Alaeddin Tepesi

Alâeddin TepesiKonya’nın merkez ilçesi olan Karatay’da yer alan 20 metre yüksekliğinde bir tepedir. Höyük olarak adlandırılan tarih öncesi yerleşim yerlerinden biri olarak bilinen Alâeddin Tepesi, günümüzde tarihî değerinin yanı sıra bir mesire yeri olarak işlev görür. Şehre hâkim bir konumda yer alan önemli yapılar ise, tepenin kuzeyindeki Alâeddin Camii ve kümbetler olarak bilinir. Yolunuz Konya’ya düşerse şehrin en yüksek noktası Alâeddin Tepesi’ni ziyaret edilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Alaeddin Tepesi Hakkında Bilgi

Alâeddin Keykubat’tan adını alan cami ve kümbetler sebebiyle tepe de zamanla aynı adla anılmaya başlamıştır. İlk olarak milattan önce 3000’li yıllarda yani Erken Tunç Çağı’nda hayatın başladığı Alâeddin Tepesi’nde daha sonra Hititler hüküm sürmüştür. Sonraki zamanlarda Frigler ve Lidyalılara ev sahipliği yapan Alâeddin Tepesi, Ahameniş İmparatorluğu döneminde Kapadokya satraplığına bağlı bir kent olmuştur. Osmanlı’dan sonra Türkiye’ye ait olan Alâeddin Tepesi günümüzde turistik bir yer olarak ziyaretçi akınına uğrar.

Konya2.jpg

Konya Alaeddin Tepesi Hikayesi

Alâeddin Tepesi yüzyıllar boyunca pek çok uygarlığın misafir olduğu bir nokta olunca ister istemez hikâyelerde de yer etmiş bir yer. Alâeddin Tepesi efsanesi şöyle: Bir zamanlar tepenin olduğu alan dümdüzmüş. Çevresinde hiçbir şey yokmuş. Günlerden bir gün o dönemin padişahı “Dulavrat bile olsa herkes bir avuç toprak getirip buraya atacak, benim halkımın ne kadar çok olduğunu böylece cümle âlem görecek” şeklinde bir ferman yayınlatmış. Bu bildirinin üzerine köydeki herkes söylenen alana bir avuç toprak getirip koymuş. Böylece Alâeddin Tepesi meydana gelmiş. Hükümdarın esas amacı halkın çokluğunu ve bir araya gelince neler yapabileceğini göstermekmiş.

Alaeddin Tepesi'nde Neler Var?

Alâeddin Tepesi’nde ziyaret edebileceğiniz yerlerin başında Alâeddin Cami ve kümbetler bulunuyor.

Alâeddin Cami: Höyüğün üzerinde bulunan ve Anadolu Selçuklu Devleti’nin hüküm sürdüğü dönemlerde şehrin ulu camisi olarak inşa edilen bir camidir. Alâeddin Camisi, aynı zamanda şehrin en büyük ve de en eski camisi unvanına sahiptir. Eserin yapımına I. Mesud Dönemi’nde başlanmıştır. Onun vefatından sonra yerini alan II. Kılıçarslan yapıya kümbetleri ekletmiştir. 2 dönemde inşa edilen eser yaklaşık 25 senenin ardından I. İzzeddin Keykavus tarafından genişletilmeye başlanmış, onun vefatı sebebiyle de bu yenileme I. Alaeddin Keykubad’ın egemenliğinde son bulmuştur. II. Kılıçarslan’ın caminin avlusunda yaptırmış olduğu kümbet Selçuklu hanedanının büyük çoğunluğunun mezarı olarak işlev görmüştür.

Konya Alaeddin Tepesi Kahvaltı

Alâeddin Tepesi, yüksek bir noktada bulunduğu için manzarası da görenlerin beğenisini topluyor. Camiyi ve kümbetleri ziyaret ettikten önce ya da sonra tepede bulunan kafe ve restoranlarda oturarak manzaranın keyfini çıkarırken bir şeyler de yiyebilirsiniz. Erken saatlerde gidecek olursanız restoranlarda kahvaltı edebilirsiniz. Civardaki mekânları günün her öğünü için kullanabilirsiniz. Gidebileceğiniz yerlerden bazılarını inceleyebilirsiniz.

Konya Alâeddin Tepesi Çay Bahçesi: Manzara eşliğinde çayınızı ve kahvenizi yudumlamak isterseniz tercih edebileceğiniz çay bahçesi 09.00-22.00 arasında hizmet veriyor.
Adres: Sahibiata Mahallesi, Alâeddin Bulvarı, No. 37/38, Karatay/Konya

Türkü Cafe: Müzikli bir eğlence istiyorsanız tepede yer alan mekânı ziyaret edebilirsiniz.
Adres: Hamidiye Mah. Karatay/Konya Telefon: (0506) 976 33 34

Konya Alaeddin Tepesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Şehrin merkezinde konumlanan Alâeddin Tepesi’ne gitmek için farklı alternatifleriniz bulunuyor.

Uçak: Konya’da havaalanı olduğundan, farklı bir şehirden ulaşım sağlamak isterseniz uçağı tercih edebilirsiniz. Daha sonra Karatay ilçesinde yer alan tepeye otobüs ve minibüs ile devam edebilirsiniz.

Otobüs: 10 A, 39 A, 41 A, 26 A ve 35 A hat numaralı otobüsleri tercih ederek Alâeddin Tepesi’ne ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otomobil: Şahsi aracınızla gitmek isterseniz Konya Alâeddin Tepesi yol tarifi için navigasyon desteği alabilirsiniz. Merkezî bir konumda yer alan tepe için ulaşım ve park sorunu yaşamazsınız.