Londra Şehir İçi Ulaşım

Londra ulaşım ağının çok gelişmiş olduğu bir şehirdir. Şehirde metro, otobüs, tren, bisiklet veya tur otobüsleri kullanarak yolculuk yapabilirsiniz. Londra ulaşımı Transport for London (TfL) şirketi tarafından idare ediliyor. Bir devlet kurumu olan bu şirket turistlere 24 saat yardımcı oluyor.  Yolculuk için tek seferlik biletleri istasyonlardaki gişelerden alabilirsiniz. Eğer Londra'da birkaç günden fazla kalacaksanız veya daha sonra da Londra'ya gelmeyi düşünüyorsanız TfL'nin sunduğu Oyster Card'ı tercih edebilirsiniz. İstanbul'daki akbile benzeyen bu kartı £5 karşılığında alıp istediğiniz miktarda para yükleyebilirsiniz. 

Ayrıca genelde siyah olan efsanevi Londra taksilerini de kullanabilirsiniz. Taksi fiyatları diğer şehirlere göre daha yüksektir fakat Londra taksileri de farklı dizaynı ile çoğu şehirdeki taksilere benzememektedir. Taksimetre sistemiyle çalışan taksilerde sürücüyle pazarlık yapabilir ve ücreti biraz daha aşağıya indirebilirsiniz fakat bu sürücünün inisiyatifine bağlıdır. Taksi ücretleri gün ve saate göre değişmekle birlikte genellikle km başına 5 8 Pound arasında çalışırlar. Taksimetre açılış ücreti ise 2.40 Pounddur. Ayrıca şehirde araç kiralaa şirketleri de bulunmaktaıdr fakat toplu taşıma ağının bu kadar gelişmiş olduğu bir şehirde kendi aracınla gezmek çok mantıklı değildir ayrıca otopark ücretleri de çok yüksektir.

Metro ile Ulaşım- London TUBE isimli Londra Metrosu sabah 5:30’dan gece yarısına kadar hizmet sağlayan gelişmiş bir ulaşım ağından oluşmaktadır. Şehir 6 zone’dan yani bölgeden oluşmaktadır ve bu bölgelerden zone 1 merkeze en yakın yerken zone 6 Londra merkezine en uzak nokta olarak düzenlenmiştir. Zonelar arası fiyat farkı olmakla birlikte bilet fiyatları aradaki mesafe uzadıkça artmaktadır yani zone 1’den zone 6’ya gidiyorsanız daha yüksek miktarda bir ücret ödeyerek seyahat edeceksiniz.

Bilet fiyatları ise:

Zone 1 tek yön bilet: 4.80 Pound
Zone 1 ve 2 arası: 4.80 Pound
Zone 1 ile 3 arası: 4.80 Pound
Zone 1 ile 4 arası: 5.80 Pound
Zone 1 ile  5 arası: 5.80 Pound
Zone 1 ile 6 arası: 6 Pound

Otobüs ile Ulaşım: Şehirde her yere gidilebilecek şekilde düzenlenmiş bir otobüs hattı bulunmaktadır. Ayrıca şehrin meşhur çift katlı kırmızı otobüsleri de bulunmaktadır. Otobüsler metrolardan farklı olarak geceleri de hizmet vermektedirler. Londra’da gece dışarı çıktıysanız ve bir araç kullanarak dönmeniz gerekiyorsa taksiye de çok para vermek istemezseniz tek seçeneğiniz gece otobüsleridir. Duraklarda otobüs güzergahları ve hareket saatleri yazmaktadır. Bilet ücreti ise tek yön: 2 Pound'dur. 

Trenle Ulaşım- Şehirde tren kullanarak uzak mesafelere yolculuk yapabilirsiniz. Alacağınız seyahat kartı ya da oyster kart trenlerde de  geçerlidir.

Bisikletle Ulaşım- Bisiklet kullanımının popüler olduğu bir şehir olan Londra’da bir bisiklet kiralayabilir ve şehri pedal çevirerek keşfedebilirsiniz. Bisikletle metroya da binebileceğiniz gibi kısa mesafelerde de kendiniz de kullanabilirsiniz. Bisiklet kiralama fiyatları ise şehirde gayet uygundur.

Her ne kadar otobüs ve metro kadar kullanışlı olmasa da şehirde motor ve vapurla ulaşım da hızla gelişmektedir. Thames Nehri boyunca belli durakları kullanan bu vapurlar ve motorlar özel şirketler tarafından işletilmektedir. Bu yüzden bilet fiyatları bir tık pahalıdır. Ancak Oyster Card ile bu vapurları kullanabilir, Travelcard ile de %33 indirim kazanabilirsiniz.

** İş giriş çıkış saatleri olan sabah 7 ile 9 ile akşam 6 ve 8 arasında bisikletle metroya binemiyorsunuz. Diğer saatlerde ise binişinize bir sınırlama getirilmemektedir.
 

++ Londra’da indirimli seyahat için iki seçeneğiniz bulunmaktadır. Bunlardan biri Oyster Card diğeri ise Travelcard’dır.   Şehrin birçok noktasında dolum bayileri bulunan bu kartı alarak normal bilet fiyatından neredeyse yarı yarıya bir ücretle seyahat edebilirsiniz. Travelcard ise günlük, haftalık ve aylık olarak alabileceğiniz bir karttır. 

Heathrow Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Şehrin güneybatısındaki Heathrow Havaalanı’ndan Londra merkeze ulaşım için metroyu tercih edip tek vasıtayla rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehir merkezi ile havaalanı arası 32 kmdir ve yol 40 dakika kadar sürmektedir. Biletinizi ise bozuk para veya kredi kartıyla havaalanındaki makinelerden alabilirsiniz. Havaalanı metrosu tek hattan oluşuyor ve metro içerisinde turnikelerden çıkmadığınız takdirde ücretsiz aktarmalar yapabiliyorsunuz.
Trenle şehir merkezine gitmek isterseniz ise Heathrow Express ve Heathrow Connect trenlerini tercih edebilirsiniz.