Atatürk Kent Ormanı

Atatürk Kent Ormanı, Bursa’nın Nilüfer ilçesinde yer alan yeşilin bin bir tonunu görebileceğiniz bir orman parkıdır.

Şehre yakın olmasına rağmen tüm hengâmeden uzaklaşabileceğiniz, tüm şehir stresinden arınıp sessizliğin ve bol oksijenin tadını çıkarabileceğiniz bu doğa harikası yaklaşık olarak 150 hektar alanı ile sizi cazip bir kaçamak olarak selamlıyor.

Yoldan geçerken uğrayabileceğiniz gibi rotanızın ana hedefi olarak belirleyebileceğiniz Atatürk Kent Ormanı ayrıca güzel fotoğraflarınız için de size birbirinden güzel kadrajlar sunuyor. İlk tatil fırsatınızı Bursa Nilüfer’deki Atatürk Kent Ormanı’nda değerlendirip topraklama yapabilirsiniz.

Atatürk Kent Ormanı Hakkında Bilgi

Bursa’nın doğal güzelliklerinin başında gelen Atatürk Kent Ormanı, doğa ile buluşabileceğiniz yerlerden biri.

Bir kartpostal gibi şahane görüntüsünün yanı sıra işlevselliği ile de gidenlerin gönlüne taht kurmayı başaran Atatürk Kent Ormanı, bünyesinde yürüyüş parkurlarınıbisiklet rotalarınıpiknik alanlarınıparke yollarıahşap köprüleri barındırıyor.

Odunluk Mahallesi’nin arka kısmında konumlanan bu doğal güzellik, ayrıca seyir terasları, barbekülü yağmur barınakları, kamelyalar, gözlem kuleleri, çocuk oyun alanları ve voleybol oyun alanları ile hem arkadaşlarınızla hem de ailecek güzel zaman geçirebileceğiniz bir cennet vadediyor.

Doğu, Orta ve Batı olmak üzere 3 bölümden meydana gelen devasa yeşil alanda farklı etkinliklerde bulunup zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Dilerseniz orta bölümde yer alan evcil hayvan çiftliğinde at binebiliyorsunuz. Gittiğiniz zaman dönmek istemeyeceğiniz alanda ayrıca büfeler ve tuvaletler de halkın hizmetinde oluyor.

 

Atatürk Kent Ormanı Mangal

Şehre oldukça yakın olmasıyla da tercih sebebi olan Atatürk Kent Ormanı; mangal yapmak için de ideal yerlerin başında geliyor.

Piknik alanları olarak tahsis edilen bölümlerde mangalınızı yapabilir, dilerseniz yağmur barınaklarının olduğu yerlerdeki barbeküleri kullanabilirsiniz. Ancak bir hazırlık yapmadan gitmek isterseniz restoranlardan ve büfelerden yiyeceklerinizi temin edebilir tüm zamanınızı dinlenerek geçirebilirsiniz.

Atatürk Kent Ormanı Otopark

Atatürk Kent Ormanı’nda geniş otopark alanlarının da bulunduğunu hatırlatabiliriz. Ancak özellikle yaz aylarında çok yoğun bir kitleye hitap eden alanın içindeki park kısımlarının dolduğunu ve bu sebeple yol kenarlarına park edildiğinin de bilgisini verebiliriz.

Atatürk Kent Ormanı Aktiviteler

İster ailenizle, ister arkadaşlarınızla isterseniz de tek başınıza tadını çıkarabileceğiniz Atatürk Kent ormanında voleybol, basketbol oynayabilir, bisiklete binebilir ve doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.

Bol oksijen eşliğinde sporunuzu yaptıktan sonra soğuk birşeyler içmek için kafeleri tercih edebilirsiniz. Dilerseniz at biniciliği ve diğer evcil hayvanları sevmek için orta bölüme bir ziyaret yapabilirsiniz. Ayrıca ormanın eşsiz görüntüsüyle açık alan fotoğraf çekimlerinede imkân verdiğini söylemekte fayda var.

Düğün fotoğrafları için güzel bir fon düşünürseniz alternatifler arasına Atatürk Kent Ormanı’nı da ekleyebilirsiniz. Ormanın Türkiye Dağ Bisikleti Şampiyonası’nın Bursa ayağının parkuru olduğunu da hatırlatalım. Çok sayıda güvenlik görevlisinin park içindeki düzen için mesai harcadığını ve alkol tüketiminin çevre düzeni açısından yasak olduğunu da belirtelim.

Atatürk Kent Ormanı Giriş Ücreti

Atatürk Kent Ormanı’na giriş için farklı ücretlendirmeler bulunuyor. Ücretler girişte talep ediliyor. Ayrıca piknik masaları için bir ek ücret ödemiyorsunuz. Bisikletle ve yaya olarak giriş yaparken herhangi bir ücret ödemeyeceğiniz parkta diğer araçlar için ücretler ise şöyle:

Otomobil: 5 Türk lirası
Minibüs: 10 Türk lirası
Otobüs: 15 Türk lirası

Atatürk Kent Ormanı Ziyaret Günleri ve Saatleri

Şehrin en cazip dinlenme yerlerinin başında gelen Atatürk Kent Ormanı haftanın her günü ziyaretçilerinin hizmetinde oluyor. Atatürk Kent Ormanı kaçta kapanıyor diye soracak olursanız parkın 08.00 – 22.00 saatleri arasında açık olduğunu söyleyebiliriz.

Atatürk Kent Ormanı’na Nasıl Gidilir

Atatürk Kent Ormanı’na gitmek için farklı alternatifleriniz bulunuyor. Ancak ailecek gidecek olursanız uzun ve keyifli bir piknik yapacağınızı düşünerek özel aracınızla gitmenin en rahat alternatif olduğunu söyleyebiliriz.

Otobüs: Eğer toplu ulaşım araçlarını tercih etmek isterseniz Bursa Merkez’den B / 20 A hat numaralı özel halk otobüslerine binebilirsiniz. Orhangazi Caddesi’nde indikten sonra yaklaşık 10 dakika yürüme sonucunda parka ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otomobil: Şahsi aracınızla gidecek olursanız navigasyon desteği ve yön levhaları ile rahatlıkla varabilirsiniz. Nilüfer ilçesine gittikten sonra navigasyon desteği alabilirsiniz. Hüdavendigar Parkı’nın arka tarafında kalan tabelaları takip ederseniz oklar sizi Atatürk Kent Ormanı’na ulaştıracaktır.

Ayrıca İstanbul’dan başlanırsa bu yolculuğun yaklaşık olarak 2,5 saat süreceğini hatırlatmakta da fayda var.