Google+

Frankfurt

AVRUPAAlmanyaFrankfurt
Frankfurt - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon-1℃
 • Şubweather-icon0℃
 • Marweather-icon2℃
 • Nisweather-icon7℃
 • Mayweather-icon13℃
 • Hazweather-icon17℃
 • Temweather-icon18℃
 • Ağuweather-icon17℃
 • Eylweather-icon13℃
 • Ekiweather-icon9℃
 • Kasweather-icon2℃
 • Araweather-icon0℃
Nüfus: 717.624 / Dil: Almanca / Para Birimi: Euro / İklim: sıcak ve ılıman iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Frankfurt Hakkında Bilinmesi Gerekenler
 

Frankfurt, Almanya'nın Hessen bölgesinde bulunan en büyük kentidir ve Almanya'nın ticaret ve finans merkezi olarak kabul edilmektedir. Almanya’nın Berlin, Hamburg, Münih ve Köln şehirlerinden sonra beşinci büyük kenttir. Şehir, Avrupa Merkez Bankası, Deutsche Börse (borsa) ve sayısız Alman finansal hizmetler şirketinin bulunduğu modern siluetiyle tanınır. Ana otoyolunda, Alman Autobahn sisteminin kesiştiği noktada bulunan ve Almanya'nın en yoğun havalimanına sahip olan ve birkaç hızlı tren hattına bağlı olan Frankfurt, Almanya'nın en önemli ulaşım merkezlerinden biridir.
 

Tanıtım Videosu:

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.


 

Frankfurt, modern zamanların gökdelen silueti ile klasik Alman binalarının bir arada yükseldiği özel bir şehirdir. Şehrin politik ve ekonomik yüzünün yanı sıra, gezilecek birçok noktası vardır. Meydanlarında hem turistik yerler hem mağazalar hem de tarihin izleri daima bir arada bulunur. Frankfurt’a geldiğinizde nehrin etrafında keşfedilmeyi bekleyen birçok nokta bulacaksınız. Tarihi evlerden dev kulelere, modern yollardan asırlara meydan okuyan köprülere, birbiri ardına yükselen katedrallerden müzelere burada gezilecek pek çok yer vardır.

Frankfurt’ta Gezilecek Yerler

Frankfurt, gezmek için birçok özel noktaya sahiptir. Ancak farklı kategorilerden birkaç yer tavsiye etmek gerekirse, yıllarca imparatorluk için büyük önem arz eden Frankfurt Katedrali’nden şehrin tarihini keşfe başlayabilirsiniz. Römerberg, imparatorluktan sonra belediyenin yönetim merkezi için hem modern hem de tarihî bir yer olarak hafızanıza kazınacaktır. Buradaki meydandan sonra Hauptwashe bölgesini ziyaret edip buradaki tarihle bir araya gelebilirsiniz. Şehrin en değerli noktalarını sıralarken opera binasını görmezlik olmaz. Alter Opera, tüm ihtişamı ve savaşın izleriyle ayakta sizi karşılayacaktır. Eğer güzel bir etkinliğe denk gelirseniz mutlaka burayı ziyaret etmelisiniz.

Biraz açık havada gezmek isterseniz, Palmengarten’in muhteşem yeşil bahçesinde keyifli saatler geçirebilirsiniz. Şehirde yürüyüş yaparken Skyline noktalarını da rotanıza dahil etmeniz, gökdelenleriyle ünlü bu şehirde diğer Alman şehirlerinde yakalayamayacağınız pozları çekmenizi sağlayacaktır. Eiserner Steg isimli tarihî demir köprüyü de bu eyleme dahil etmenizi tavsiye ederiz. Städel ve Alman Mimarlık Müzeleri ile de kentin tüm tarihsel ve sanatsal gelişimine hızlıca göz atarken burada zamanın nasıl geçtiğini fark etmeyeceksiniz.

Frankfurt Katedrali

012 Eki 2017Gezilecek Yerler

Frankfurt Katedrali

Resmi olarak, Saint Bartholomew İmparatorluk Katedrali, Almanca adıyla Kaiserdom Sankt Bartholomäus, Almanya'nın Frankfurt am Main ana kentinin merkezinde bulunan bir Roma Katolik gotik kilisesidir. Kilise, Saint Bartholomew'e ithaf edilmiştir.

Burası, kentteki en büyük dini yapı ve eski bir üniversite kilisesidir. Adı katedral olmasına rağmen, gerçek bir katedral olmamıştır ve piskoposluk olarak kalmıştı. Ancak eski seçim ve taç giyme kilisesi olarak öneminden dolayı Kaiserdom (imparatorluk muazzam kilisesi ya da imparatorluk katedrali) ya da sadece Dom'u da denmekte. Kutsal Roma İmparatorluğu tarihinin en önemli binalarından biri olan bu yer, özellikle 19. yüzyılda ulusal bir birlik sembolüydü.

Mevcut kilise binası aynı yerde yapılan üçüncü kilisedir. 19. yüzyılın sonlarından bu yana, kazılarda buraya ait 7. yüzyıla kadar uzanan yapılar ortaya çıkmıştır. Tarih, Frankfurt'un ve Frankfurt'un eski şehrinin genel tarihiyle yakından bağlantılıdır çünkü katedral Frankfurt'taki Kraliyet Sarayı'nın dini muadili olarak önemli bir role sahiptir.

-

Frankfurt lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Apartment Frankfurt City Messe, Regis Hotelschiff Frankfurt 4*, Frankfurt City - Fair House. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Aurelia, B&B My place gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Frankfurt Bed & Breakfast, bornheim romantic apartment, Adam Apartment otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Frankfurt aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Römerberg

012 Eki 2017Gezilecek Yerler

Römerberg

Römerberg, Frankfurt'un eski merkezidir. Burada 14. ve 15. yüzyıldan kalma çeşitli binalar ve bir kilise bulunmaktadır. Binalar çoğunlukla II. Dünya Savaşı sırasında tahrip edilmiş fakat sonrasında tamamen yeniden inşa edilmiştir. Römer’in kendisi Frankfurt Belediye Binası’dır. Meydanda ve yakın çevresinde kafe ve mağazalar bulunmaktadır. Archäologische Garten'deki katedralin yanında, bu mekana adını veren Roma yerleşimlerinin kalıntılarını görebilirsiniz ancak 2012'den bu yana ziyarete kapalıdır. Römer'de ayrıca Alte Nikolaikirche'i -12. yüzyıl kilisesi, 15. yüzyıldan beri mevcut hali- ziyaret edebilirsiniz. Ana nehre doğru yürürken, daha sonradan modernize edilmiş ama aslı tamamen yok edilmiş olan 12. yüzyıldan kalma eski bir kale binası olan Saalhof'a bağlı geç Gotik tarzda eski 15. yüzyılda kalmış bir kule olan Rententurm'u ya da diğer adıyla Wharfinger's Tower’ı görebilirsiniz.

-
Frankfurt şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Segway Tour: Old Town Hall, Su Kulesi & Ehrenhof (59 €), Heidelberg ve Neckar Vadisi: Segway Tur 360 derece (69 €), Frankfurt: 2-Saat Yeşil Segway Tour (59 €), Heidelberg Kalesi: kuleleri, siperler ve katliamlar (32.5 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Hauptwache

012 Eki 2017Gezilecek Yerler

Hauptwache

Hauptwache bölgesi, ana alışveriş caddesi olan Zeil, başka bir halk meydanı olan Rossmarkt ve Eschenheimer arasında toplu taşıma istasyonu ve merkezi konumundan kaynaklanan önemi nedeniyle Frankfurt'un modern şehir alanının merkezi olarak kabul edilen ortak bir alandır. Burası, bölgenin merkezinde bulunan barok bir bina olan Hauptwache’nin adını taşıyor. Bina, o sırada bağımsız bir şehir olan Frankfurt’ta 1730'da yerel şehir milislerini barındıracak şekilde inşa edildi. Frankfurt, Prusya'nın bir parçası olduğunda, bina yavaş yavaş orijinal fonksiyonunu kaybetti. 1905'ten beri yerine Café Hauptwache isimli bir kafe açıldı ve özellikle popüler bir yer olarak hizmet vermeye başladı. Buraya geldiğinizde dikkatinizi çekecek diğer yerler arasında Katharinenkirche ve Palais Thurn-und-Taxis bulunmaktadır.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Frankfurt, Almanya Hessen’de yer alır. Ülkenin orta batı kesiminde yer alan Frankfurt, Orta Almanya içerisinde kalmaktadır. Ünlü Ren Nehri’nin kuzeyinde bulunan Frankfurt, içerisinde Ren’in en önemli kollarından olan Main Nehri’ni barındırır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Think-Germany-Frankfurt-186367581-SeanPavonePhoto-copy.jpg
 

Frankfurt, kıtasal bir iklime sahiptir. Geç ilkbahar ayları olan nisan-mayıs ve sonbaharın sonlarını kapsayan ağustos-eylül dönemi arası Frankfurt'u ziyaret etmek için en iyi zaman dilimleridir. Bu aylar boyunca yeşil manzara ve güneş ışığı şehrin keşfedilmesi için mükemmel bir hava yaratmaktadır. Ayrıca sıcakların bunaltıcı etkisinden kaçmak için turistler genellikle bu zamanlarda şehri ziyarete gelir. Yaz döneminde sıcak hava koşulları, festivaller ve birçok açık hava etkinliği nedeniyle şehir yine sıkça ziyaret edilir. Kış dönemi aralık-mart arası genellikle sıfırın altındaki sıcaklıkları gördüğü için soğuk olur. Bu nedenle şehirde rahatça gezemeyebilirsiniz. Konaklama açısından bakıldığında, ticaret fuarlarının gerçekleştirildiği sezondan kaçınılması en uygunudur. Çünkü şehre geliş amacınız iş seyahati değilse, bu dönemde uygun fiyatlı konaklama imkânlarının bulunması çok zor olacaktır. En büyük fuarlar, eylül ayının ortasında düzenlenen Frankfurt Motor Show ve ekim ortasında düzenlenen Kitap Fuarı’dır. Bu zamanlarda şehre gelmek isterseniz, havalar güzel olsa bile rezervasyonunuzu çok erkenden yapmayı ihmal etmemelisiniz. Şehirde kaldığınız süre içerisinde, yanınızda bir hırka ve şemsiye bulundurmayı ihmal etmemelisiniz.

Mainfest-Ufer-Daemmerung_front_magnific.jpg
 

Türkiye’den Frankfurt’a farklı noktalar üzerinden sık uçuşlar bulunmaktadır. İstanbul’dan Frankfurt’a uçuş, yaklaşık olarak 3 saat 15 dakika sürmektedir.

Ayrıca uzun bir seyahatteyseniz, Almanya’nın çeşitli şehirlerdeki tren istasyonları ile de Frankfurt’a gelebilirsiniz. Şehir, üç büyük tren istasyonuna sahiptir ve Avrupa’nın en büyük demiryolu ulaşım ağlarından birini elinde bulundurur. Eğer tercihinizi otobüsler ile gelmekten yana kullanırsanız, özellikle otobüsler arası rekabet yapıldığı zamanlarda çok ucuza yine şehre ulaşabilirsiniz.

Frankfurt önemli bir ulaşım merkezi, sanayi ve ekonomik bir metropol olduğu için birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Özellikle denizaşırı iş seyahati yapanlar için "her yol Frankfurt'a çıkar" diyebiliriz. Bununla beraber tatil nedeniyle bu şehri tercih edenlerin sayısı da her geçen gün artmaktadır. 2.000 yıllık tarihi ile Frankfurt, gökdelenleri, Main Nehri, ünlü Opera Binası, hayvanat bahçesi, alışveriş caddeleri, parkları, çok sayıda bar ve dans kulübü ve 50'den fazla müzeyi ziyaretçilerine sunmaktadır. Frankfurt'ta pek çok konaklama seçeneği bulunmaktadır. Özellikle fuar dönemlerinde konaklama fiyatları artmaktadır. Tatil için Frankfurt'u ziyaret edeceklerin fuar takvimini göz önünde bulundurmalı faydalı olacaktır.


Frankfurt’ta Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Frankfurt otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Frankfurt onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Frankfurt Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Frankfurt Otelleri

En Uygun Fiyatlı Frankfurt Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Frankfurt Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Frankfurt Otelleri

Almanya'nın ticaret ve finans merkezi olan Frankfurt, Hessen eyaletinin en büyük kentidir. Kent, fütüristik silueti ve en işlek Alman havalimanı ile dikkatleri çekmektedir. Main Nehri üzerinde bulunan Frankfurt, Kıta Avrupasının finansal sermayesi ve Almanya'nın ulaşım merkezi olmasının yanında Frankfurt Auto Show ve Frankfurt Kitap Fuarı gibi dünyanın en önemli ticaret fuarlarına da ev sahipliği yapmaktadır.


Frankfurt Otelleri
 

Frankfurt birçok konaklama olanağı sunmaktadır, lâkin büyük fuarlar sırasında en ucuz otellerdeki fiyatlar bile hızlıca artmaktadır. Seyahat gününden önce konaklamak için iyi bir plan yapmak ekonomik olabilir. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Frankfurt otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

 

Frankfurt İçi Ulaşım
 

Frankfurt, yer altı (U-Bahn), tramvay (Straßenbahn) ve otobüs sistemleriyle gelişmiş bir toplu taşıma sistemine sahiptir. Banliyölere bağlantı için S-Bahn kullanın. Metro istasyonları, mavi arka planda U-Bahn yazılı beyaz bir tabelaya sahiptir. Banliyölere veya havaalanına gitmek için yeşil arka plan üzerine beyaz bir "S" olan S-Bahn'i kullanın. Hemen hemen tüm S-Bahn hatları ve iki U-Bahn hattı (U6, U7), merkez istasyonda biten S7 hattının yanında, merkez Frankfurt'taki şehir tünelinde (istasyon "Hauptwache" ve "Konstablerwache") bir araya gelir. Eski şehir (Römer) içine gitmek isterseniz, U-Bahn hattı U4, U5 veya tramvay hattı 11 veya 12'yi kullanın.

Bu araçlara binmek için tek, günlük ve haftalık bilet alabilirsiniz. Birlikte seyahat eden en fazla beş kişiden oluşan bir grup için ayrı bilet alabilirsiniz. Bilet satın almak için bir bilet makinesi kullanmalısınız. Bilet makineleri, bunların nasıl kullanılacağını bilmiyorsanız biraz kafa karıştırıcı olabilir ancak Türkçe seçeneğini seçerek biletinizi kolayca alabilirsiniz. Şehrin tek bir ziyareti için Einzelfahrt Frankfurt'a ve şehirde bir günlük bilet için Tageskarte Frankfurt'a basmanız gerekiyor. Havaalanına gitmek isterseniz, Einzelfahrt Frankfurt Flughafen veya Tageskarte Frankfurt Flughafen'a basmanız gerekmektedir.

Varış noktanız Frankfurt dışındaysa, makinenizin sağladığı listede varış yerinizi aramak, sayısal tuş takımıyla bu numarayı girmek ve daha sonra istediğiniz bilet türüne işaretleme yapmanız gerekir. Ayrıca, her istasyonun kısa mesafeli varış yerleri (Kurzstrecke) olarak listelenen bazı istasyonları vardır; bunlara bilet daha ucuzdur. Diğer Alman şehirlerinden farklı olarak, satın alınan biletler hemen geçerlidir. Tek yol biletlerini, seyahatten hemen önce geçerlilik kazanmak için önceden satın alamazsınız, ancak saat biletleri (gün, hafta, ay), önceden bilmeniz gereken tarihe göre seçilebilir.

Frankfurt Mutfağı
 

Frankfurt mutfağı, şehrin Hessen mutfağı başta olmak üzere diğer yerel ve global tatların birleşiminden oluşur. Şehrin farklı noktalarında ve AVM içlerinde güzel yemek alanları ve restoranlar bulabilirsiniz.

Gruene sosse (yeşil sos), yumurta ve yağın birleşimiyle oluşan yerel bir lezzet olup Johann Wolfgang von Goethe'nin favori yemeğidir. Bu yemek, dereotu, maydanoz, kuzukulağı, chives ve diğer yeşillikler ile servis edilir. Patates ve et soslarıyla ünlü mutfaktaki ana yemekler genellikle Apfelwein adlı özel Frankfurt’un sert elma şarapları ile birlikte tüketilir.

Birkaç yüzyıl önce, içki bölgede çok yaygın değildi. Ama Hessiler içki içmek istedi, bu yüzden de günümüze kadar formülü gelen tart elma şarabını hazırladılar. Bu içki, normalde ışığı kırmaya yardımcı olan küçük elmas benzeri pastiller içeren bir "Geripptes" camında servis edilir. Yerli halkın da belirttiği gibi, çocuklar ve gençler için bu içecek uygun değildir.

Frankfurt’ta Gece Hayatı
 

Global bir şehir olan Frankfurt, gerçekten de ay ışığını gölgede bırakacak renkte bir gece hayatına sahiptir. Şehirde eğlence, gece saatlerinde başlayıp sabaha kadar hiç hız kesmeden devam eder. Nispeten küçük olmasına rağmen Frankfurt, canlı bir gece geçirmek için Almanya'nın önde gelen şehirlerinden biridir. Frankfurt gece hayatı, Almanya'nın dört bir yanından ve daha da ötesinde, tekno kulüplerden özel atmosferlerdeki jazz barlarına kadar geniş bir yelpazede hizmet vermektedir.

Avrupa Merkez Bankası'na ev sahipliği yapan Frankfurt, ticaret açısından oldukça güçlü bir şehir olmasıyla ünlüdür ancak aynı zamanda bir eğlence şehridir. Bankacılardan sanatçılara kadar Frankfurt'taki herkes, şehrin birçok bar ve kulübünde rahatlamak için bir araya gelir.

Frankfurt'un gece hayatı için şehirle yeni tanışan ziyaretçilerin geleneksel barlarla kaplı şehrinin bir parçası olan Alt-Sachsenhausen'den başlaması gerekiyor. Frankfurt'taki muhteşem manzaralar için, şehrin çatı barlarından birinde bir kokteyl yudumlayın. Böylece Frankfurt'un neden Mainhattan lakabıyla anıldığını daha iyi anlayabilirsiniz.

Frankfurt Festivalleri

Frankfurt, entelektüel bir şehirdir. Yıl içerisinde farklı zamanlarda hem gelenekselleşmiş hem de modern zamanlarda şehre yeni adapte edilmiş birçok festivale ev sahipliği yapmaktadır.

Museumsuferfest: Almanya'nın en büyük kültür festivallerinden biridir ve şehir merkezinde ana nehir kıyısı boyunca ağustos sonunda üç gün içinde 3 milyondan fazla ziyaretçi çekmektedir. Orada bulunan 20 müze geceye kadar açıktır. Canlı müzik, dans gösterileri, dünya çapındaki zanaat, mücevher, kıyafet ve yemek stantları kurulmaktadır.

Dippemess: Frankfurt'un en eski halk festivali, Paskalya'da ve eylül ayının sonlarında doğu bölgesinde altı ayda bir gerçekleşen Stoneware Festivali'dir. "Dippe", diğer birçok Alman bölgesinde anlaşılamayacak olan "pota" veya "kavanoz" anlamına gelen bölgesel bir Hessen lehçesi kelimedir. 14. yüzyılda ilk kez bir yıllık pazar olarak bahsetmişken artık bir eğlence parkı haline gelmiştir. Festivalde geleneksel olarak hazırlanmış kavanozlar ve çömlekler sunulduğundan orijinal amacını hâlen korumaktadır.

Frankfurt’ta Alışveriş


Frankfurt hem turistlere hem de yerel halka hitap ettiği için alışveriş için mükemmel bir yer, bu nedenle Haute Couture'dan gülünç derecede ucuz ürünlere kadar kendinize bir şey bulabilirsiniz. Alışveriş imkânlarının çoğu merkezdedir. Dükkanların çoğu ise akşam 20.00’ye kadar açıktır ancak şehir merkezindeki bazı büyük mağazalar akşam 21.00 veya 22.00’de kapatılabilir. Genel olarak dükkanlar pazar günleri kapalıdır.

Frankfurt, alışveriş caddeleriyle de meşhur bir şehirdir. Zeil, Frankfurt'un merkezî alışveriş caddesidir. Yalnızca yayaların girdiği bu yer, batıda Hauptwache ve doğuda Konstablerwache olmak üzere iki büyük yer ile çevrilidir. Dükkânlar için Münih'teki Kaufingerstraße'den sonra Almanya'da bulunan ikinci pahalı caddedir. Mağazaların yüzde 85'i H & M, Saturn, Esprit, Zara veya NewYorker gibi perakende zincirlerinden oluşur. 2009'da MyZeil adlı yeni bir alışveriş merkezi, Hollister gibi yaklaşık 100 mağaza ve zincirle açıldı. Zeil'da üç alışveriş merkezi daha bulunur. Zeilgalerie, Galeria Kaufhof ve Karstadt'ın yanı sıra Peek & Cloppenburg ve C & A'daki büyük moda perakende giyim mağazaları burada yer alır. Ayrıca bölge, Almanya'nın en büyük ve en eski Noel pazarlarından biri olan Frankfurt Noel Pazarı'na ev sahipliği yapıyor.

Goethestraße, Frankfurt'un en pahalı alışveriş caddesi olan Louis Vuitton, Prada, Gucci, Tiffany, Giorgio Armani, Versace, Cartier, Burberry, Vertu ve Bulgari gibi prestijli mağazaların olduğu yerdir. Finans bölgesi ile şehir merkezi arasında bulunan ve Goetheplatz'dan Opernplatz'a kadar uzanan yeri kapsar.

Frankfurt (GMT +1) ile Türkiye (GMT +3) arasında 2 saatlik bir zaman farklı vardır. Frankfurt saati Türkiye’ye göre 2 saat geridedir.

Almanya sınırları içerisinde yer alan Frankfurt’ta para birimi olarak EURO kullanılmaktadır. 1 euro yaklaşık 4,1 Türk Lirasıdır.

Ülkenin anadili Almanca olduğu için Frankfurt’ta da Almanca konuşulur. Her ne kadar Almancanın farklı lehçeleri bulunsa da dil biliyorsanız, gayet rahat anlaşabilirsiniz. Ayrıca okullarda ikinci dil seçeneği olarak İngilizce ve Fransızca da öğretildiği için şehirde rahatlıkla bu dillerde de konuşarak insanlarla anlaşabilirsiniz.

Frankfurt, T.C. Frankfurt Başkonsolosluğu’nun görev alanı içerisine girmektedir.

T.C. FRANKFURT BAŞKONSOLOSLUĞU

Telefon: +49 69 713 773

E-posta: konsulat.frankfurt@mfa.gov.tr

Adres: Kennedyallee 115-117, 60596 Frankfurt am Main Deutschland

Yeni Yıl: 01 Ocak

Karnaval Günü (Faschingsdienstag): 28 Şubat

Paskalya Arifesi: 14 Nisan

Paskalya Pazartesisi: 17 Nisan

İşçi Bayramı: 1 Mayıs

Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi: 25 Mayıs

Paskalya Pazartesisi: 5 Haziran

Yortu Bayramı: 15 Haziran

AFC Milli Günü: 3 Ekim

Reformasyon Günü: 31 Ekim

Noel Günü: 25 Aralık

Noel’in 2. Günü: 26 Aralık

*Yukarıdaki tarihler 2017 yılına aittir. Tarihler yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 110