Frankfurt Katedrali

Resmi olarak, Saint Bartholomew İmparatorluk Katedrali, Almanca adıyla Kaiserdom Sankt Bartholomäus, Almanya'nın Frankfurt am Main ana kentinin merkezinde bulunan bir Roma Katolik gotik kilisesidir. Kilise, Saint Bartholomew'e ithaf edilmiştir ve şehrin en büyük dini yapısı olma özelliğini taşımaktadır. Frankfurt geziilecek yerler listesinin en görkemli yapısı sayılabilecek bu katedrali görmeden Frankfurt gezinizi tamamlamayın. 

Frankfurt, Almanya'nın beşinci büyük şehri konumunda. Dolayısıyla tarihi ve kültürel açıdan gelişmiş, gezilecek yerlerin sayısı çok olan bir şehir. Frankfurt, Avrupa Merkez Bankası'na evsahipliği yapması ve dünya genelinde birçok fuarın gerçekleştiği yer olması sebebiyle Avrupa'nın en önemli ticaret merkezleri arasında geliyor. Bunun yanı sıra yeşil alanları, tarihi yapıları ve müzeleriyle de turistlerin gözbebeği. Frankfurt Katedrali de şehrin en görkemli yapısı. Burası, kentteki en büyük dini yapı ve eski bir üniversite kilisesidir. 14. yzyılda inşa dilmiş olan katedral, kraların taç giyme törenlerinin yapıldığı yer olarak da hafızalarda yer etmiş. 

Adı katedral olmasına rağmen, gerçek bir katedral olmamıştır ve piskoposluk olarak kalmıştı. Ancak eski seçim ve taç giyme kilisesi olarak öneminden dolayı Kaiserdom (imparatorluk muazzam kilisesi ya da imparatorluk katedrali) ya da sadece Dom'u da denmekte. Kutsal Roma İmparatorluğu tarihinin en önemli binalarından biri olan bu yer, özellikle 19. yüzyılda ulusal bir birlik sembolüydü. 

Mevcut kilise binası aynı yerde yapılan üçüncü kilisedir. 19. yüzyılın sonlarından bu yana, kazılarda buraya ait 7. yüzyıla kadar uzanan yapılar ortaya çıkmıştır. Tarih, Frankfurt'un ve Frankfurt'un eski şehrinin genel tarihiyle yakından bağlantılıdır çünkü katedral Frankfurt'taki Kraliyet Sarayı'nın dini muadili olarak önemli bir role sahiptir. 

Katedralin içini gezdikten sonra 95 metre yüksekliğe ulaşan kulesine çıkmayı ve Frankfurt'a bir de buradan bakmayı ihmal etmeyin. 

Adres: Domplatz 1, 60311 Frankfurt, Hesse, Almanya

Ziyaret Saatleri: Etkinliklere göre ziyaret saatleri değişmektedir

Giriş Ücreti:Ücretsiz

Yakınlarındaki Yapılar:Römer City Hall, Frankfurt Christmas Market, Roemerberg, Mainkai, Romer