Liverpool Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Liverpool, Mersey Nehri’nin doğusunda bulunan bir İngiliz şehridir. 1207 yılında küçük bir belde olan Liverpool, 1880 yılında Kraliyet kararı ile şehir olma özelliği kazanmıştır. Bu tarihten itibaren şehir olma özelliği kazanan Liverpool şehri, Kral John’un emri ile öncelikle 8 sokak ile planlanmıştır. Bu sokakların ismi ise şu şekildedir: Bank Street, Castle Street, Chapel Street, Dale Street, Juggler Street, Moor Street, Whiteacre Street’dir. Bölgenin resmi dili İngilizce olduğu için ülkede genellikle İngilizce konuşulur. Tarihsel olarak incelendiğinde Liverpool, İngiltere’nin Lancashire kontluğuna bağlı bir şehir olduğu için günümüzde de Lancashire olarak kabul edilmektedir.

Yaklaşık 500 bin kişilik bir nüfusa sahip olan Liverpool, İngiltere’nin en misafirperver insanlarına sahip şehri olarak bilinmektedir. Ayrıca Liverpool’un bir liman kenti olması, şehrin büyük oranda dışarıdan göç almasına sebep olmuştur.

Liverpool’un 18. yüzyılda İrlandaAmerika ve Avrupa kıtası ile ticari ilişkilerini geliştirmesi, şehrin bu yüzyıldan itibaren kozmopolit bir yapıya bürünmesinde oldukça etkili olmuştur. Nüfus açısından oldukça kozmopolit bir yapıya sahip olan Liverpool, LGBT gruplarının da yoğun olarak yaşadığı bir şehirdir. Özellikle The Stanley Street gay bölgesi olarak bilinmektedir. Bu bölgede LGBT üyeleri tarafından gerçekleştirilen etkinlikler ve festivaller turistlerin de sıkça katıldığı etkinlikler arasında yer almaktadır.

Liverpool Avrupa’nın en eski Çin mahallelerine sahip şehridir. 19. yüzyılda Çinli denizcilerin buraya gelerek şehri keşfetmesi üzerine şehirde yoğun bir Çin nüfusu gözlemlenmeye başlanmıştır.

Devamını Oku

Liverpool ile İlgili

Liverpool Nerededir?

Liverpool,İngiltere’nin kuzeybatısında ve Mersey Nehri’nin doğusunda yer alan bir şehirdir. Ayrıca Liverpool, İngiltere’nin başkenti olan Londra’ya 283 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

Liverpool’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Liverpool’a gitmek isteyen ziyaretçiler hem direkt hem de aktarmalı seçenekler ile Liverpool’a ulaşabilirler. Liverpool John LennonHavalimanı’na günde yaklaşık 160 uçuş gerçekleşmektedir. Türkiye’den Liverpool John Lennon Havalimanı’na yolculuğunuzu ister direkt ister aktarmalı seçeneklerle gerçekleştirebilirsiniz.

Liverpool’a Ne Zaman Gidilir?

Liverpool iklimi Atlantik Denizi’ndeki golf stream sıcak su akıntısı nedeniyle oldukça ılıman bir iklime sahiptir. Şehirde genellikle tüm mevsimlerde yağış gözlemlenir. Bunun sebebi ise Liverpool’un denizden yaklaşık 76 metrelik bir yükseklikte bulunuyor olmasıdır. Yazları serin geçen şehirde kışları ise fazla soğuk değildir. Dolayısıyla ılıman bir iklim görülmektedir.

Ortalama en yüksek sıcaklık 20 santigrat, en düşük sıcaklık ise 2 santigrattır. Ülkenin kuzeyinde yer alan şehirde coğrafi konumu itibari ile aralık, ocak ve şubat ayları arasında soğuk günlerin yaşadığı görülmektedir. Temmuz ve ağustos ayları ise şehirde görülen en yüksek sıcaklıkların olduğu dönemdir. Bu dönemde sıcaklıklar yaklaşık olarak 20 – 25 santigrat arasındadır. Bahar ayları ise genellikle yağışlı geçmektedir.

Liverpool’a gitmek isteyenler için ideal dönemin mayıs ve ağustos arasında olduğunu belirtmeliyiz. Fakat öncesinde Liverpool’u ziyaret etmek isteyenler için de şehrin bu dönemlerden önce fazla kalabalık olmaması sizin için bir artı sayılabilir.

Liverpool’u ziyaret edeceklere tavsiyemiz yine de gezi planlarını yapmadan önce hava durumunu kontrol etmeleri ve ona göre hazırlık yapmalarıdır. Çünkü ülkede genel olarak beklenmedik bir an da yağmur yağması olası bir durumdur. Liverpool’da mayıs, haziran ve temmuz ayları güneşli gün sayısının en fazla olduğu aylardır. Fakat bu ayların 16 günü yine bahsettiğimiz gibi belli bir yağış oranına sahip olduğu için şemsiyelerinizi hazır bulundurmanızda fayda var.

Liverpool’da Nerede Kalınır?

Kırmızı tuğladan evleri, müzeleri, görülmesi ve yapılması gereken birçok aktivitesi ve futbol tutkusu ile dopdolu bir şehirdir Liverpool. Tren, kara yolu veya hava yolu ile ulaşabileceğiniz Liverpool yılın her bir zamanı farklı bir güzeldir.

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Liverpool otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

Liverpool Otelleri

Liverpool, İngiltere’nin kuzeybatısında yer almaktadır; aynı zamanda Mersey Nehri’nin doğu kısmında kalmaktadır. Müzeleri ile ziyaretçilerinin ilgisi çeken bu Birleşik Krallık şehri orta düzey ve daha lüks kesimlere hitap etse de uygun fiyatlarda konaklama bulabilir ve bütçenizi aşmadan bir tatil geçirebilmeniz mümkündür.

Toplu taşıma araçlarına yakın olan bölgelerdeki, sokaklardaki otelleri tercih ederseniz hem toplu taşıma ile hem de yürüyerek bütçenizi aşmadan seyahat edebilirsiniz. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Liverpool otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Liverpool Gezilecek Yerler

Yaklaşık 3-4 gün içinde keşfedip gezebileceğiniz Liverpool’da görülmesi gereken en önemli yerleri sizin için derledik. Müze, katedral ve galerileri ile ünlü bu şehirde aynı zamanda pop müziğinin ve İngiliz edebiyatının en önemli merkezidir. Ayrıca Everton ve Liverpool FC gibi önemli futbol takımlarına sahip olan bu şehir, etkin ve canlı hayatı ile de ziyaretçilere eşsiz dakikalar yaşatmaktadır.

Liverpool Gezilecek Yerler

Liverpool, birçok ziyaretçinin her yıl akın ettiği bir şehir olma özelliğini taşımaktadır. Sahip olduğu eşsiz güzellikleri, müzeleri, doğal parkları, tarihi caddeleri, galerileri ve ibadethaneleri ile görenleri büyülemektedir. Liverpool’a gittiğiniz zaman özellikle görmeniz gereken yerler arasında Beatles Müzesi, Merseyside Maritime Müzesi, Liverpool Katedrali, Albert Dock Meydanı, Anfield Road Stadyumu, Liverpool Empire Tiyatrosu, Walker Sanat Galerisi, Tate Liverpool Sanat Galerisi, Dünya Müzesi, Western Approaches Müzesi gelmektedir.

Yukarıda adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Liverpool Şehir İçi Ulaşım

Liverpool, toplu taşıma araçlarını en rahat bir şekilde kullanabileceğiniz şehirlerden birisidir. Şehir içi ulaşımı kullanmak isteyen ziyaretçiler için taksi, otobüs, feribot ve tren gibi farklı ulaşım seçenekleri bulunmaktadır.

Liverpool içinde ve civarında yerel otobüs hizmetleri genellikle Mersey travel olarak bilinen MPT organizasyonu tarafından sağlanmaktadır. Şehirde iki tane yerel terminal bulunmaktadır. Bunlar Queen Square Otobüs Terminali ve Liverpool One Otobüs Terminali’dir.

Şehrin en çok kullanılan diğer toplu taşıma aracı ise trendir. Toplam 4 hattın bulunduğu Liverpool tren sisteminde birçok farklı yere ulaşımınızı kolaylıkla ve güvenle gerçekleştirebilirsiniz. Bu tren hatlarının isimleri ise şu şekildedir: Nothern Line, Wirral Line, Merseyrail ve Other Line. Tren hatları çok karışık olmadığı için kolaylıkla bulabilirsiniz.

Liverpool’daki diğer bir ulaşım aracı ise botlardır. Saat ve fiyat gibi bilgileri öğrenmek isteyenler en yakın turist bilgilendirme ofisine başvurarak bilgi edinebilirler.

Otobüs ve trenler için ise farklı tarifeler uygulanmaktadır. En sık kullanılan bilet türü ise Saveaway ve Solo’dur. Toplu taşıma araçları farklı bölgelere göre hizmet verdiği için ücretlendirmeleri de farklı şekillerde gerçekleştirilmektedir. Solo bilet sisteminde tek bir bölgeyi bir hafta boyunca ziyaret edecek kişiler için toplam ücret 18 sterlin olurken, tüm bölgeleri ziyaret etmek isteyenler için ise ücret 25 sterlin olmaktadır. Saveaway sistemi ise günlük kullanımlarda size yardımcı olabilecek bir bilet türüdür ve onun fiyatı ise 3,90 sterlin veya 5,90 sterlin olarak değişmektedir.

Liverpool Mutfağı

İngiltere’nin kalbi olanLiverpool, mutfağı ile de oldukça ilgi çekicidir. Zengin ve çok çeşitli bir menüye sahip olan Liverpool mutfağında en önemli yiyeceklerin başında ise kuşkonmaz, karides ve et ağırlıklı yemekler gelmektedir. Bunun yanında İngiliz kültüründe beş çayı da oldukça yaygındır. Birçok kafe ve bistroda bu tarz bir yaygın yeme içme alışkanlığı görmeniz mümkündür.

Bunun yanında sebze kültürü de İngiliz mutfağında son derece önemli bir yer tutmaktadır. En çok kullanılan sebzeler arasında ise pancar, lahana, patates ve kırmızılahana gelmektedir. Sebzeler bazen tek başına tüketilirken çoğu zaman ise et ile beraber farklı lezzetlerle buluşturularak kullanılmaktadır. Fiyat konusunda ise Liverpool mutfağının diğer İngiltere şehirlerine göre yüksek kaldığını söylemeliyiz. Bahşiş ise ekstradan vermenize gerek olmayan bir konudur çünkü fiyata eklenmiş bir şekilde size hesap içerisinde getirilmektedir.

İngiltere’de içecek konusunda da alkol yoğunluklu olarak tüketilmektedir. Bu alkollü içeceklerin başında ise bira ve cin gelmektedir. Eğer vaktiniz varsa sizlere muhakkak Liverpool’da gerçekleştirilen yemek festivallerini takip etmenizi ve onlara katılarak hem farklı lezzetler hem de farklı yemek kültürleri denemenizi tavsiye ederiz. Kuzu etinin yoğun olarak kullanıldığı Liverpool mutfağında özgün yemekleri tatmanızı ve bunu şehrin farklı mekânlarında denemenizi öneririz. Sizin için önerebileceğimiz başlıca yerler arasında ise The Maharaja, Quynny's Quisine, The Tea House, Upstairs Restaurant Bar gelmektedir.

Liverpool’da Alışveriş

Liverpool, İngiltere’deki en önemli 5 alışveriş merkezinden birisidir. Tarihi binaların içerisinde yer alan alışveriş merkezleri turistik hareketliliğin en yoğun olduğu yerde bulunmaktadır. Her ne kadar son dönemde inşa edilmiş birçok alışveriş merkezi bulunsa da, yerel dükkânlar ve etnik dokusunu henüz kaybetmemiş yapılarda alışveriş açısından büyük bir önem taşımaktadır Liverpool’da. Tıpkı şehrin birçok yerine dağılmış olan müze ve galeriler gibi alışveriş merkezleri de şehrin birçok yerinde bulunmaktadır.

Liverpool da yaklaşık 160 adet alışveriş merkezi bulunmaktadır. Birçok alışveriş merkezi perakende satış ile hizmet vermektedir. Liverpool’un en önemli alışveriş merkezi Beauty Bazaar Harvey Nicholas’dır. Birçok ünlü modacının ve tasarımcının ürünlerini rahatlıkla bulabileceğiniz Liverpool, Mac, Armani, Hugo Boss gibi birçok ünlü mağazayı da içerisinde barındırmaktadır.

Sevdiklerinize hediye almadan dönmek istemiyorsanız ayrıca Albert Dock Caddesi’ndeki mağazalara uğramanızı tavsiye ederiz. Bunun haricinde alışveriş için uğramanız gereken önemli yerler arasında Grand Central Hall, MetQuarter ve Cavern Walks bulunmaktadır. Liverpool’a gelmişken hem kendimiz için hem de sevdiklerimiz için ne almalıyız sorusu için de Liverpool sizlere çeşitli seçenekler sunuyor. Bunların arasında The Beatles temalı hediyelik eşyalar, Liverpool’a özgü özel taştan yapılmış eşyalar ve tabii ki tatillerin vazgeçilmezi magnetler alabileceğiniz hediyelik eşyalar arasında yer alıyor.

Ayrıca bohem ve etnik giyinmekten hoşlanan ziyaretçiler için de önerimiz şehrin güneyinde yer alan Lark Lane bölgesine uğramaları. Lark Lane bölgesi yerel butikleriyle oldukça ünlü bir yer. Ayrıca bu bölgede belli dönemlerde stantlarda kurulmaktadır. Bu stantlarda yerel yeme içme festivalleri düzenlenmekte ve hediyelik eşyaların satışı gerçekleştirilmektedir. Havanın güneşli ve sıcak olduğu günlerde satıcılar Bold Caddesi’ne gelerek tezgâh kurmakta ve müşterilere bu şekilde de hizmet vermektedir. Bu tezgâhlarda ikinci el ürünlerinde satışı mevcuttur.

Liverpool’da Gece Hayatı  

Liverpool gece hayatı oldukça renkli ve canlı bir yapıya sahiptir. Özellikle cuma ve cumartesi günleri şehirde oldukça yoğun bir gece hayatının olduğu görülmektedir. Hafta içi genellikle öğrenciler tarafından bir yoğunluk olduğu görülse de hafta sonları her kesimden insanı gece hayatı içerisinde bulmak mümkün. Birden fazla kültürün buluştuğu gece kulüpleri, barlar ve müzikli mekânlar çok farklı insanlarla tanışıp kaynaşmanıza yardımcı olabilmektedir.

Mathew Street, Concert Square, Wood Street eğlence mekânlarının en fazla yoğunlaştığı bölgelerdir. Liverpool’da her dönem aktif ve yoğun olan gece hayatı özellikle yaz gecelerinde daha başka bir hal almaktadır. Hatta eğlenme amaçlı çok farklı yerlerden oldukça turist de almaktadır. Liverpool da gece hayatı oldukça güvenlidir.

Özellikle cuma ve cumartesi günleri şehirdeki polislerin daha fazla çalıştığını ve bu sayede de şehirdeki güvenlik önlemlerinin artırıldığını görürsünüz. Ulaşım araçları da yine bu yoğunluktan dolayı hafta sonları gece yarısına kadar hizmet vermektedir. Bunun yanında Liverpool gece hayatında en çok karşılaşacağınız yerler arasında ise LGBT barlar bulunmaktadır. İnsanların enerjisinin çok daha yüksek olduğu LGBT barlarının Cumberland Caddesi’nde yoğunlaştığını belirtmeliyiz.

Devamını Oku

Liverpool Festivalleri

uk-0720-963659-front.jpg

Çok sayıda festivalin gerçekleştiği Liverpool hem yerli hem de yabancı kişiler için oldukça renkli kareler sunmaktadır. Bu festivallerin en önde gelenleri ise şu şekildedir:

Uluslararası Müzik Festivali: Dünyanın birçok farklı yerinden gelen müzik grupları eşliğinde gerçekleşen Uluslararası Müzik Festivali her yıl haziran ayında gerçekleşmektedir.

Christmas Festivali: Yeni yıl kutlamalarının büyük bir önem taşıdığı Liverpool’da şenlik ve festivaller kasım ayında başlayarak ocak ayına kadar devam etmektedir. Tıpkı diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Liverpool’da da yeni yıl heyecanı büyük bir coşku ile kutlanmaktadır.

Liverpool Komedi Festivali: Eğlencenin doruk noktası sayılan Komedi Festivali Liverpool’da büyük bir öneme sahiptir. Bunu yakalamak isteyenler mayıs ayında bu etkinliğe katılabilir.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.

Liverpool Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

17 Nisan: Paskalya Pazartesisi

1 Mayıs: İşçi Bayramı

1-7 Mayıs: Bank Holiday

25-30 Mayıs: Spring Bank Holiday

12 Temmuz: Orangemen’s Day

1 Kasım: Azizler Günü

25 Aralık: Noel

26 Aralık: Boxing Day

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Liverpool İçin Faydalı Bilgiler

İtfaiye: 999

Polis: 101

Ambulans: 112

Liverpool Dış Temsilcilikleri

Liverpool, Londra Büyükelçiliği’nin görev alanı içindedir.

T.C. LONDRA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Telefon: + 44 20 73 93 02 02

Eposta: [email protected]

Adres: 43 Belgrave Square Londan Swix 8pa United Kingdom

İnternet sitesi: http://londra.be.mfa.gov.tr

Uyarı: Türk Başkonsolosluğu’nun sitesindeki resmi tatiller listesinde bulunan bazı tatil günlerinin sadece Türkiye’ye ait olduğu ve o günlerde sadece Başkonsolosluk’un kapalı olacağı unutulmamalıdır.

Liverpool Para Birimi

Liverpool’un resmi para birimi Pound Sterlindir. 1 Pound Sterlin yaklaşık olarak 5,32 Türk lirasıdır.

*Kur bilgisi 2018 yılının ocak ayında güncellenmiştir.

Liverpool’un Resmi Dili

Liverpool nüfusu büyük oranda İngilizlerden oluşmaktadır ve ülkede kullanılan resmi dil ise İngilizcedir.

Liverpool Saat Farkı

Liverpool, Türkiye’ye göre yaz saati uygulamasında 1 saat geridedir, yeni düzenlemeyle kış saati uygulamasında 2 saat geridedir.

Liverpool Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 5.5oC
  • Şub 5.5oC
  • Mar 7oC
  • Nis 9.5oC
  • May 12oC
  • Haz 14.5oC
  • Tem 16.5oC
  • Agu 16.5oC
  • Eyl 14.5oC
  • Eki 11oC
  • Kas 7.5oC
  • Ara 4oC

Kısa Kısa

Nüfus: 500.000 / Dil: İngilizce / Para Birimi: Sterlin / İklim: Yağışlı iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 gün