Frankfurt İçi Ulaşım

Frankfurt, yer altı (U-Bahn), tramvay (Straßenbahn) ve otobüs sistemleriyle gelişmiş bir toplu taşıma sistemine sahiptir. Banliyölere bağlantı için S-Bahn kullanın. Metro istasyonları, mavi arka planda U-Bahn yazılı beyaz bir tabelaya sahiptir. Banliyölere veya havaalanına gitmek için yeşil arka plan üzerine beyaz bir "S" olan S-Bahn'i kullanın. Hemen hemen tüm S-Bahn hatları ve iki U-Bahn hattı (U6, U7), merkez istasyonda biten S7 hattının yanında, merkez Frankfurt'taki şehir tünelinde (istasyon "Hauptwache" ve "Konstablerwache") bir araya gelir. Eski şehir (Römer) içine gitmek isterseniz, U-Bahn hattı U4, U5 veya tramvay hattı 11 veya 12'yi kullanın.

Bu araçlara binmek için tek, günlük ve haftalık bilet alabilirsiniz. Birlikte seyahat eden en fazla beş kişiden oluşan bir grup için ayrı bilet alabilirsiniz. Bilet satın almak için bir bilet makinesi kullanmalısınız. Bilet makineleri, bunların nasıl kullanılacağını bilmiyorsanız biraz kafa karıştırıcı olabilir ancak Türkçe seçeneğini seçerek biletinizi kolayca alabilirsiniz. Şehrin tek bir ziyareti için Einzelfahrt Frankfurt'a ve şehirde bir günlük bilet için Tageskarte Frankfurt'a basmanız gerekiyor. Havaalanına gitmek isterseniz, Einzelfahrt Frankfurt Flughafen veya Tageskarte Frankfurt Flughafen'a basmanız gerekmektedir.

Varış noktanız Frankfurt dışındaysa, makinenizin sağladığı listede varış yerinizi aramak, sayısal tuş takımıyla bu numarayı girmek ve daha sonra istediğiniz bilet türüne işaretleme yapmanız gerekir. Ayrıca, her istasyonun kısa mesafeli varış yerleri (Kurzstrecke) olarak listelenen bazı istasyonları vardır; bunlara bilet daha ucuzdur. Diğer Alman şehirlerinden farklı olarak, satın alınan biletler hemen geçerlidir. Tek yol biletlerini, seyahatten hemen önce geçerlilik kazanmak için önceden satın alamazsınız, ancak saat biletleri (gün, hafta, ay), önceden bilmeniz gereken tarihe göre seçilebilir.

Ücretler, seyahat ettiğiniz bölgelere göre değişebilir. Central Frankfurt'un tümü tek bir bölge (50 bölge) içeriyor, bu nedenle biletler (kısa yolculuk biletleri hariç) tek bir seferdir. Bu merkez bölgesindeki bir günlük yetişkin bilet fiyatı 6,80 euro iken tek biletin maliyeti 2,75 euro’dur. Havaalanı ayrı bir bölge olarak geçer. Orta bölgede ve havaalanında bir günlük yetişkin bileti, 8,85 euro ve tek bir geçiş 4,55 euro’dur. Geçerli bir biletiniz yoksa kontrole denk gelmeniz halinde araçtan indirilerek 60 euro ceza ödersiniz.

Eğer turistik yerleri ve müzeleri ziyaret ediyorsanız, bir Frankfurt Karte satın almayı düşünün. Frankfurt'un toplu taşıma sisteminde (şehir bölgesi ve havaalanı) sınırsız yolculuk ve birçok müzede indirim sağlar bu kart.

DeutscheBahn tarafından işletilen S-Bahn, gecikmeleri nedeniyle ün yapmış. Eğer zamanında bir yere gitmeniz gerekiyorsa, bunu göz önünde bulundurarak hareket etmelisiniz. Diğer hizmetler olan metro, tramvay ve otobüs genellikle daha dakiktir.

Frankfurt'un birçok iş seyahati için taksisi var. Şehir çok pahalı değil, ancak ücretler pahalı olma eğilimindedir. Şehri tanımadığınızı fark ettiklerinde taksi şoförlerine dikkat edin. Çoğu taksi şoförü, şehir içi tarifelerden daha uzun olduğu için havaalanına gitmeyi sever, ancak tüm taksi şoförleri aslında oraya gitmek için lisanslı değildir.

Şehir merkezindeki turistik bölgelerde bir veya iki yolcu taşıyan bisiklet taksi de vardır. Yürümeye çok hevesli olmayanlar için burayı gezmenin uygun bir yolu olabilir. Frankfurt, bisiklet yollarının geniş bir ağına sahip olan bisiklete dosttur. Frankfurt'ta çeşitli kiralık bisiklet şirketleri olsa da kentin belli bölgelerinde bulunmaktadır. Daha uygun bir kiralık bisiklet kaynağı Deutsche Bahn olabilir. Kırmızı ve beyaz renklerle işaretlenmiş kiralık bisikletlerine ve "DB" harflerine dikkat edin.

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı