İrlanda’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

ÜniterParlamenterCumhuriyeti ile yönetilen İrlanda, dört ile ayrılmaktadır: Connacht : (Güney), Kensington (Batı), Munster (Doğu) ve Ulster (Kuzey). Geleneksel 32 ilçesi bulunmaktadır. Bu ilçelerin yirmi altı tanesi İrlanda Cumhuriyeti ve altı tanesi Kuzey İrlanda'nın bünyesinde bulunmaktadır.

Devamını Oku

İrlanda Nerededir?

d2.jpg

Kuzey Atlantik'te yer alan ada ülkesi İrlanda, Kuzey Kanalı, İrlanda Denizi ve St George Kanalı ile İngiltere'den ayrılmaktadır.

Kuzeybatı Avrupa'da bulunan İrlanda'nın sınırları batıda Atlas Okyanusu'yla, doğuda İrlanda Denizi'yle, güneydoğuda St George Kanalı'yla ve güneyde Kelt Denizi ile çizilmiştir.

İrlanda'da Konuşulan Diller

dublin-ireland.jpg

İrlanda'nın iki resmi dili bulunmaktadır; İrlanda Gaelcesi ve İngilizce. İngilice konuşma oranı İrlanda Gaelcesi'nden daha fazladır ancak İrlanda Gaelce'si tüm okullarda mecburidir.

İrlanda’nın Kısa Tarihi

20. yüzyıl boyunca oldukça fakir bir ülke konumunda olan İrlanda, 1973 yılında (İngiltere’yle aynı zamanda) Avrupa Birliğine katıldı. 1990ların ortası ve 2000lerde büyük bir ekonomik patlama yaşadı ve Avrupa’nın en zengin ülkelerinden biri konumuna geldi. Ancak evrensel banka sorunlarından oldukça etkilenen ülkede işsizlik sorunu tekrar gündeme gelmiş bulunmaktadır.

İrlanda’ya Ne Zaman Gidilir?

157986678.jpg

İrlanda'yı hangi sezonda ziyaret etmek isteniliyorsa özelliklede kıyı şeritleri için her zaman yağmura ve rüzgâra hazırlıklı olunmalıdır. Yaklaşık olarak ülkenin batı ve güneybatı bölgelerinde yılın 150 günü, doğu ve güneydoğu kıyılarında günün 225 günü yağmurlu geçmektedir.

Devamını Oku

İrlanda'ya Nasıl Gidilir?

Moore_Street_market,_Dublin.jpg

İrlanda'ya Türkiye'den seyahat etmek istiyorsanız, İstanbul'dan direkt uçuşları kullanarak ülkeye ulaşabilirsiniz.

 

İrlanda’da İklim ve Hava Durumu

Yılın en soğuk ayları olan Ocak ve Şubat'ta günlük hava sıcaklıkları 4 ila 7 dereceye düşmektedir. Temmuz ve Ağustos ayları en sıcak dönemdir ve günlük sıcaklıklar 14 ila 16 derece arasındadır. En fazla güneşin görüldüğü sezon olan Mayıs ve Haziran' da günde beş-yedi saat ortalama güneş ışığı görülmektedir.

İrlanda’nın Ekonomisi

f9be14f6ede6ca6a71438058f30afb40.jpg

İki farklı para birimi (Euro ve sterlin) kullanmasına karşın tüm İrlanda'da giderek artan bir ticari faaliyet görülmektedir. Ekonomisi tarıma ve endüstriye bağlı olan ülke refah seviyesi olarak dünyada ilk on içerisinde bulunmaktadır.

İrlanda Kültürü

YI_music_main.jpg

İrlanda'yı ziyaret edecek olanlar dünyanın en nazik insanlarıyla tanışmak üzere olduklarını bilmelidirler. Eğer şaşkın şaşkın etrafa bakıyorsanız yerel halktan birilerinin yanınıza gelip yardım etmeye çalışmaları çok olası bir durumdur.

Devamını Oku

İrlanda Mutfağı

Boxty-Potato-Pancakes.jpg

İrlanda mutfağı çiftlikte yetiştirilen hayvanlardan, bitkilerden ve adanın ılıman iklimden, İrlanda'nın tarihinden, sosyal ve siyasi koşullarından etkilenmektedir. Ortaçağ'dan 16. yüzyılda patates gelişene kadar İrlanda ekonomisinin baskın kaynağı sığır gütmekti. Bu nedenle, domuz eti, beyaz sığır eti ve tuzlanmış domuz pastırması daha yaygındı.

Devamını Oku

İrlanda’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

claddagh2.jpg

İrlanda'dan dönerken eve getirilebilecek en güzel hediyelik eşyaların başında bodhran (geleneksel İrlanda davulu), viski, wackywoolie (renkli dekoratif koyunlar), İrlandaçikolatası ve Claddagh yüzüğü (aşkı, sadakati ve dostluğu temsil eden geleneksel bir yüzük) gelmektedir.

İrlanda’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

St. Patrick Günü (17 Mart)

Paskalya Cuması (25 Mart)

Paskalya (27-28 Mart)

İşçi Bayramı (01 Mayıs)

Haziran Banka Tatili (06 Haziran)

Ağustos Banka Tatili (01 Ağustos)

Ekim Banka Tatili (31 Ekim)

Noel (24-25 Aralık)

Aziz Stephen Günü (26 Aralık)

İrlanda Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type G / 250V / 13 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 5.3oC
  • Şub 5.3oC
  • Mar 6.8oC
  • Nis 8.3oC
  • May 10.9oC
  • Haz 13.6oC
  • Tem 15.6oC
  • Agu 15.3oC
  • Eyl 13.4oC
  • Eki 10.5oC
  • Kas 7.4oC
  • Ara 5.6oC

Kısa Kısa

 
Nüfus: 6.378,000
Dili: İrlandaca, İngilizce
Para Birimi: EURO
İklim: Ilıman iklim
Big Mac Index: 4,4 USD