İngiltere Hakkında Temel Bilgiler

İngiltere, Birleşik Krallık’ı oluşturan ülkelerden biridir. Britanya adası üzerinde bulunan ülke doğuda Kuzey Denizi, güneyde ise İngiliz Kanalı ile kıta Avrupası’ndan ayrılır. Ülke Britanya adasının orta ve güney kısımlarını kaplar. Britanya adasındaki İngiltere, Galler ve İskoçya ile Kuzey İrlanda, BirleşikKrallık’ı oluşturur. BirleşikKrallık, Britanya adasının etrafında yer alan irili ufaklı yaklaşık 100 adayla beraber de Büyük Britanya’yı oluşturur.

İngiltere, düz bir topografiye sahiptir. Geniş ovalar arasında ufak tepeler yer alır. Bu özelliği, tarım yapılmasını mümkün kılmaktadır. Ancak İngiltere başlıca bir sanayi ülkesidir. Yönetim şekli anayasaya dayalı meşruti monarşidir. Monarşinin başında Kraliçe 2.Elizabeth vardır.

16. yüzyılda gerçekleşen bir din reformuyla Katolik kilisesinden ayrılmış ve Anglikan Kilisesi adıyla kendi dini merkezini oluşturmuştur.

19. yüzyıl boyunca dünyanın en büyük emperyal gücü olan İngiltere, o dönemde dünyanın her ucunda sömürgeler kurduğu için, güneşin nadiren kendini gösterdiği puslu havasına rağmen “güneş batmayan ülke” olarak anılmıştır. Avrupa’nın finans merkezi olmasının yanı sıra dünyanın en önemli kültür ve turizm merkezlerinden biri olan İngiltere’de resmi rakamlara göre sadece başkent Londra geçen yıl 5.2 milyon turist ziyareti almıştır.

 

İngiltere’nin Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

İngiltere’nin başkenti Londra’dır. İngiltere’de ve tüm Birleşik Krallık’ta mülki idare sistemi oldukça karmaşıktır. Yerel yönetimlerde tek bir yapı yoktur. Dokuz temel bölgeye bölünen ülkede her bir bölgenin altında farklı bölümler vardır. Başkent Londra, “borough”lara bölünmüştür. Diğer bölgelerde şehir muadili bölümlere ayrılır.

Londra, içinde aslında üç tane şehir statüsünde birim barındırmaktadır. City of London, WestminsterCity ve GreaterLondon olarak adlandırılan bu bölümlerin idari yapıları ve mülki idari amirleri farklıdır. Londra’da “borough”larla beraber 34 mülki birim vardır.

İngiltere’nin diğer turistik şehirleri arasında Liverpool, Birmingham, Bristol, Manchester, Leeds, Nottingham ve Shakespeare’in doğduğu Stratford-upon-Avon vardır.

İngiltere Nerededir?

İngiltere, Avrupa’nın batısında Atlas Okyanusu üzerinde yer alan ve Büyük Britanya devletini oluşturan pek çok adadan biri olan Britanya adasındadır. Kuzey komşusu, yine Büyük Britanya’ya bağlı olan İskoçya, batı komşusu ise İrlanda’dır. İrlanda Adası’nın kuzey bölgesi de İngiltere gibi Büyük Britanya’nın bir parçasıdır.

İngiltere’ye Nasıl Gidilir?

İngiltere’ye İstanbul’dan, İzmir’den ve Ankara’dan haftanın hemen hemen her günü direkt ve aktarmalı sayısız uçuş vardır. Bu uçuşlar Londra, Manchester, Birmingham’adır.

İngiltere’ye Ne Zaman Gidilir?

İngiltere’yi gezmek için en uygun ay en sıcak ay olan temmuzdur. Mayıs, haziran, eylül ve ekim aylarında da hava ılımandır, ancak yıl boyu yağış görülür.

İngiltere Kültürü

Yüzlerce milletten insanın yaşadığı İngilteretam anlamıyla kozmopolit bir toplumdur. Özellikle de Londra. İngiliz mizacı bir hayli mesafelidir. Nezakete ve görgü kurallarına çok önem verilir. İngiltere’de kuyrukta bekleme görgüsü de önemlidir, bu konuda dikkatli olmamanız halinde sizi uyarmakta gecikmeyeceklerdir. Düzgün bir sıra oluşturmak ve sakince beklemek, bir müzeye girerken ya da otobüse binerken bile beklenen bir davranıştır. Bir kilise ziyareti esnasında erkeklerin şapkalarını çıkarmaları beklenir. Aksini kabalık olarak addederler. Genel olarak erkeklerin kapalı mekânlarda şapka takmalarına kabalık gözüyle bakılır.

İngiliz sosyal ve eğlence hayatının en önemli yapıtaşlarından biri olan publarda siparişinizi verdikten sonra peşin ödeme yapmanız beklenir.İngiltere’de trafik soldan akar. Karşıdan karşıya geçişlerde kullandığımız sağ sol kontrol sisteminin tam tersini kullanmamız gerekecektir.

İngiliz Mutfağı

İngiliz mutfağının en bilinen tariflerinden biri Pazar Rostosu denilen, kuzu, dana, domuz veya tavuk butunun sebzelerle beraber fırınlanıp, Yorkshire pudingi ve gravy sosla servis edilmesinden oluşan yemektir. Uluslararası anlamda en tanınmış tarifleri ise şüphesiz Fish & Chips denilen, patates kızartması ile kızarmış fileto balıktan oluşan yemektir. İngiliz Kahvaltısı denilen meşhur kahvaltıları, pek Türk damak tadına uygun olmayacak biçimde, ızgara domates, mantar sote, fırınlanmışfasulye içerir. Göz yumurta, sosis ve domuz pastırması ile beraber servis edilir.

‘Tost’ kelimesini duyduğunuz zaman kızarmış tereyağlı ekmek servis edileceğini bilmek faydalı olabilir. İngilizler bilindiği üzere çay seven bir toplumdur. English Breakfast adı verilen siyah çay türü tüm İngiltere çapında en çok tüketilen çaydır. İngiliz mutfağının en meşhur tatlısı elmalı turtadır.

Hint yemekleri, özellikle de köriyle pişirilen sebze ve etler de İngiliz mutfağının bir parçası olmuştur. Elbette Londra’da dünya mutfağından sayısız seçeneği, vegan ve vejetaryenlere uygun yemekler de dahil bulmanız mümkündür. İngiltere’nin yerel alkollü içeceği klasik bira ve ‘ale’ adı verilen bira türevi içkidir. Alkollü ve alkolsüz ‘cider’ları da denemek isteyebilirsiniz.

İngiltere’den Alınacak Hediyelik Eşyalar

İngiltere’de,üzerinde“Union Jack” adı verilen Birleşik Krallık bayrağının deseni olan sayısız hediyelik eşya bulabilirsiniz. Tüm hediyelik eşya seçenekleri arasında turistlerin en gözdesi bu bayraklı ürünlerdir. Yine Londra’nın çift katlı otobüsü ve LondonEye isimli dönme dolabı da hediyelik eşyalarda kullanılan ikonlardandır. Özellikle Londra’da ikinci el kitap ve plaklar için kurulan pazarlar ya da bu hizmeti veren dükkânları ziyaret ederek nadide bir parçayı uygun bir fiyata sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. İngiltere’de bulunan sayısız müzenin hediyelik eşya dükkânlarında da çok farklı hediye opsiyonları bulabilirsiniz.

İngiltere’nin Festivalleri

Dünyanın sayılı kültürel merkezlerinden olan İngiltereçapında 500’ü aşkın müzik festivali başta olmak üzere, yüzlerce tiyatro, sanat, edebiyat festivali düzenlenmektedir. Protestanlık inancına bağlı ve kendi Anglikan Kilisesi’ne sahip bir ülke olan İngiltere’de Paskalya ve Noel dışında coşkulu dini bayram kutlaması yapılmamaktadır.

Devamını Oku

İngiltere’de Tatiller / Bayramlar / Özel Günler

· Yeni Yıl (1 Ocak)

· Good Friday

· Easter Monday

· İşçi Bayramı (1 Mayıs)

· Mayıs Başı resmi tatili

· Mayıs sonu resmi tatili

· Ağustos resmi tatili

· Noel (25 Aralık)

· Noel ertesi(26 Aralık)

 

İngiltere’de İklim ve Hava Durumu

İngiltere’de ılıman okyanusiklimi görülür. Sıcaklığın sıfırın altına çok nadir düştüğü kışlar, 32’derecenin üzerine çok nadir çıktığı yazlar yaşanır. Nem oranı yıl boyunca yüksektir ve genellikle yıl boyu yağış görülür. Hava sıcaklığı ve durumu gün içinde değişkenlik gösterir. En soğuk aylarocak ve şubat, en sıcak ay ise temmuzdur. Mayıs, haziran, eylül ve ekim ayları da oldukça ılıman geçer. İngiltere’nin iklimsel özelliklerini belirleyen en önemli etmen enlemsel konumu ve Amerika kıtasından kıyılarına vuran Gulf Stream akıntısıdır.

İngiltere’nin Kısa Tarihi

İngiltere’nin tarihi geç Palaeolitik çağa kadar uzanır ancak ismini buraya 5. ve 6. yüzyılda yerleşen Almanya orijinli Angles kavimi ülkeye adını vermiştir. 10. yüzyılda ulusal birliğini sağlayan İngiltere, 15. yüzyıldan itibaren dünya üzerinde hukuki ve kültürel anlamda etkin bir devlet olmuştur. Dünyada kullanılan mevcut hukuki sistemlerin temeli İngiltere’de atılmış, parlamenter sistem ilk defa İngiltere’de kullanılmıştır. 18. yüzyılın Sanayi Devrimi’ni başlatan İngiltere, dünyanın ilk sanayi toplumunu kurmuştur.

İngiltere’nin Ekonomisi

İngiltere dünyanın en güçlü ekonomilerinden birine sahiptir. Kişi başına düşen gayrısafi yurtiçi hasılası 22,907 sterlindir. Karma pazar ekonomisinin hâkim olduğu ülkede serbest pazar prensiplerinin de yer yer uygulanması söz konusudur. Son derece gelişmiş bir toplumsal refah altyapısı vardır.

Devamını Oku

İngiltere’de Din ve İnanç

İngiltere nüfusunun yüzde 60’a yakınını Hristiyan nüfus oluşturmaktadır. Bu oran içinde çoğunluğu Celtic Kilisesine bağlı nüfus oluşturur. Nüfusun yüzde 25’e yakını ise kendini herhangi bir dine mensup olarak tanımlamamaktadır. Geri kalan kısım ise Müslüman ve Yahudi azınlıkların oluşturduğu gruptur.

İngiltire Türkiye Dış Temsilcilikleri

LONDRA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 43 BELGRAVE SQUARE LONDON SW1X 8PA UNITED KINGDOM

Telefon: (00 44) 20 73 93 02 02

Faks: (00 44) 20 73 93 00 66 - (00 44 )20 73 93 92 13

[email protected]

http://londra.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: İngiltere

LONDRA BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: RUTLAND LODGE, RUTLAND GARDENS, KNGHTSBRIDGE, LONDON SW7 1BW, UNITED KINGDOM

Telefon: 00 44 20 7591 69 00 Güvenlik birimi:00 44 20 7591 69 01 -02

Faks: 00 44 20 75 91 69 11

[email protected]

http://londra.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı, Isle of Man, Bbailiwick of Jersey ve Bailiwick of Guernsey.

EDİNBURG BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: T.C. Edinburgh Başkonsolosluğu Forsyth House, 93 George St Edinburgh, EH2 3ES United Kingdom

Telefon: +44 131 240 1267

[email protected]

http://edinburg.bk.mfa.gov.tr

İngiltere Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 4.3oC
  • Şub 4.5oC
  • Mar 6.9oC
  • Nis 8.7oC
  • May 12.1oC
  • Haz 15.1oC
  • Tem 17.3oC
  • Agu 17oC
  • Eyl 14.3oC
  • Eki 10.9oC
  • Kas 7.2oC
  • Ara 4.7oC

Kısa Kısa

Nüfus: 53.012.456 Dili: İngilizce Para Birimi: Sterlin İklim: Ilıman İklim