Google+

Arama formu

Cork

Acil Yardım:112 Polis: 911 İtfaiye: 911
Devamı oku
Yeni Yıl  (1 Ocak) Saint Patrick’s Bayramı  (17 Mart) Kutsal Cuma Cadılar...
Devamı oku
corkenglishcollege.ie Cork Cycling Festival (Haziran) Cork Pride...
Devamı oku
Cork alışveriş konusunda yerel ürünleriyle ön plana çıkar.  Cork’un en...
Devamı oku
İrlanda genel olarak alkole ve gece hayatına önem veren bir ülkedir....
Devamı oku
İrlanda’nın yemekleri, içkileri kadar meşhur ve çeşitli değildir. Ama...
Devamı oku
İrlanda’nın en büyük ikinci kenti olan Cork özellikle tarihî sokakları,...
Devamı oku
Şehirde ulaşım için otobüs ve taksiler kullanılmaktadır. Cork halihazırda...
Devamı oku
Cork'ta hayat standartları yüksek olduğu için otel konusunda bütçenizie...
Devamı oku
Türkiye'den Cork’a olmasa da Dublin’e direkt uçuşları bulunmaktadır. Bunun...
Devamı oku
Cork, İrlanda’nın diğer şehirleri gibi değişken ve yağışlı bir iklime...
Devamı oku
Schengen vizesiyle Cork'a girmek mümkün olmamaktadır. Birleşik krallık...
Devamı oku
Adres: 11 CLYDE ROAD BALLSBRIDGE CORK 4. IRELAND Tel: +353 1 668 52 40
Devamı oku
Cork (GMT +1) ile Türkiye (GMT +3) arasında iki saat zaman farkı vardır....
Devamı oku
İrlandaca ve İngilizce resmi dil olmasına karşın, halk arasında çoğunlukla...
Devamı oku
Cork para birimi olarak Euro kullanmaktadır.
Devamı oku
Cork, İrlanda’nın güneybatısında bulunur. Cork Kontluğu'nun idari ve ana...
Devamı oku
Cork, İrlanda'nın ikinci en büyük şehri ve İrlanda Adası'nın üçüncü en...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type G250V-13 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 5.6℃
Şub 5.7℃
Mar 6.9℃
Nis 8.4℃
May 10.9℃
Haz 13.5℃
Tem 15.3℃
Ağu 15.2℃
Eyl 13.3℃
Eki 10.5℃
Kas 7.8℃
Ara 6.1℃
Kısa Kısa...
Ülke: İrlanda / Nüfus: 120.000 / Dil: İngilizce ve İrlandaca / İklim: Ilıman İklim / Para Birimi: Euro / Big Mac Index: 4.51 $ (Türkiye 3.87 $)

Cork Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Cork Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Cork, İrlanda'nın ikinci en büyük şehri ve İrlanda Adası'nın üçüncü en kalabalık şehri olup Kontluğunun idari ve ana yerleşim merkezidir. Cork şehri İrlanda'nın Munster ilinin en büyük şehridir. Şehir, adını "bataklık bölge" anlamına gelen, İrlandaca bir sözcük olan "corcach"tan alır. Cork şehri genel olarak 37,3 kilometrekaredir. Şehrin nüfusu ise 2016 yılına göre 119.418 kişi olarak belirlenmiştir. 17. yüzyılda küçük bir sahil kasabası olan Cork, 20. yüzyıldan itibaren büyük bir gelişme göstererek dünya şehirleri arasında ki yerini almıştır. Günümüzde Cork, Dublin’e tek rakip şehir olarak bilinmektedir.

Cork Nerededir?

Cork, İrlanda’nın güneybatısında bulunur. Cork Kontluğu'nun idari ve ana yerleşim merkezidir. Munster iline bağlıdır, Cork Kontluğu tarafından idare edilen bir şehirdir.  

Cork Gezilecek Yerler

Cork Gezilecek Yerler


İrlanda’nın en büyük ikinci kenti olan Cork özellikle tarihî sokakları, doğası, yapıları klasik İrlanda yaşam kültürü ile dolu dolu bir şehirdir. Geçmişte İrlanda’nın Normanlara ve İngilizlere karşı yapılan birçok savaşta en önemli savunma noktası olmuştur. Dublin’den sonra ülkenin en çok turist çeken şehri olan Cork, her gezginin mutlaka görmesi gereken şehirlerden biridir.

Cork'a Ne Zaman Gidilir?

Cork, İrlanda’nın diğer şehirleri gibi değişken ve yağışlı bir iklime sahiptir. Ancak gulf stream sıcak su akıntısından etkilendiği için çok soğuk olmamaktadır. Yaz ve kış aylarında yağış görülür. Ortalama sıcaklığı 13 - 14 derece olan Cork’a gidilebilecek en uygun zaman aralığı temmuz - ağustos ve nisan – mayıs ayları arasıdır.

Cork'ta Nerede Kalınır?

Cork'ta hayat standartları yüksek olduğu için otel konusunda bütçenizie dikkat etmenizde fayda var. Şehir merkezinde ve ulaşım ağlarına yakın bir konumda konaklamanız da ayrıca yararlı olacaktır. Oteller genellikle Lee Nehri’ne yakın kısımlarda ve ana caddeler üzerinde toplanmıştır. En uygun konaklama bölgeleri ise Mac Curtain Caddesi, Wellington Road, Redclyffe, Western Road ve John Redmond Caddesi'dir.

Cork pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Cork Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Cork Otelleri
En Uygun Fiyatlı Cork Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Cork Otelleri
Cork Ev Kiralama

Cork Şehir İçi Ulaşım

Cork Şehir İçi Ulaşım

Şehirde ulaşım için otobüs ve taksiler kullanılmaktadır. Cork halihazırda küçük bir şehir olduğundan otobüsler ile hemen hemen her yere gitmek mümkündür. Ancak az da olsa bazı banliyölere otobüs hizmeti sunulmadığından, eğer buralara işiniz düşerse taksileri kullanmanız gerekebilir. Yazının devamında daha detaylı tarife ve bilgileri bulabilirsiniz.

Cork Mutfağı

Cork Mutfağı

İrlanda’nın yemekleri, içkileri kadar meşhur ve çeşitli değildir. Ama çevresindeki kültürlerden etkilenmiştir. Sokaklarında yeteri kadar İrlanda ve İngiliz mutfağının yanı sıra dünya mutfaklarından lezzetler sunan restoran ve bistrolar bulunmaktadır. Cork, denize kıyısı olan bir şehir olduğundan balıkçılık gelişmiştir. Özellikle midye, ıstakoz, levrek, sazan ve karidesi şehirdeki birçok restorandan taze taze tüketebilirsiniz. Deniz ürünlerini tadabileceğiniz en iyi yer Barrack Street’tir. Bunun yanında şarap üretiminde de oldukça önemli bir yere sahip olup yerel halk tarafından da bolca tüketilmektedir. Dublin’de daha meşhur olan Irish biralar da en az şarap kadar çok tüketilir. Bu içecekleri İrlanda kültüründe önemli bir yere sahip olan Irish pub ve lounge barlarda deneyimleyebilir veya Washington Caddesi’nde yer alan Fenns Quay Market’ten ucuz bir fiyata alabilirsiniz. Kahvaltıda ise İrlanda kahvaltı kültüründe önemli bir yere sahip olan çeşitli soslarla yapılan sosis, patates, marmelat ve yerel peynirlerden oluşan menüleri tercih edebilirsiniz.

Cork Gece Hayatı

Cork Gece Hayatı

İrlanda genel olarak alkole ve gece hayatına önem veren bir ülkedir. İrlanda’nın en büyük ikinci şehri olan Cork’da da bu durum geçerlidir. Gece hayatı genellikle geç saatlere kadar devam eder. Mekânlar fiyat olarak ise biraz pahalı denebilir. Ayrıca İrlandalılar Avrupa’nın en mutlu insanları arasında gösterilmektedir. Bu durum gece hayatında da kendini göstermekte, insanları oldukça sıcakkanlı davranmaktadır.

Cork’un eğlence kültürünü genel olarak lounge barlar, Irish publar ve gece kulüpleri oluşturmaktadır. Bu mekânlar ise Wellington Caddesi ve Barrack Caddesi’nde yoğunlaşmaktadır. 

Cork'ta Alışveriş

Cork'ta Alışveriş

Cork alışveriş konusunda yerel ürünleriyle ön plana çıkar.  Cork’un en ünlü kapalı pazarı olan İngiliz Market en çok tercih edilen noktalarından biridir. Buradaki satıcılar Cork’un yerel olarak üretilen mallarını taze olarak satmaktadır. Birçok turist ve yerel halk tarafından rağbet gören İngiliz Pazarı’nda özellikle et, yerel peynirler ve bazı gıda ürünleri çokça tercih edilmektedir. Bunun yanında yerel olarak üretilen şarapları da hem bu pazardan hem de Wellington Caddesi üzerindeki satıcılardan alabilirsiniz. Maylar Caddesi üzerinde bulunan Merchants Quay Alışveriş Merkezi ’de giyim, teknoloji, gıda, aksesuar ve hediyelik eşya alışverişlerinizi de yapabiliriniz.

Fiyatlar ise genellikle pahalıdır. Ama ana caddelere göre cadde aralarında bulunan ara sokaklarda bulunan butik dükkânlardan, çok daha uygun fiyatlara alışveriş yapabilirsiniz.

Cork Para Birimi

Cork para birimi olarak Euro kullanmaktadır.

Cork Resmi Dili

İrlandaca ve İngilizce resmi dil olmasına karşın, halk arasında çoğunlukla İngilizce konuşulur. İrlandaca anayasada birinci resmi dil olarak geçmesine rağmen herkes tarafından bilinmez. İngilizceye hiç benzemeyen bu dil genellikle resmi yazışmalarda ve küçük yerleşim birimlerinde kullanılır. 

Cork Vize İşlemleri

Schengen vizesiyle Cork'a girmek mümkün olmamaktadır. Birleşik krallık vizesi de geçerli olmayan ülkeye girmenin tek yolu İrlanda vizesi almaktır.

Cork Dış Temsilcilikleri

  • Adres: 11 CLYDE ROAD BALLSBRIDGE CORK 4. IRELAND
  • Tel: +353 1 668 52 40

Cork Saat Farkı

Cork (GMT +1) ile Türkiye (GMT +3) arasında iki saat zaman farkı vardır. Türkiye’de saat 12.00 iken, Cork’da 10.00’dur.

Cork Faydalı Bİlgiler

  • Acil Yardım:112
  • Polis: 911
  • İtfaiye: 911