Unter den Linden

Her mevsim ayrı güzel olan Unter den Linden Türkçe karşılığı olarak Ihlamurlar Altında, Berlin’in 1.5 kilometre uzunluğunda bulvarıdır. Her iki yanı ıhlamur ağaçlarıyla çevrili olan bulvar, yürüyüş yapmak için keyifli adreslerden biridir.

Brandenburg Kapısı’ndan Berlin Katedrali’ne kadar uzanan bu yoldaki ıhlamur ağaçları 1647 yılında dikilmiştir. Kraliyet ailesi gücü arttıkça 1701’den sonra bulvarın çevresindeki mimari yapıların hızına ağırlık verilmiş, bugünkü etkileyici görüntüsüne böylece ulaşmıştır.

Bulvarın yapılmasının da o dönem gayet pratik bir sebebi vardır. 16. Yüzyılda Prens Georg, Tiergarten’daki avlanma bahçesine ulaşmak için bir at arabası yoluna ihtiyaç duymuş, böylelikle Unter den Linden yolu yapılmıştır.

1851 yılında bulvar üzerindeki yaya yoluna Kral 2. Friedrich’in at üstünde durduğu bir heykel yerleştirilmiştir.

Bulvarın doğu kısmındaki Der Alte Fritz isimli anıt ve neoklasik tarza sahip olan Neue Wache görülebilir. Neue Wache, savaş ve rejim kurbanlarının anmak için yapılan bir anıttır.

Bulvar adını aldığı ıhlamur ağaçlarını zaman zaman kaybetmiş ama yerine yenilerinin konulmasını her zaman başarmıştır. 1935’te metro yapımı sırasında ağaçların büyük kısmı kesilmiş. Ardından Berlin’i büyük bir harabeye çeviren 2. Dünya Savaşı’nda kalan ağaçların da neredeyse tamamı yok olmuş. Ama yaralarını sarıp küllerinden yeniden doğan şehir, ıhlamur ağaçlarını da unutmamış. 1950’lerde başlatılan ağaçlandırma çalışmalarıyla bulvar bugünkü yeşil görünümüne kavuşmuş.

Unter der Linden, Berlin’in birçok önemli noktasının kesişiminde yer almaktadır. Bulvarın baıtı kanadında Brandenburg Kapısı, diğer tarafında ise Tiergarten yer almakta, aynı zamanda alışveriş caddesi Friedichstrasse ve şehrin en güzel meydanlarından Gendarmenmarkt’a komşu konumda.

1,5 kilometre boyunca uzanan bulvar üzerinde 1742 yılında inşa edilmiş Berlin Opera Binası (Staatoper), 1810 yılında kurulmuş Humboldt Üniversitesi, Berlin Şehir Kütüphanesi, Alman Tarih Müzesi gibi şehrin tarihi önem sahip yerlerinin yanı sıra birçok kafe, restoran ve hediyelik eşya dükkanları bulunmakta.  

Adres: 

Yol Tarifi: Unter den Linden’e U2, U5, U8 metro hatlarıyla, M4, M5, M6 tramvay hatlarıyla ve 100, 200 numaralı otobüslerle ulaşabilirsiniz.

Yakın Yerler: Komische Oper,Kindertransport Memorial