Google+

Arama formu

İngiltere

İngiltere dünyanın en güçlü ekonomilerinden birine sahiptir. Kişi...
Devamı oku
İngiliz mutfağının en bilinen tariflerinden biri Pazar Rostosu...
Devamı oku
Dünyanın sayılı kültürel merkezlerinden olan İngiltere çapında 500’ü...
Devamı oku
İngiltere’de,üzerinde“Union Jack” adı verilen Birleşik Krallık...
Devamı oku
İngiltere’ye İstanbul’dan, İzmir’den ve Ankara’dan haftanın hemen hemen...
Devamı oku
Yüzlerce milletten insanın yaşadığı İngiltere tam anlamıyla...
Devamı oku
LONDRA BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: 43 BELGRAVE SQUARE LONDON SW1X 8PA UNITED...
Devamı oku
· Yeni Yıl (1 Ocak) · Good Friday · Easter Monday · İşçi Bayramı (...
Devamı oku
İngiltere, Birleşik Krallık’ı oluşturan ülkelerden biridir. Britanya...
Devamı oku
İngiltere’nin başkenti Londra’dır. İngiltere’de ve tüm Birleşik...
Devamı oku
İngiltere, Avrupa’nın batısında Atlas Okyanusu üzerinde yer alan ve...
Devamı oku
İngiltere’nin resmi dili bugün dünyanın geri kalanı tarafından da çokça...
Devamı oku
İngiltere nüfusunun yüzde 60’a yakınını Hristiyan nüfus oluşturmaktadır...
Devamı oku
İngiltere’nin tarihi geç Palaeolitik çağa kadar uzanır ancak ismini...
Devamı oku
İngiltere’yi gezmek için en uygun ay en sıcak ay olan temmuzdur. Mayıs,...
Devamı oku
İngiltere’de ılıman okyanus iklimi görülür. Sıcaklığın sıfırın altına...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 GBP = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 4.3℃
Şub 4.5℃
Mar 6.9℃
Nis 8.7℃
May 12.1℃
Haz 15.1℃
Tem 17.3℃
Ağu 17℃
Eyl 14.3℃
Eki 10.9℃
Kas 7.2℃
Ara 4.7℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 53.012.456

Dili: İngilizce

Para Birimi: Sterlin

İklim: Ilıman İklim

İngiltere Hakkında Temel Bilgiler

London-England-great-britain.jpg

İngiltere, Birleşik Krallık’ı oluşturan ülkelerden biridir. Britanya adası üzerinde bulunan ülke doğuda Kuzey Denizi, güneyde ise İngiliz Kanalı ile kıta Avrupası’ndan ayrılır. Ülke Britanya adasının orta ve güney kısımlarını kaplar. Britanya adasındaki İngiltere, Galler ve İskoçya ile Kuzey İrlanda, Birleşik Krallık’ı oluşturur. Birleşik Krallık, Britanya adasının etrafında yer alan irili ufaklı yaklaşık 100 adayla beraber de Büyük Britanya’yı oluşturur.

İngiltere, düz bir topografiye sahiptir. Geniş ovalar arasında ufak tepeler yer alır. Bu özelliği, tarım yapılmasını mümkün kılmaktadır. Ancak İngiltere başlıca bir sanayi ülkesidir. Yönetim şekli anayasaya dayalı meşruti monarşidir. Monarşinin başında Kraliçe 2. Elizabeth vardır.

16. yüzyılda gerçekleşen bir din reformuyla Katolik kilisesinden ayrılmış ve Anglikan Kilisesi adıyla kendi dini merkezini oluşturmuştur.

19. yüzyıl boyunca dünyanın en büyük emperyal gücü olan İngiltere, o dönemde dünyanın her ucunda sömürgeler kurduğu için, güneşin nadiren kendini gösterdiği puslu havasına rağmen “güneş batmayan ülke” olarak anılmıştır. Avrupa’nın finans merkezi olmasının yanı sıra dünyanın en önemli kültür ve turizm merkezlerinden biri olan İngiltere’de resmi rakamlara göre sadece başkent Londra geçen yıl 5.2 milyon turist ziyareti almıştır.

 

İngiltere’nin Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

73295-640x360-london-skyline-ns.jpg

İngiltere’nin başkenti Londra’dır. İngiltere’de ve tüm Birleşik Krallık’ta mülki idare sistemi oldukça karmaşıktır. Yerel yönetimlerde tek bir yapı yoktur. Dokuz temel bölgeye bölünen ülkede her bir bölgenin altında farklı bölümler vardır. Başkent Londra, “borough”lara bölünmüştür. Diğer bölgelerde şehir muadili bölümlere ayrılır.

Londra, içinde aslında üç tane şehir statüsünde birim barındırmaktadır. City of London, Westminster City ve Greater London olarak adlandırılan bu bölümlerin idari yapıları ve mülki idari amirleri farklıdır. Londra’da “borough”larla beraber 34 mülki birim vardır.

İngiltere’nin diğer turistik şehirleri arasında Liverpool, Birmingham, Bristol, Manchester, Leeds, Nottingham ve Shakespeare’in doğduğu Stratford-upon-Avon vardır.

İngiltere Nerededir?

İngiltere, Avrupa’nın batısında Atlas Okyanusu üzerinde yer alan ve Büyük Britanya devletini oluşturan pek çok adadan biri olan Britanya adasındadır. Kuzey komşusu, yine Büyük Britanya’ya bağlı olan İskoçya, batı komşusu ise İrlanda’dır. İrlanda Adası’nın kuzey bölgesi de İngiltere gibi Büyük Britanya’nın bir parçasıdır.

İngiltere’de Konuşulan Diller

İngiltere’nin resmi dili bugün dünyanın geri kalanı tarafından da çokça konuşulmakta olan İngilizcedir.

İngiltere’de Din ve İnanç

İngiltere nüfusunun yüzde 60’a yakınını Hristiyan nüfus oluşturmaktadır. Bu oran içinde çoğunluğu Celtic Kilisesine bağlı nüfus oluşturur. Nüfusun yüzde 25’e yakını ise kendini herhangi bir dine mensup olarak tanımlamamaktadır. Geri kalan kısım ise Müslüman ve Yahudi azınlıkların oluşturduğu gruptur.

İngiltere’nin Kısa Tarihi

İngiltere’nin tarihi geç Palaeolitik çağa kadar uzanır ancak ismini buraya 5. ve 6. yüzyılda yerleşen Almanya orijinli Angles kavimi ülkeye adını vermiştir. 10. yüzyılda ulusal birliğini sağlayan İngiltere, 15. yüzyıldan itibaren dünya üzerinde hukuki ve kültürel anlamda etkin bir devlet olmuştur. Dünyada kullanılan mevcut hukuki sistemlerin temeli İngiltere’de atılmış, parlamenter sistem ilk defa İngiltere’de kullanılmıştır. 18. yüzyılın Sanayi Devrimi’ni başlatan İngiltere, dünyanın ilk sanayi toplumunu kurmuştur.

İngiltere’ye Ne Zaman Gidilir?

İngiltere’yi gezmek için en uygun ay en sıcak ay olan temmuzdur. Mayıs, haziran, eylül ve ekim aylarında da hava ılımandır, ancak yıl boyu yağış görülür.

İngiltere’ye Nasıl Gidilir?

İngiltere’ye İstanbul’dan, İzmir’den ve Ankara’dan haftanın hemen hemen her günü direkt ve aktarmalı sayısız uçuş vardır. Bu uçuşlar Londra, Manchester, Birmingham’adır.

İngiltere şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

İngiltere’de İklim ve Hava Durumu

İngiltere’de ılıman okyanus iklimi görülür. Sıcaklığın sıfırın altına çok nadir düştüğü kışlar, 32’derecenin üzerine çok nadir çıktığı yazlar yaşanır. Nem oranı yıl boyunca yüksektir ve genellikle yıl boyu yağış görülür. Hava sıcaklığı ve durumu gün içinde değişkenlik gösterir. En soğuk aylar ocak ve şubat, en sıcak ay ise temmuzdur. Mayıs, haziran, eylül ve ekim ayları da oldukça ılıman geçer. İngiltere’nin iklimsel özelliklerini belirleyen en önemli etmen enlemsel konumu ve Amerika kıtasından kıyılarına vuran Gulf Stream akıntısıdır.

İngiltere’nin Ekonomisi

london-stock-exchange.jpg

İngiltere dünyanın en güçlü ekonomilerinden birine sahiptir. Kişi başına düşen gayrısafi yurtiçi hasılası 22,907 sterlindir. Karma pazar ekonomisinin hâkim olduğu ülkede serbest pazar prensiplerinin de yer yer uygulanması söz konusudur. Son derece gelişmiş bir toplumsal refah altyapısı vardır.

İngiltere, parçası olduğu Birleşik Krallık’ın da lokomotif ekonomisidir. Birleşik Krallık, kişi başına düşen gayrısafi yurtiçi hasıla itibariyle dünyanın en güçlü 18’inci ülkesidir. İngiltere kimya ve ilaç endüstrisinde ve silah endüstrisi, havacılık ve uzay sanayi, yazılım üretimi gibi teknik endüstrilerde liderdir. Londra Borsası, Avrupa’nın en büyük borsasıdır. Avrupa’nın en büyük 500 şirketinin 100’ü İngiltere merkezlidir. Londra Avrupa’nın en büyük ve 2014 rakamlarına göre dünyanın en büyük ikinci finans merkezidir.

İngiltere Kültürü

Look-Left-sign.jpg

Yüzlerce milletten insanın yaşadığı İngiltere tam anlamıyla kozmopolit bir toplumdur. Özellikle de Londra. İngiliz mizacı bir hayli mesafelidir. Nezakete ve görgü kurallarına çok önem verilir. İngiltere’de kuyrukta bekleme görgüsü de önemlidir, bu konuda dikkatli olmamanız halinde sizi uyarmakta gecikmeyeceklerdir. Düzgün bir sıra oluşturmak ve sakince beklemek, bir müzeye girerken ya da otobüse binerken bile beklenen bir davranıştır. Bir kilise ziyareti esnasında erkeklerin şapkalarını çıkarmaları beklenir. Aksini kabalık olarak addederler. Genel olarak erkeklerin kapalı mekânlarda şapka takmalarına kabalık gözüyle bakılır.

İngiliz sosyal ve eğlence hayatının en önemli yapıtaşlarından biri olan publarda siparişinizi verdikten sonra peşin ödeme yapmanız beklenir. İngiltere’de trafik soldan akar. Karşıdan karşıya geçişlerde kullandığımız sağ sol kontrol sisteminin tam tersini kullanmamız gerekecektir.

İngiliz Mutfağı

compressed_resizeimage772x434x3LLeTCqtdn.jpg

İngiliz mutfağının en bilinen tariflerinden biri Pazar Rostosu denilen, kuzu, dana, domuz veya tavuk butunun sebzelerle beraber fırınlanıp, Yorkshire pudingi ve gravy sosla servis edilmesinden oluşan yemektir. Uluslararası anlamda en tanınmış tarifleri ise şüphesiz Fish & Chips denilen, patates kızartması ile kızarmış fileto balıktan oluşan yemektir. İngiliz Kahvaltısı denilen meşhur kahvaltıları, pek Türk damak tadına uygun olmayacak biçimde, ızgara domates, mantar sote, fırınlanmış fasulye içerir. Göz yumurta, sosis ve domuz pastırması ile beraber servis edilir.

‘Tost’ kelimesini duyduğunuz zaman kızarmış tereyağlı ekmek servis edileceğini bilmek faydalı olabilir. İngilizler bilindiği üzere çay seven bir toplumdur. English Breakfast adı verilen siyah çay türü tüm İngiltere çapında en çok tüketilen çaydır. İngiliz mutfağının en meşhur tatlısı elmalı turtadır.

Hint yemekleri, özellikle de köriyle pişirilen sebze ve etler de İngiliz mutfağının bir parçası olmuştur. Elbette Londra’da dünya mutfağından sayısız seçeneği, vegan ve vejetaryenlere uygun yemekler de dahil bulmanız mümkündür. İngiltere’nin yerel alkollü içeceği klasik bira ve ‘ale’ adı verilen bira türevi içkidir. Alkollü ve alkolsüz ‘cider’ları da denemek isteyebilirsiniz.

İngiltere’nin Festivalleri

Dünyanın sayılı kültürel merkezlerinden olan İngiltere çapında 500’ü aşkın müzik festivali başta olmak üzere, yüzlerce tiyatro, sanat, edebiyat festivali düzenlenmektedir. Protestanlık inancına bağlı ve kendi Anglikan Kilisesi’ne sahip bir ülke olan İngiltere’de Paskalya ve Noel dışında coşkulu dini bayram kutlaması yapılmamaktadır.

İngiltere’nin uluslararası anlamda en bilinen müzik festivali haziran ayında Pilton’da düzenlenen Glastonbury Festival’dır. Bunu Reading’de ağustos ayında düzenlenen Reading Festivali takip eder. Londra’da düzenlenen ekim ayında düzenlenen Frieze Art Fair, ülkenin ve dünyanın en önemli çağdaş sanat etkinliklerindendir. Londra’da Royal Albert Hall’de yaz süresince The Proms adı verilen ve İngiliz devlet kanalı BBC televizyonu tarafından canlı yayınlanan sekiz haftalık bir klasik müzik etkinliği düzenlenir.

İngiltere’den Alınacak Hediyelik Eşyalar

shop-pictures-003.jpg

İngiltere’de,üzerinde“Union Jack” adı verilen Birleşik Krallık bayrağının deseni olan sayısız hediyelik eşya bulabilirsiniz. Tüm hediyelik eşya seçenekleri arasında turistlerin en gözdesi bu bayraklı ürünlerdir. Yine Londra’nın çift katlı otobüsü ve London Eye isimli dönme dolabı da hediyelik eşyalarda kullanılan ikonlardandır. Özellikle Londra’da ikinci el kitap ve plaklar için kurulan pazarlar ya da bu hizmeti veren dükkânları ziyaret ederek nadide bir parçayı uygun bir fiyata sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. İngiltere’de bulunan sayısız müzenin hediyelik eşya dükkânlarında da çok farklı hediye opsiyonları bulabilirsiniz.

İngiltire Türkiye Dış Temsilcilikleri

LONDRA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 43 BELGRAVE SQUARE LONDON SW1X 8PA UNITED KINGDOM

Telefon: (00 44) 20 73 93 02 02

Faks: (00 44) 20 73 93 00 66 - (00 44 )20 73 93 92 13

embassy.london@mfa.gov.tr

http://londra.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: İngiltere

LONDRA BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: RUTLAND LODGE, RUTLAND GARDENS, KNGHTSBRIDGE, LONDON SW7 1BW, UNITED KINGDOM

Telefon: 00 44 20 7591 69 00 Güvenlik birimi:00 44 20 7591 69 01 -02

Faks: 00 44 20 75 91 69 11

consulate.london@mfa.gov.tr

http://londra.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı, Isle of Man, Bbailiwick of Jersey ve Bailiwick of Guernsey.

EDİNBURG BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: T.C. Edinburgh Başkonsolosluğu Forsyth House, 93 George St Edinburgh, EH2 3ES United Kingdom

Telefon: +44 131 240 1267

consulate.edinburgh@mfa.gov.tr

http://edinburg.bk.mfa.gov.tr

İngiltere’de Tatiller / Bayramlar / Özel Günler

· Yeni Yıl (1 Ocak)

· Good Friday

· Easter Monday

· İşçi Bayramı (1 Mayıs)

· Mayıs Başı resmi tatili

· Mayıs sonu resmi tatili

· Ağustos resmi tatili

· Noel (25 Aralık)

· Noel ertesi(26 Aralık)