Liverpool Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Liverpool, Mersey Nehri’nin doğusunda bulunan bir İngiliz şehridir. 1207 yılında küçük bir belde olan Liverpool, 1880 yılında Kraliyet kararı ile şehir olma özelliği kazanmıştır. Bu tarihten itibaren şehir olma özelliği kazanan Liverpool şehri, Kral John’un emri ile öncelikle 8 sokak ile planlanmıştır. Bu sokakların ismi ise şu şekildedir: Bank Street, Castle Street, Chapel Street, Dale Street, Juggler Street, Moor Street, Whiteacre Street’dir. Bölgenin resmi dili İngilizce olduğu için ülkede genellikle İngilizce konuşulur. Tarihsel olarak incelendiğinde Liverpool, İngiltere’nin Lancashire kontluğuna bağlı bir şehir olduğu için günümüzde de Lancashire olarak kabul edilmektedir.

Yaklaşık 500 bin kişilik bir nüfusa sahip olan Liverpool, İngiltere’nin en misafirperver insanlarına sahip şehri olarak bilinmektedir. Ayrıca Liverpool’un bir liman kenti olması, şehrin büyük oranda dışarıdan göç almasına sebep olmuştur.

Liverpool’un 18. yüzyılda İrlandaAmerika ve Avrupa kıtası ile ticari ilişkilerini geliştirmesi, şehrin bu yüzyıldan itibaren kozmopolit bir yapıya bürünmesinde oldukça etkili olmuştur. Nüfus açısından oldukça kozmopolit bir yapıya sahip olan Liverpool, LGBT gruplarının da yoğun olarak yaşadığı bir şehirdir. Özellikle The Stanley Street gay bölgesi olarak bilinmektedir. Bu bölgede LGBT üyeleri tarafından gerçekleştirilen etkinlikler ve festivaller turistlerin de sıkça katıldığı etkinlikler arasında yer almaktadır.

Liverpool Avrupa’nın en eski Çin mahallelerine sahip şehridir. 19. yüzyılda Çinli denizcilerin buraya gelerek şehri keşfetmesi üzerine şehirde yoğun bir Çin nüfusu gözlemlenmeye başlanmıştır.

Devamını Oku

Liverpool ile İlgili

Liverpool Gezilecek Yerler

Yaklaşık 3-4 gün içinde keşfedip gezebileceğiniz Liverpool’da görülmesi gereken en önemli yerleri sizin için derledik. Müze, katedral ve galerileri ile ünlü bu şehirde aynı zamanda pop müziğinin ve İngiliz edebiyatının en önemli merkezidir. Ayrıca Everton ve Liverpool FC gibi önemli futbol takımlarına sahip olan bu şehir, etkin ve canlı hayatı ile de ziyaretçilere eşsiz dakikalar yaşatmaktadır.

Liverpool Gezilecek Yerler

Liverpool, birçok ziyaretçinin her yıl akın ettiği bir şehir olma özelliğini taşımaktadır. Sahip olduğu eşsiz güzellikleri, müzeleri, doğal parkları, tarihi caddeleri, galerileri ve ibadethaneleri ile görenleri büyülemektedir. Liverpool’a gittiğiniz zaman özellikle görmeniz gereken yerler arasında Beatles Müzesi, Merseyside Maritime Müzesi, Liverpool Katedrali, Albert Dock Meydanı, Anfield Road Stadyumu, Liverpool Empire Tiyatrosu, Walker Sanat Galerisi, Tate Liverpool Sanat Galerisi, Dünya Müzesi, Western Approaches Müzesi gelmektedir.

Yukarıda adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Liverpool Nerededir?

Liverpool,İngiltere’nin kuzeybatısında ve Mersey Nehri’nin doğusunda yer alan bir şehirdir. Ayrıca Liverpool, İngiltere’nin başkenti olan Londra’ya 283 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

Liverpool’a Ne Zaman Gidilir?


 

Liverpool iklimi Atlantik Denizi’ndeki golf stream sıcak su akıntısı nedeniyle oldukça ılıman bir iklime sahiptir. Şehirde genellikle tüm mevsimlerde yağış gözlemlenir. Bunun sebebi ise Liverpool’un denizden yaklaşık 76 metrelik bir yükseklikte bulunuyor olmasıdır. Yazları serin geçen şehirde kışları ise fazla soğuk değildir. Dolayısıyla ılıman bir iklim görülmektedir.

Devamını Oku

Liverpool’a Nasıl Gidilir?

canal-1780547_960_720.jpg

Türkiye’den Liverpool’a gitmek isteyen ziyaretçiler hem direkt hem de aktarmalı seçenekler ile Liverpool’a ulaşabilirler. Liverpool John LennonHavalimanı’na günde yaklaşık 160 uçuş gerçekleşmektedir. Türkiye’den Liverpool John Lennon Havalimanı’na yolculuğunuzu ister direkt ister aktarmalı seçeneklerle gerçekleştirebilirsiniz.

Liverpool’da Nerede Kalınır?

Kırmızı tuğladan evleri, müzeleri, görülmesi ve yapılması gereken birçok aktivitesi ve futbol tutkusu ile dopdolu bir şehirdir Liverpool. Tren, kara yolu veya hava yolu ile ulaşabileceğiniz Liverpool yılın her bir zamanı farklı bir güzeldir. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Liverpool otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

Liverpool Otelleri

Liverpool, İngiltere’nin kuzeybatısında yer almaktadır; aynı zamanda Mersey Nehri’nin doğu kısmında kalmaktadır. Müzeleri ile ziyaretçilerinin ilgisi çeken bu Birleşik Krallık şehri orta düzey ve daha lüks kesimlere hitap etse de uygun fiyatlarda konaklama bulabilir ve bütçenizi aşmadan bir tatil geçirebilmeniz mümkündür. 

Toplu taşıma araçlarına yakın olan bölgelerdeki, sokaklardaki otelleri tercih ederseniz hem toplu taşıma ile hem de yürüyerek bütçenizi aşmadan seyahat edebilirsiniz. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Liverpool otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Liverpool Şehir İçi Ulaşım

train-252792_960_720.jpg

Liverpool, toplu taşıma araçlarını en rahat bir şekilde kullanabileceğiniz şehirlerden birisidir. Şehir içi ulaşımı kullanmak isteyen ziyaretçiler için taksi, otobüs, feribot ve tren gibi farklı ulaşım seçenekleri bulunmaktadır.

Liverpool içinde ve civarında yerel otobüs hizmetleri genellikle Mersey travel olarak bilinen MPT organizasyonu tarafından sağlanmaktadır. Şehirde iki tane yerel terminal bulunmaktadır. Bunlar Queen Square Otobüs Terminali ve Liverpool One Otobüs Terminali’dir.

Şehrin en çok kullanılan diğer toplu taşıma aracı ise trendir. Toplam 4 hattın bulunduğu Liverpool tren sisteminde birçok farklı yere ulaşımınızı kolaylıkla ve güvenle gerçekleştirebilirsiniz. Bu tren hatlarının isimleri ise şu şekildedir: Nothern Line, Wirral Line, Merseyrail ve Other Line. Tren hatları çok karışık olmadığı için kolaylıkla bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Liverpool Mutfağı

İngiltere’nin kalbi olan Liverpool, mutfağı ile de oldukça ilgi çekicidir. Zengin ve çok çeşitli bir menüye sahip olan Liverpool mutfağında en önemli yiyeceklerin başında ise kuşkonmaz, karides ve et ağırlıklı yemekler gelmektedir. Bunun yanında İngiliz kültüründe beş çayı da oldukça yaygındır. Birçok kafe ve bistroda bu tarz bir yaygın yeme içme alışkanlığı görmeniz mümkündür.

Devamını Oku

Liverpool’da Gece Hayatı  

Liverpool gece hayatı oldukça renkli ve canlı bir yapıya sahiptir. Özellikle cuma ve cumartesi günleri şehirde oldukça yoğun bir gece hayatının olduğu görülmektedir. Hafta içi genellikle öğrenciler tarafından bir yoğunluk olduğu görülse de hafta sonları her kesimden insanı gece hayatı içerisinde bulmak mümkün. Birden fazla kültürün buluştuğu gece kulüpleri, barlar ve müzikli mekânlar çok farklı insanlarla tanışıp kaynaşmanıza yardımcı olabilmektedir.

Mathew Street, Concert Square, Wood Street eğlence mekânlarının en fazla yoğunlaştığı bölgelerdir. Liverpool’da her dönem aktif ve yoğun olan gece hayatı özellikle yaz gecelerinde daha başka bir hal almaktadır. Hatta eğlenme amaçlı çok farklı yerlerden oldukça turist de almaktadır. Liverpool da gece hayatı oldukça güvenlidir.

Özellikle cuma ve cumartesi günleri şehirdeki polislerin daha fazla çalıştığını ve bu sayede de şehirdeki güvenlik önlemlerinin artırıldığını görürsünüz. Ulaşım araçları da yine bu yoğunluktan dolayı hafta sonları gece yarısına kadar hizmet vermektedir. Bunun yanında Liverpool gece hayatında en çok karşılaşacağınız yerler arasında ise LGBT barlar bulunmaktadır. İnsanların enerjisinin çok daha yüksek olduğu LGBT barlarının Cumberland Caddesi’nde yoğunlaştığını belirtmeliyiz.

Devamını Oku

Liverpool Festivalleri

uk-0720-963659-front.jpg

Çok sayıda festivalin gerçekleştiği Liverpool hem yerli hem de yabancı kişiler için oldukça renkli kareler sunmaktadır. Bu festivallerin en önde gelenleri ise şu şekildedir:

Devamını Oku

Liverpool’da Alışveriş

filename-img-3608-jpg.jpg

Liverpool, İngiltere’deki en önemli 5 alışveriş merkezinden birisidir. Tarihi binaların içerisinde yer alan alışveriş merkezleri turistik hareketliliğin en yoğun olduğu yerde bulunmaktadır. Her ne kadar son dönemde inşa edilmiş birçok alışveriş merkezi bulunsa da, yerel dükkânlar ve etnik dokusunu henüz kaybetmemiş yapılarda alışveriş açısından büyük bir önem taşımaktadır Liverpool’da. Tıpkı şehrin birçok yerine dağılmış olan müze ve galeriler gibi alışveriş merkezleri de şehrin birçok yerinde bulunmaktadır.

Liverpool da yaklaşık 160 adet alışveriş merkezi bulunmaktadır. Birçok alışveriş merkezi perakende satış ile hizmet vermektedir. Liverpool’un en önemli alışveriş merkezi Beauty Bazaar Harvey Nicholas’dır. Birçok ünlü modacının ve tasarımcının ürünlerini rahatlıkla bulabileceğiniz Liverpool, Mac, Armani, Hugo Boss gibi birçok ünlü mağazayı da içerisinde barındırmaktadır.

Sevdiklerinize hediye almadan dönmek istemiyorsanız ayrıca Albert Dock Caddesi’ndeki mağazalara uğramanızı tavsiye ederiz. Bunun haricinde alışveriş için uğramanız gereken önemli yerler arasında Grand Central Hall, MetQuarter ve Cavern Walks bulunmaktadır. Liverpool’a gelmişken hem kendimiz için hem de sevdiklerimiz için ne almalıyız sorusu için de Liverpool sizlere çeşitli seçenekler sunuyor. Bunların arasında The Beatles temalı hediyelik eşyalar, Liverpool’a özgü özel taştan yapılmış eşyalar ve tabii ki tatillerin vazgeçilmezi magnetler alabileceğiniz hediyelik eşyalar arasında yer alıyor.

Devamını Oku

Liverpool Saat Farkı

Liverpool, Türkiye’ye göre yaz saati uygulamasında 1 saat geridedir, yeni düzenlemeyle kış saati uygulamasında 2 saat geridedir.

Liverpool Para Birimi

Liverpool’un resmi para birimi Pound Sterlindir. 1 Pound Sterlin yaklaşık olarak 5,32 Türk lirasıdır.

*Kur bilgisi 2018 yılının ocak ayında güncellenmiştir.

Liverpool’un Resmi Dili

Liverpool nüfusu büyük oranda İngilizlerden oluşmaktadır ve ülkede kullanılan resmi dil ise İngilizcedir.

Liverpool Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

17 Nisan: Paskalya Pazartesisi

1 Mayıs: İşçi Bayramı

1-7 Mayıs: Bank Holiday

25-30 Mayıs: Spring Bank Holiday

12 Temmuz: Orangemen’s Day

1 Kasım: Azizler Günü

25 Aralık: Noel

26 Aralık: Boxing Day

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Liverpool Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 5.5oC
  • Şub 5.5oC
  • Mar 7oC
  • Nis 9.5oC
  • May 12oC
  • Haz 14.5oC
  • Tem 16.5oC
  • Agu 16.5oC
  • Eyl 14.5oC
  • Eki 11oC
  • Kas 7.5oC
  • Ara 4oC

Kısa Kısa

Nüfus: 500.000 / Dil: İngilizce / Para Birimi: Sterlin / İklim: Yağışlı iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 gün