Tarih, Kültür ve Efsaneler Diyarı: Birgi

Birgi, Ege'de muhteşem bir kasaba. Öyle ki bünyesinde tarih, kültür, medeniyet ve efsaneler bir arada. Hatta enfes yemekleri de... İzmir'in Ödemiş ilçesine bağlı bir kasaba olan Birgi, Ege'nin yeni turizm merkezlerinden biri. 

Birgi, kadim bir medeniyete sahip. Bir dönem Aydınoğulları Beyliği'nin başkentliğini de yapan bu diyar, aynı zamanda zengin mimari yapıları, eşsiz sanat üslubu, bereket fışkıran toprakları, maneviyat barındıran iklimiyle cennet Anadolumuz'da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

Çakırağa Konağı Mutlaka Görülmeli

Şömine vasıtasıyla ısıtılan evin duvarlarında muhteşem kalem işçiliğinin zarafetini görebileceğiniz Çakırağa Konağı, Birgi ziyaretinizin en önemli adreslerinden biri. 1761 yılında zengin bir tüccar olan Çakıroğlu Mehmet Bey tarafından yaptırılan konak enfes mimarisi ve günümüze kadar bozulmadan gelebilen sanatsal güzelliğiyle görülmeye değer.


 
Çakırağa, rivayetlere göre biri İstanbul'dan, diğeri İzmir'den olmak üzere 2 hanımla evlenir. Memleket hasreti çekmesinler diye de kaldıkları odaya memleketlerinin panoramik resimlerini muhteşem bir kalem işçiliğiyle duvara nakış gibi işlettirir. Sadece bu panoramik resimleri görmek için dahi bu konağa gelmeye değer.

Çiniciliğin ve Oymacılığın En Nadide Örnekleri

Birgi'nin hemen merkezinde yer alan Aydınoğlu Mehmet Bey Camisi, sıra dışı özellikleriyle göz dolduruyor, adeta cezbediyor. Aydınoğulları Beyliği'nin kurucusu Mehmet Bey, Birgi'yi beyliğine başkent ilan ettikten sonra 1312 yılında bu mükemmel camiyi yaptırmış. Çini sanatının nadide örneklerini, oyma işçiliğinin ise muhteşem tezahürünü görebileceğiniz bu camide hamam, medrese ve cami aynı avlu çerisinde bulunuyor. Hamam beden temizliği, medrese akıl temizliği, cami ise ruh temizliği amacıyla özellikle vurgulanmış.
 

Küpuçurunlar Kalesi'nin Enteresan Hikayeleri

Neden ve ne zaman yapıldığı konusunda kesin bir bilgiye sahip olmadığımız Küpuçurunlar Kulesi'nin halk arasında anlatılan hikayesi ise oldukça ilginç. 12 gen prim şeklinde yığma taşlarla inşa edilen bu kuleye, ortaçağda yerleştiği tahmin edilen Pandukis topluluğunun büyü yoluyla küpler uçurarak yakındaki köylere zarar verdikleri rivayet edilmektedir. Hatta bazı pandukistlerin bu küplere binerek uçtuğu da rivayetler arasında. Kim bilir belki bu kuleyi gördüğünüzde tarihin o gizemli günlerine yolculuk yaparsınız.

Birgi o kadar zengin bir mirasa sahip ki maneviyat aşıklarının da en önemli adreslerinden biri. Kanuni Sultan Süleyman devrinde yaşamış Şeyhülislam Ebussuud efendinin verdiği fetvayı dini vecibelere uygun olmadığı gerekçesiyle yırtıp atmasıyla bilinen İmam Birgivi hazretleri, 1521 yılında Balıkesir'de doğmuş. Birgi'de yaptırılan büyük medresede ders vermek üzere görevlendirilen büyük alim, henüz 52 yaşındayken veba hastalığı nedeniyle vefat eder. İmam Birgivi hazretleri, mezarına türbe yapılmasını istememiş. Kendi adını taşıyan mezarlıkta bulunan büyük alimin kabri, feyzinden istifade etmek isteyen sayısız eren aşığının önemli adreslerinden biri.
 

Tamamen Organik Bir Pazar

Birgili ve Ödemişli hanımların Yüce Yaradan'ın bahşettiği bu bereketli topraklarda, büyük emek sarf ederek hazırladıkları bitkisel ürünler de sergilenmekte. İmam Birgivi Hazretleri'nin mezarlığının giriş tarafında bulunan pazar yerinde; kekik suyundan, nar ekşisine, zeytinyağından, üzüm pestillerine, el yapımı doğal sabunlardan, bıcı bıcıya kadar birçok doğal ürünü sağlığınız ve damak tadınız için emekleri kadar gönülleri de zengin olan hanımefendilerden satın alabilmeniz mümkün.

Birgi, sadece eşsiz tarihsel ve kültürel birikimiyle değil aynı zamanda eşsiz damak tatlarına da sahip. Bunlardan en ünlüsü Ödemiş kebabı. Damak tadınıza güveniyor ve doyumsuz lezzetlerin tadına bakmayı seviyorsanız, Birgi'de Ödemiş kebabının tadına bakmadan sakın ayrılmayın.

 

Sevgili dostlar, Birgi için yazacaklarımız, dile getirebileceklerimiz bitmedi. O kadar zengin, o kadar engin bir medeniyet ki inanın daha yazacak çok şey var. İnşallah bir başka yazımızda devam edeceğiz, mikro konu başlıklarıyla bu güzide eserleri değerlendireceğiz. Unutmayın ve mutlaka not alın: Birgi, eşsiz bir medeniyete, zengin bir kültüre, fantastik efsanelerle ne kadar yoğrulmuşsa inanın sizleri de burada misafir etmeye o kadar istekli.

Özgürlüğünüzü alın ve eşsiz birikimiyle sizleri bekleyen Birgi'ye yelken açın, hep seyahatte kalın.