Google+

Bursa

Bursa - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon5℃
 • Şubweather-icon6℃
 • Marweather-icon8℃
 • Nisweather-icon12℃
 • Mayweather-icon17℃
 • Hazweather-icon21℃
 • Temweather-icon23℃
 • Ağuweather-icon23℃
 • Eylweather-icon20℃
 • Ekiweather-icon16℃
 • Kasweather-icon10℃
 • Araweather-icon7℃
Ülke: Türkiye  Nüfus: 2.842.547  İklim: Ilıman İklimi  Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 Gün

Bursa Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Türkiye’nin dördüncü büyük şehri Bursa, hem tarihi yapıları hem doğal güzellikleri hem de pek çok merkezden ulaşım kolaylığı sayesinde ilgi çekici şehirlerden biridir. Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkenti olması, köklü tarihini en kısa şekilde özetlerken, Bursa’da gezilecek yerler hakkında da ipucu vermektedir. Kervansarayları, yüzyıllık camileri, hanları, hamamları, tarihi köyleri ve sokakları ile yerli ve yabancı turiste görülecek çok sayıda yer vadetmektedir.

2016 Dünya Yaşanabilir Şehirler sıralamasında tüm dünyada 28. sıraya yerleşen Bursaaynı konunun Türkiye sıralamasında 1. olarak yer almıştır. Toplam nüfusu 2017 verileriyle 2.842.547 kişi olan Bursa’da yaşam alanının 10.882 metrekarelik bir yüzölçümüne yayılmasının da bu sıralamada etkisi büyüktür.

Binlerce yıllık geçmişe sahip olan Bursa şehrinde bilinen en eski arkeolojik kalıntılar Yenişehir yakınlarındaki Menteşe Höyüğü ve Orhangazi yakınlarındaki Ilıpınar'dandır. Bu arkeolojik buluntu yerlerinin en eski tabakaları yaklaşık 7 bin yıllıktır. Ayrıca Bursa ve civarında M.Ö 4000'lerden itibaren çeşitli yerleşimlerin olduğu saptanmıştır, fakat yöreye ait kesin bilgiler M.Ö 700'lere dayanmaktadır. Homeros, bölgeden “Mysia” olarak söz etmektedir. 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Marmara Bölgesi'nin Güney Marmara bölümünde yer alan Bursa şehri, kuzeyinde Marmara Denizi ve Yalova, kuzeydoğusunda Kocaeli ve Sakarya, doğusunda Bilecik, güneyinde Kütahya ve batısında Balıkesir illeri ile komşudur.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Denizden yüksekliği 155 metre olan Bursa şehrinde genel anlamda ılıman bir iklim hakimdir. Ancak iklim, bölgelere göre de değişiklik göstermektedir. Kuzeyde Marmara Denizi’nin yumuşak ve ılık iklimi hissedilirken, şehrin güney kesimlerinde Uludağ’ın sert iklimi ile karşılaşılmaktadır.
Bursa'nın en sıcak olduğu dönem Temmuz–Eylül ayları arasıdır. Ortalama sıcaklıklar 20-24 derece arasında değişmektedir. En soğuk dönem ise Şubat–Mart aylarıdır. Ortalama sıcaklık 6-8 derece arasındadır.
Bu sebeple Bursa şehir gezisi için Temmuz-Eylül ayları arasındaki dönem tercih edilmektedir. Bu dönemde şehirde pek çok kültürel etkinlik ve Karagöz Festivali gibi şeyler yapılmaktadır. Ancak Uludağ'da kış sporu yapmak isteyenler, şehri daha çok Ocak ve Şubat aylarında ziyaret etmektedir.

Pek çok ana yol hattı üzerinde yer alan Bursa’ya hem deniz hem de karayolu ile ulaşım mümkündür. Sefer sayısı çok olmasa da uçak ile de ulaşım sağlanabilmektedir.
Otomobil ile Bursa'ya gitmek için bulunduğunuz şehirden en yakın karayoluna bağlanarak yönlendirmeleri takip edebilirsiniz. İstanbul’dan İzmit yolunu takip ederek Yalova–Bursa yolundan ilerleyerek Bursa'ya ulaşmak mümkündür. Bu güzergah üzerinde dilerseniz arabalı vapuru kullanabilir, dilerseniz de Osmangazi Köprüsü'nden ücretli geçiş yaparak direkt Bursa sınırlarına giriş yapabilirsiniz. Ankara’dan gidecek olanlar da aynı şekilde İzmit otobanından ilerleyerek Bursa’ya bağlanabilmektedir.
Şehrin 10 kilometre dışında yer alan Bursa otogarı, otobüsle seyahat etmek isteyenlere iyi bir hizmet sunmaktadır. Türkiye'nin neredeyse her ilinden Bursa'ya otobüs seferleri yapılmaktadır.
Bursa'ya gitmek için deniz yolu ulaşımı da sıklıkla tercih edilmektedir. Mudanya–Güzelyalı, İstanbul–Yenikapı hattı üzerinden hızlı feribot kullanmak mümkündür.
Ayrıca uçak ile gelmeyi tercih edenler Bursa Yenişehir Havalimanı'nı tercih edebilirler. Havalimanı şehrin 40 km dışındadır.

Bursa’da konaklamak için çok sayıda otel ve pansiyon bulunur. Özellikle şehir merkezind kabul edilen ve Bursa’nın en büyük ilçesi olan Osmangazi’de çok sayıda otel vardır. Burası oldukça eski bir semttir ve çok sayıda tarihi yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Uludağ'ın eteğinde bulunan ve neredeyse yemyeşil doğası ile insanı büyüleyen atmosfere sahip olan Osmangazi'de bambaşka bir deneyim yaşayacağınıza emin olabilirsiniz. Osmangazi'de kalarak burada bulunan Karagöz Müzesi, Bursa Saat Kulesi, Orhangazi Türbesi ve Arkeoloji Müzesi gibi tarihi yapıları ve müzeleri ziyaret edebilme fırsatı bulabilirsiniz. Örneğin Ulu Camii’nin bulunduğu bölgeye yürüme mesafesinde olan konaklama seçenekleri oldukça fazladır. Turistik noktalara yakın olmak için bu bölge tercih edilebilir.

Bunun yanısıra Çekirge semtinde bulunan kaplıcalardan faydalanmak isteyen gezginlere de birbirinden farklı ve otantik oteller sunan kaplıca konseptli mekanlarda konaklamalarını tavsiye edebiliriz. Bu yüzden yüksek bütçeli lüks oteller de şehrin bu bölgesinde yer almaktadır. Tatillerini denizin serin suları ile renklendirmek isteyen gezginlerimize eşsiz güzellikteki Mudanya​'da deniz kenarında bir otelde kalmalarını tavsiye edebiliriz.

​Bursa'da hem konaklama hem de gezilecek mekanlar açısında çıta her zaman yüksektedir. Bu sebeple tarihi bir mekan gezmek isteyenlere veya bir keyif tatili dileyenlere çok fazla seçenek sunan Bursa ilinde otellerde yer bulabilmek için erken rezervasyon yapmak her zaman daha faydalı görünmektedir. Bu durum hem kış sezonunun hem de yaz sezonunun çok hareketli olmasından kaynaklanmaktadır. Bu yüzden de Bursa'da otel fiyatları neredeyse her sezon sabit kalmaktadır. Her mevsim farklı bir merkezde kalabileceğiniz bu eşsiz şehirde konaklama fiyatları tercih ettiğiniz tesise göre farklılık gösterir. 

​Osmanlı mimarisinin yansımalarını görmek isteyenler Kitapevi Hotel'den rezervasyon yapabilirler. Saltanat Kapısı'nın yanında bulunan bu otelde ana kent surlarının kapılarından birini görme fırsatını kolaylılka elde edebilirsiniz. Bunun yanısıra Ibis ve Divan Bursa Otel de tarihi yapıları görmek açısından kalınabilecek alternatif otel seçenekleridir. ​Bursa'ya iş seyahatı yapmak isteyenler için ise Hilton Bursa Convention Center & Spa'da kalabilirler. Burada yorgunluğunuzu atabilir, aynı zamanda şehir merkezini kolaylıkla ziyaret edebilirsiniz. 


Bursa Otel Önerileri

En Uygun Fiyatlı Bursa Otelleri

En Yüksek Puanlı Bursa Otelleri

Bursa’da şehir içi ulaşım seçenekleri arasında halk otobüsleri, dolmuş, minibüs, tramvay, metro, teleferik ve taksiler vardır. 
1998 yılında açılan Bursaray adlı metro sistemi, doğu ve batı yönünde iki hat olarak hizmet vermektedir. 1. hat Emek’ten başlayıp Arabayatağı’nda sona erer. İkinci hat ise Uludağ Üniversitesi’nden başlar. Bursa’da otobüsler ise sıklıkla tercih edilen ve geniş ulaşım ağına sahip toplu taşıma araçlarıdır. Yaklaşık 7 ilçede hizmet veren halk otobüsleri hem şehir içinde hem de şehrin dışındaki ilçe ve köylere seferler düzenlemektedir. 
Bursa’da tramvay hattı da ulaşımda sıkça kullanılan araçlardan biridir. Cumhuriyet Caddesi’nde Zafer Meydanı ile Davutkadı arasında faaliyet gösterir.
Bursa’da toplu taşımalarda tek kullanımlık bilet alabilirsiniz. Ancak “Bukart” adı verilen çok kullanımlı kartlardan kullanmak hem daha pratik hem de daha ekonomik olmaktadır. 
Bursa’da bir diğer ulaşım aracı da Uludağ çıkmak için kullanılan teleferiktir. Tarihi bir öneme de sahip olan teleferikte yeni düzenlemelerle birlikte 4 istasyon mevcuttur. Şehrin içindeki Teferrüç istasyonundan başlayan yolculuk, doğal parka ulaştıran Kadıyayla istasyonu, panoramik manzara için tercih edilen Sarıalan istasyonu ve son olarak Oteller istasyonu ile devam etmektedir.

Bursa Gezilecek Yerler

Bursa, hem Osmanlı’nın hem de birçok tarihi dönemin en önemli kentlerinden biridir. Bursa’da gezilecek yerler denince akla mimari, camiler, medreseler, hanlar ve kiliseler gelir... Uludağ’ı, Ulu Camii’yi ya da Tirilye'yi görmeden Bursa’yı gezmek olmaz. Bursa tarihi çarşılarıyla, bembeyaz karla kaplı kayak merkezleriyle ve tüm tarihe tanıklık etmiş eski yapılarıyla sizi bekler.

Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkenti olan Bursa, aynı zamanda antik çağlarda Roma ve Yunan dönemlerinde de önemli yaşam ve uygarlık merkezlerinden biri olmuştur. Bu sebeplerle pek çok kültüre ev sahipliği yapan şehir, farklı kültürlerin beslenme alışkanlıklarını barındıran bir lezzet sofrasıdır. Bursa mutfağında çorbalar, et ve sebze yemekleri ile tatlılar önemli bir yer tutarken, şehre özgü saray yemekleri de mevcuttur.

Bursa'nın asıl dünyaca ünlü yemeği İskender kebaptır. Temel malzemesi döner eti olan bu kebap türünü özel kılan ise üzerine dökülen tereyağı, domates sosu, altındaki yağlı pideler ve yanındaki yoğurttur. Kebap adını, yaratıcısı olan İskender Efendi’den almaktadır. İskender kebabın doğduğu dükkan hala halka hizmet vermektedir. Kapısında kuyruklar olan Kebapçı İskender'die şehre özgü bu lezzeti tadabilirsiniz. Kebapçı İskender'in, Bursa merkez dışında Carrefour ve Korupark AVM'de şubesi bulunur. Mavi bir dükkanda hizmet veren Kebapçı İskender, saat 12.00'de açılır. Haftaiçi 18.30, haftasonu 20.00'de kapanır. İskender için diğer bir alternatif ise İskender Efendi'nin torunlarından birinin işlettiği Kebapçı İskender Efendi Konağı'dır. Bunun dışında Bursa Kebapçısı ile Uludağ Cemal ve Cemil Kebapçısı Bursa'da iskender yenilebilecek yerler arasında sıralanabilir. 

Bursa'ya geldiğinizde ünlü Bursa pidesi "cantık" ve tahinli pide yemeden dönmemelisiniz. Tahinli pideyi deneyebileceğiniz yerler Tarihi Abdal Fırını, Tarihi İnanç Fırını ve Kırmızı Fırın'dır. Cantık deyince akla ilk gelen adresler ise Pidecioğlu, Acı Dayı ve Kardeşler Pide Salonu'dur. 

Bursa ziyaretinizde sabah kahvaltısını Cumalıkızık'ta veya Tirilye'deki ünlü Çamlı Kahve'de yapabilirsiniz. Cumalıkızık'ta birbirinden güzel gözleme ve ev yapımı reçeller ile Osmanlı köyü atmosferinde kahvaltı yapmak sizin için farklı bir deneyim olacaktır.. Narlıbahçe ve Taşev burada önerebileceğimiz kahvaltıcılardır. 

Bursa dağlarındaki kestane ormanlarında yetişen kestaneler kent mutfağında karakteristik bir rol oynamaktadır. Bursa’nın kestane şekeri, dünya çapında üne sahiptir. Bursa'nın meşhur kestane şekerini Kardelen veya Kafkas'tan alabilirsiniz. Ayrıca Bursa'nın simgelerinden biri olan Marşal Pasta, 1928'den beri üretilen mini çikolatalı pastadır. Bu pasta, kremasının yoğunluğu, minicik boyutu ile gönülleri fetheder. Deneyebileceğiniz pastaneler ise Ulus Pastanesi ve Ülkü Pastaneleri'dir. Tatlı anlamında en ünlü lezzet ise bir peynir tatlısı olan Kemalpaşa’dır. Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde, küçük süthanelerde üretilmeye başlanan bir tatlı çeşididir. Peynir, un, irmik ve yumurta ile hamur haline getirilerek hazırlanır. Bol şerbetli servis edilir.

Bursa ziyaretinde bu lezzetler dışında denenmesi gereken yemekler ise şöyledir: İnegöl köfte, ciğer sarma, Mihaliç peyniri, pideli köfte, cevizli lokum, Tirilye zeytini.
Bursa'da yemekten sonra çay ve kahve içmek isterseniz Kozahan, Mahfel ve Çınaraltı Çay Bahçesi'ni tercih edebilirsiniz. 

Türkiye'nin en kalabalık şehirlerinden biri olan Bursa'da eğlence genellikle bar, pub, club ve meyhanelerden oluşan birbirinden nezih ve modern ortamlarda kendini göstermektedir. Bunun yanında ünlü sokak ve caddeleri ile de birbirinden güzel eğlence duraklarına ev sahipliği yapan Bursa'da eğlence hayatı, hem yerel halka hem de şehri ziyaret edenlere geniş imkanlar sunar. 

​Bursa’da gece hayatını şehrin merkezi dahil birçok farklı ortamda yaşayabilirsiniz. ​Nitekim Bursa, Türkiye'nin en ses sanatçılarının kendini gösterdiği başlıca şehirlerden biri olma özelliği taşır. Canlı müziğin olduğu çok sayıda mekan şehrin merkezinde bulunur. Ayrıca sıklıkla tercih edilen bazı gece kulüpleri de dikkat çeker. Altıparmak Caddesi çevresinde rakı-balık yapmak isteyenler için oldukça şık mekanlar yer almaktadır. Ayrıca Uludağ Üniversitesi'nin çevresinde de oldukça canlı ve parlak bir gece hayatı hakimdir. Bunun yanısıra Nilüfer Fatih Sultan Mehmet Bulvarı'nda bulunan mekanlar öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği bölgelerden biridir. Üniversite öğrencilerinin en sık gittiği mekanların başında ise her akşam canlı müzik yapılan Address Bar gelir. 

​Bunun yanısıra yine Nilüfer'de bulunan Bursa Suare'de sanatın ve müziğin evrensel dilinin birleştirici gücüne şahitlik edebilirsiniz. Türkiye'de bulunan başarılı birçok müzisyenin konser verdiği sayılı mekanlardan biridir. Yine aynı bölgede bulunan Jolly Joker Bursa ise konser için sık tercih edilir. Çevrede bulunan en nezih mekanlardan biri de Caddeüstü Cafe&Bar​'dır. Bu mekan nerede ise günün 24 saati hizmet vermektedir. Gündüz kahvaltı yapabilir, gece ise sunulan eğlence aktiveteleri ve canlı müzikle birlikte sabahın erken saatlerine kadar vakit geçirebilirsiniz.

M Pub Bar da şehrin hareketli adreslerinden biridir ve Mudanya ilçesinde yer almaktadır. Canlı müzik dinlemek için ideal olan mekanda çeşitli gösteriler de yapılıyor. Aynı bölgede bulunan ünlü mekanlardan biri de Bursa Cariye Club'dır. Yine canlı müzikle sabahlamak isteyenler için ideal bir ortam sunmaktadır. Diğer mekanlara göre biraz daha lüks bir havası olan mekanda canlı müzik yapan ünlüleri dinlemek mümkündür.

Yüksek sesli müzikte dans etmeyi seviyorsanız, adresiniz Vici Chyna Club olmalı. Genelde tekno müziğin çalındığı mekanda sabaha karşı saatlerde ritim yavaşlıyor.

Yüzyıllardır ticaretin kalbinin attığı Bursa şehrinde alışveriş için hem mekan hem de ürün anlamında çok fazla alternatif mevcuttur. Her ne kadar şehirde pek çok alışveriş merkezi bulunsa da, hem yerel halk hem de turistler ihtiyaçlarını tarihi çarşılardan ya da hanlarda yer alan dükkanlardan karşılamaktadır.

Ünlü Bursa havlusunu pek çok han ya da çarşıda görebilirsiniz. Ama en çok çeşidi Ulucami Caddesi Çarşısı’nda bulacaksınız. Bıçak ya da marangoz ürünleri için Kayhan Çarşısı tercih edilmelidir. İkinci el ürünlerin adresi ise Bat Pazarı Çarşısı’dır. Eğer yerel halkın ürettiği peynir, bal ya da taze sebze-meyveler ilginizi çekiyor ise Tuz Pazarı’ndaki dükkanlarda ve pazar dışındaki tezgahlarda aradığınızı bulabilirsiniz. Bursa Kapalı Çarşı’da Bursa’nın meşhur havlu ve ipek kumaşlarını bulabileceğiniz 175 dükkan bulunmaktadır. Bursa’ya özgü tekstil ürünlerini ve eşi benzeri olmayan kalite ve desenleri bulabileceğiniz ilk adres Kapalı Çarşı’dır. Antika eşyalara ilgi duyuyorsanız Bursa’da Antikacılar Çarşısı'nda aradığınız ürünleri bulabilirsiniz. Bu çarşı eski Aynalı Çarşı olarak da bilinir. Ulucami’nin yanında bulunan Medrese Pasajı, Antika Çarşısı’nın adresidir.

Bursa tarihi bir kent olduğu için tarihi hanlara alışveriş ve gezi amacıyla gidebilirsiniz. Bu hanlarda pek çok ürünün toptan satışını yapılmaktadır. Özellikle Koza Han mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer. Halk arasında Kuyumcular Çarşısı olarak da bilinen Bedesten Kapalı Çarşı'da meşhur ipek şal, fular, kumaş ve havlularını bulabilirsiniz. 

Bursa’nın semt pazarları da alışverişin en önemli adresleridir. Özellikle Nilüfer ilçesinde kurulan Nilüfer Pazarı, modern ve üstü kapalıdır. Şehrin farklı yerlerinde haftanın hemen her günü kurulan bu semt pazarlarında meyve, sebze ve tekstil ürünlerinin en güzellerini bulabilirsiniz.

Osmangazi’de bulunan piramit şekilli bina, dünyaca ünlü markaları bir arada bulabileceğiniz Zafer Plaza Alışveriş ve Yaşam Merkezi’dir. Bursa’daki bir başka alışveriş merkezi olan Anatolium ise Alaşar Mahallesi’nde bulunur. Bu alışveriş merkezinde pek çok aktiviteye de denk gelebilirsiniz. Bursa’daki ilk ve tek outlet olan ASMERKEZ Outlet ise uygun fiyatlara ürün arayanlar için doğru adrestir.


 

 • Winterfest Bursa Uluslararası Kış Festivali (Ocak-Şubat)
 • Orhangazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri (Nisan)
 • Uluslararası Bursa Festivali (Haziran-Temmuz)
 • Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması (Temmuz)
 • Uluslararası Bursa Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali (Ekim)
 • Orhangazi Zeytin Festivali (Kasım)
 • Uluslararası Karagöz Kukla ve Gölge Oyunları Festivali (Kasım)
 • İpek Yolu Film Festivali (Aralık)
 • Yörük Şenliği (Şubat)
 • Geleneksel Karakucak Güreşleri ve Kültür Sanat Şenlikleri (Mart)
 • Bahar Şenliği (Mayıs)

Polis: 155
Yangın: 110
Acil yardım: 112