Google+

Arama formu

Londra

Kraliçe’nin yaşam merkezi, Birleşik Krallık’ın göz bebeği Londra,...
Devamı oku
AB'nin 2. kalabalık şehri aynı zamanda İngiltere'nin başkenti olan Londra...
Devamı oku
Ülke Telefon Kodu: +44 / Londra Telefon Kodu: 20 Acil Servis: 999 (Polis,...
Devamı oku
01 Ocak - Yeni Yıl 18 Nisan - İyi Cuma 21 Nisan - Paskalya 5 Mayıs - Banka...
Devamı oku
  Ocak- Londra Sanat Fuarı Şubat: Carling Cup Fina  Mart: St....
Devamı oku
Şehir Avrupa kentleri içerisinde alışveriş için en iyi yerlerden biridir...
Devamı oku
Dünyanın en popüler ve en kalabalık şehirlerinden biri olan Londra'da...
Devamı oku
Londra’da yemek yemek için birçok alternatifiniz bulunmaktadır. Londra,...
Devamı oku
Londra gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir şehirdir. Çok...
Devamı oku
Londra ulaşım ağının çok gelişmiş olduğu bir şehirdir. Şehirde metro,...
Devamı oku
İngiltere’nin kalbi Londra, ülkenin idari, ticari ve turistik merkezidir...
Devamı oku
Türkiye’den Londra’ya direkt uçuşlarla gidebiliyorsunuz. İstanbul-Londra...
Devamı oku
Avrupa’nın en çok ziyaret edilen ikinci başkenti olan Londra’ya yılın her...
Devamı oku
LONDRA BÜYÜKELÇİLİĞİAdres: 43 BELGRAVE SQUARE LONDON SW1X 8PA UNITED...
Devamı oku
Türkiye ile İngiltere arasında 2 saatlik fark olup Türkiye saati İngiltere...
Devamı oku
Londra’nın resmi dili İngilizce olmasına rağmen şehirde 300 kadar farklı...
Devamı oku
Londra’nın para birimi İngiltere para birimi olan Büyük Britanya Poundu ya...
Devamı oku
Londra, İngiltere ve Birleşik Krallık’ın başkentidir. Köklü bir geçmişe...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 GBP = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 4.6℃
Şub 4.6℃
Mar 7℃
Nis 9.2℃
May 12.4℃
Haz 15.4℃
Tem 17.8℃
Ağu 17.6℃
Eyl 14.9℃
Eki 11.4℃
Kas 7.6℃
Ara 5℃
Kısa Kısa...
Ülke: İngiltere / Nüfus: 8,63 milyon  / Dil : İngilizce / Para birimi : Pound (Sterling - GBP) / İklim: Ilıman Okyanus İklimi / UNESCO Dünya Mirası Listesi: Westminster Sarayi, Westminster Manastırı, St. Margaret Kilisesi ve Londra Kulesi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4- 5 gün / Big Mac Index: 4.51 $ (Türkiye 3.87 $)

Londra Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Londra Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Londra, İngiltere ve Birleşik Krallık’ın başkentidir. Köklü bir geçmişe sahip olan önemli dünya şehri Londra’daki ilk yerleşimler 2 bin yıl öncesine dayanmaktadır. Şehre ilk yerleşenlerin Keltler olduğu bilinmektedir; ancak şehir ismini Romalılar'dan almıştır. MÖ 43’de Roma İmparatorluğu şehre Londonium ismini vermiştir. “Akan Nehir” anlamına gelen Londonium kelimesi zamanla Londra’ya dönüşmüş şehir, farklı kültürlerle etkileşimi ve uzun tarihi geçmişi sebebiyle birçok farklı kültürle tanışmış, kaynaşmış ve dünyanın en kozmopolit şehirlerinden biri olmuştur.

Roma İmparatorluğu döneminde en önemli şehirlerden birisi olan Londra, 5. yüzyılda imparatorluğun çöküşünden 11. yüzyıla kadar Viking saldırılarının da etkisiyle yavaş yavaş terk edilmiş ve harap edilmiştir. 960 yılında yapımına başlanan, Birleşik Krallık'ın en görkemli dini yapısı olan Westminster Abbey, şehirdeki hayatı canlandırmada kilit bir rol oynamıştır. Şehirde ticaretin hızla gelişmesi ve nüfusunun hızla artmasıyla İngiltere'nin başkenti olmuştur. Böylece Londra'nın günümüze kadarki hızlı gelişimi başlamıştır. Dünya tarihine yön veren büyük devletlerden biri olan İngiltere'nin VIII. Henry, I.Elizabeth, Victoria gibi iz bırakan kral ve kraliçeleri Londra'da ikamet etmiştir. Günümüzde hala monarşinin devam ettiği ülkede Kraliçe II. Elizabeth Buckingham Sarayı'nda ikamet etmektedir ve sarayın belli kısımları ziyarete açıktır.

Londra Nerededir?

AB'nin 2. kalabalık şehri aynı zamanda İngiltere'nin başkenti olan Londra, Birleşik Krallık'ın güneydoğusunda yer almaktadır. 

Londra Para Birimi

Londra’nın para birimi İngiltere para birimi olan Büyük Britanya Poundu ya da diğer adıyla Sterlin’dir. Uluslararası para birimi kodu GBP simgesi ise £’dir. 1 Pound 100 penceden oluşmaktadır ve paralarının en küçük birimi Pennydir.

Madeni paralar 1, 2, 5, 10, 20 ve 50 pence, 1 pound ve 2 pound şeklindedir. Kağıt paralar ise 5, 10, 20 ve 50 olarak belirlenmiştir. 

Londra Resmi Dili

Londra’nın resmi dili İngilizce olmasına rağmen şehirde 300 kadar farklı dil konuşulmaktadır. 

Londra Saat Farkı

Türkiye ile İngiltere arasında 2 saatlik fark olup Türkiye saati İngiltere saatine göre 2 saat ileridedir. 

Londra Türkiye Dış Temsilcilikleri

LONDRA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: 43 BELGRAVE SQUARE LONDON SW1X 8PA UNITED KINGDOM
Telefon: (00 44) 20 73 93 02 02
Faks: (00 44) 20 73 93 00 66 - (00 44 )20 73 93 92 13
embassy.london@mfa.gov.tr
http://londra.be.mfa.gov.tr/

LONDRA BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: RUTLAND LODGE, RUTLAND GARDENS, KNGHTSBRIDGE,, LONDON SW7 1BW, UNITED KINGDOM
Telefon: 00 44 20 7591 69 00 Güvenlik birimi:00 44 20 7591 69 01 -02
Faks: 00 44 20 75 91 69 11
consulate.london@mfa.gov.tr
http://londra.bk.mfa.gov.tr/

Londra'da Nerede Kalınır?

İngiltere’nin kalbi Londra, ülkenin idari, ticari ve turistik merkezidir. Şehrin önemli bir konuma sahip olması, elbette gelen turistlerin de sayısını sürekli arttırmaktadır. Londra; sarayları, zengin koleksiyonlara sahip müzeleri ve köklü tarihi ile yıl içinde binlerce turiste kapılarını açmaktadır. Londra otelleri, merkez bölge başta olmak üzere şehrin çeşitli noktalarına yayılmış durumdadır. Oteller başta olmak üzere birçok apart daire de konforlu hizmet sunmaktadır. Ancak Londra’da konaklama, Avrupa geneline kıyasla biraz daha yüksek fiyatlara sahip olduğu için, hosteller de özenli ve kaliteli hizmet sunmaktadırlar. Elbette bu şehre geldiğinizde, zamanınızı verimli kullanmak için merkezdeki konaklama tesislerinde kalmanızı tavsiye ederiz. Şehirde çok fazla görülecek yer olduğu için, turistik alanlarda kalmanız günü değerlendirmenizi sağlayacaktır. Merkezde çok fazla kalacak yer seçeneği bulacağınız için rezervasyon sırasında karar vermekte zorlanabilirsiniz. Ancak turistlerin rahatı için tüm tesisler ellerinden gelen hizmeti sunacaklarından size uygun kriterlere sahip otellerde güvenle konaklayabilirsiniz.

Londra'da Nerede Kalınır?
 
İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Londra otel fırsatları için tıklayınız.

Booking.com

Londra pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Londra Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Londra Otelleri
En Uygun Fiyatlı Londra Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Londra Otelleri
Londra Ev Kiralama

Londra Otelleri

Londra’da çok sayıda çok kaliteli otel bulunduğu için rezervasyonunuzu yaparken karar vermeniz biraz zor olabilir. Bu nedenle oteller için ihtiyaç ve beklentilerinizi ve öncelikle ziyaret etmek istediğiniz yerlere yakınlıklarını gözetmenizi tavsiye ederiz.

Londra Otelleri

Bu nedenle oteller için ihtiyaç ve beklentilerinizi ve öncelikle ziyaret etmek istediğiniz yerlere yakınlıklarını gözetmenizi tavsiye ederiz. Londra, dünyanın en gelişmiş ulaşım ağlarından birine sahip bir yer olduğu için de tercih ettiğiniz otel City of London kesiminden biraz uzak düşse bile, metro ya da otobüs gibi seçenekleri kullanarak pratik bir şekilde müzeleri, tarihi binaları ve eğlence yerlerini görmeye gelebilirsiniz. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Londra otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Londra'ya Ne Zaman Gidilir?

Avrupa’nın en çok ziyaret edilen ikinci başkenti olan Londra’ya yılın her zamanı gitmek mümkündür fakat Ilıman Okyanus iklimi özellikleri gösteren şehir genelde kapalı ve yağmurlu bir havaya sahiptir. Bu yüzden yaz aylarında gitmeniz daha güzel günler geçirmenize etken olacaktır. Havalimanlarının da bulunduğu şehir merkezinin dışındaki alanlarda hava sıcaklığı şehir merkezine kıyasla nispeten daha serin olmaktadır. Yazları sıcaklık ortalaması şehirde 22 derecedir. Kışın ise 2 ve 5 derece arasında olan sıcaklıklar özellikle Noel zamanı yapılan eğlencelerle iç ısıtıcıdır. Yılbaşı öncesi şehre gidip yeni yılınıza bu güzel başkentte girebilirsiniz. Ancak kış aylarında zaman zaman kar yağabilmektedir ve bu durum uçuşların aksamasına neden olabilir.

** Londra'ya yazın dahi gitseniz şehre giderken yanınıza bir hırka bir de şemsiye almayı ihmal etmeyin.

Londra'ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Londra’ya direkt uçuşlarla gidebiliyorsunuz. İstanbul-Londra arasındaki uçuş süresi ise ortalama 4 saattir. Uçuş firmalarının kampanyalarını takip edip indirimli uçak bileti alabilirsiniz. Ayrıca şehirde 5 adet havaalanı bulunmaktadır. Heathrow Havalimanı’na iniş yapmanız şehre ulaşım açısından kolaylık sağlar. 

Avrupa’yı geziyorsanız ve ilk durağınız Londra değilse diğer Avrupa şehirlerinden tren ya da otobüsle de şehre gidebilirsiniz. Hızlı tren fiyatları pahalı olmakla birlikte ekonomik ve yavaş trenle de daha uygun fiyata Londra’ya ulaşabilirsiniz. Otobüs ise uygun bir ulaşım alternatifidir.  

Londra şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Londra Şehir İçi Ulaşım

Londra Şehir İçi Ulaşım

Londra ulaşım ağının çok gelişmiş olduğu bir şehirdir. Şehirde metro, otobüs, tren, bisiklet veya tur otobüsleri kullanarak yolculuk yapabilirsiniz. Londra ulaşımı Transport for London (TfL) şirketi tarafından idare ediliyor. Bir devlet kurumu olan bu şirket turistlere 24 saat yardımcı oluyor.  Yolculuk için tek seferlik biletleri istasyonlardaki gişelerden alabilirsiniz. Eğer Londra'da birkaç günden fazla kalacaksanız veya daha sonra da Londra'ya gelmeyi düşünüyorsanız TfL'nin sunduğu Oyster Card'ı tercih edebilirsiniz. İstanbul'daki akbile benzeyen bu kartı £5 karşılığında alıp istediğiniz miktarda para yükleyebilirsiniz. 

Ayrıca genelde siyah olan efsanevi Londra taksilerini de kullanabilirsiniz. Taksi fiyatları diğer şehirlere göre daha yüksektir fakat Londra taksileri de farklı dizaynı ile çoğu şehirdeki taksilere benzememektedir. Taksimetre sistemiyle çalışan taksilerde sürücüyle pazarlık yapabilir ve ücreti biraz daha aşağıya indirebilirsiniz fakat bu sürücünün inisiyatifine bağlıdır. Taksi ücretleri gün ve saate göre değişmekle birlikte genellikle km başına 5 8 Pound arasında çalışırlar. Taksimetre açılış ücreti ise 2.40 Pounddur. Ayrıca şehirde araç kiralaa şirketleri de bulunmaktaıdr fakat toplu taşıma ağının bu kadar gelişmiş olduğu bir şehirde kendi aracınla gezmek çok mantıklı değildir ayrıca otopark ücretleri de çok yüksektir.

Metro ile Ulaşım- London TUBE isimli Londra Metrosu sabah 5:30’dan gece yarısına kadar hizmet sağlayan gelişmiş bir ulaşım ağından oluşmaktadır. Şehir 6 zone’dan yani bölgeden oluşmaktadır ve bu bölgelerden zone 1 merkeze en yakın yerken zone 6 Londra merkezine en uzak nokta olarak düzenlenmiştir. Zonelar arası fiyat farkı olmakla birlikte bilet fiyatları aradaki mesafe uzadıkça artmaktadır yani zone 1’den zone 6’ya gidiyorsanız daha yüksek miktarda bir ücret ödeyerek seyahat edeceksiniz.

Londra Gezilecek Yerler

Londra Gezilecek Yerler

Londra gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir şehirdir. Çok sayıda sanat galerisi ve müzeye ev sahipliği yapan, doğal güzellikleri ve tarihi zenginliği ile göz kamaştıran, dünyaca ünlü meydanlara sahip bir şehirdir. Burada gezilecek o kadar yer, yapılacak bir o kadar çok aktivite vardır ki günlerinizi hatta ayınızı ayırsanız ve her gününüzü dolu dolu geçirseniz bile şehre doyamaz ve sıkılmazsınız. Şehirdeki en gözde turistik yerler ise Parlemento BinasıBig BenTower BridgeLondra KöprüsüLondon Eye ve Greenwich Gözlem Evi’dir.

Londra Mutfağı

Londra Mutfağı

Londra’da yemek yemek için birçok alternatifiniz bulunmaktadır. Londra, çok farklı mutfak kültürlerine ev sahipliği yapan kozmopolit bir şehir olsa da geleneksel İngiliz yemekleri yemek isterseniz biraz zorlanabilirsiniz. Şehirde geleneksel mutfaktan uzaklaşma görülse de dünya mutfağı yelpazesi olarak sürekli bir genişleme görülmektedir. Londra’da çok karşınıza çıkacak dünya lezzetleri ise İtalyanÇinAmerikanMeksika ve Hint mutfağına ait tatlar olacaktır. Yine şehirde Türk restoranları da vardır.

Geleneksel İngiliz yemeklerinin temeli ise patates, fırınlanmış et ve haşlanmış sebzedir. Yine balık yanında patates kızartmasını da göreceğiniz İngiliz mutfağı ürünü “Fish and Chips” menüsü şehirdeki hemen her restoranın menüsünde yer almaktadır. Balık ve patetes ikilisinin yanına genelde konulan bezelye ile tabak daha bir renklenmektedir. Tatlı olarak ise İngiliz kültüründe Yorkshire adında bir puding vardır fakat İngilizler bunu tatlı olarak değil yemeğin bir parçası gibi tüketirler. Bar ve restoran menülerinin olmazsa olmazları ise etli ve etsiz böreklerdir. Bu börekleri atıştırmalık olarak yiyebileceğiniz gibi ana yemek olarak da tüketebilirsiniz. 

Londra Gece Hayatı

Londra Gece Hayatı

Dünyanın en popüler ve en kalabalık şehirlerinden biri olan Londra'da oldukça hareketli ve renkli bir gece hayatı vardır. Birden fazla katlı barlar ve gece kulüpleriyle ünlü olan şehirde akşamınızı geçirmek için o kadar çok mekan vardır ki seçmekte zorlanabilirsiniz. Yalnız şehirde diğer her şey gibi içkiler de pahalıdır ve çoğu mekan için günler öncesinden rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir.

Şehirdeki gece hayatı özellikle Holborn-Clerkenwell, Soho, Mayfair, Bloomsbury, Camden bölgelerinde yoğunlaşmıştır. Mayfair'de bulunan gece kulüpleri genelde pahalı ve dünya yıldızlarının gittiği kulüplerdir. Vendome, China White, Whisky Mist, Mahiki gibi burada bulunan gece kulüpleri genellikle davetli listesine göre müşteri kabul etmektedir. Londra'nın güneyinde bulunan Corsica Studios üniversiteli gençlerin tercih ettiği eğlenceli bir kulüptür. Camden'de bulunan KOKO, Clerkenwell'de bulunan Fabric, King's Cross'da bulunan Egg ve Shoreditch'te bulunan XOYO şehrin en popüler gece kulüplerindendir. Greenwich'te bulunan Studio 338 ise Ibiza'daki gece kulüplerine benzer bir atmosfer sunmaktadır. Bu gece kulüpleri dünyaca ünlü pek çok şarkıcıyı ve DJ'i ağırlamıştır.

Londra'da Alışveriş

Şehir Avrupa kentleri içerisinde alışveriş için en iyi yerlerden biridir. Aradığınız her markayı, her türlü ürünü Londra'daki dükkanlarda bulabilirsiniz. Londra’da West EndWestfield Stratford City gibi çeşitli alışveriş merkezleri, bir sürü market ve küçük küçük dükkânlar vardır yani buradan ne isterseniz alabilirsiniz. Şehrin en lüks mağazaları Harrdos AVM’de bulunurken açık alanda alışveriş yapmaktan hoşlananlar da Carnaby’yi, King’s Road’u, Oxford Street’i ve Regent Street’i keşif turuna çıkabilirler. 

Ayrıca şehrin önemli çarşısı Leadenhall Market’ten de alışveriş yapabilirsiniz. Yine şehirde birçok açık pazar bulunmaktadır ve bunlardan salı ve pazar günü arasındaki zamanlarda açık olan Covent Garden hem taze sebze ve meyve alabileceğiniz bir yer hem de hediyelik eşya alabileceğiniz bir büyük çarşıdır. Aynı zamanda da İngiliz sanat dünyasının ürünlerinin sergilendiği bir müze işlevi görür. Pazar günleri kurulan Greenwich Pazarı ise şehre özgü el işi ürünler, takı ve mücevherler, antika eşyalar, orijinal saatler ve hediyelikler alabileceğiniz bir yerdir. Hatta Londra’daki pazarlar arasında en önemlisidir diyebiliriz. 

Ülkenize dönerken şehre ait yanınızda götürebileceğiniz şeyler ise; çikolata kaplı İngiliz bisküvileri, çok kaliteli şemsiyeler, çay setleri ve özellikle  Borough Market’ten aldığınız geleneksel peynir ve marmelatlardır. Ayrıca Marks and Spencer ve Burberry’nin İngiliz markaları olduğunu hatırlatalım. 
 

Londra Festivaller


 

 • Ocak- Londra Sanat Fuarı
 • Şubat: Carling Cup Fina 
 • Mart: St. Patrick’s Day & Festival
 • Mart – Nisan: The Boat Race
 • Nisan: The Virgin London Marathon
 • Haziran son hafta – Temmuz ilk hafta: Wimbledon Tenis Şampiyonası
 • Haziran-Temmuz: Londra Şehir Festivali
 • Ağustos: Notting Hill Carnival / Pueblo Karnavalı / Strip Poker Dünya Şampiyonası
 • Eylül: The Mayor's Thames Festival / Büyük Nehir Yarışı / The Mayor’s Thames Festival
 • Ekim: BFI London Film Festivali / Lord Mayor’s Show
 • Aralık: Londra Geçiti

Londra Resmi Tatiller

 • 01 Ocak - Yeni Yıl
 • 18 Nisan - İyi Cuma
 • 21 Nisan - Paskalya
 • 5 Mayıs - Banka Tatili
 • 25 Aralık - Noel
 • 26 Aralık - Boks Günü

Londra Faydalı Bilgiler

 • Ülke Telefon Kodu: +44 / Londra Telefon Kodu: 20
 • Acil Servis: 999 (Polis, telefon ve ambulans için tek numara)
 • Kozmopolitan Polis: 020 7230 1212
 • Londra Turist Bilgilendirme: 020 7971 0027
 • Siyah Taksi: 07779 336 612
 • Heathrow Havaalanı: 0844 355 1801