Palmengarten Botanik Bahçesi

Frankfurt gezilecek yerlerde bu kez göz alabildiğine yeşil bir alandayız. Palmengarten, Almanya'nın Frankfurt am Main kentindeki iki botanik bahçesinden biridir. Westend - Süd bölgesinde yer almaktadır. 22 hektarlık bir alanı kaplamaktadır.

Burası, Frankfurt'taki birçok kamusal alan gibi, özel finanse edildi ve mimar Heinrich Siesmayer tarafından yapılmaya başlandı. Alan, 1871 yılında tamamlanmış ve halka açılmıştır. Burası uzun zaman Almanlara hizmet etmiştir ancak daha sonra İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Amerikan işgal makamlarına devredilmiştir.

Palmengarten, altmışlı yıllarda kentin eline geri döndüğünde, önemli bir yeniden yapılanma çabası başladı. Savaşta yok edilen salonlar yeniden geliştirildi ve genişletildi. 1992'de yeniden yapılanma tamamen bitti ve Palmengarten yeni formuyla parladı.

Palmengarten alanının yanında, Frankfurt Johann Wolfgang Goethe Üniversitesi'ndeki biyoloji bölümüne ait olan Frankfurt Botanik Bahçesi bulunmaktadır. Frankfurt her ne kadar ilk bakışta gökdelenleri ve Avrupa MErkez Bankası başta olmak üzere finans merkezleriyle sanki gri ve ciddi bir şehir giib dursa da aslında gayet yeşil ve neşeli bir yer. Palmengarten de şehrin en güzel renklerinden. Burayı ziyaretinizde hem botanik bahçesini gezerek bitkibilimi hakkında bilgilenecek hem de şehri gezmekten yorulan bedeninizi dinlendireceksiniz. 

Adres: Siesmayerstr. 61, 60323 Frankfurt, Hesse, Almanya

Ziyaret Saatleri: Pazartesi – Pazar 09.00-18.00

Giriş Ücreti:7 Euro

Yakınlarındaki Yapılar: Senckenberg Natural History Museum (Naturmuseum Senckenberg), IG Farben Building Johann Wolfgang Goethe University, Bockenheimer Warte