Frankfurt gezilecek yerler listenizi hazırlarken şirin binaları ve tarihi önemiyle Römerberg'i mutlaka ilk sıralara yazmalısınız. Römerberg, Frankfurt'un eski merkezidir. Burada 14. ve 15. yüzyıldan kalma çeşitli binalar ve bir kilise bulunmaktadır. Binalar çoğunlukla II. Dünya Savaşı sırasında tahrip edilmiş fakat sonrasında tamamen yeniden inşa edilmiştir. Römer’in kendisi Frankfurt Belediye Binası’dır. Meydanda ve yakın çevresinde kafe ve mağazalar bulunmaktadır.

Frankfurt'un adeta kalbi sayılabilecek bu meydanda birçok tarihi yapı da bulunuyor. Archäologische Garten'deki katedralin yanında, bu mekana adını veren Roma yerleşimlerinin kalıntılarını görebilirsiniz ancak 2012'den bu yana ziyarete kapalıdır. Römer'de ayrıca Alte Nikolaikirche'i -12. yüzyıl kilisesi, 15. yüzyıldan beri mevcut hali- ziyaret edebilirsiniz. Ana nehre doğru yürürken, daha sonradan modernize edilmiş ama aslı tamamen yok edilmiş olan 12. yüzyıldan kalma eski bir kale binası olan Saalhof'a bağlı geç Gotik tarzda eski 15. yüzyılda kalmış bir kule olan Rententurm'u ya da diğer adıyla Wharfinger's Tower’ı görebilirsiniz.

Römerberg, meydanındaki ilginç mimarili binalarıyla tam bir Ortaçağ kenti havası veriyor. Sivri çatılı, masallardan fırlamış gibi görünen bu binalar Frankfurt'un da simgesi durumunda. Römerberg Meydanı'nda dikkati çeken bir de heykel var. Bir elinde kılıç, diğer elinde de terazi tutan bu heykel Fountain of Justice adını taşıyor. 

Adres: Roemerberg 27, 60311 Frankfurt, Hesse, Almanya

Giriş Ücreti:Ücretsiz

Yakınlarındaki Yapılar: Frankfurt Christmas Market, Mainkai, Romer