Ilgaz Kayak Merkezi

Ilgaz Kayak Merkezi, Kastamonu ve Çankırı illerinin sınırında konumlanan Ilgaz Sıradağları üzerindeki bir kayak merkezidir. Ilgaz Millî Parkı içindeki bu kayak merkezi aralık ve nisan ayları arasında hizmet verir. Beyazın huzur verici atmosferi eşliğinde bir kış tatili düşünüyorsanız, güzel ve uygun pistlerde kayak yapabileceğiniz Ilgaz Kayak Merkezi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Ilgaz Kayak Merkezi


Ilgaz Kayak Merkezi Hakkında Bilgi 

Ilgaz Kayak Merkezi, 1850 metre yüksekliği olan Ilgaz Sıradağları üzerinde bir tesistir. Tesisteki üst istasyon ise 1995 metre yükseklikte bulunur. Millî park sınırları içerisinde bulunan kayak merkezi yerli ve yabancı turistlerin kış turizmi için en çok tercih ettiği yerler arasındadır. Özellikle kendini geliştirmek isteyen misafirler tarafından daha çok rağbet gören tesisteki en hareketli dönem aralık ayında başlar ve nisan ayına kadar devam eder. İçinde Kayak Federasyonu’na ait Ilgaz Dağ Tesisleri de bulunan merkezde çok sayıda köknar ağacı görebilirsiniz. Genellikle sisin hâkim olduğu alanda kayak ve snowboard inişleri kısmen daha yavaş yapılır. Her şeye rağmen kayak ya da snowboard yaparken, dinlenirken harika bir manzara izleyebilirsiniz. Tesiste dolaşmaya ve kayakçıları seyredebileceğiniz uygun yerler bulunur.

Ilgaz Kayak Merkezi Pistleri 

Ilgaz Kayak Merkez’inin ana pist telesiyej sistemi 2013 yılında yenilendiği için kullanıma oldukça elverişli bir halde olduğunu söyleyebiliriz. Alanda 3 adet pist ve alıştırma sahası yer alır. Genel kullanım için de 1 tane telesiyej, 1 tane taşıma bandı ve 1 tane teleski bulunur. Bunun dışında alt istasyon yakınında misafirhanenin yanında hafif eğimli, kısa ve küçük bir alan konumlanır.

Oturaklı telesiyejin kapasitesine gelecek olursak her oturağın 4 kişilik olduğunu ve alt istasyondan üste doğru gittiğiniz söyleyebiliriz. Ayrıca üst istasyonun kuzey yönünde bir de yürüyen bant yer alır. Profesyonel ve ileri düzey kayakçıların kullanması için hizmet veren pistte saatte 800 kişi kapasitesi olan bir teleski vardır. Telesiyej saat 21.00’e kadar çalışmaya devam eder.

  1. Pist: Telesiyej alt istasyonu ile üst istasyonu arasında kalan bölgedir. Dikmen Pisti, A pisti veya 1 numaralı pist olarak da anılır. Zorluk derecesi ortadır. Genişliği 100 metre olan pist 800 metre uzunluğundadır.
  2. Pist: Üst istasyonun kuzeyinde teleski hattı olan 2 numaralı pistin zorluk derecesi ileridir. Pist uzunluğu ise yaklaşık olarak 1400 metredir.
  3. Pist: Üst istasyonun batısında olan pist başlangıç düzeyindedir. Pist uzunluğu ise 200 metredir.

Ilgaz Kayak Merkezi  Ücretleri 

Ilgaz Kayak Merkezi’nde uygun kıyafetleri ve teknik ekipmanları kiralayabilirsiniz. Ayrıca burada özel ders de alabiliyorsunuz. Snowboard 70 – 90 Türk lirası arasında kiralanabiliyor. Kayak takımı ise 70 ile 120 Türk lirası arasında değişiyor. Kıyafet kiraları ise parça başına 40 – 60 Türk lirası arasında değişiyor. Günlük sınırsız pass bilet ücreti 60 Türk lirası, tek çıkış ücreti ise 10 Türk lirası oluyor. Yürüyen bant ve teleski için ise bir ücret talep edilmiyor.

Burada ders almanız da mümkün. Profesyonel hocalar tarafından verilen ders fiyatları ise 1 saat 1 kişi 110 – 140 Türk lirası, 2 kişi 120 – 150 Türk lirası,3 kişi 150 – 180 Türk lirası, 4 kişi 160 – 190 Türk lirası, 5 kişi ve üzeri ise kişi başı 60 – 90 Türk lirası gibi ücretler olacak şekilde değişiyor.

Ilgaz Kayak Merkezi Nasıl Gidilir?

Kayak merkezine ulaşım için farklı alternatifleriniz bulunuyor.

Uçak: Ilgaz Kayak Merkezi’ne gitmek için Kastamonu havalimanını kullanabilirsiniz. Havalimanı ile Ilgaz Kayak Merkezi’nin arası yaklaşık olarak 40 kilometredir.

Otobüs: Havalimanından kayak merkezine çeşitli araçlar ile ulaşım imkânınız bulunuyor. Ayrıca, Ilgaz Kayak Merkezi’ne, seyahat acentelerinin düzenlediği turlar ile gidebilirsiniz.

Otomobil: Özel aracınız ile kayak merkezine gitmek isterseniz navigasyon desteği ve yön levhaları ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Aracınız için kompleksteki otoparktan faydalanabilirsiniz.