Google+

BATUM'DA GEZİLECEK VE GÖRÜLECEK YERLER

1147628 Oca 2015Gezi Notu
Betül AdakBetül AdakGezgin28 Oca 2015114760 Yorum

Batum, Gürcistan'da günübirlik gidip dönülebilecek mesafede bulunan ve vize-pasaport istemeyen bir ülke. Ülkeye giriş yaparken kafanız biraz karışabilir. Gümrükte 3. dünya ülkesine mi geldik acaba diye düşünmeden edemiyor insan. Kargaşa ve kaos ortamı hakim. Sıra yok. Sırayı takan yok. 2 saatimizi verdik ama sonunda başarıya ulaştık. İçeri girerken oluşan düşünce şehir merkezine yaklaştıkça değişiyor. Şehir yeniden yapılmaya başlanmış. Bu sefer "Avrupa şehrine mi geldik" diyebilirsiniz.

Yürüyerek her yere ulaşabilirsiniz. Sadece Botanik Bahçesi 4 km uzaklıkta. Teleferiğe çıkmayı sakın ihmal etmeyin. Bebek arabasını teleferiğe almadılar. Türkçe bilenlerin sayesinde anlaştık. İngilizce bilmiyor yerel halk. Ama hiç sorun değil. Beden dili her sorunu çözebiliyor. Akşam her yer ışıl ışıl. Ama dışarıda çok fazla insan görmek pek mümkün değil. Kumarhaneler şehri olduğu için belki de insanlar kumarhanelere gitmiş olabilir.

Batum

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Batum-1

Yemek kültürü bize yakın. Yabancılık çekmezsiniz. Haçapuri bir çeşit kaşarlı pide. Hinkal ise bizim mantımızın büyüğü, 2-3 tane yeseniz zaten yeterli olur. Ancak hamuru bizim mantı hamuruna pek benzemiyor. Plastik gibi diyebiliriz. El yapımı olmasa gerek. Fabrikasyon usulü yapmış olabilirler. Bana uymadı şahsen. Batum çocuğunuzla rahatlıkla gezebileceğiniz bir şehir. Dikkatimi çeken kadın nüfus oranı çok fazla idi. Sokaklar tertemizdi. Adımınızı attığınız gibi arabalar duruyor. Sokaları 50-60 yaş arası kadınlar temizliyordu. İlk başta söylediğim gibi kafam karıştı. Modernler mi yoksa geri kalmışlar mı? Komünist sistemden kalma eski binalar hala bulunmakta ama 5 sene sonra eser kalmaz muhtemelen. Çünkü modern binalar hızla yükselmekte.

Batum-2

Batum-3

Batum şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Levon Apartments, Rock Hostel First Line, Daxon Luxury Apartments. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz M-Palace Hotel, President Plaza Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Dolphin Hotel, Antika Hotel, Piazza Inn tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Batum aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Batum-4 .
Batum'da Türk Konsolosluğu'nu görünce Türk bayrağımızın altında fotoğraf çektirmeden olur mu hiç

Batum-5

Acara Sanat Müzesi'nde balina fosili bulunmakta. Sizlere herkesten farklı bir fotoğraf yansıtmak istedim.

Batum-6

Botanik Bahçesii dünyanın sayılı büyük botanik bahçelerinden. Bebek arabası ile rahatlıkla gezebiliyorsunuz. Otobüsü yukarıda bırakıp aşağıya doğru yürürseniz daha az yorulmuş olursunuz. Yeşillikler içnde yürümek insana huzur veriyor.

Batum-7

Neptün Meydanı şehir merkezinde yer alıyor. Batum o yönden çok rahat bir şehir. 1 günde çok rahat bitirilebilir.

-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar