Londra Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Londra, İngiltere ve Birleşik Krallık’ın başkentidir. Köklü bir geçmişe sahip olan önemli dünya şehri Londra’daki ilk yerleşimler 2 bin yıl öncesine dayanmaktadır. Şehre ilk yerleşenlerin Keltler olduğu bilinmektedir; ancak şehir ismini Romalılar'dan almıştır. MÖ 43’de Roma İmparatorluğu şehre Londonium ismini vermiştir. “Akan Nehir” anlamına gelen Londonium kelimesi zamanla Londra’ya dönüşmüş şehir, farklı kültürlerle etkileşimi ve uzun tarihi geçmişi sebebiyle birçok farklı kültürle tanışmış, kaynaşmış ve dünyanın en kozmopolit şehirlerinden biri olmuştur.

Roma İmparatorluğu döneminde en önemli şehirlerden birisi olan Londra, 5. yüzyılda imparatorluğun çöküşünden 11. yüzyıla kadar Viking saldırılarının da etkisiyle yavaş yavaş terk edilmiş ve harap edilmiştir. 960 yılında yapımına başlanan, Birleşik Krallık'ın en görkemli dini yapısı olan Westminster Abbey, şehirdeki hayatı canlandırmada kilit bir rol oynamıştır. Şehirde ticaretin hızla gelişmesi ve nüfusunun hızla artmasıyla İngiltere'nin başkenti olmuştur. Böylece Londra'nın günümüze kadarki hızlı gelişimi başlamıştır. Dünya tarihine yön veren büyük devletlerden biri olan İngiltere'nin VIII. Henry, I.Elizabeth, Victoria gibi iz bırakan kral ve kraliçeleri Londra'da ikamet etmiştir. Günümüzde hala monarşinin devam ettiği ülkede Kraliçe II. Elizabeth Buckingham Sarayı'nda ikamet etmektedir ve sarayın belli kısımları ziyarete açıktır.

Devamını Oku

Londra Nerededir?

AB'nin 2. kalabalık şehri aynı zamanda İngiltere'nin başkenti olan Londra, Birleşik Krallık'ın güneydoğusunda yer almaktadır. 

Londra'ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Londra’ya direkt uçuşlarla gidebiliyorsunuz. İstanbul-Londra arasındaki uçuş süresi ise ortalama 4 saattir. Uçuş firmalarının kampanyalarını takip edip indirimli uçak bileti alabilirsiniz. Ayrıca şehirde 5 adet havaalanı bulunmaktadır. Heathrow Havalimanı’na iniş yapmanız şehre ulaşım açısından kolaylık sağlar. 

Devamını Oku

Londra'ya Ne Zaman Gidilir?

Avrupa’nın en çok ziyaret edilen ikinci başkenti olan Londra’ya yılın her zamanı gitmek mümkündür fakat Ilıman Okyanus iklimi özellikleri gösteren şehir genelde kapalı ve yağmurlu bir havaya sahiptir. Bu yüzden yaz aylarında gitmeniz daha güzel günler geçirmenize etken olacaktır. Havalimanlarının da bulunduğu şehir merkezinin dışındaki alanlarda hava sıcaklığı şehir merkezine kıyasla nispeten daha serin olmaktadır. Yazları sıcaklık ortalaması şehirde 22 derecedir. Kışın ise 2 ve 5 derece arasında olan sıcaklıklar özellikle Noel zamanı yapılan eğlencelerle iç ısıtıcıdır. Yılbaşı öncesi şehre gidip yeni yılınıza bu güzel başkentte girebilirsiniz. Ancak kış aylarında zaman zaman kar yağabilmektedir ve bu durum uçuşların aksamasına neden olabilir.

** Londra'ya yazın dahi gitseniz şehre giderken yanınıza bir hırka bir de şemsiye almayı ihmal etmeyin.

Londra'da Nerede Kalınır?

İngiltere’nin kalbi Londra, ülkenin idari, ticari ve turistik merkezidir. Şehrin önemli bir konuma sahip olması, elbette gelen turistlerin de sayısını sürekli arttırmaktadır. Londra; sarayları, zengin koleksiyonlara sahip müzeleri ve köklü tarihi ile yıl içinde binlerce turiste kapılarını açmaktadır. Londra otelleri, merkez bölge başta olmak üzere şehrin çeşitli noktalarına yayılmış durumdadır. Oteller başta olmak üzere birçok apart daire de konforlu hizmet sunmaktadır. Ancak Londra’da konaklama, Avrupa geneline kıyasla biraz daha yüksek fiyatlara sahip olduğu için, hosteller de özenli ve kaliteli hizmet sunmaktadırlar. Elbette bu şehre geldiğinizde, zamanınızı verimli kullanmak için merkezdeki konaklama tesislerinde kalmanızı tavsiye ederiz. Şehirde çok fazla görülecek yer olduğu için, turistik alanlarda kalmanız günü değerlendirmenizi sağlayacaktır. Merkezde çok fazla kalacak yer seçeneği bulacağınız için rezervasyon sırasında karar vermekte zorlanabilirsiniz. Ancak turistlerin rahatı için tüm tesisler ellerinden gelen hizmeti sunacaklarından size uygun kriterlere sahip otellerde güvenle konaklayabilirsiniz.


 
İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Londra otel fırsatları için tıklayınız.

Devamını Oku

Londra Otelleri

Londra Otelleri

Herkes hayatında en az bir kez Londra'yı ziyaret etmek ister. New York, Paris ve Pekin gibi Londra da ikonik manzaraları olan tarihi bir metropoldür. Onu seven ancak orada yaşamayan bizler şehre doymak için orayı tekrar tekrar ziyaret etmeye devam etmek zorundayız. Bu yüzden Londra'da kalmak için en iyi yerleri keşfetmek gerek. Ancak bütçenize uygun bir yer bulmak için önerilerimize göz atabilirsiniz.Londra çok kozmopolit bir şehir. Son zamanlarda yapılan bir anket, üç ilçe hariç, hepsinde 100'den fazla farklı dilin konuşulduğunu göstermiştir. Birçok büyük şehir gibi Londra'da da elle tutulur büyük bir enerji var. Mimari, heyecan verici bir şekilde eklektik çağların ve stillerin bir karışımıdır ve tarih şehrin her yerindedir.Londra'ya gidecekseniz ve bölgedeki tesisleri merak ediyorsanız Londra otelleri yazımızı keyifle okuyabilirsiniz. 

Devamını Oku

Londra Gezilecek Yerler

Londra gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir şehirdir. Çok sayıda sanat galerisi ve müzeye ev sahipliği yapan, doğal güzellikleri ve tarihi zenginliği ile göz kamaştıran, dünyaca ünlü meydanlara sahip bir şehirdir. Burada gezilecek o kadar yer, yapılacak bir o kadar çok aktivite vardır ki günlerinizi hatta ayınızı ayırsanız ve her gününüzü dolu dolu geçirseniz bile şehre doyamaz ve sıkılmazsınız. Şehirdeki en gözde turistik yerler ise Parlemento BinasıBig BenTower BridgeLondra KöprüsüLondon Eye ve Greenwich Gözlem Evi’dir.
 

Devamını Oku

Londra Şehir İçi Ulaşım

Londra ulaşım ağının çok gelişmiş olduğu bir şehirdir. Şehirde metro, otobüs, tren, bisiklet veya tur otobüsleri kullanarak yolculuk yapabilirsiniz. Londra ulaşımı Transport for London (TfL) şirketi tarafından idare ediliyor. Bir devlet kurumu olan bu şirket turistlere 24 saat yardımcı oluyor.  Yolculuk için tek seferlik biletleri istasyonlardaki gişelerden alabilirsiniz. Eğer Londra'da birkaç günden fazla kalacaksanız veya daha sonra da Londra'ya gelmeyi düşünüyorsanız TfL'nin sunduğu Oyster Card'ı tercih edebilirsiniz. İstanbul'daki akbile benzeyen bu kartı £5 karşılığında alıp istediğiniz miktarda para yükleyebilirsiniz. 

Ayrıca genelde siyah olan efsanevi Londra taksilerini de kullanabilirsiniz. Taksi fiyatları diğer şehirlere göre daha yüksektir fakat Londra taksileri de farklı dizaynı ile çoğu şehirdeki taksilere benzememektedir. Taksimetre sistemiyle çalışan taksilerde sürücüyle pazarlık yapabilir ve ücreti biraz daha aşağıya indirebilirsiniz fakat bu sürücünün inisiyatifine bağlıdır. Taksi ücretleri gün ve saate göre değişmekle birlikte genellikle km başına 5 8 Pound arasında çalışırlar. Taksimetre açılış ücreti ise 2.40 Pounddur. Ayrıca şehirde araç kiralaa şirketleri de bulunmaktaıdr fakat toplu taşıma ağının bu kadar gelişmiş olduğu bir şehirde kendi aracınla gezmek çok mantıklı değildir ayrıca otopark ücretleri de çok yüksektir.

Metro ile Ulaşım- London TUBE isimli Londra Metrosu sabah 5:30’dan gece yarısına kadar hizmet sağlayan gelişmiş bir ulaşım ağından oluşmaktadır. Şehir 6 zone’dan yani bölgeden oluşmaktadır ve bu bölgelerden zone 1 merkeze en yakın yerken zone 6 Londra merkezine en uzak nokta olarak düzenlenmiştir. Zonelar arası fiyat farkı olmakla birlikte bilet fiyatları aradaki mesafe uzadıkça artmaktadır yani zone 1’den zone 6’ya gidiyorsanız daha yüksek miktarda bir ücret ödeyerek seyahat edeceksiniz.

Devamını Oku

Londra Mutfağı

Londra’da yemek yemek için birçok alternatifiniz bulunmaktadır. Londra, çok farklı mutfak kültürlerine ev sahipliği yapan kozmopolit bir şehir olsa da geleneksel İngiliz yemekleri yemek isterseniz biraz zorlanabilirsiniz. Şehirde geleneksel mutfaktan uzaklaşma görülse de dünya mutfağı yelpazesi olarak sürekli bir genişleme görülmektedir. Londra’da çok karşınıza çıkacak dünya lezzetleri ise İtalyan, Çin, Amerikan, Meksika ve Hintmutfağına ait tatlar olacaktır. Yine şehirde Türk restoranları da vardır.

Geleneksel İngiliz yemeklerinin temeli ise patates, fırınlanmış et ve haşlanmış sebzedir. Yine balık yanında patates kızartmasını da göreceğiniz İngiliz mutfağı ürünü “Fish and Chips” menüsü şehirdeki hemen her restoranın menüsünde yer almaktadır. Balık ve patetes ikilisinin yanına genelde konulan bezelye ile tabak daha bir renklenmektedir. Tatlı olarak ise İngiliz kültüründe Yorkshire adında bir puding vardır fakat İngilizler bunu tatlı olarak değil yemeğin bir parçası gibi tüketirler. Bar ve restoran menülerinin olmazsa olmazları ise etli ve etsiz böreklerdir. Bu börekleri atıştırmalık olarak yiyebileceğiniz gibi ana yemek olarak da tüketebilirsiniz. 

İngiliz kahvaltısı ise genelde koca bir tabakta bulunan çeşit çeşit yiyecekten oluşmatadır. Bu yiyecekler: yumurta, domuz eti, sosis, domates, fasulye, tost ve bazen de mantar şeklinde sunuluyor, hatta geleneksel işletmelerin kahvaltı menüsünde füme ringa balığı ve lapa da bulunabilmektedir. Şehirde günün her saati kahvaltı menüsü sipariş edebiliyorsunuz.

7 £ civarında bir fiyatla sandviç ve yanında içecek, fish and chips gibi ürünler alabilirsiniz. 25£ ise güzel bir akşam yemeği yiyebilirsiniz fakat eğer çok iyi bir restoranda yemek yemek istiyorsanız 50 £ gibi bir miktarı gözden çıkarmanız gerekmektedir. Popüler destinasyonların yakınında bulunan, özellikle et restoranları, ödeyeceğiniz abartılı miktara karşılık o kadar iyi yemekler sunamayabilir. O yüzden restoranları iyi seçmeniz gerekir. Chez Lindsay, Tom's Kitchen, Mazi gibi pahalı pek çok restoran ve kafelerin dışında Bi Bim Bap, Butifarra, Cafe TPT gibi daha uygun fiyatlı onlarca restoran ve kafe bulabilirsiniz.
 
** Ayrıca şehre gitmişken geleneksel bir 5 çayı içmeyi ihmal etmeyin. Sütlü çay içebileceğiniz gibi daha farklı çaylar da deneyebilirsiniz. Yanında da aperatif bir şeyler söyleyebilirsiniz tabi eğer çayınızla birlikte gelmemişse. Çayın yanında marmelat ya da İngiliz kurabiyeleri yenebilir. Kurabiye olarak en çok tercih edilenler çikolata kaplı olanlardır.

Londra'da gidebileceğiniz restoran önerileri:

 • Humble Grape
 • Restaurant Gordon RamsayBurada güzel bir akşam yemeği, lezzetli bir salata ve özellikle iyi bir şarap içmeniz öneriliyor.
 • Fay's Deli SE10: Lezzetli bir Cassoulet yemek isterseniz Londra’daki en doğru adres.
 • TortelliniCu: İsminden de anlaşılacağı üzere tortellini yemek için seçebileceğiniz bir Londra restoranı.

Bahşiş: Şehirde bahşiş bırakma bir gelenek halini almıştır fakat memnun kalmadığınız hizmet için bahşiş bırakmak zorunda değilsiniz. Yani bahşiş sizin kişisel tercihinize bağlıdır. Bahşiş için bırakacağınız tutar ise gelen hesabın %10 ile %15’i oranında olabilir.

Londra'da Alışveriş

Şehir Avrupa kentleri içerisinde alışveriş için en iyi yerlerden biridir. Aradığınız her markayı, her türlü ürünü Londra'daki dükkanlarda bulabilirsiniz. Londra’da West EndWestfield Stratford City gibi çeşitli alışveriş merkezleri, bir sürü market ve küçük küçük dükkânlar vardır yani buradan ne isterseniz alabilirsiniz. Şehrin en lüks mağazaları Harrdos AVM’de bulunurken açık alanda alışveriş yapmaktan hoşlananlar da Carnaby’yi, King’s Road’u, Oxford Street’ive Regent Street’i keşif turuna çıkabilirler. 

Ayrıca şehrin önemli çarşısı Leadenhall Market’ten de alışveriş yapabilirsiniz.Yine şehirde birçok açık pazar bulunmaktadır ve bunlardan salı ve pazar günü arasındaki zamanlarda açık olan Covent Garden hem taze sebze ve meyve alabileceğiniz bir yer hem de hediyelik eşya alabileceğiniz bir büyük çarşıdır. Aynı zamanda da İngiliz sanat dünyasının ürünlerinin sergilendiği bir müze işlevi görür. Pazar günleri kurulan Greenwich Pazarı ise şehre özgü el işi ürünler, takı ve mücevherler, antika eşyalar, orijinal saatler ve hediyelikler alabileceğiniz bir yerdir. Hatta Londra’daki pazarlar arasında en önemlisidir diyebiliriz. 

Ülkenize dönerken şehre ait yanınızda götürebileceğiniz şeyler ise; çikolata kaplı İngiliz bisküvileri, çok kaliteli şemsiyeler, çay setleri ve özellikle  Borough Market’ten aldığınız geleneksel peynir ve marmelatlardır. Ayrıca Marks and Spencer ve Burberry’nin İngiliz markaları olduğunu hatırlatalım. 
 

Londra Gece Hayatı

Dünyanın en popüler ve en kalabalık şehirlerinden biri olan Londra'da oldukça hareketli ve renkli bir gece hayatı vardır. Birden fazla katlı barlar ve gece kulüpleriyle ünlü olan şehirde akşamınızı geçirmek için o kadar çok mekan vardır ki seçmekte zorlanabilirsiniz. Yalnız şehirde diğer her şey gibi içkiler de pahalıdır ve çoğu mekan için günler öncesinden rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir.

Şehirdeki gece hayatı özellikle Holborn-Clerkenwell, Soho, Mayfair, Bloomsbury, Camden bölgelerinde yoğunlaşmıştır. Mayfair'de bulunan gece kulüpleri genelde pahalı ve dünya yıldızlarının gittiği kulüplerdir. Vendome, China White, Whisky Mist, Mahiki gibi burada bulunan gece kulüpleri genellikle davetli listesine göre müşteri kabul etmektedir. Londra'nın güneyinde bulunan Corsica Studios üniversiteli gençlerin tercih ettiği eğlenceli bir kulüptür. Camden'de bulunan KOKO, Clerkenwell'de bulunan Fabric, King's Cross'da bulunan Egg ve Shoreditch'te bulunan XOYO şehrin en popüler gece kulüplerindendir. Greenwich'te bulunan Studio 338 ise Ibiza'daki gece kulüplerine benzer bir atmosfer sunmaktadır. Bu gece kulüpleri dünyaca ünlü pek çok şarkıcıyı ve DJ'i ağırlamıştır.

Londra'nın en meşhur özelliklerinden biri çeşitli konseptlerde yapılan publarıdır. Şehirde bulunan bazı barlar Orta Çağ'dan kalma binalarda bulunmaktadır. Fleet Caddesi'nde bulunan Ye Olde Cheshire Cheese çok eski bir manastır binasını bara çevirmiştir. The Princess Louise, Cittie of Yorke ve the Jerusalem Tavern yine eski ve popüler barlardandır. Trafalgar Tavern, The Oyster Shed, The Mayflower gibi içkilerinizi yudumlayabileceğiniz yerler Thames Nehri kenarında bulunur ve hoş manzalar sunar. The Winemakers Club, Gordon's Wine Bar, Vinoteca gibi şarap odaklı mekanlar da şarapseverler için idealdir. Bedford'da bulunan The Young's ve South Bank'ta bulunan The Founder's Arms Londra'nın en eski birahanelerindendir. Salt Whisky Bar and Dining ve Boisdale Canary Wharf'ta 200'den fazla çeşit viski bulabilirsiniz. Ancak özellikle viski odaklı bu mekanlar oldukça pahalıdır. Londra'nın hemen her noktasında ama özellikle popüler yerlerde çok sayıda bar bulabilirsiniz. Eğer barlardaki fiyatlar pahalı gelirse bazı turistlerin yaptığı gibi sırasıyla Leicester Meydanı ve Camden'de bulunan 1 Big Night Out ve Camden Pub Crawl'un düzenlediği "crawl"lara katılabilirsiniz. Bu sayede farklı içkileri farklı mekanlarda biraz indirimli fiyata içebilirsiniz.

Londra'da aynı zamanda yıl boyunca pek çok kabare, müzikal ve konser düzenlenmektedir. Proud Cabaret City ve Volupte Lounge'da kabarelerin tadını çıkarabilir; Savoy Theatre, Prince Edward Theatre, National Theatre gibi mekanların programlarını takip ederek keyifli bir müzikal veya tiyatro seyredebilirsiniz.

Londra Festivaller


 

 • Ocak- Londra Sanat Fuarı
 • Şubat: Carling Cup Fina 
 • Mart: St. Patrick’s Day & Festival
 • Mart – Nisan: The Boat Race
 • Nisan: The Virgin London Marathon
 • Haziran son hafta – Temmuz ilk hafta: Wimbledon Tenis Şampiyonası
 • Haziran-Temmuz: Londra Şehir Festivali
 • Ağustos: Notting Hill Carnival / Pueblo Karnavalı / Strip Poker Dünya Şampiyonası
 • Eylül: The Mayor's Thames Festival / Büyük Nehir Yarışı / The Mayor’s Thames Festival
 • Ekim: BFI London Film Festivali / Lord Mayor’s Show
 • Aralık: Londra Geçiti

Londra Faydalı Bilgiler

 • Ülke Telefon Kodu: +44 / Londra Telefon Kodu: 20
 • Acil Servis: 999 (Polis, telefon ve ambulans için tek numara)
 • Kozmopolitan Polis: 020 7230 1212
 • Londra Turist Bilgilendirme: 020 7971 0027
 • Siyah Taksi: 07779 336 612
 • Heathrow Havaalanı: 0844 355 1801

Londra Türkiye Dış Temsilcilikleri

LONDRA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: 43 BELGRAVE SQUARE LONDON SW1X 8PA UNITED KINGDOM
Telefon: (00 44) 20 73 93 02 02
Faks: (00 44) 20 73 93 00 66 - (00 44 )20 73 93 92 13
[email protected]
http://londra.be.mfa.gov.tr/

LONDRA BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: RUTLAND LODGE, RUTLAND GARDENS, KNGHTSBRIDGE,, LONDON SW7 1BW, UNITED KINGDOM
Telefon: 00 44 20 7591 69 00 Güvenlik birimi:00 44 20 7591 69 01 -02
Faks: 00 44 20 75 91 69 11
[email protected]
http://londra.bk.mfa.gov.tr/

Londra Para Birimi

Londra’nın para birimi İngiltere para birimi olan Büyük Britanya Poundu ya da diğer adıyla Sterlin’dir. Uluslararası para birimi kodu GBP simgesi ise £’dir. 1 Pound 100 penceden oluşmaktadır ve paralarının en küçük birimi Pennydir.

Madeni paralar 1, 2, 5, 10, 20 ve 50 pence, 1 pound ve 2 pound şeklindedir. Kağıt paralar ise 5, 10, 20 ve 50 olarak belirlenmiştir. 

Londra Resmi Dili

Londra’nın resmi dili İngilizce olmasına rağmen şehirde 300 kadar farklı dil konuşulmaktadır. 

Londra Saat Farkı

Türkiye ile İngiltere arasında 2 saatlik fark olup Türkiye saati İngiltere saatine göre 2 saat ileridedir. 

Londra Resmi Tatiller

 • 01 Ocak - Yeni Yıl
 • 18 Nisan - İyi Cuma
 • 21 Nisan - Paskalya
 • 5 Mayıs - Banka Tatili
 • 25 Aralık - Noel
 • 26 Aralık - Boks Günü

Londra Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 4.6oC
  • Şub 4.6oC
  • Mar 7oC
  • Nis 9.2oC
  • May 12.4oC
  • Haz 15.4oC
  • Tem 17.8oC
  • Agu 17.6oC
  • Eyl 14.9oC
  • Eki 11.4oC
  • Kas 7.6oC
  • Ara 5oC

Kısa Kısa

Ülke: İngiltere
Nüfus: 8,63 milyon 
Dil : İngilizce
Para birimi : Pound (Sterling - GBP)
İklim: Ilıman Okyanus İklimi
UNESCO Dünya Mirası Listesi: Westminster Sarayi, Westminster Manastırı, St. Margaret Kilisesi ve Londra Kulesi
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4- 5 gün
Big Mac Index: 4.51 $ (Türkiye 3.87 $)