Frankfurt Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Frankfurt, Almanya'nın Hessen bölgesinde bulunan en büyük kentidir ve Almanya'nın ticaret ve finans merkezi olarak kabul edilmektedir. Almanya’nın Berlin, Hamburg, Münih ve Köln şehirlerinden sonra beşinci büyük kenttir. Şehir, Avrupa Merkez Bankası, Deutsche Börse (borsa) ve sayısız Alman finansal hizmetler şirketinin bulunduğu modern siluetiyle tanınır. Ana otoyolunda, Alman Autobahn sisteminin kesiştiği noktada bulunan ve Almanya'nın en yoğun havalimanına sahip olan ve birkaç hızlı tren hattına bağlı olan Frankfurt, Almanya'nın en önemli ulaşım merkezlerinden biridir.

Devamını Oku

Frankfurt ile İlgili

Editörün Kaleminden

Frankfurt Nerededir?

Frankfurt, Almanya Hessen’de yer alır. Ülkenin orta batı kesiminde yer alan Frankfurt, Orta Almanya içerisinde kalmaktadır. Ünlü Ren Nehri’nin kuzeyinde bulunan Frankfurt, içerisinde Ren’in en önemli kollarından olan Main Nehri’ni barındırır.

Frankfurt’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Frankfurt’a farklı noktalar üzerinden sık uçuşlar bulunmaktadır. İstanbul’dan Frankfurt’a uçuş, yaklaşık olarak 3 saat 15 dakika sürmektedir.

Ayrıca uzun bir seyahatteyseniz, Almanya’nın çeşitli şehirlerdeki tren istasyonları ile de Frankfurt’a gelebilirsiniz. Şehir, üç büyük tren istasyonuna sahiptir ve Avrupa’nın en büyük demiryolu ulaşım ağlarından birini elinde bulundurur. Eğer tercihinizi otobüsler ile gelmekten yana kullanırsanız, özellikle otobüsler arası rekabet yapıldığı zamanlarda çok ucuza yine şehre ulaşabilirsiniz.

Frankfurt’a Ne Zaman Gidilir?

Frankfurt, kıtasal bir iklime sahiptir. Geç ilkbahar ayları olan nisan-mayıs ve sonbaharın sonlarını kapsayan ağustos-eylül dönemi arası Frankfurt'u ziyaret etmek için en iyi zaman dilimleridir. Bu aylar boyunca yeşil manzara ve güneş ışığı şehrin keşfedilmesi için mükemmel bir hava yaratmaktadır. Ayrıca sıcakların bunaltıcı etkisinden kaçmak için turistler genellikle bu zamanlarda şehri ziyarete gelir. Yaz döneminde sıcak hava koşulları, festivaller ve birçok açık hava etkinliği nedeniyle şehir yine sıkça ziyaret edilir. Kış dönemi aralık-mart arası genellikle sıfırın altındaki sıcaklıkları gördüğü için soğuk olur. Bu nedenle şehirde rahatça gezemeyebilirsiniz. Konaklama açısından bakıldığında, ticaret fuarlarının gerçekleştirildiği sezondan kaçınılması en uygunudur. Çünkü şehre geliş amacınız iş seyahati değilse, bu dönemde uygun fiyatlı konaklama imkânlarının bulunması çok zor olacaktır. En büyük fuarlar, eylül ayının ortasında düzenlenen Frankfurt Motor Show ve ekim ortasında düzenlenen Kitap Fuarı’dır. Bu zamanlarda şehre gelmek isterseniz, havalar güzel olsa bile rezervasyonunuzu çok erkenden yapmayı ihmal etmemelisiniz. Şehirde kaldığınız süre içerisinde, yanınızda bir hırka ve şemsiye bulundurmayı ihmal etmemelisiniz.

Frankfurt’ta Nerede Kalınır?

Frankfurt önemli bir ulaşım merkezi, sanayi ve ekonomik bir metropol olduğu için birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Özellikle denizaşırı iş seyahati yapanlar için "her yol Frankfurt'a çıkar" diyebiliriz. Bununla beraber tatil nedeniyle bu şehri tercih edenlerin sayısı da her geçen gün artmaktadır. 2.000 yıllık tarihi ile Frankfurt, gökdelenleri, Main Nehri, ünlü Opera Binası, hayvanat bahçesi, alışveriş caddeleri, parkları, çok sayıda bar ve dans kulübü ve 50'den fazla müzeyi ziyaretçilerine sunmaktadır. Frankfurt'ta pek çok konaklama seçeneği bulunmaktadır. Özellikle fuar dönemlerinde konaklama fiyatları artmaktadır. Tatil için Frankfurt'u ziyaret edeceklerin fuar takvimini göz önünde bulundurmalı faydalı olacaktır.


 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Frankfurt otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Frankfurt Otelleri

Almanya'nın ticaret ve finans merkezi olan Frankfurt, Hessen eyaletinin en büyük kentidir. Kent, fütüristik silueti ve en işlek Alman havalimanı ile dikkatleri çekmektedir. Main Nehri üzerinde bulunan Frankfurt, Kıta Avrupasının finansal sermayesi ve Almanya'nın ulaşım merkezi olmasının yanında Frankfurt Auto Show ve Frankfurt Kitap Fuarı gibi dünyanın en önemli ticaret fuarlarına da ev sahipliği yapmaktadır.


 

Frankfurt birçok konaklama olanağı sunmaktadır, lâkin büyük fuarlar sırasında en ucuz otellerdeki fiyatlar bile hızlıca artmaktadır. Seyahat gününden önce konaklamak için iyi bir plan yapmak ekonomik olabilir. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Frankfurt otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

 

Devamını Oku

Frankfurt Gezilecek Yerler

Frankfurt, modern zamanların gökdelen silueti ile klasik Alman binalarının bir arada yükseldiği özel bir şehirdir. Şehrin politik ve ekonomik yüzünün yanı sıra, gezilecek birçok noktası vardır. Meydanlarında hem turistik yerler hem mağazalar hem de tarihin izleri daima bir arada bulunur. Frankfurt’a geldiğinizde nehrin etrafında keşfedilmeyi bekleyen birçok nokta bulacaksınız. Tarihi evlerden dev kulelere, modern yollardan asırlara meydan okuyan köprülere, birbiri ardına yükselen katedrallerden müzelere burada gezilecek pek çok yer vardır.

Frankfurt’ta Gezilecek Yerler

Frankfurt, gezmek için birçok özel noktaya sahiptir. Ancak farklı kategorilerden birkaç yer tavsiye etmek gerekirse, yıllarca imparatorluk için büyük önem arz eden Frankfurt Katedrali’nden şehrin tarihini keşfe başlayabilirsiniz. Römerberg, imparatorluktan sonra belediyenin yönetim merkezi için hem modern hem de tarihî bir yer olarak hafızanıza kazınacaktır. Buradaki meydandan sonra Hauptwashe bölgesini ziyaret edip buradaki tarihle bir araya gelebilirsiniz. Şehrin en değerli noktalarını sıralarken opera binasını görmezlik olmaz. Alter Opera, tüm ihtişamı ve savaşın izleriyle ayakta sizi karşılayacaktır. Eğer güzel bir etkinliğe denk gelirseniz mutlaka burayı ziyaret etmelisiniz.

Biraz açık havada gezmek isterseniz, Palmengarten’in muhteşem yeşil bahçesinde keyifli saatler geçirebilirsiniz. Şehirde yürüyüş yaparken Skyline noktalarını da rotanıza dahil etmeniz, gökdelenleriyle ünlü bu şehirde diğer Alman şehirlerinde yakalayamayacağınız pozları çekmenizi sağlayacaktır. Eiserner Steg isimli tarihî demir köprüyü de bu eyleme dahil etmenizi tavsiye ederiz. Städel ve Alman Mimarlık Müzeleri ile de kentin tüm tarihsel ve sanatsal gelişimine hızlıca göz atarken burada zamanın nasıl geçtiğini fark etmeyeceksiniz.

Devamını Oku

Frankfurt İçi Ulaşım

Frankfurt, yer altı (U-Bahn), tramvay (Straßenbahn) ve otobüs sistemleriyle gelişmiş bir toplu taşıma sistemine sahiptir. Banliyölere bağlantı için S-Bahn kullanın. Metro istasyonları, mavi arka planda U-Bahn yazılı beyaz bir tabelaya sahiptir. Banliyölere veya havaalanına gitmek için yeşil arka plan üzerine beyaz bir "S" olan S-Bahn'i kullanın. Hemen hemen tüm S-Bahn hatları ve iki U-Bahn hattı (U6, U7), merkez istasyonda biten S7 hattının yanında, merkez Frankfurt'taki şehir tünelinde (istasyon "Hauptwache" ve "Konstablerwache") bir araya gelir. Eski şehir (Römer) içine gitmek isterseniz, U-Bahn hattı U4, U5 veya tramvay hattı 11 veya 12'yi kullanın.

Bu araçlara binmek için tek, günlük ve haftalık bilet alabilirsiniz. Birlikte seyahat eden en fazla beş kişiden oluşan bir grup için ayrı bilet alabilirsiniz. Bilet satın almak için bir bilet makinesi kullanmalısınız. Bilet makineleri, bunların nasıl kullanılacağını bilmiyorsanız biraz kafa karıştırıcı olabilir ancak Türkçe seçeneğini seçerek biletinizi kolayca alabilirsiniz. Şehrin tek bir ziyareti için Einzelfahrt Frankfurt'a ve şehirde bir günlük bilet için Tageskarte Frankfurt'a basmanız gerekiyor. Havaalanına gitmek isterseniz, Einzelfahrt Frankfurt Flughafen veya Tageskarte Frankfurt Flughafen'a basmanız gerekmektedir.

Varış noktanız Frankfurt dışındaysa, makinenizin sağladığı listede varış yerinizi aramak, sayısal tuş takımıyla bu numarayı girmek ve daha sonra istediğiniz bilet türüne işaretleme yapmanız gerekir. Ayrıca, her istasyonun kısa mesafeli varış yerleri (Kurzstrecke) olarak listelenen bazı istasyonları vardır; bunlara bilet daha ucuzdur. Diğer Alman şehirlerinden farklı olarak, satın alınan biletler hemen geçerlidir. Tek yol biletlerini, seyahatten hemen önce geçerlilik kazanmak için önceden satın alamazsınız, ancak saat biletleri (gün, hafta, ay), önceden bilmeniz gereken tarihe göre seçilebilir.

Devamını Oku

Frankfurt Mutfağı

Frankfurt mutfağı, şehrin Hessen mutfağı başta olmak üzere diğer yerel ve global tatların birleşiminden oluşur. Şehrin farklı noktalarında ve AVM içlerinde güzel yemek alanları ve restoranlar bulabilirsiniz.

Gruene sosse (yeşil sos), yumurta ve yağın birleşimiyle oluşan yerel bir lezzet olup Johann Wolfgang von Goethe'nin favori yemeğidir. Bu yemek, dereotu, maydanoz, kuzukulağı, chives ve diğer yeşillikler ile servis edilir. Patates ve et soslarıyla ünlü mutfaktaki ana yemekler genellikle Apfelwein adlı özel Frankfurt’un sert elma şarapları ile birlikte tüketilir.

Birkaç yüzyıl önce, içki bölgede çok yaygın değildi. Ama Hessiler içki içmek istedi, bu yüzden de günümüze kadar formülü gelen tart elma şarabını hazırladılar. Bu içki, normalde ışığı kırmaya yardımcı olan küçük elmas benzeri pastiller içeren bir "Geripptes" camında servis edilir. Yerli halkın da belirttiği gibi, çocuklar ve gençler için bu içecek uygun değildir.

Ebbelwoi içmek yaygın bir şeydir ve kişilerin tercihine bağlı olarak tonik su ya da aromalı gazlı içecek ile karıştırılarak tüketilebilir.

Hardal ve yerel minik ekmeklerden olan Broetchen veya Sauerkraut ile servis edilen lezzetli bir sosis olan Frankfurter Wuerstchen farklı restoranlarda bulunan yerel lezzetlerdendir.

Bölgedeki diğer lezzetli yemekler Rippchen, pişmiş domuz Sauerkraut veya Schweinshaxe olarak bilinen et lezzetleridir ve bu yemekler patates püresi ile servis edilir.

Daha hafif bir yerel yemek olarak, çiğ sığır eti, turşu ve soğan ile hazırlanan Gruene Sosse veya Tartarrenbrot'la birlikte dört haşlanmış yumurtadan oluşan bir seçenek de denenebilir.

Sachsenhausen, otantik restoranlar için iyi bir yerdir. Nehrin güney tarafında da güzel restoranlar bulabilirsiniz. Frankfurt’un dört bir köşesinde kafeler, restoran ve marketler bulabilirsiniz. Ancak büyük restoranlar için özellikle önceden rezervasyon yaptırmanız gerekir.

Frankfurt’ta Alışveriş


Frankfurt hem turistlere hem de yerel halka hitap ettiği için alışveriş için mükemmel bir yer, bu nedenle Haute Couture'dan gülünç derecede ucuz ürünlere kadar kendinize bir şey bulabilirsiniz. Alışveriş imkânlarının çoğu merkezdedir. Dükkanların çoğu ise akşam 20.00’ye kadar açıktır ancak şehir merkezindeki bazı büyük mağazalar akşam 21.00 veya 22.00’de kapatılabilir. Genel olarak dükkanlar pazar günleri kapalıdır.

Frankfurt, alışveriş caddeleriyle de meşhur bir şehirdir. Zeil, Frankfurt'un merkezî alışveriş caddesidir. Yalnızca yayaların girdiği bu yer, batıda Hauptwache ve doğuda Konstablerwache olmak üzere iki büyük yer ile çevrilidir. Dükkânlar için Münih'teki Kaufingerstraße'den sonra Almanya'da bulunan ikinci pahalı caddedir. Mağazaların yüzde 85'i H & M, Saturn, Esprit, Zara veya NewYorker gibi perakende zincirlerinden oluşur. 2009'da MyZeil adlı yeni bir alışveriş merkezi, Hollister gibi yaklaşık 100 mağaza ve zincirle açıldı. Zeil'da üç alışveriş merkezi daha bulunur. Zeilgalerie, Galeria Kaufhof ve Karstadt'ın yanı sıra Peek & Cloppenburg ve C & A'daki büyük moda perakende giyim mağazaları burada yer alır. Ayrıca bölge, Almanya'nın en büyük ve en eski Noel pazarlarından biri olan Frankfurt Noel Pazarı'na ev sahipliği yapıyor.

Goethestraße, Frankfurt'un en pahalı alışveriş caddesi olan Louis Vuitton, Prada, Gucci, Tiffany, Giorgio Armani, Versace, Cartier, Burberry, Vertu ve Bulgari gibi prestijli mağazaların olduğu yerdir. Finans bölgesi ile şehir merkezi arasında bulunan ve Goetheplatz'dan Opernplatz'a kadar uzanan yeri kapsar.

Freßgass, şehir merkezindeki Börsenstraße ile Opernplatz arasında yaya olarak gezebileceğiniz yerdir. Burası gastronomi merkezi gibidir ve hem yiyecek alışverişiniz hem prestijli mağazalar hem de birbirinden güzel restoranları bir araya getirir.

Berger Straße, Frankfurt'un en uzun alışveriş caddesidir. Cadde, Zeil'den daha az kalabalıktır ve daha küçük çeşitli mağazalar, restoranlar ve kafeler barındırır.

Braubachstraße, şehrin tarihî mekânlarına yakın olan Altstadt bölgesinde, çok çeşitli sanat galerisi, ikinci el kitapçılık ve antika dükkânları sunmaktadır.

Münchener Straße, merkezî istasyon ve Willy-Brandt-Platz arasında yer alan Bahnhofsviertel semtinde, ağırlıklı olarak Türkiye, Ortadoğu ve Asya'dan ithal ürünleri satan dükkanların bulunduğu çok kültürlü alışveriş caddesidir.

Caddelerde birbirinden güzel ve uygun fiyatlı her çeşit ürünü satın alabilirsiniz. Ayrıca Frankfurt’un müzeleri ve tarihî yerleri etrafında hediyelik eşya dükkanları da sıkça yer alır. Müzelerden anı olması için küçük objeler satın alabilirsiniz. Ancak şehirle ilgili diğer ürünlere caddeler üzerinde yer alan küçük bir eurocu dükkânlarında da çok daha uygun fiyatlara rastlayabilirsiniz. Kupa gibi hediyelikler içinse marketlerdeki raflara göz atmanızda fayda vardır. Şehirde gezip alışveriş yaparken atıştırmalık olarak birbirinden leziz Alman çikolatalarından almanızı tavsiye ederiz.

Frankfurt’ta Gece Hayatı

Global bir şehir olan Frankfurt, gerçekten de ay ışığını gölgede bırakacak renkte bir gece hayatına sahiptir. Şehirde eğlence, gece saatlerinde başlayıp sabaha kadar hiç hız kesmeden devam eder. Nispeten küçük olmasına rağmen Frankfurt, canlı bir gece geçirmek için Almanya'nın önde gelen şehirlerinden biridir. Frankfurt gece hayatı, Almanya'nın dört bir yanından ve daha da ötesinde, tekno kulüplerden özel atmosferlerdeki jazz barlarına kadar geniş bir yelpazede hizmet vermektedir.

Avrupa Merkez Bankası'na ev sahipliği yapan Frankfurt, ticaret açısından oldukça güçlü bir şehir olmasıyla ünlüdür ancak aynı zamanda bir eğlence şehridir. Bankacılardan sanatçılara kadar Frankfurt'taki herkes, şehrin birçok bar ve kulübünde rahatlamak için bir araya gelir.

Frankfurt'un gece hayatı için şehirle yeni tanışan ziyaretçilerin geleneksel barlarla kaplı şehrinin bir parçası olan Alt-Sachsenhausen'den başlaması gerekiyor. Frankfurt'taki muhteşem manzaralar için, şehrin çatı barlarından birinde bir kokteyl yudumlayın. Böylece Frankfurt'un neden Mainhattan lakabıyla anıldığını daha iyi anlayabilirsiniz.

Devamını Oku

Frankfurt Festivalleri

Frankfurt, entelektüel bir şehirdir. Yıl içerisinde farklı zamanlarda hem gelenekselleşmiş hem de modern zamanlarda şehre yeni adapte edilmiş birçok festivale ev sahipliği yapmaktadır.

Museumsuferfest: Almanya'nın en büyük kültür festivallerinden biridir ve şehir merkezinde ana nehir kıyısı boyunca ağustos sonunda üç gün içinde 3 milyondan fazla ziyaretçi çekmektedir. Orada bulunan 20 müze geceye kadar açıktır. Canlı müzik, dans gösterileri, dünya çapındaki zanaat, mücevher, kıyafet ve yemek stantları kurulmaktadır.

Dippemess: Frankfurt'un en eski halk festivali, Paskalya'da ve eylül ayının sonlarında doğu bölgesinde altı ayda bir gerçekleşen Stoneware Festivali'dir. "Dippe", diğer birçok Alman bölgesinde anlaşılamayacak olan "pota" veya "kavanoz" anlamına gelen bölgesel bir Hessen lehçesi kelimedir. 14. yüzyılda ilk kez bir yıllık pazar olarak bahsetmişken artık bir eğlence parkı haline gelmiştir. Festivalde geleneksel olarak hazırlanmış kavanozlar ve çömlekler sunulduğundan orijinal amacını hâlen korumaktadır.

Wäldchestag: Ormancılık Günü bölgesel bir tatil olarak biliniyor, çünkü 1990'lı yıllara kadar Frankfurt dükkânlarının bu günlerde kapalı olması yaygın bir olaydı. Festival, salı günü resmî Wäldchestag ile Pentecost'tan dört gün sonra gerçekleşir. Eşsiz konumuyla, Frankfurt şehir ormanında, Niederrad şehir merkezinin güneybatısında gerçekleşir. "Wäldches", "küçük orman" anlamına gelen Almanca "Wäldchen" sözcüğünün bölgesel bir lehçesinden gelmektedir.

Nacht der Museen: Müze festivali, her yıl nisan veya mayıs aylarında bir gece yapılır. Frankfurt'taki 50 müze ve komşu şehir Offenbach am Main’deki müzeler, saat 02.00'ye kadar açık olup, özel müzik etkinlikleri, dans gösterileri, okumalar ve rehberli turlar gerçekleştirilir. Müzeler arasında ücretsiz servis bulunmaktadır. 2010 yılında yaklaşık 40.000 ziyaretçi katılmıştır.

Nacht der Clubs: Kulüpler arasında düzenlenen bir festivaldir. Bir biletle birden fazla kulübe girebilir ve kulüpler arası servislerle ziyaretçiler gece boyunca gezerek eğlenir.

Luminale: Işık festivali, fuarın ışık ve bina sergisine paralel olarak, 2000 yılından bu yana yılda iki kez düzenlenmektedir. Etkinlik için birçok bina özel olarak aydınlatılıyor. 2008 yılında 220'den fazla ışık kurulumu görülebilmiş ve 100.000 ziyaretçi çekilmiştir.

Wolkenkratzer Festivali : Gökdelen Festivali, Almanya'da eşsizdir. Son zamanlarda Mayıs 2013'te yaklaşık 1,2 milyon ziyaretçiyi cezbetmiştir. İki gün boyunca çoğu gökdelenler halka açıktır. Gökyüzü dalıcıları, taban atlama telleri, havai fişekler ve lazer şovları ekstra turistik yerlerdendir.

Frankfurt Resmi Tatiller

Yeni Yıl: 01 Ocak

Karnaval Günü (Faschingsdienstag): 28 Şubat

Paskalya Arifesi: 14 Nisan

Paskalya Pazartesisi: 17 Nisan

İşçi Bayramı: 1 Mayıs

Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi: 25 Mayıs

Paskalya Pazartesisi: 5 Haziran

Yortu Bayramı: 15 Haziran

AFC Milli Günü: 3 Ekim

Reformasyon Günü: 31 Ekim

Noel Günü: 25 Aralık

Noel’in 2. Günü: 26 Aralık

*Yukarıdaki tarihler 2017 yılına aittir. Tarihler yıla göre değişmektedir.

Frankfurt İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 110

Frankfurt Türkiye Dış Temsilcilikleri

Frankfurt, T.C. Frankfurt Başkonsolosluğu’nun görev alanı içerisine girmektedir.

T.C. FRANKFURT BAŞKONSOLOSLUĞU

Telefon: +49 69 713 773

E-posta: [email protected]

Adres: Kennedyallee 115-117, 60596 Frankfurt am Main Deutschland

Frankfurt Para Birimi

Almanya sınırları içerisinde yer alan Frankfurt’ta para birimi olarak EURO kullanılmaktadır. 1 euro yaklaşık 4,1 Türk Lirasıdır.

Frankfurt’un Resmi Dili

Ülkenin anadili Almanca olduğu için Frankfurt’ta da Almanca konuşulur. Her ne kadar Almancanın farklı lehçeleri bulunsa da dil biliyorsanız, gayet rahat anlaşabilirsiniz. Ayrıca okullarda ikinci dil seçeneği olarak İngilizce ve Fransızca da öğretildiği için şehirde rahatlıkla bu dillerde de konuşarak insanlarla anlaşabilirsiniz.

Frankfurt Saat Farkı

Frankfurt (GMT +1) ile Türkiye (GMT +3) arasında 2 saatlik bir zaman farklı vardır. Frankfurt saati Türkiye’ye göre 2 saat geridedir.

Frankfurt Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -1oC
  • Şub 0oC
  • Mar 2oC
  • Nis 7oC
  • May 13oC
  • Haz 17oC
  • Tem 18oC
  • Agu 17oC
  • Eyl 13oC
  • Eki 9oC
  • Kas 2oC
  • Ara 0oC

Kısa Kısa

Nüfus: 717.624 / Dil: Almanca / Para Birimi: Euro / İklim: sıcak ve ılıman iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün