Google+

Arama formu

İrlanda

Adres: 8 Raglan Road Ballsbridge Dublin 4. Ireland Telefon: +353 1 614...
Devamı oku
St. Patrick Günü (17 Mart) Paskalya Cuması (25 Mart) Paskalya (27-28...
Devamı oku
Kuzeybatı Avrupa'da bulunan İrlanda'nın sınırları batıda Atlas...
Devamı oku
Üniter Parlamenter Cumhuriyeti ile yönetilen İrlanda, dört ile...
Devamı oku
Kuzey Atlantik'te yer alan ada ülkesi İrlanda, Kuzey Kanalı, İrlanda...
Devamı oku
İrlanda'nın iki resmi dili bulunmaktadır; İrlanda Gaelcesi ve...
Devamı oku
İrlanda'da her 5 senede bir gerçekleştirilen ve sonuncusu 2016'da...
Devamı oku
20. yüzyıl boyunca oldukça fakir bir ülke konumunda olan İrlanda, 1973...
Devamı oku
İrlanda'yı hangi sezonda ziyaret etmek isteniliyorsa özelliklede kıyı...
Devamı oku
Yılın en soğuk ayları olan Ocak ve Şubat'ta günlük hava sıcaklıkları 4...
Devamı oku
İki farklı para birimi (Euro ve sterlin) kullanmasına karşın tüm...
Devamı oku
İrlanda mutfağı çiftlikte yetiştirilen hayvanlardan, bitkilerden ve...
Devamı oku
İrlanda'da yıl içerisinde birçok festivale ev sahipliği yapmaktadır...
Devamı oku
İrlanda'dan dönerken eve getirilebilecek en güzel hediyelik eşyaların...
Devamı oku
İrlanda'ya Türkiye'den seyahat etmek istiyorsanız, İstanbul'dan ...
Devamı oku
İrlanda'yı ziyaret edecek olanlar dünyanın en nazik insanlarıyla...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type G250V-13 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 5.3℃
Şub 5.3℃
Mar 6.8℃
Nis 8.3℃
May 10.9℃
Haz 13.6℃
Tem 15.6℃
Ağu 15.3℃
Eyl 13.4℃
Eki 10.5℃
Kas 7.4℃
Ara 5.6℃
Kısa Kısa...
  / Nüfus: 6.378,000 / Dili: İrlandaca, İngilizce / Para Birimi: EURO / İklim: Ilıman iklim / Big Mac Index: 4,4 USD /  

İrlanda Hakkında Temel Bilgiler

cork-ireland-4.jpg

Kuzeybatı Avrupa'da bulunan İrlanda'nın sınırları batıda Atlas Okyanusu'yla, doğuda İrlanda Denizi'yle, güneydoğuda St George Kanalı'yla ve güneyde Kelt Denizi ile çizilmiştir.

20. yüzyılın çoğunluğunda nispeten yoksul bir ülke olsa da, İrlanda 1973 yılında İngiltere ile aynı zamanda Avrupa Ekonomik Topluluğu katıldı. 1990'ların ortalarında ve geç 2000'li yıllar arasında, İrlanda "Celtic Kaplanı" olarak adlandırılır. Büyük bir ekonomik patlama yaşayarak Avrupa'nın en zengin ülkelerinden biri haline gelmiştir.

Ulaşım ağı oldukça rahattır ve hızlı işlemektedir. Şehir aralarında genel olarak tren ağı önde gelirken, şehir içi ulaşımda otobüs, tramvay, karavan ve taksi en iyi seçeneklerdir. Bisiklet her yerde kiralanabilmektedir ve ülkeyi tanımak için oldukça iyi bir fırsat sunmaktadır. Ülkede birçok kanal bulunmaktadır. Deniz yolu ulaşımı sık olarak kullanılmaktadır.

İrlanda’da priz girişleri farklı olduğundan dolayı giderken veya oradan dönüştürücü alınması gerekmektedir.

tumblr_ltug490BOz1qa6lxso1_r1_1280.jpg

Suç oranı çoğu Avrupa standartlarına göre oldukça düşük olsa da çok farklı değildir. Hemen her yerde olduğu gibi büyük şehirlerde gece geç saatlerde sokaklar tehlikeli olabilmektedir.

2004 yılının Mart ayından bu yana tüm kapalı yerlerde; çalışma alanları, barlar, restoranlar, kafeler, vb. dâhil olmak üzere İrlanda’da sigara içilmesi yasak olarak belirlemiştir. Herhangi bir kişi, i sigara yasağını ihlal etmekten suçlu bulunarak 3.000 Euro ' ya kadar cezaya tabi tutulabilmektedir.

Ülkenin oldukça gelişmiş bir sağlık sektörü bulunmaktadır. Acil herhangi bir durumda 112'yi veya 999'u arayarak, ambulans, polis, itfaiye istenebilmektedir. Ülkeye giriş ve ülkeden çıkarken hiçbir aşı gerekliliği sunulmamaktadır.

İrlanda denildiği zaman akla gelen Dublin dışında gezilebilecek birçok alan bulunmaktadır.

Cork'ta bulunan tarihi Balarney Kalesi, "Balarney Taşı"yla oldukça ünlüdür. İnanışlara göre Balarney taşını öpen kişi büyük bir güzellik ile kutsanır.

İrlanda'da en çok dikkat çeken ve turistlerin en uğrak yeri Clare'de yer alan Cliffs Of Moher'dir. Atlantik Okyanusu'nun üzerinde bulunan 230 metre yüksekliğinde bu doğal oluşum Harry Potter ve Melez Prens filminde Harry Potter ve Profesör Dumbeldore' un düşmanlarıyla savaşlarının sahnelendiği yerdir.

Kilkenny antik kenti, turistlerin favori bölgelerinden bir tanesidir. Muhteşem binaları, eğlenceli gece hayatı, Kilkenny Kalesi, Domenican Black Abbey Kilisesi, St. Canice Katedrali ziyaretçileri büyülemektedir.

İrlanda'nın gözde turistk şehri Dublin'de ise birçok güzellik bulunmaktadır. İrlanda Ulusal Müzesi, Trinity Üniversitesi, St. Patricks Katedrali, Dublin Kalesi, Guinness bira fabrikası ve daha birçok yer buradadır.

İrlanda’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Üniter Parlamenter Cumhuriyeti ile yönetilen İrlanda, dört ile ayrılmaktadır: Connacht : (Güney), Kensington (Batı), Munster (Doğu) ve Ulster (Kuzey). Geleneksel 32 ilçesi bulunmaktadır. Bu ilçelerin yirmi altı tanesi İrlanda Cumhuriyeti ve altı tanesi Kuzey İrlanda'nın bünyesinde bulunmaktadır.

Başkenti Dublin'dir. Önemli şehirleri: Belfast, Cork, Limerick, Derry, Galway, Waterford, Craigavon, Drogheda ve Dundalk'tır.

İrlanda Nerededir?

d2.jpg

Kuzey Atlantik'te yer alan ada ülkesi İrlanda, Kuzey Kanalı, İrlanda Denizi ve St George Kanalı ile İngiltere'den ayrılmaktadır.

Kuzeybatı Avrupa'da bulunan İrlanda'nın sınırları batıda Atlas Okyanusu'yla, doğuda İrlanda Denizi'yle, güneydoğuda St George Kanalı'yla ve güneyde Kelt Denizi ile çizilmiştir.

İrlanda'da Konuşulan Diller

dublin-ireland.jpg

İrlanda'nın iki resmi dili bulunmaktadır; İrlanda Gaelcesi ve İngilizce. İngilice konuşma oranı İrlanda Gaelcesi'nden daha fazladır ancak İrlanda Gaelce'si tüm okullarda mecburidir.

İrlanda’nın Kısa Tarihi

20. yüzyıl boyunca oldukça fakir bir ülke konumunda olan İrlanda, 1973 yılında (İngiltere’yle aynı zamanda) Avrupa Birliğine katıldı. 1990ların ortası ve 2000lerde büyük bir ekonomik patlama yaşadı ve Avrupa’nın en zengin ülkelerinden biri konumuna geldi. Ancak evrensel banka sorunlarından oldukça etkilenen ülkede işsizlik sorunu tekrar gündeme gelmiş bulunmaktadır.

İrlanda’ya Ne Zaman Gidilir?

157986678.jpg

İrlanda'yı hangi sezonda ziyaret etmek isteniliyorsa özelliklede kıyı şeritleri için her zaman yağmura ve rüzgâra hazırlıklı olunmalıdır. Yaklaşık olarak ülkenin batı ve güneybatı bölgelerinde yılın 150 günü, doğu ve güneydoğu kıyılarında günün 225 günü yağmurlu geçmektedir.

Aralık ve Ocak en çok yağış alan aylarken Nisan ayı en kurak zamandır. Nisan, Mayıs, Haziran ayları güneşin en çok görüldüğü aylar iken Temmuz ve Ağustos en sıcak sezondur.

İrlanda'ya Nasıl Gidilir?

Moore_Street_market,_Dublin.jpg

İrlanda'ya Türkiye'den seyahat etmek istiyorsanız, İstanbul'dan direkt uçuşları kullanarak ülkeye ulaşabilirsiniz.

 

İrlanda şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

İrlanda’da İklim ve Hava Durumu

Yılın en soğuk ayları olan Ocak ve Şubat'ta günlük hava sıcaklıkları 4 ila 7 dereceye düşmektedir. Temmuz ve Ağustos ayları en sıcak dönemdir ve günlük sıcaklıklar 14 ila 16 derece arasındadır. En fazla güneşin görüldüğü sezon olan Mayıs ve Haziran' da günde beş-yedi saat ortalama güneş ışığı görülmektedir.

İrlanda’nın Ekonomisi

f9be14f6ede6ca6a71438058f30afb40.jpg

İki farklı para birimi (Euro ve sterlin) kullanmasına karşın tüm İrlanda'da giderek artan bir ticari faaliyet görülmektedir. Ekonomisi tarıma ve endüstriye bağlı olan ülke refah seviyesi olarak dünyada ilk on içerisinde bulunmaktadır.

İrlanda Kültürü

YI_music_main.jpg

İrlanda'yı ziyaret edecek olanlar dünyanın en nazik insanlarıyla tanışmak üzere olduklarını bilmelidirler. Eğer şaşkın şaşkın etrafa bakıyorsanız yerel halktan birilerinin yanınıza gelip yardım etmeye çalışmaları çok olası bir durumdur.

Genellikle, küçük kasaba ve köylerde birbiriniz tanınmayan insanların birbirlerine selam vermeleri günlük bir olaydır. Karşılık vermek ise önemlidir ve güzel bir deneyimdir.

Kırsal yollarda sürüş yaparken diğer araç sürücüsüne direksiyon elini kaldırarak selam vermek ise başka bir adettir.

İrlanda'yı ziyaret edecek olan LGBTİ üyeleri İrlanda'da eşcinsel çiftlerin kabul edildiğini göreceklerdir. İrlanda 2015 yılının Mayıs ayında eşcinsel evliliği yasallaştırmak için bir referandum geçirmiştir.

İrlanda Mutfağı

Boxty-Potato-Pancakes.jpg

İrlanda mutfağı çiftlikte yetiştirilen hayvanlardan, bitkilerden ve adanın ılıman iklimden, İrlanda'nın tarihinden, sosyal ve siyasi koşullarından etkilenmektedir. Ortaçağ'dan 16. yüzyılda patates gelişene kadar İrlanda ekonomisinin baskın kaynağı sığır gütmekti. Bu nedenle, domuz eti, beyaz sığır eti ve tuzlanmış domuz pastırması daha yaygındı.

Bu nedenle İrlanda mutfağı doyurucu olarak tarif edilebilir: hemen hemen tüm geleneksel yemekler (özellikle kuzu ve domuz eti) et, patates ve lahana içermektedir. Uzun pişirme süreleri bir normdur ve baharatlar tuz ve biber ile sınırlıdır.

İrlanda'ya gidildiğinde denenmesi gereken yemeklerin arasında; Boxty (patates pancakeleri), Champ (soğanlarla pişilmiş patetes püresi), Coddle (domuz sosisi ve domuz pastırması ile yapılan patates güveci), Colcannon (patates püresi ve lahana), İrlanda Kahvaltısı (pastırma, yumurta, sosis ve beyaz ve/veya siyah pudding) ve Deniz ürünleri turtası (balık parçaları, patates püresi ve eritilmiş peynir) bulunmaktadır.

Yağlı süt ile yapılan ve soda ile mayalanan soda ekmeği ile denenmesi gerekenler arasında yer almaktadır.

Alkol ülkede oldukça pahalıdır. İrlanda, dünyanın en büyük viski üreticilerinden bir tanesidir ve bu zengin geleneği binlerce yıllık bir geçmişe sahiptir. Elli popüler marka bugün İrlanda tarafından dünya çapında ihraç edilmektedir.

İrlanda'nın bir diğer ünlü ihraç ürünü ise cesur, karanlık, kuru birasıdır. En ünlü markası ise Dublin'de üretilmekte olan Guinness'tir.

İrlanda'nın Festivalleri

st-patricks-day-in-ireland_1424350221.jpg

İrlanda'da yıl içerisinde birçok festivale ev sahipliği yapmaktadır.

"Cat Laughs Comedy Festival" ülkenin en sevilen festivalidir. Haziran ayında düzenlenen ve beş gün süren bu festival 1994'ten bu yana büyüleyici Ortaçağ kenti Kilkenny'de düzenlenen bir komedi festivalidir. 30.000'den fazla ziyaretçinin akın ettiği festivalde İrlandalı ve uluslararası komedyenler en iyi performanslarını sergilemekteler.

"Cork Jazz Festival" Guinness Cork Caz Festivali her yıl Ekim ayı sonlarında İrlanda'nın güneyindeki eşsiz manzaraya sahip olan Cork'ta düzenlenmektedir. Bu festival İrlanda'nın ana sanat ve kültür etkinliklerinden birisidir ve tüm dünyadan ziyaretçi çekmektedir. Festival 90 mekânda tüm dünya standartlarında caz ve caz ile ilgili programlar sürdürmektedir. Birçok parti, öğrenci müzisyenler için mükemmel fırsatlar, giriş ücreti olmayan konserler, sokak eğlenceleri, atölye çalışmaları, konferanslar, caz korosu, caz kampı bu festivalde buluşuyor.

1998'den bu yana düzenlenen "Dublin Writers Week" dünyanın en iyi yazarlarını bir araya topluyor ve birçok zevkli tartışma, eğlence, zevk, kışkırtma izleyicileri büyülüyor.

"Fleadh Cheoil Na Heireann", "İrlanda Müzik Festivali" 60 yıldır sürmekte olan geleneksel İrlanda müzik yarışmasıdır. Geleneksel İrlanda kültürünü en iyi şekilde yansıtan Fleadh; yarışmaların seansın, ceili bantların, konserlerin, bando takımlarının, dramaların dolup taştığı heyecan verici bir hafta sunmaktadır.

İrlanda'nın en büyük ve en ünlü yarış festivali olan "Galway Races" Ballybrit Hipodromu'nda her yıl Temmuz ayının son haftasında düzenlenmektedir.

"Saint Patrick's Day" kültürel ve dini tatil olarak 17 Mart'ta Aziz Patrick' in ölüm yıl dönümünü anılmaktadır. Aziz Patrick Günü on yedinci yüzyılda resmi bayram ilan edilmiştir ve yavaş yavaş genel olarak İrlanda kültürünün bir kutlaması haline gelmiştir. İrlanda Cumhuriyeti resmi tatili olan gün aynı zamanda geniş bir İrlanda Diasporası tarafından kutlanmaktadır. Dünyanın en ünlü Azizler günüdür ve dünya genelinde kutlanmaktadır.

Diğer festivaller: The Wexford Festival Opera, The Rose of Tralee International Festival, Puck Fair, The National Ploughing festival, Listowel Writers’ Week Lisdoonvarna Matchmaking Festival ve Kilkenny Arts Festival.

İrlanda’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

claddagh2.jpg

İrlanda'dan dönerken eve getirilebilecek en güzel hediyelik eşyaların başında bodhran (geleneksel İrlanda davulu), viski, wacky woolie (renkli dekoratif koyunlar), İrlanda çikolatası ve Claddagh yüzüğü (aşkı, sadakati ve dostluğu temsil eden geleneksel bir yüzük) gelmektedir.

İrlanda’da Bulunan Türkiye Dış Temsilcilikleri

Adres: 8 Raglan Road Ballsbridge Dublin 4. Ireland

Telefon: +353 1 614 45 90

Faks: +353 1 668 50 14

E-posta: embassy.dublin@mfa.gov.tr

İnternet sitesi: http://dublin.be.mfa.gov.tr/

Çalışma Saatleri: Pazartesi - Cuma (09:00 -12:30 )(14:00 -17:00 )

İrlanda’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

St. Patrick Günü (17 Mart)

Paskalya Cuması (25 Mart)

Paskalya (27-28 Mart)

İşçi Bayramı (01 Mayıs)

Haziran Banka Tatili (06 Haziran)

Ağustos Banka Tatili (01 Ağustos)

Ekim Banka Tatili (31 Ekim)

Noel (24-25 Aralık)

Aziz Stephen Günü (26 Aralık)