Städel Müzesi

Image removed.Frankfurt gezilecek yerler listenizde sanata yer açın. Her ne kadar finans kenti olarak bilinse de Frankfurt aslında yeşil ve kültürel açıdan canlı bir yer. Städelsche Kunstinstitut ya da diğer adıyla Städtische Galerie, en önemli Alman sanat müzelerinden biridir. Koleksiyonu Orta Çağ'dan güncel ve çağdaş sanat zamanlarına kadar 4.000'den fazla resim içermektedir. Bunların 1.000 tanesinden fazlası sürekli sergide gösteriliyor. 100.000 çizim ve basılı grafik içeren grafik koleksiyona, sunum salonunda ve sergi salonunda seçilen eserlere erişilebilir.

Städel Müzesi'nde ayrıca 4.000'den fazla fotoğraf ve 600 heykel yer alır. Müzenin 115.000 ciltlik bir de kütüphanesi bulunmaktadır. 2015 yılında 200. yaşını kutlayan müze, sadece Frankfurt'un değil, Almanya'nın da en önemli sanat müzeleri arasında geliyor. Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Birliği tarafından 2012 yılında En İyi Müze seçilen Stadel'i gezmeden Frankfurt gezinizi noktalamayın. Müzede 14. yüzyıldan günümüze sanatın yolculuğunu takip edebiliyorsunuz. Eserler ağırlıklı olarak barok ve rönesans döneminden izler taşıyor. 

Köklü tarihe sahip müzenin finansmanı bağışlar, sponsorlar ve vakıf desteğiyle sürdürülüyor. Bağışçılar arasında en bilineni, müzeye de ismi verilen kişi Frankfurtlu ticaret adamı Johann Friedrich Stadel'dir. Stadel, 1815'te vafat ettiğinde vasiyetinde tüm sanat koleksiyonuyla bir vakıf kurulmasını istediğini yazar. Böylelikle Stadel Sanat Enstitüsü kurulur. Kunstinstitut'un kuruluşu 15 Mart 1815’e dayanmaktadır. Miras anlaşmazlıklarından sonra Städel, 1833'te ilk kendi sergi binasını aldı. Günümüzde koleksiyonlarıyla ziyarete açık olan bu büyük ve görkemli sanat alanı, binlerce sanatsever tarafından beğeniyle gezilmektedir.

AdresSchaumainkai 63, 60596 Frankfurt am Main

Ziyaret Saatleri:Pazartesi günü kapalı ve Salı-Çarşamba-Cumartesi-Pazar 10.00-18.00, Perşembe 10.00-21.00

Giriş Ücreti: 14 Euro ancak iki özel sergi görmek isteyen ziyaretçiler için 16 Euro

Yakınlarındaki Yapılar:Liebieghaus, DFF - Deutsches Filminstitut & Filmmuseum, German Architecture Museum, Museumsufer, Museum Giersch