Selimiye Kışlası

Selimiye Kışlası, İstanbul’un Üsküdar ilçesinde yer alan ve tarihimizde oldukça önemli yere sahip bir yapıdır. Üsküdar sırtlarında yer alan 4 kuleye sahip kışla boğazın en nadide yapıları arasında konumlanır. 1800’lü yıllarda inşa edilen ve günümüze kadar güzelliğini korumayı başaran eser tarih boyunca kışla, tütün deposu, askeri ortaokul, askeri mahkeme ve ordu karargâhı olarak işlev görmüştür. Günümüzde bir kısmı müzeye dönüştürülen ve 1. Ordu Komutanlığı olan yapıyı yolunuz İstanbul’a düşerse mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Selimiye Kışlası

Selimiye Kışlası Tarihi

Yapı ilk olarak Osmanlı padişahlarından III. Selim döneminde inşa edilmiştir. Nizam-i Cedid askerleri için yapılan eser, kesme taş üzerine ahşap bir yapı halinde hayata geçmiştir. Daha sonraki zamanlarda isyan çıkıp da yeniçeriler ayaklanınca binayı yıkmıştır. Bunun üzerine II. Mahmut zamanında kâgir olarak yeniden yapılmış, Sultan Abdülmecid döneminde ise 2 kere restore edilmiştir. Selimiye Kışlası’nın içi kadar dışı da büyüleyicidir. Dönemin en iyi mimarlarından kabul edilen Krikor Balyan tarafından tasarlanmıştır. Yapı 200 metreye 267 metre ebadında ve ortasında bir avlu olacak şekilde dizayn edilmiştir. Bu denli büyük olmasıyla ilgili olarak iki kardeşin burada 3 yıl aynı dönemde askerlik yaptığı ve birbirlerini hiç göremedikleri rivayet edilir.

Selimiye Kışlası Hikayesi 

Selimiye Kışlası’nı bu kadar önemli kılan sebeplerden bir tanesi de tarihte yaşananlar olarak karşımıza çıkar. Dönemin Osmanlı Padişahı Sultan Abdülmecit 1854 senesinde mekânı, müttefik olmaları gerekçesiyle Kırım Savaşı’nda yaralanan İngiliz askerlerinin tedavisi için tahsis eder. Bu yüzden aynı sene İngiliz askerlere yardımcı olmak için İngiliz hemşireler de kışlaya gelir. Hemşirelerden bir tanesi de varlıklı bir ailenin kızı olan Florance Nightingale’dir. Çetin geçen savaş sonrasında hızla yayılan kolera salgınıyla mücadele eden askerlere gece gündüz demeden elindeki feneri ile yardıma koşan hemşire Nightingale, bir süre sonra askerler tarafından “lambalı kadın” olarak anılmaya başlar. Genç kadın, küçük yaşlarda hastanelerde bakıcıların kötü davranışından rahatsız olarak bu durumu değiştirmek için hasta bakıcı olmak ister. Ailesi ise varlıklı bir aile olduğundan karşı çıkar. Çünkü o dönemde hasta bakıcılığı işsiz insanların yapmak zorunda olduğu ve pis bir iş olarak kabul görür.

Selimiye Kışlası Florence Nighingale Müzesi 

İşte bu inatlaşmanın sonucunda Nightingale ailesine karşı çıkar ve hasta bakıcı olur. Bu işi bir meslek haline getirmek için bakanlığa kadar gider fakat olumlu sonuç alamaz. Savaşın ardından istediğine ulaşan ve hemşirelik mesleğinin kurucusu olarak kabul edilen Florance Nightingale Londra’da bir hemşirelik okulu açar. Genç hemşire aynı zamanda da 1907 senesinde İngiltere Liyakat Nişanı alan ilk kadın olarak tarihe geçer. Günümüzde kışla olarak bildiğimiz Selimiye Kışlası sağlık alanında bir ilke imza atmış tarihi bir yerdir. Bir önemli noktası da gittiğiniz zaman Florance Nightingale ve arkadaşlarının kaldığı odayı müze olarak ziyaret edebilmenizdir.
 

Florence Nightingale Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücretleri 

Florence Nigtingale Müzesi, hafta içi her gün açık oluyor. Ziyaret saatleri ise 10.00 – 17.00 arasında. Ancak 2 gün öncesinden kimlik fotokopinizi ve ziyaret saatlerinizi belirtmeyi unutmamalısınız. Müzelerin giriş ücreti ise bulunmuyor.
 

Selimiye Kışlası Ziyaret 

Günümüzde Selimiye Kışlası I. Ordu Komutanlığı Merkezi olarak işlev görür. Türk mimarisinde İstanbul’un geleneksel görünümünü değiştiren ilk eserler arasında bulunan Selimiye Kışlası’na gidecek olursanız kışlanın güneydoğusunda yer alan Selimiye Askeri Okulu Müzesi’ni ve Florence Nightingale Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Ancak mekân aynı zamanda orduya ait olduğu için uyulması gereken prosedürler bulunuyor. Yapmanız gereken ise, I. Ordu Komutanlığı’na iki gün öncesinden kimlik fotokopisi ve gezi saatlerini bildiren faksı çekmek. Şimdiden iyi gezmeler.
 

Selimiye Kışlası Nerede ve Nasıl Gidilir? 

Selimiye Kışlası Üsküdar’dan Kadıköy’e inen Tıbbiye Caddesi üzerinde bulunuyor. Gidiş için ise farklı alternatifleriniz yer alıyor.
Adres: Tıbbiye Caddesi, Selimiye Kışlası 1. Ordu Komutanlığı Üsküdar / İstanbul
Otobüs: Üsküdar’dan kalkan ve Kadıköy’e sefer yapan 12 ve 12 A hat numaralı belediye otobüsleri ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.
Vapur: Üsküdar’a vapur ya da motorla geçtikten sonra yine 12, 12 A ve sarı dolmuşları tercih ederek kışlanın önünde inebilirsiniz. Sarı dolmuşlar yaklaşık 10 – 15 dakikada bir hareket ediyor. Vapur ile Kadıköy’e gidecek olursanız denizi solunuza alarak Tıbbiye Caddesi’ne doğru yürümelisiniz. Bu yol Üsküdar’a nazaran daha uzun sürecektir. Kadıköy’den yürüyecek olursanız yaklaşık 25 dakika zaman ayırmalısınız. Yolun da hafif yokuş olduğunu hatırlatmakta fayda var.
Metrobüs: Eğer metrobüs ile ulaşım sağlamak isterseniz öncelikle Uzunçayır durağında inmelisiniz. Daha sonra Üsküdar’a giden herhangi bir otobüs ile kışlaya ulaşabilirsiniz.
Otomobil: Selimiye Kışlası’nı şahsi aracınızla ziyaret etmek isterseniz, Avrupa kıtasından en kısa ve kolay yolun Avrasya Tüneli ile sağlanacağını hatırlatmakta fayda var. Tünelden çıktıktan sonra yön levhalarını takip ederek rahatça ulaşabilirsiniz. Kışlaya navigasyon desteği ile de ulaşım sağlayabilirsiniz.