesi Çarşısı’nda bulacaksınız.
Ayakkabıcılar Bedesten Civarı Çarşısı’ndadır. Bazıları da konfeksiyoncularla birlikte Okçular Çarşısı’nda yer almaktadır. Bıçak ya da marangoz ürünleri için Kayhan Çarşısı tercih edilmeli. İkinci el ürünlerin adresi ise Bat Pazarı Çarşısı’dır.
Eğer yerel halkın ürettiği peynir, bal ya da taze sebze-meyveler ilginizi çekiyorsa Tuz Pazarı’ndaki dükkanlarda ve dışındaki tezgahlarda aradığınızı bulabilirsiniz.
Bursa’nın en büyük tarihi alışveriş alanlarından biri de Kapalı Çarşı’dır. 130 adet dükkanın yer aldığı çarşıda daha çok kuyumcular yer alır. Ancak son yıllarda Bursa’ya özgü ürünlerin yer aldığı hediyelik eşya dükkanları da açılmıştır. Meşhur kestane şekerini de burada bulabilirsiniz.


bursa.bel.tr
 

 •  Winterfest Bursa Uluslararası Kış Festivali (Ocak-Şubat)
 • Orhangazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri (Nisan)
 • Uluslararası Bursa Festivali (Haziran-Temmuz)
 • Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması (Temmuz)
 • Uluslararası Bursa Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali (Ekim)
 • Orhangazi Zeytin Festivali (Kasım)
 • Uluslararası Karagöz Kukla ve Gölge Oyunları Festivali (Kasım)
 • İpek Yolu Film Festivali (Aralık)
 • Yörük Şenliği (Şubat)
 • Geleneksel Karakucak Güreşleri ve Kültür Sanat Şenlikleri (Mart)
 • Bahar Şenliği (Mayıs)

 

 • Polis: 155
 • Yangın: 110
 • Acil yardım: 112