Google+

Arama formu

Bursa

Bursa, Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkenti olma özelliğine sahiptir....
Devamı oku
Türkiye sınırları içerisinde yer alan Bursa şehriyle saat farkı...
Devamı oku
Türkiye sınırları içerisinde yer alan Bursa şehrinin resmi dili Türkçe'dir...
Devamı oku
Türkiye sınırları içerisinde yer alan Bursa şehrinin para birimi Türk...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) İşçi Bayramı (1 Mayıs) Ulusal Egemenklik ve Çocuk...
Devamı oku
Polis: 155 Yangın: 110 Acil yardım: 112
Devamı oku
  Winterfest Bursa Uluslararası Kış Festivali (Ocak-Şubat)...
Devamı oku
Yüzyıllardır ticaretin kalbinin attığı Bursa şehrinde alışveriş için hem...
Devamı oku
  Türkiye'nin en kalabalık şehirlerinden biri olan Bursa'da eğlence...
Devamı oku
  Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkenti olan Bursa, aynı zamanda antik...
Devamı oku
Bursa, hem Osmanlı’nın hem de birçok tarihi dönemin en önemli...
Devamı oku
  Bursa’da şehir içi ulaşım seçenekleri arasında halk otobüsleri,...
Devamı oku
  Bursa’da konaklamak için çok sayıda otel ve pansiyon bulunur....
Devamı oku
  Pek çok ana yol hattı üzerinde yer alan Bursa’ya hem deniz hem de...
Devamı oku
  Denizden yüksekliği 155 metre olan Bursa şehrinde genel anlamda...
Devamı oku
Marmara Bölgesi'nin Güney Marmara bölümünde yer alan Bursa şehri,...
Devamı oku
​ Türkiye’nin dördüncü büyük şehri Bursa, hem tarihi yapıları hem...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 TRY = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 5℃
Şub 6℃
Mar 8℃
Nis 12℃
May 17℃
Haz 21℃
Tem 23℃
Ağu 23℃
Eyl 20℃
Eki 16℃
Kas 10℃
Ara 7℃
Kısa Kısa...
Ülke: Türkiye  / Nüfus: 2.842.547  / İklim: Ilıman İklimi  / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 Gün

Bursa Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bursa Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Türkiye’nin dördüncü büyük şehri Bursa, hem tarihi yapıları hem doğal güzellikleri hem de pek çok merkezden ulaşım kolaylığı sayesinde ilgi çekici şehirlerden biridir. Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkenti olması, köklü tarihini en kısa şekilde özetlerken, Bursa’da gezilecek yerler hakkında da ipucu vermektedir. Kervansarayları, yüzyıllık camileri, hanları, hamamları, tarihi köyleri ve sokakları ile yerli ve yabancı turiste görülecek çok sayıda yer vadetmektedir. 2016 Dünya Yaşanabilir Şehirler sıralamasında tüm dünyada 28. sıraya yerleşen Bursaaynı konunun Türkiye sıralamasında 1. olarak yer almıştır. Toplam nüfusu 2017 verileriyle 2.842.547 kişi olan Bursa’da yaşam alanının 10.882 metrekarelik bir yüzölçümüne yayılmasının da bu sıralamada etkisi büyüktür. Binlerce yıllık geçmişe sahip olan Bursa şehrinde bilinen en eski arkeolojik kalıntılar Yenişehir yakınlarındaki Menteşe Höyüğü ve Orhangazi yakınlarındaki Ilıpınar'dandır. Bu arkeolojik buluntu yerlerinin en eski tabakaları yaklaşık 7 bin yıllıktır. Ayrıca Bursa ve civarında M.Ö 4000'lerden itibaren çeşitli yerleşimlerin olduğu saptanmıştır, fakat yöreye ait kesin bilgiler M.Ö 700'lere dayanmaktadır. Homeros, bölgeden “Mysia” olarak söz etmektedir. 

Tanıtıcı Video:
 

 

Bursa Nerededir?

Marmara Bölgesi'nin Güney Marmara bölümünde yer alan Bursa şehri, kuzeyinde Marmara Denizi ve Yalova, kuzeydoğusunda Kocaeli ve Sakarya, doğusunda Bilecik, güneyinde Kütahya ve batısında Balıkesir illeri ile komşudur.

Bursa'ya Ne Zaman Gidilir?


 

Denizden yüksekliği 155 metre olan Bursa şehrinde genel anlamda ılıman bir iklim hakimdir. Ancak iklim, bölgelere göre de değişiklik göstermektedir. Kuzeyde Marmara Denizi’nin yumuşak ve ılık iklimi hissedilirken, şehrin güney kesimlerinde Uludağ’ın sert iklimi ile karşılaşılmaktadır. Bursa'nın en sıcak olduğu dönem Temmuz–Eylül ayları arasıdır. Ortalama sıcaklıklar 20-24 derece arasında değişmektedir. En soğuk dönem ise Şubat–Mart aylarıdır. Ortalama sıcaklık 6-8 derece arasındadır. Bu sebeple Bursa şehir gezisi için Temmuz-Eylül ayları arasındaki dönem tercih edilmektedir. Bu dönemde şehirde pek çok kültürel etkinlik ve Karagöz Festivali gibi şeyler yapılmaktadır. Ancak Uludağ'da kış sporu yapmak isteyenler, şehri daha çok Ocak ve Şubat aylarında ziyaret etmektedir.

Bursa'ya Nasıl Gidilir?


 

Pek çok ana yol hattı üzerinde yer alan Bursa’ya hem deniz hem de karayolu ile ulaşım mümkündür. Sefer sayısı çok olmasa da uçak ile de ulaşım sağlanabilmektedir. Otomobil ile Bursa'ya gitmek için bulunduğunuz şehirden en yakın karayoluna bağlanarak yönlendirmeleri takip edebilirsiniz. İstanbul’dan İzmit yolunu takip ederek YalovaBursa yolundan ilerleyerek Bursa'ya ulaşmak mümkündür. Bu güzergah üzerinde dilerseniz arabalı vapuru kullanabilir, dilerseniz de Osmangazi Köprüsü'nden ücretli geçiş yaparak direkt Bursa sınırlarına giriş yapabilirsiniz. Ankara’dan gidecek olanlar da aynı şekilde İzmit otobanından ilerleyerek Bursa’ya bağlanabilmektedir. Şehrin 10 kilometre dışında yer alan Bursa otogarı, otobüsle seyahat etmek isteyenlere iyi bir hizmet sunmaktadır. Türkiye'nin neredeyse her ilinden Bursa'ya otobüs seferleri yapılmaktadır. Bursa'ya gitmek için deniz yolu ulaşımı da sıklıkla tercih edilmektedir. Mudanya–Güzelyalı, İstanbul–Yenikapı hattı üzerinden hızlı feribot kullanmak mümkündür. Ayrıca uçak ile gelmeyi tercih edenler Bursa Yenişehir Havalimanı'nı tercih edebilirler. Havalimanı şehrin 40 km dışındadır.

Bursa şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Bursa'da Nerede Kalınır?

Bursa'da Nerede Kalınır?
 

Bursa’da konaklamak için çok sayıda otel ve pansiyon bulunur. Özellikle şehir merkezind kabul edilen ve Bursa’nın en büyük ilçesi olan Osmangazi’de çok sayıda otel vardır. Burası oldukça eski bir semttir ve çok sayıda tarihi yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Uludağ'ın eteğinde bulunan ve neredeyse yemyeşil doğası ile insanı büyüleyen atmosfere sahip olan Osmangazi'de bambaşka bir deneyim yaşayacağınıza emin olabilirsiniz. Osmangazi'de kalarak burada bulunan Karagöz Müzesi, Bursa Saat Kulesi, Orhangazi Türbesi ve Arkeoloji Müzesi gibi tarihi yapıları ve müzeleri ziyaret edebilme fırsatı bulabilirsiniz. Örneğin Ulu Camii’nin bulunduğu bölgeye yürüme mesafesinde olan konaklama seçenekleri oldukça fazladır. Turistik noktalara yakın olmak için bu bölge tercih edilebilir. Bunun yanısıra Çekirge semtinde bulunan kaplıcalardan faydalanmak isteyen gezginlere de birbirinden farklı ve otantik oteller sunan kaplıca konseptli mekanlarda konaklamalarını tavsiye edebiliriz. Bu yüzden yüksek bütçeli lüks oteller de şehrin bu bölgesinde yer almaktadır. Tatillerini denizin serin suları ile renklendirmek isteyen gezginlerimize eşsiz güzellikteki Mudanya​'da deniz kenarında bir otelde kalmalarını tavsiye edebiliriz.

Bursa pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Bursa Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Bursa Otelleri
En Uygun Fiyatlı Bursa Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Bursa Otelleri
Bursa Ev Kiralama

Bursa Otelleri

Bursa, Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkenti olma özelliğine sahiptir. Dönemin kültürünü mimarisinde taşırken, yeşilin her tonunu da bu şehirde görebilirsiniz. Bursa otelleri ise kültürel zenginliklerle dolu bölgelerde konumlanarak misafirlerine ulaşım kolaylığı sağlamaktadır. Bursa denince akla ilk gelen yerlerden olan Ulu Camii’yi gezerken hemen çevresinde bulunan tarihi Kapalı Çarşı’dan da alışveriş yapabilirsiniz. Cumalıkızık köyü ise nostaljik sokakları ve rengarenk sevimli evleriyle cıvıl cıvıl bir yer. Burada bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Birçok gölün bulunduğu Bursa’da en çok ziyaret edilen yerlerden olan Gölyazı kasabasını da gezi listenize ekleyebilirsiniz. Tarihi Rum evlerinin bulunduğu bu şirin kasaba her yıl pek çok göçmen kuşa ev sahipliği yapmaktadır. Yeşil Külliyesi ise ahşap ve mermer işçiliğinin yanı sıra çini sanatının güzel örnekleri ile de dikkat çekici. 1419 yılında Sultan Mehmet Çelebi tarafından yaptırılan külliye, Yeşil Camii ve Yeşil Türbe’ye de ev sahipliği yapmaktadır. Her mevsim doyasıya keşfedebileceğiniz Bursa, kış turizminde özellikle Uludağ kayak severlerin uğrak yeri haline gelmekte. Orhan Gazi Türbesi, Koza Han, Bursa Botanik Parkı, Tophane Saat Kulesi, İnkaya Tarihi Çınar, Bursa Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi, Hünkâr Köşkü, Karagöz Müzesi, Bursa Arkeoloji Müzesi, Merinos Parkı, Saltanat Kapısı gibi yerleri ziyaret edebilir, şehrin tarihini ve kültürünü daha yakından tanıyabilirsiniz. Bursa, kestane şekeri ve iskenderi ile meşhurdur. Bu lezzetleri tatmadan dönmemelisiniz. Ayrıca tekstil ürünlerinde de öne çıkmaktadır. İsterseniz sevdiklerinize hatıralık meşhur Bursa havlularından hediyeler alabilirsiniz.

Bursa Otelleri

Bursa İçi Ulaşım


 

Bursa’da şehir içi ulaşım seçenekleri arasında halk otobüsleri, dolmuş, minibüs, tramvay, metro, teleferik ve taksiler vardır. 1998 yılında açılan Bursaray adlı metro sistemi, doğu ve batı yönünde iki hat olarak hizmet vermektedir. 1. hat Emek’ten başlayıp Arabayatağı’nda sona erer. İkinci hat ise Uludağ Üniversitesi’nden başlar. Bursa’da otobüsler ise sıklıkla tercih edilen ve geniş ulaşım ağına sahip toplu taşıma araçlarıdır. Yaklaşık 7 ilçede hizmet veren halk otobüsleri hem şehir içinde hem de şehrin dışındaki ilçe ve köylere seferler düzenlemektedir. Bursa’da tramvay hattı da ulaşımda sıkça kullanılan araçlardan biridir. Cumhuriyet Caddesi’nde Zafer Meydanı ile Davutkadı arasında faaliyet gösterir. Bursa’da toplu taşımalarda tek kullanımlık bilet alabilirsiniz. Ancak “Bukart” adı verilen çok kullanımlı kartlardan kullanmak hem daha pratik hem de daha ekonomik olmaktadır. Bursa’da bir diğer ulaşım aracı da Uludağ çıkmak için kullanılan teleferiktir. Tarihi bir öneme de sahip olan teleferikte yeni düzenlemelerle birlikte 4 istasyon mevcuttur. Şehrin içindeki Teferrüç istasyonundan başlayan yolculuk, doğal parka ulaştıran Kadıyayla istasyonu, panoramik manzara için tercih edilen Sarıalan istasyonu ve son olarak Oteller istasyonu ile devam etmektedir.

Bursa Gezilecek Yerler

Bursa Gezilecek Yerler

Bursa, hem Osmanlı’nın hem de birçok tarihi dönemin en önemli kentlerinden biridir. Bursa’da gezilecek yerler denince akla mimari, camiler, medreseler, hanlar ve kiliseler gelir... Uludağ’ı, Ulu Camii’yi ya da Tirilye'yi görmeden Bursa’yı gezmek olmaz. Bursa tarihi çarşılarıyla, bembeyaz karla kaplı kayak merkezleriyle ve tüm tarihe tanıklık etmiş eski yapılarıyla sizi bekler.

Bursa Mutfağı

Bursa Mutfağı
 

Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkenti olan Bursa, aynı zamanda antik çağlarda Roma ve Yunan dönemlerinde de önemli yaşam ve uygarlık merkezlerinden biri olmuştur. Bu sebeplerle pek çok kültüre ev sahipliği yapan şehir, farklı kültürlerin beslenme alışkanlıklarını barındıran bir lezzet sofrasıdır. Bursa mutfağında çorbalar, et ve sebze yemekleri ile tatlılar önemli bir yer tutarken, şehre özgü saray yemekleri de mevcuttur.

 

Bursa'nın asıl dünyaca ünlü yemeği İskender kebaptır. Temel malzemesi döner eti olan bu kebap türünü özel kılan ise üzerine dökülen tereyağı, domates sosu, altındaki yağlı pideler ve yanındaki yoğurttur. Kebap adını, yaratıcısı olan İskender Efendi’den almaktadır. İskender kebabın doğduğu dükkan hala halka hizmet vermektedir. Kapısında kuyruklar olan Kebapçı İskender'die şehre özgü bu lezzeti tadabilirsiniz. Kebapçı İskender'in, Bursa merkez dışında Carrefour ve Korupark AVM'de şubesi bulunur. Mavi bir dükkanda hizmet veren Kebapçı İskender, saat 12.00'de açılır. Haftaiçi 18.30, haftasonu 20.00'de kapanır. İskender için diğer bir alternatif ise İskender Efendi'nin torunlarından birinin işlettiği Kebapçı İskender Efendi Konağı'dır. Bunun dışında Bursa Kebapçısı ile Uludağ Cemal ve Cemil Kebapçısı Bursa'da iskender yenilebilecek yerler arasında sıralanabilir. Bursa'ya geldiğinizde ünlü Bursa pidesi "cantık" ve tahinli pide yemeden dönmemelisiniz. Tahinli pideyi deneyebileceğiniz yerler Tarihi Abdal Fırını, Tarihi İnanç Fırını ve Kırmızı Fırın'dır. Cantık deyince akla ilk gelen adresler ise Pidecioğlu, Acı Dayı ve Kardeşler Pide Salonu'dur. Bursa ziyaretinizde sabah kahvaltısını Cumalıkızık'ta veya Tirilye'deki ünlü Çamlı Kahve'de yapabilirsiniz. Cumalıkızık'ta birbirinden güzel gözleme ve ev yapımı reçeller ile Osmanlı köyü atmosferinde kahvaltı yapmak sizin için farklı bir deneyim olacaktır.. Narlıbahçe ve Taşev burada önerebileceğimiz kahvaltıcılardır. 

Bursa Gece Hayatı

Bursa Gece Hayatı
 

Türkiye'nin en kalabalık şehirlerinden biri olan Bursa'da eğlence genellikle bar, pub, club ve meyhanelerden oluşan birbirinden nezih ve modern ortamlarda kendini göstermektedir. Bunun yanında ünlü sokak ve caddeleri ile de birbirinden güzel eğlence duraklarına ev sahipliği yapan Bursa'da eğlence hayatı, hem yerel halka hem de şehri ziyaret edenlere geniş imkanlar sunar. 
​Bursa’da gece hayatını şehrin merkezi dahil birçok farklı ortamda yaşayabilirsiniz. ​Nitekim Bursa, Türkiye'nin en ses sanatçılarının kendini gösterdiği başlıca şehirlerden biri olma özelliği taşır.

Canlı müziğin olduğu çok sayıda mekan şehrin merkezinde bulunur. Ayrıca sıklıkla tercih edilen bazı gece kulüpleri de dikkat çeker. Altıparmak Caddesi çevresinde rakı-balık yapmak isteyenler için oldukça şık mekanlar yer almaktadır. Ayrıca Uludağ Üniversitesi'nin çevresinde de oldukça canlı ve parlak bir gece hayatı hakimdir. Bunun yanısıra Nilüfer Fatih Sultan Mehmet Bulvarı'nda bulunan mekanlar öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği bölgelerden biridir. Üniversite öğrencilerinin en sık gittiği mekanların başında ise her akşam canlı müzik yapılan Address Bar gelir. ​Bunun yanısıra yine Nilüfer'de bulunan Bursa Suare'de sanatın ve müziğin evrensel dilinin birleştirici gücüne şahitlik edebilirsiniz. Türkiye'de bulunan başarılı birçok müzisyenin konser verdiği sayılı mekanlardan biridir. Yine aynı bölgede bulunan Jolly Joker Bursa ise konser için sık tercih edilir. Çevrede bulunan en nezih mekanlardan biri de Caddeüstü Cafe&Bar​'dır. Bu mekan nerede ise günün 24 saati hizmet vermektedir. Gündüz kahvaltı yapabilir, gece ise sunulan eğlence aktiveteleri ve canlı müzikle birlikte sabahın erken saatlerine kadar vakit geçirebilirsiniz.

Bursa'da Alışveriş

Yüzyıllardır ticaretin kalbinin attığı Bursa şehrinde alışveriş için hem mekan hem de ürün anlamında çok fazla alternatif mevcuttur. Her ne kadar şehirde pek çok alışveriş merkezi bulunsa da, hem yerel halk hem de turistler ihtiyaçlarını tarihi çarşılardan ya da hanlarda yer alan dükkanlardan karşılamaktadır.

Ünlü Bursa havlusunu pek çok han ya da çarşıda görebilirsiniz. Ama en çok çeşidi Ulucami Caddesi Çarşısı’nda bulacaksınız. Bıçak ya da marangoz ürünleri için Kayhan Çarşısı tercih edilmelidir. İkinci el ürünlerin adresi ise Bat Pazarı Çarşısı’dır. Eğer yerel halkın ürettiği peynir, bal ya da taze sebze-meyveler ilginizi çekiyor ise Tuz Pazarı’ndaki dükkanlarda ve pazar dışındaki tezgahlarda aradığınızı bulabilirsiniz. Bursa Kapalı Çarşı’da Bursa’nın meşhur havlu ve ipek kumaşlarını bulabileceğiniz 175 dükkan bulunmaktadır. Bursa’ya özgü tekstil ürünlerini ve eşi benzeri olmayan kalite ve desenleri bulabileceğiniz ilk adres Kapalı Çarşı’dır. Antika eşyalara ilgi duyuyorsanız Bursa’da Antikacılar Çarşısı'nda aradığınız ürünleri bulabilirsiniz. Bu çarşı eski Aynalı Çarşı olarak da bilinir. Ulucami’nin yanında bulunan Medrese Pasajı, Antika Çarşısı’nın adresidir.

Bursa tarihi bir kent olduğu için tarihi hanlara alışveriş ve gezi amacıyla gidebilirsiniz. Bu hanlarda pek çok ürünün toptan satışını yapılmaktadır. Özellikle Koza Han mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer. Halk arasında Kuyumcular Çarşısı olarak da bilinen Bedesten Kapalı Çarşı'da meşhur ipek şal, fular, kumaş ve havlularını bulabilirsiniz. 

Bursa’nın semt pazarları da alışverişin en önemli adresleridir. Özellikle Nilüfer ilçesinde kurulan Nilüfer Pazarı, modern ve üstü kapalıdır. Şehrin farklı yerlerinde haftanın hemen her günü kurulan bu semt pazarlarında meyve, sebze ve tekstil ürünlerinin en güzellerini bulabilirsiniz.

Osmangazi’de bulunan piramit şekilli bina, dünyaca ünlü markaları bir arada bulabileceğiniz Zafer Plaza Alışveriş ve Yaşam Merkezi’dir. Bursa’daki bir başka alışveriş merkezi olan Anatolium ise Alaşar Mahallesi’nde bulunur. Bu alışveriş merkezinde pek çok aktiviteye de denk gelebilirsiniz. Bursa’daki ilk ve tek outlet olan ASMERKEZ Outlet ise uygun fiyatlara ürün arayanlar için doğru adrestir.

Bursa Festivaller


 

 • Winterfest Bursa Uluslararası Kış Festivali (Ocak-Şubat)
 • Orhangazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri (Nisan)
 • Uluslararası Bursa Festivali (Haziran-Temmuz)
 • Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması (Temmuz)
 • Uluslararası Bursa Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali (Ekim)
 • Orhangazi Zeytin Festivali (Kasım)
 • Uluslararası Karagöz Kukla ve Gölge Oyunları Festivali (Kasım)
 • İpek Yolu Film Festivali (Aralık)
 • Yörük Şenliği (Şubat)
 • Geleneksel Karakucak Güreşleri ve Kültür Sanat Şenlikleri (Mart)
 • Bahar Şenliği (Mayıs)

Bursa İçin Faydalı Bilgiler

Polis: 155
Yangın: 110
Acil yardım: 112