Goethe Evi ve Müzesi

Frankfurt gezilecek yerler için araştırma yaparken sık sık dünya edebiyatının dev ismi Goethe ile karşılaşmışsınızdır. Goethe’nin Evi ve Müzesi, ünlü yazar Goethe’nin Almanya'nın Frankfurt am Main şehrinin Innenstadt bölgesindeki müzesidir. Ünlü Alman şair ve yazar Goethe'nin doğup büyüdüğü, en ünlü eseri Genç Werther'in Acıları'nı yazdığı ev, Frankfurt'ta bulunuyor. Müze haline dönüştürülmüş evi gezerken Goethe'nin özel hayatı ve yazma deneyimiyle ilgili bilgilere sahip olacaksınız.  

Orijinal yapı, Goethe ailesinin özellikle de Johann Wolfgang von Goethe’nin 1795 yılına kadar olan aile konutuydu. Johann Wolfgang, burada doğdu ve 1765 yılına kadar kız kardeşi Cornelia ile birlikte yaşadı. On altı yaşındayken Leipzig'e hukuk eğitimi almak üzere taşındı ve oradan da geri döndü. Goethe, daha sonra burada geçirdiği çocukluğunu Aus Meinem Leben adlı otobiyografisinde yazdı: Dichtung und Wahrheit (Hayatımın İçinden: Şiir ve Gerçek) yapıtında doğumunu şöyle anlatıyor:

"28 Ağustos 1749'da, gün ortasında, saat on ikiyi vurduğunda, Frankfurt am Main'de dünyaya geldim. Burcum iyiydi: güneş Meryem Ana'nın işaretinde duruyordu ve gün boyunca doruğa ulaştı; Jüpiter ve Venüs ona samimi bir gözle baktı; Merkür olumsuz bir şey yapmadı; Satürn ve Mars kendi içlerinde kayıtsız kaldı; yalnızca ay doluydu, o da olduğu gibi yansımasını daha da arttırdı. Gezegen saatine ulaştı. Dolayısıyla, bu saat geçene kadar tamamlanamayan doğum günüm için kendine karşı geldi."

Erken yaşlardan müthiş aklını gözler önüne seren Goethe, Götz von Berlichingen (1773) ve onun ilk önemli kitabı olan Genç Werther’in Acıları’nı (1774) burada yazdı ve ayrıca onun ünlü Faust yorumunun temellerini attı. Bugün, ziyaretçiler olarak çalışma masasını görmek mümkün. Yazarın hayatını yansıtan ve orijinal eşyalarını barındıran bu müze ev, ayrıca içerisinde bir hediyelik eşya dükkânı da barındırmaktadır. Müze ev, yıl içinde binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Adres: Großer Hirschgraben 23-25, 60311 Frankfurt am Main

Ziyaret Saatleri: Pazar 10.00-17.30 Pazartesi-Cumartesi 10.00-18.00

Giriş Ücreti: Yetişkinler için 7 Euro, Öğrenciler için 3 Euro

Yakınlarındaki Yapılar: St. Paul's Church (Paulskirche),The Hauptwache