Kastamonu Kalesi

Sevgili dostlar merhaba, sizlerle bu yazımızda Batı Karadeniz bölgesinde yer alan eşsiz doğal güzellikleriyle ve köklü tarihi mirasıyla ülkemizin en görülesi şehirlerinden biri olan Kastamonu’ya gidiyoruz.

Diyar-ı Kastamonu öyle bir yer ki doğanın eşsiz güzelliklerini cömertçe sergilediği, ciğerlerinizin taptaze oksijenle dolduğu, kanyonların ürpertici derinlikleriyle yüreğinizin pır pır çarptığı, şelalelerin ise şırıl şırıl melodi sesleriyle ormanları şenlendirdiği ülkemizin cennet köşelerinden biri. Kastamonu ile ilgili paylaşacağımız çok şeyler olacak. O zaman haydi gelin bu hafta Kastamonu’nun isim hikayesinin doğduğu Kastamonu Kalesi'ne yani Moni’nin aşk efsanesine gidelim.

Orta Asya’dan anavatanlarından kopup Anadolu’yu fethetmeye başlayan Türkler, Kastamonu bölgesine gelirler. Efsane bu ya, kale komutanı olan Kastamonu Tekfuru’nun kızı Moni, çetin muharebeler esnasında kaleyi kuşatan Türk askerlerinin komutanına, kalenin burçlarından görür görmez âşık olur. Uzunca bir süre kuşatma devam etmesine rağmen kale bir türlü ele geçirilemez. Bu duruma çok üzülen ve neredeyse çok sevdiği Türk komutana kavuşamayabileceğini düşünen Moni, kalenin anahtarlarını, burçlardan Türk komutana atıverir. Bunu gören tekfur ise büyük bir öfke ve hayal kırıklığıyla kızına bağırır. “Kastın neydi Moni, Kastın neydi Moni’. Kaleyi alan ve zamanla bölgeyi hakimiyetleri altına alan Türkler tarafından bu deyiş, “Kastamonu” halini alarak şehrin ismi olur. Sevgili dostlar, rivayet bu ya Kastamonu isminin buradan geldiğine inanılmakta ancak Kastamonu ismi ile ilgili farklı rivayetlerinde de bulunduğunu hatırlatmadan da geçmeyelim.

Değerli dostlar, bu buluşmamızda sizlerle birlikte Kastamonu’ya, Kastın neydi Moni’nin hikayesine gidelim istedim. Kastamonu seyahatinizde, şehrin engin bekçisi, yılmaz direği Kastamonu Kalesi olmazsa olmazlardan biri olacaktır. Öyle ki Anadolu’nun bu heybetli ve gösterişli kalesine geldiğinizde Moni’nin efsanesi gözlerinizde adeta canlanacak, Moni’nin kalenin anahtarlarını nereden atmış olabileceğini tahayyül etmeye başlayacaksınız. Bir başka seyahat durağında herp birlikte buluşmak dileğiyle, seyahat duraklarınız hiç durmasın.