Liverpool Gezilecek Yerler

Yaklaşık 3-4 gün içinde keşfedip gezebileceğiniz Liverpool’da görülmesi gereken en önemli yerleri sizin için derledik. Müze, katedral ve galerileri ile ünlü bu şehirde aynı zamanda pop müziğinin ve İngiliz edebiyatının en önemli merkezidir. Ayrıca Everton ve Liverpool FC gibi önemli futbol takımlarına sahip olan bu şehir, etkin ve canlı hayatı ile de ziyaretçilere eşsiz dakikalar yaşatmaktadır.

Liverpool Gezilecek Yerler

Liverpool, birçok ziyaretçinin her yıl akın ettiği bir şehir olma özelliğini taşımaktadır. Sahip olduğu eşsiz güzellikleri, müzeleri, doğal parkları, tarihi caddeleri, galerileri ve ibadethaneleri ile görenleri büyülemektedir. Liverpool’a gittiğiniz zaman özellikle görmeniz gereken yerler arasında Beatles Müzesi, Merseyside Maritime Müzesi, Liverpool Katedrali, Albert Dock Meydanı, Anfield Road Stadyumu, Liverpool Empire Tiyatrosu, Walker Sanat Galerisi, Tate Liverpool Sanat Galerisi, Dünya Müzesi, Western Approaches Müzesi gelmektedir.

Yukarıda adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Beatles Müzesi

the-beatles-509069_960_720.jpg

Liverpool şehri modern pop müzik için bir hazine değeri taşımaktadır. Bu sebeple Liverpool UNESCO’ya “Dünya Müzik Şehri” unvanını almak için başvuruda bulunmuştur. Bu tarihi zenginliğin en önemlisi ile şüphesiz ki The Beatles Grubu’nun ülkeye sağladığı avantajdır. Günümüzde pop müzik tutkunları The Beatles Müzesi'ni ziyaret etmek için Liverpool’a uğramaktadır.

1990 yılında kurulmuş olan müze, 2009 yılında daha da genişletilmiştir. Müzede gruba ait eşyalar sergilenmektedir. Müzeye giriş yapmak isteyenler her gün 09.00- 18.00 arasında müzeyi ziyaret edebilir. Ayrıca müzeye giriş ücreti yetişkinler için 14,95 £, öğrencileri için 11,50 £, 5-16 yaş arasındaki çocuklar için ise 9 £’dur. Aile olarak giriş yapmak isteyenler için ise özel bir indirim bulunmaktadır.

Merseyside Maritime Müzesi

Albert Dock Caddesi üzerinde bulunan Merseyside Maritime Müzesi, 1980 yılında yapılmış ve 1986 yılında daha da genişletilerek ziyaretçilere kapısını açmıştır. Yeni Dünya’nın keşfedilmesiyle beraber yaşanan göçler sonucunda bir takım botların ve eşyaların sergilendiği müze, sizlere tarihi bir yolculuk yaptırmaktadır. Ayrıca müzede Titanik ve Lusitania’ya ait birçok parçayla beraber birden fazla geçmişe döneme ait resim ve poster de bulunmaktadır. Liverpool’daki denizcilik alanında yapılan en önemli çalışmaları içerisinde barındıran bu müzede Liverpool’daki ticaret sistemini de tarihsel olarak inceleyebilirsiniz.

Müzeye giriş yapmak isteyenlerin herhangi bir ücret ödemediğini belirtelim. Her gün açık olan Merseyside Maritime Müzesi’ne giriş yapmak isteyenler 10.00 – 17.00 saatleri arasında müzeyi ziyaret edebilir.

Liverpool Katedrali

Dünyanın en büyük Anglikan katedrali olan Liverpool Katedrali, 1904-1978 yılları arasında yapılmış İngiltere’nin en önemli yapılarından birisidir. Liverpool Katedrali, yaklaşık 189 metre yüksekliğe sahiptir. Dünyadaki çan sıralamasında yine birinci sırada yer alan bu katedral, Mesih’in Katedrali olarak da adlandırılmaktadır. İngiltere’nin en önemli tarihi öneme sahip ibadethaneleri arasında bulunan bu yapı, Katedral James Tepesi üzerinde konumlanmıştır. Ayrıca tepeden kuşbakışı ile tüm şehri görmeniz de mümkündür.

Katedral’in tarihini öğrenmek isteyen ziyaretçiler için ise yaklaşık 10 dakikalık bir sanal tur hazırlanmıştır. Dileyenler bu sanal tura katılarak bu yapı ile ilgili daha fazla bilgi edinebilir. Liverpool Katedrali’ne giriş ücreti 5 sterlindir. Katedrali ziyaret etmek isteyenler için ise her gün 08.00-18.00 saatleri arasında katedralin kapıları ziyaretçilere açıktır.

Albert Dock Meydanı

The Beatles Müzesi’nin üzerinde bulunduğu ve önemli bir tarihi bir geçmişe sahip olan Albert Dock Caddesi, Liverpool’un en çok turist çeken meydanlarından birisidir. 1846 yılında Prens Albert tarafından kamuya açılan bu cadde büyük bir özenle korunmuştur. Sanayi Devrimi’nin en önemli simgelerinden biri olan demir depolar günümüzde de varlığını korumaya devam etmektedir. Dünyadaki önemli ticaret merkezlerinden birisi olan Albert Dock da pamuk, çay, ipek, tütün, şeker, fildişi gibi ürünlerin ticaretinin yapıldığı bilinmektedir. Her ne kadar İkinci Dünya Savaşı’nda donanmaya hizmet verdiği için ciddi bir hasar görse de, 1984 yılında tekrar restorasyon çalışmalarına başlanmıştır. Günümüzde UNESCO tarafından korunan bu cadde, denizcilik alanında önemli bir geçmişe sahiptir.

Anfield Road Stadyumu

Liverpool’da Premier Lig’de oynayan iki tane takım vardır. Bunlar Everton ve Liverpool FC’dir. Liverpool’da bulunan her iki takımında büyük bir seyirci kitlesi bulunmaktadır ve her takımın kendisine ait stadyumu vardır. Fakat iki takımda 1892 yılından beri kendi iç maçlarını Anfield Road Stadyumu’nda yapmaktadır.

Anfield Stadı 1970’li yıllardan beri sürekli yenilenmiş ve geliştirilmiştir. Daha önce Liverpool taraftarlarının ayakta maç seyrettikleri ve eğlendikleri bölümler ile ün yapmış "Spion Kop" kısmı 1994/1995 de oturarak maç seyir edilecek bir şekilde düzenlenmiştir. Stadyumdaki ana tribün 1992 yılında yapılmıştır. Şimdiki haliyle Anfield Stadı 45.000 kapasiteli olup UEFA 4-yıldızlı stat olarak kabul edilmiştir. Ayrıca Liverpool FC takımının milyonlarca dolar yatırım yaptığı "The Academy" adlı bir genç sporcuları yetiştirme kurumu bulunmaktadır.

Liverpool Empire Tiyatrosu

pexels-photo-189449.jpeg

Lime Caddesi’nde konumlanan Liverpool Empire Tiyatrosu, ilk olarak 1866 yılında New Prince of Wales Theatre and Opera House adı ile inşa edilmiştir. 1867 yılında Royal Alexandra Theatre and Opera House olarak isim değiştiren tiyatro salonu, 1894 yılında tekrar yenilenerek ve genişletilerek Liverpool Empire tiyatrosu adını almıştır. 2007 yılında “Kralın Daveti” adlı oyununu sergileyerek büyük bir ses getiren tiyatro salonu, bu tarihten sonra adını özellikle her yerde duyurmaya başlamıştır.

Büyük müzikal gruplarının gösteri yapığı Liverpool Empire Tiyatrosu, birçok kişiye her dönem farklı oyunlarıyla kapılarını açmaktadır. Muhteşem şovları ile seyircilere unutulmaz dakikalar yaşatan tiyatro, mimari yapısı ile de oldukça dikkat çekmektedir. Liverpool Empire Tiyatrosu’ndaki oyunlar hakkında daha detaylı bilgi almak isteyenler için önerebileceğimiz internet adresi ise şu şekildedir: www.lipa.ac.uk. Bu site üzerinden oyunlar ve oyuncalar hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Walker Sanat Galerisi

Liverpool’un en önemli sanat galerilerinden birisi olan Walker Art Galeri, 14. ve 21. yüzyıla ait önemli sanat eserlerinin sergilendiği mekânların başında gelmektedir. 1877 yılında Cornelius Sherlock ve H. H. Vale tarafından inşa edilen galeri, adını Liverpool’un zengin isimlerinden olan Andrew Barclay Walker’dan almaktadır. Birçok farklı bölümün bulunduğu müzede dekoratif sanatlar bölümü oldukça ilgi görmektedir. Bunun yanında tarihi dönemlerden kalma cam, porselen, dekoratif parçalar gibi önemli eserleri bir arada bulmanız mümkün. İçerisinde gayet huzurlu ve sakin bir kafesi olan müzede kitap, hediyelik eşya, takı ve şehre ait özel kartpostallar da bulmanızda mümkün.

Önemli sanatçıların eserlerinin bulunduğu bu müzeyi ziyaret etmek isteyenler ücretsiz olarak 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaretlerini gerçekleştirebilir.

Tate Liverpool Sanat Galerisi

interior-1.jpg

Tate Liverpool, Birleşik Krallık'ta Liverpool, Merseyside’da bulunan ulusal ve uluslararası modern sanat eserlerinin sergilendiği bir müze ve güzel sanatlar galerisidir. Tate Liverpool Sanat Galerisi, 1988 yılında Merseyside Development Corporation’ın girişimiyle faaliyete geçmiştir. 1988 yılında inşa edilen bu müze, 2007 yılında Peter Blake tarafından tekrar restore edilmiştir. Ayrıca galeri 2003 yılına kadar İngiltere’nin en büyük sanat galerisi olarak kabul edilmiştir.

Bu müze Tate olarak da adlandırılan bir kamu sektörü olan güzel sanatlar kurumu idaresi altında Tate Britain, Tate Modern, Tate St Ives ve Tate Online'dan oluşmaktadır. Müze’de toplam 70.000 adet sanat eseri bulunmaktadır. Her gün 10.00 – 17.00 saatleri arasında açık olan müzede çağdaş sanat eserlerinin yoğunlukta sergilendiği gözlemlenmektedir. Ayrıca müze, kültür ve spor bakanlığı tarafından da desteklenmektedir.

Dünya Müzesi

Çok geniş bir koleksiyona sahip Dünya Müzesi, Liverpool’un en güzide sanat galerilerinden birisidir. Dünya Müzesi, ilk olarak 1851 yılında büyük bir kütüphane hizmeti ile Duke Caddesi’nde açılmıştır. Almanya’nın hava saldırısı sonucunda büyük bir hasar gören Müze’de birçok önemli eser ve kaynak kaybedilmiştir. Bu saldırıdan sonra tekrar restore edilen müze saldırıdan yaklaşık on beş yıl sonra tekrar kapılarını ziyaretçilere açmıştır.

Günümüzde arkeoloji, etnoloji, doğa ve fizik bilimleri ile ilgili birçok önemli sanat eserinin bulunduğu Dünya Müzesi, içerisinde barındırdığı planeteryum ile de oldukça dikkat çekmektedir. Müthiş bir atmosfere sahip olan galeriyi haftanın her günü saat 10.00 – 17.00 arasında ziyaret edebilirsiniz. 2005 yılından beri bu ada sahip olan müzeyi gezmek için ise herhangi bir ücret ödemenize gerek olmadığını belirtmeliyiz.

Western Approaches Müzesi

Romford Caddesi üzerinde bulunan Western Approaches Müzesi, İkinci Dünya Savaşı’nın önemli eserlerinin sergilendiği müzelerden birisidir. 1941 yılında Almanya’nın yapmış olduğu gerek hava gerek deniz saldırılarını anlatan oluşturulan müze, Batı’nın yaklaşımlarını sergilemek ve göstermek amacıyla kurulmuş bir yerdir. Yaklaşık 2500 kişinin hayatını kaybettiği bu saldırılarda yaşanan dramı anlatabilmek için oluşturulmuş bu müzeyi ziyaret etmek isteyenler tarihi birçok bilgiyi de burada edinebilir. Müzenin bugünkü amacı ise yaşanan bu olayların hafızalardan silinmesini engellemek ve Liverpool’a gelen tüm ziyaretçilerin bu müzeye gelerek yaşananlara yakından tanık olmasını sağlamaktır.

Western Approaches Müzesi’ni ziyaret etmek isteyenler haftanın her günü saat 10.00 - 17.00 saatleri arasında müzeyi ücretsiz olarak ziyaret edebilir.

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı