Liverpool Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Liverpool, Mersey Nehri’nin doğusunda bulunan bir İngiliz şehridir. 1207 yılında küçük bir belde olan Liverpool, 1880 yılında Kraliyet kararı ile şehir olma özelliği kazanmıştır. Bu tarihten itibaren şehir olma özelliği kazanan Liverpool şehri, Kral John’un emri ile öncelikle 8 sokak ile planlanmıştır. Bu sokakların ismi ise şu şekildedir: Bank Street, Castle Street, Chapel Street, Dale Street, Juggler Street, Moor Street, Whiteacre Street’dir. Bölgenin resmi dili İngilizce olduğu için ülkede genellikle İngilizce konuşulur. Tarihsel olarak incelendiğinde Liverpool, İngiltere’nin Lancashire kontluğuna bağlı bir şehir olduğu için günümüzde de Lancashire olarak kabul edilmektedir.

Yaklaşık 500 bin kişilik bir nüfusa sahip olan Liverpool, İngiltere’nin en misafirperver insanlarına sahip şehri olarak bilinmektedir. Ayrıca Liverpool’un bir liman kenti olması, şehrin büyük oranda dışarıdan göç almasına sebep olmuştur.

Liverpool’un 18. yüzyılda İrlanda, Amerika ve Avrupa kıtası ile ticari ilişkilerini geliştirmesi, şehrin bu yüzyıldan itibaren kozmopolit bir yapıya bürünmesinde oldukça etkili olmuştur. Nüfus açısından oldukça kozmopolit bir yapıya sahip olan Liverpool, LGBT gruplarının da yoğun olarak yaşadığı bir şehirdir. Özellikle The Stanley Street gay bölgesi olarak bilinmektedir. Bu bölgede LGBT üyeleri tarafından gerçekleştirilen etkinlikler ve festivaller turistlerin de sıkça katıldığı etkinlikler arasında yer almaktadır.

Liverpool Avrupa’nın en eski Çin mahallelerine sahip şehridir. 19. yüzyılda Çinli denizcilerin buraya gelerek şehri keşfetmesi üzerine şehirde yoğun bir Çin nüfusu gözlemlenmeye başlanmıştır.

Şehirde yoğun olarak İngiliz nüfusu yaşasa da onlardan sonra nüfusun büyük bir kısmını Çinliler ve siyahiler oluşturmaktadır. 18. yüzyıldaki köle ticaretinin 19. yüzyılda sona ermesi ile beraber Liverpool Limanı’ndaki ticaret ise farklı bir yöne doğru kaymıştır. 19. yüzyılda dünya dış ticaretinin yaklaşık yüzde 40’ına sahip olan şehir, büyük oranda zenginleşerek kalkınmaya başlamıştır.

1830’da dünyadaki şehirlerarası ilk yolcu treni sistemi ise Liverpool - Manchester şehirleri arasında açılmıştır. Ayrıca 20. yüzyılda şehir birçok ünlü sanatçı için de ilham kaynağı olmuştur. Dame Berly, Helen Forrester, Paul Du Noyer gibi birçok ünlü yazar ve sanatçının bu şehirde yaşayarak eserlerini ürettiği ve unutulmaz yapıtlar bıraktığı bilinmektedir. Büyük bir kültürel mirasa sahip olan Liverpool, 2008 yılında Avrupa Kültür Başkenti unvanını almıştır.

Liverpool tarihten denizciliğe, müzikten sanata birçok alanda turistler için ilgi çekici bir şehir olma özelliğini taşımaktadır. Liverpool Efsanevi The Beatles Grubu üyelerinin doğduğu bunun yanında Liverpool Filarmoni Orkestrası ve bütün dünya tarafından bilinen Liverpool FC futbol kulübüne ev sahipliği yapan şehir olma özelliği ile Liverpool birçok kişi tarafından merakla takip edilmektedir.

Ayrıca Gerry & Pacemakers, Frankie Goes to Hollywood ve Echo the Bunnymen Liverpool’a gidildiğinde muhakkak görülmesi gerekenler listesinin başında gelmektedir. Her yıl yaklaşık 75 milyon turiste ev sahipliği yapan bölge, katedralleri, müzeleri ve galerileri ile görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Ayrıca 2014 yılında yapılan en iyi turistik şehir yazılarının incelenmesi sonucunda Liverpool, dünyada en çok ziyaret edilen üçüncü şehir olma özelliğini de taşımaktadır.

2017 yılında Travel Bird tarafından yapılan en iyi şehirler sıralamasında ise şehir, Amsterdam, Viyana ve Madrid’den sonra ziyaret edilmesi gereken yerler arasında dördüncü sırada yer almıştır. Liverpool’a bu önceliği veren noktaların başında ise şüphesiz şehrin tarihi ve kültürel dokusu, doğal güzellikleri, birçok ünlü isme ev sahipliği yapmış olması ve halkın misafirperverlikle kibarlığı bütünleştirerek herkese kucak açması olmuştur. Liverpool’da şehir mimarisi de büyük bir titizlikle oluşturulmuştur.

18. yüzyıldan itibaren malikâne tarzı binaların korunmaya çalışıldığı şehirde bugün modern yapılara da oldukça yer verilmektedir. 1881 yılında Liverpool Üniversitesi için kurulmuş olan Victoria Building neoklasik kırmızı tuğla ve saat kuleli yapısı ile şehirdeki en dikkat çeken yapılar arasında yer almaktadır. Ayrıca bu üniversite mimarisi kendisinden sonra inşa edilen kırmızı tuğlalı üniversiteler için de “Kırmızı Tuğlalı Üniversiteler” adının genelleştirilmesine ön ayak olmuştur. Bugün üniversite müze ve sanat galerisi olarak hizmet vererek ziyaretçileri büyülemeye devam etmektedir. Son yıllarda Liverpool şehir merkezi çok büyük yenileme ve gelişme sürecine dâhil olan şehirlerin başında gelmektedir. Şehir bu hızlı değişimi ile ödül almıştır. Ayrıca şehirde dikkat çeken en önemli yapılar arasında ise son dönemde inşa edilen Unity Buildings ve West Tower gelmektedir.

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı