Alman Mimarlık Müzesi

dam001_pr_f_mob.jpg

Frankfurt, müzeler ve sanat galerileri açısından da zengin bir şehir. Mimariyle ilgilenenleri özellikle memnun edecek olan Alman Mimarlık Müzesi ya da asıl adıyla Deutsches Architekturmuseum (DAM), Frankfurt gezilecek yerler arasında mutlaka bulunmalı. Müze, Frankfurt'taki Museumsufer'de bulunmaktadır. İç mekanı, 18. yüzyıldan kalma bir binada yer alan Oswald Mathias Ungers tarafından 1984 yılında yeniden tasarlandı.

Frankfurt, Almanya'nın New York'u olarak anılan, gökdelenleri ve finans yapılarıyla Orta Avrupa'nın en Amerikan şehridir.  Avrupa MErkez Bankası'nın da bu şehirde bulunması burayı tam bir finans merkezi yapıyor. Tabii Frankfurt'un bu farklı yapısı sanatın ve mimarinin konusu olmuş. Almanya'da mimari gelişim tarihini gösteren Alman Mimarlık Müzesi de, şehrin mimari tarihçesini özetleyen "Eski Gövdelerden Gökdelenlere" başlıklı sürekli bir sergiye ev sahipliği yapıyor.

Alman Mimarlık Müzesi, her yıl çeşitli sergiler düzenlenmekte olup konferanslar ve sempozyumlar organize etmektedir. Erich Mendelsohn, Mies van der Rohe, Archigram ve Frank O. Gehry gibi modern ve çağdaş klasiklerin eserlerinin de dahil olduğu 180.000 mimari çizim ve 600 model barındırır. Ayrıca yaklaşık 25.000 kitap ve dergi içeren bir referans kitaplığı da vardır.

Frankfurt'ta müzeler Main Nehri'nin iki kıyısında toplu halde bulunuyor. Bu bölgeye Museumsufer ad verilmiş. Museumsufer'de Alman Mimarlık Müzesi'nin yanı sıra Stadel, Etnoloji Müzesi, Alman Film Müzesi gibi müzeleri de ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Schaumainkai 43, 60596 Frankfurt am Main

Ziyaret Saatleri:Çarşamba 10.00-20.00 Pazartesi günü kapalı Salı-Perşembe-Cuma-Cumartesi-Pazar 10.00-18.00

Yakınlarındaki Yapılar:Staedel Museum, DFF - Deutsches Filminstitut & Filmmuseum, Museumsufer, Museum fur Kommunikation