Sudüşen Şelalesi

Termal ilçe Üvezpınar köyünden 8 kilometre uzakta yer alan Sudüşen Şelalesi doğal güzellikleri ile her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Özellikle kamp, doğa ve piknik tutkunlarının tercih ettiği Sudüşen Şelalesi, günübirlik ya da iki günlük hafta sonu kaçamakları için de ideal bir yer.

Sudüşen Şelalesi Hakkında Bilgi

Her ne kadar Sudüşen Şelalesi eskiden Yalova sınırları içerisinde yer alıyor olsa da artık Bursa sınırları içinde kabul ediliyor. Bunun sebebi, Haydariye köylülerinin bu şekilde talepte bulunması oldu.

Şelaleye giden yol, rahat ve doğal bir yürüyüş parkuruna sahip. Ancak ortalama 1-2 saat kadar yürümek gerekmektedir. Çünkü araçla bu yolu kat etmek neredeyse imkânsız. Aynı şekilde bisikletle gitmek isteyenler için de oldukça riskli bir parkur. Ama buna değeceğini söyleyebiliriz. Çünkü şelaleye doğru yol alırken eşsiz bir baraj gölü ve Marmara Denizi manzarası da sizi bekliyor olacak. Bunun dışında geziniz sırasında çok çeşitli orman faunası ile de karşılaşabilirsiniz. Tüm bu sebeplerden Sudüşen Şelalesi ve çevresi foto-safari, doğa yürüyüşü ve piknik alanı olarak kullanılıyor.

Bölgede yer alan panorama tepesi ise denizden 120 metre yükseklikte ve her mevsim yeşil bitki örtüsü ile kaplı olduğundan ziyaretçilere çok güzel görüntüler sunuyor.

Sudüşen Şelalesi

Sudüşen Şelalesi Ne Yapılır?

Sudüşen Şelalesi doğa yürüyüşleri, trekking, dinlenme, piknik ve kamp için uygun bir ortam sunuyor. Sudüşen Şelalesi yüksek bir kayalıktan dökülüyor. Dolayısıyla alt kısmında küçük bir havuz oluşmuş. Kimi cesaretli ve yüzmeyi seven kişiler çevredeki taşların üzerinden bu havuza atlayıp yüzmeyi de tercih ediyor. Bu noktada suyun oldukça soğuk olduğunu da hatırlatalım!

Sudüşen Şelalesi Piknik

Ziyaretçilerine oldukça güzel doğal bir alan sunan Sudüşen Şelalesi ve çevresi, sadece yürüyüş yapmak isteyenler için değil, piknik sevenlerin de sevdiği bir nokta haline gelmiş. Bölgede bunun için piknik masaları da mevcut. Ürün satın alabileceğiniz bir mekân bulunsa da, her zaman açık olmayabiliyor. Bu sebeple tedbiri elden bırakmayıp hazırlığınızı yaparak gitmenizi tavsiye ederiz. Doğa yürüyüşü yapanların ya da kalabalığın çevresinden uzak bir yere yerleştiğinizde ise sakin bir gün geçirmeniz fazlası ile mümkün.

Sudüşen Şelalesi Piknik
 

Sudüşen Şelalesi Kamp

Doğal güzellikler içerisinde bulunan Sudüşen Şelalesi, misafirlerine kamp kurma imkânı da sunuyor. Ancak eğer burada kamp yapmayı planlıyorsanız yanınıza her şeyinizi almanızda fayda olacaktır. Zira belirli malzemeleri alabileceğiniz en son yer 8 kilometre uzaklıktaki Üvezpınar köyü içerisinde bulunuyor.

Sudüşen Şelalesi Nerede?

Her ne kadar Sudüşen Şelalesi eskiden Yalova sınırları içerisinde yer alıyor olsa da, artık Bursa sınırları içinde kabul ediliyor. Bunun sebebi, Haydariye köylülerinin bu şekilde talepte bulunması oldu. Sudüşen Şelalesi Üvezpınar Köyü’ne ise 8 kilometrelik mesafede bulunuyor.

Adres: Haydariye Köyü İç Yolu, 16600 Haydariye / Gemlik / Bursa

Sudüşen Şelalesi Giriş Ücreti

Her ne kadar dönemsel olarak değişiklik gösterse de Sudüşen Selalesi giriş ücreti 1 TL olarak belirlenmiş.

Sudüşen Şelalesi Nasıl Gidilir?

Sudüşen Şelalesi ulaşımı için Yalova Termal bölgesine giden tüm yol alternatiflerini kullanabilirsiniz. Ardından Üvezpınar köyü tabelalarını takip etmek gerekiyor. Son olarak ise aracınızı belli bir noktada bırakmanız gerekiyor. Biraz yokuşlu bir yürüyüş sizi bekliyor olacak.