Google+

Arama formu

Konya

Türkiye’nin en büyük yüzölçümüne sahip şehri olan Konya, İç Anadolu...
Devamı oku
Mevlana Türbesi ile hem yurt içinden hem de yurt dışından her yıl...
Devamı oku
Türkiye’nin yedinci büyük ili olan Konya’da şehir içi toplu ulaşım...
Devamı oku
Konya seyahatinizi ayarlamadan önce şehirde düzenlenen etkinliklere...
Devamı oku
Zabıta ve İtfaiye: 0 332 221 14 00 Polis: 155 Ambulans: 112...
Devamı oku
Konya denince akla birbirinden lezzetli yöresel yemekler gelir. Zengin...
Devamı oku
Tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra Konya alışveriş yönünden de...
Devamı oku
Türkiye’nin yüzölçümü olarak en büyük ili olma özelliği taşıyan Konya...
Devamı oku
Konya tarihi ve kültürel değerler bakımından en zengin...
Devamı oku
Anadolu kentleri içerisinde tarihi en eskiye dayanan Konya, kültür...
Devamı oku
Konya İç Anadolu Bölgesi’nin güneyinde yer alır. Türkiye’nin en geniş...
Devamı oku
Konya gezinizi planlarken hava şartlarını göz önünde bulundurmanızda...
Devamı oku
Konya’ya gitmek için tercih edeceğiniz ulaşım aracı Türkiye’nin hangi...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 TRY = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 1℃
Mar 5℃
Nis 11℃
May 15℃
Haz 19℃
Tem 22℃
Ağu 22℃
Eyl 18℃
Eki 13℃
Kas 6℃
Ara 1℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 2.161.303 / İklim: Karasal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2-3 gün

Konya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Konya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Türkiye’nin yüzölçümü olarak en büyük ili olma özelliği taşıyan Konya, İç Anadolu Bölgesi’nde yer alır. Toplam yüzölçümü 40.838 km2’dir. Türkiye’nin en kalabalık yedinci şehri olan Konya’da TÜİK’in 2016 verilerine göre yaklaşık 2.161.303 kişi yaşamaktadır. Akşehir, Ereğli, Meram, Yunak, Selçuklu, Seydişehir başta olmak üzere 31 tane ilçesi vardır. 1987 tarihinde “tüBüyükşehir” stasüne kavuşan Konya aslında çok köklü bir tarihe sahiptir. M.Ö 7000 yılından itibaren birçok medeniyete ev sahipliği yapan bu şehir, zengin kültürel mirası ile önde gelen illerimizden biridir. Türkiye’nin en eski yerleşim yerlerinden biri olma özelliğine sahip olan Konya’da ilk yerleşimin Prehistorik (Tarih öncesi) çağdan başladığı düşünülmektedir. Yapılan kazı çalışmaları ve araştırmalar sonucu şehirde Neolitik (Cilalı Taş Devri) ve Eski Bronz Çağ dönemlerinden kalma birçok kültürel zenginliğe rastlanmıştır.
 

Tanıtım Videosu:

Konya Gezilecek Yerler

Konya Gezilecek Yerler
 

Anadolu kentleri içerisinde tarihi en eskiye dayanan Konya, kültür turlarının vazgeçilmez adreslerindendir. Birçok medeniyete kucak açan şehirde yüzyıllar öncesinden kalma tarihi eserler, hanlar, türbeler ve medreseler görülebilir. Konya gezinizde geçmiş dönemlere doğru yolculuğa çıkarak bu tarihi atmosferi doyasıya yaşayabilirsiniz. Gönül diyarı Konya aynı zamanda kaplıcaları, yeşil alanları ve gölleri ile mistik havasının yanı sıra doğa gönüllülerinin de isteklerini sonuna kadar karşılamaktadır. Konya gezinize en az 3 gün ayırarak bu tarihi şehri doyasıya gezebilirsiniz.

Konya Nerededir?

Konya İç Anadolu Bölgesi’nin güneyinde yer alır. Türkiye’nin en geniş ili olan Konya; Ankara, Karaman, Aksaray, Mersin, Niğde, Antalya, Isparta, Afyon ve Eskişehir ile komşudur. İstanbul’a 709 kilometre, Ankara’ya 263 kilometre uzaklıktadır. Türkiye’nin ikinci büyük gölü olan Tuz Gölü, Konya ve Aksaray sınırındadır. Türkiye’nin tuz ihtiyacının büyük bir bölümü Tuz Gölü’nden karşılanır. Konya-Isparta sınırında Beyşehir Gölü, Konya-Afyonkarahisar sınırında Akşehir Gölü yer alır. Suğla Gölü, Ilgın Gölü, Ereğli Akgöl, Yunak Akgöl, Düden, Acıgöl, Bolluk ve Meke krater gölü şehirde yer alan diğer göllerdir.

Konya’ya Ne Zaman Gidilir?

Konya’ya Ne Zaman Gidilir?

 

Konya gezinizi planlarken hava şartlarını göz önünde bulundurmanızda yarar var. Konya, İç Anadolu Bölgesi’nde yer aldığı için karasal iklim hakimdir. Şehirde kış ayları soğuk ve kar yağışlı geçerken yaz ayları sıcak ve kuraktır. Gündüz ile gece arasında sıcaklık farkı hayli yüksektir. İç Anadolu Bölgesi’nin güneyinde olmasına rağmen diğer şehirlere göre kışın çok daha soğuk geçer. Kar uzun süre yerden kalkmaz. Bunun ana nedeni ise Orta Toros Dağları’nın ılıman havayı engellemesidir. Kış aylarında ortalama sıcaklık 1 dereceyken yazın bu değer 23 dereceyi bulur. Konya’nın yıllık sıcaklık ortalaması yaklaşık 11 derecedir. Nisan ve mayıs aylarında kırkikindi yağmurları sıkça görülür.

Konya’nın bir diğer özelliği Türkiye’de sisin en sık görüldüğü illerden biri olmasıdır. Konya ovasının çanak şeklindeki yapısı bunun en önemli nedenidir. Konya’da yaz ayları geç başlarken kış ise oldukça geç biter. Step iklim özellikleri de görülen şehirde yaz ayları kurak geçtiği için kaliteli buğday yetiştiriciliği yapılabilmektedir. Bahar yağmurlarının yağmasıyla yeşeren otlar yazın kurak iklimin hakim olmasıyla sararmaya başlar.

Mevlana kenti Konya’yı ziyaret etmek için en uygun dönem sonbahar ve ilkbahar ayları olsa da aralık ayı kent için ayrı bir öneme sahiptir. Her yıl aralık ayının 17’sine denk gelen hafta Şeb-i Arus ile Mevlana’yı anma törenleri düzenlenmektedir. Yurt içi ve yurt dışından binlerce kişi bu törenleri izlemek ve Mevlana’yı anmak için Konya’ya akın eder. Her yıl 5-10 Temmuz arasında Akşehir’de düzenlenen Nasreddin Hoca Şenliği, nisan ayının son haftasında gerçekleştirilen Bir Nefes Bir Ses Uluslararası Tiyatro Festivali, her yıl temmuz ayının ilk haftasında düzenlenen Beyaz Kiraz Festivali ile şehir renkli bir havaya bürünmektedir.

Konya’ya Nasıl Gidilir?

Konya’ya gitmek için tercih edeceğiniz ulaşım aracı Türkiye’nin hangi şehrinden gideceğinize bağlı olarak değişir. İç Anadolu Bölgesi’nden Konya’ya gidecekseniz mesafeniz yakın olacağı için özel arabanızı ya da şehirlerarası otobüsü tercih edebilirsiniz. Ankara’dan özel aracınızla 3 saatte Konya’ya ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan Konya’ya aracınızla gitmek isterseniz yol yaklaşık 8 saat sürmektedir.

Konya’ya demir yolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz. İstanbul Pendik Tren İstasyonu’ndan kalkan YHT ile Konya Gar’a 4,5 saatte ulaşabilirsiniz. Ankara-Konya arası ise YHT ile 1 saat 50 dakika sürmektedir. Adana’dan Konya’ya ulaşım için Toros Ekspresi uzun yıllardır hizmet vermektedir. Adana, Mersin, Niğde, Konya, Karaman illerinin sınırları içerisinde 26 durakta duran Toros Ekspresi ile bu iller arasında ulaşım sağlanabilmektedir. İç Anadolu Mavi Treni ise Konya Adana-Karaman arasında her gün işleyen bir diğer tren seçeneğidir.

Konya’ya daha hızlı ulaşım sağlamak isteyenler için Selçuklu ilçesinde bulunan Konya Havalimanı 2000 yılından bu yana hizmet vermektedir. İstanbul’dan Konya’ya her gün düzenlenen uçak seferleri ile 1 saat 15 dakikada ulaşmak mümkündür. Yurt dışından Konya’ya gelmek isteyen turistler ise İstanbul aktarmalı uçuş yapabilmektedir.

Konya şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Konya’da Nerede Kalınır?

Konya’da Nerede Kalınır?

Mevlana Türbesi ile hem yurt içinden hem de yurt dışından her yıl binlerce kişiyi misafir eden Konya, zengin kültürel mirasları sayesinde oldukça ilgi gören şehirlerden biridir. Dinsel dokuları ve mistik havasıyla huzur ve hoşgörü şehri olan Konya, konaklama açısından sıkıntı yaşamayacağınız şehirlerden biridir. Konya her geçen gün daha modern konaklama tesislerine sahip olarak misafirlerine konforlu bir seyahat deneyimi yaşatmaktadır. Evliyalar şehri Konya’nın merkezinde ve ilçelerinde seçkin birçok otel bulunmaktadır. Konya’da konaklama seçenekleri kent oteli, butik otel, termal otel ve pansiyon olarak sıralanabilir. Şehirde 5 yıldızlı otellerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Daha uygun fiyatlı konaklama seçenekleri için 3 ya da 4 yıldızlı otelleri ya da pansiyonları tercih edebilirsiniz. Hangi oteli seçerseniz seçin güleryüzlühizmet ve misafirperverlikle karşılaşacağınızı unutmayın. Otellerin hemen hepsinde Wi-Fi ücretsiz olup otopark seçenekleri mevcuttur. Konya otelleri oda-kahvaltı, yarım pansiyon ya da her şey dahil konseptiyle hizmet vermektedir.

Konya pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Konya Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Konya Otelleri
En Uygun Fiyatlı Konya Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Konya Otelleri
Konya Ev Kiralama

Konya Otelleri

Türkiye’nin en büyük yüzölçümüne sahip şehri olan Konya, İç Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. MÖ 7000 yılından itibaren pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Konya, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle ülkemizin en güzel şehirlerinden biridir. Gönül diyarı olarak olarak betimlenen Konya’da tarihi medreseleri, türbeleri ve hanları ziyaret edebilirsiniz. Doğal güzelliklerini keşfetmek isterseniz kaplıcalarına gidebilir veya göllerinde ve yeşil alanlarında yürüyüşe çıkabilirsiniz. Hoşgörü felsefesiyle Türk İslam kültüründe önemli olan Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin türbesinin yer aldığı Mevlana Müzesi’ni gezebilirsiniz. Selçuklu dönemine ait Karatay Medresesi’ni, şehrin en yüksek tepesi olan Alaeddin Tepesi’ni, İnce Minareli Medrese’yi, 6000 yıllık geçmişiyle eski bir köy olan Sille Köyü’nü, Çatalhöyük Antik Kenti’ni, Kilistra Antik Kenti’ni ve Tuz Gölü’nü gezilmesi gereken yerler listenize ekleyebilirsiniz. Yaklaşık 3 günde gezebileceğiniz Konya’ya aralık ayında giderseniz Şeb-i Arus etkinliklerine, temmuz ayında seyahat planlıyorsanız Nasreddin Hoca Festivali’ne veya Yörük Türkmen Kültür Festival’ine katılabilirsiniz. Konya denilince akla ilk gelen lezzetlerinden olan etli ekmek, Mevlana böreği, arabaşı çorbası, tirit, sacarası, kaygana tatlısı ve batırık gibi yöresel yemeklerini tadabilirsiniz. Konaklama seçenekleri olarak Konya otelleri her bütçeye hitap eden fiyatlar sunmaktadır. Lüks hizmet için Konya beş yıldızlı oteller, tarihi yerlere yakın mesafede olmak isterseniz Konya Selçuklu otelleri veya Konya Karatay otellerini tercih edebilirsiniz. Konya otelleri ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için sizin için hazırladığımız aşağıdaki listeyi inceleyebilirsiniz.

Konya Otelleri

Konya Şehir İçi Ulaşım

Konya Şehir İçi Ulaşım

Türkiye’nin yedinci büyük ili olan Konya’da şehir içi toplu ulaşım otobüs, tramvay ve dolmuşlar ile sağlanmaktadır. Oldukça geniş tramvay ve otobüs hattı sayesinde şehir içi yolculuk yaparken sıkıntı yaşamazsınız. Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen ATUS (Akıllı Toplu Ulaşım Sistemi) ile toplu ulaşım hatlarının hangi güzergahları kullandığını, otobüslerin sefer saatlerini, hangi duraktan hangi otobüsün kalktığını kolaylıkla öğrenebilirsiniz. ATUS uygulamasını mobil cihazınıza indirip kullanabileceğiniz gibi bilgisayarınızdan da websitesini inceleyebilirsiniz.

Konya Mutfağı

Konya Mutfağı

Konya denince akla birbirinden lezzetli yöresel yemekler gelir. Zengin bir yemek kültürüne sahip olan Konya’da her damağa hitap edecek lezzetler bulmak mümkündür. Gerek yemek çeşitleri gerekse pişirme yöntemleri ve sunumları ile Konya Türkiye’nin önde gelen gastro-duraklarından birisidir. Düğünlerde ve özel davetlerde ikram edilen bamya çorbası şehrin yöresel lezzetlerinin başında gelir. Kurutulmuş çiçek bamyaların kuşbaşı etle bol suda haşlandıktan sonra limon suyu ile lezzetlendirilip hazırlanan bamya çorbasını denemeden şehirden ayrılmamalısınız. Elde açılan incecik yufka ile yapılan su böreği, sabah kahvaltılarının baş tacıdır. Konya denince akla gelen en lezzetli yemekse hiç şüphesiz etli ekmektir. Neredeyse bir metreye varan uzunluğu ile hem gözehem mideye hitap eden etli ekmek Konya’ya yolunuz düşerse denemeniz gereken yemekler arasında ilk sırada yer alır. Konya’nın bir diğer meşhur yemeği ise çebiçtir. Bulgur pilavının üzerine tandırda pişirilmiş kuzu eti eklenerek servis edilen çebiçin en lezzetli olduğu ay eylül ayıdır. Beş çaylarının vazgeçilmez lezzeti Mevlana böreği, başlı başına ana yemek olabilecek arabaşı çorbası, Selçuklu Dönemi’nden günümüze uzanan fırın kebabı, et, yoğurt ve ekmekle sunulan tirit, akşam yemeklerinden sonra ikram edilen höşmerim, iki sac arasında pişirilerek lezzet yolculuğuna çıkaran yöresel tatlı sacarası, Konya mutfağının demirbaşları arasındadır. Yumurta, un ve süt kullanılarak hazırlanan kaygana tatlısı, bulgurlu köfteye benzerliği ile bilinen batırık, hem çorba hem ana yemek olarak ikram edilen topalak da Konya’da deneyebileceğiniz lezzetler arasındadır.

Konya’da Gece Hayatı 

Konya’da Gece Hayatı 

Konya tarihi ve kültürel değerler bakımından en zengin şehirlerimizden biri olsa da eğlence sektörü gelişmemiştir. Kent muhafazakar bir kimliğe sahip olduğu için birçok büyükşehirde olan renkli gece hayatı burada yerini mütevazı eğlence mekanlarına, restoran ve kafelere bırakmıştır. Ancak özellikle şehrin son yıllarda turizme daha fazla açılması ve üniversite şehri olması sebebiyle eğlence mekanlarının sayısı geçmiş yıllara oranla artış göstermiştir. Üniversite öğrencilerinin yoğunlukta olduğu Alaeddin TepesiZafer Caddesi ve Bosna-Hersek Mahallesi’nde gençlerin buluşup sosyalleşebileceği ve keyifli vakit geçirebilecekleri birçok mekan bulunmaktadır. Selçuklu ilçesinde Rixos Oteli’nin içerisinde bulunan Club Inferno şehrin en büyük ve prestijli gece kulübüdür. Konya’da gece hayatı denince akla ilk gelen mekanlardan biri olan Club Inferno, unutulmaz DJ performanslarının yanı sıra Türkiye’den ve dünyadan önemli isimleri de ağırlamaktadır. Rixos Oteli’nin içindeki diğer bir eğlence mekanı da The Green Mile’dir. Nezih ortamı ve her gece düzenlenen canlı müzik etkinliği ile Konya’da gece hayatına yön veren mekanlardan biridir. Canlı müzik eşliğinde Konya’nın ışıklar içerisindeki manzarasını tepeden izlemek isterseniz şehrin bir diğer eğlence mekanı Roof Bar Dedeman Hotel’i tercih edebilirsiniz. Bir yandan manzara izlerken diğer yandan eşsiz lezzetteki yemeklerin tadına bakabileceğiniz mekan özel günleri kutlamak için de oldukça ideal.

Konya’daki Festivaller

Konya’daki Festivaller

Konya seyahatinizi ayarlamadan önce şehirde düzenlenen etkinliklere göz atarsanız hem farklı deneyimler edinebilir hem de gezinizi daha keyifli hale getirebilirsiniz. Konya’da düzenlenen etkinliklerin listesini aşağıda bulabilirsiniz.

Şeb-i Arus Mevlana’yı Anma Etkinlikleri

Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin sevgiliye kavuşma düşüncesiyle “düğün gecesi” olarak nitelendirilen geleneksel etkinlik, her yıl 7-17 Aralık tarihlerinde düzenlenir. Bu kapsamda sema gösterileri, ney dinletisi ve pek çok etkinlik düzenlenir ve şehir bu dönemde binlerce ziyaretçiyi ağırlar. Seyahatinizi Konya’nın dünyaya açılan en büyük etkinliklerinden biri olan Şeb-i Arus etkinlikleri dönemine getirerek şehirde farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Nasreddin Hoca Festivali

Konya’nın sembollerinden biri olan Nasrettin Hoca, fıkralarıyla büyük küçük herkesin ilgisini çeken isimlerden biri olmuştur. Her yıl 5-10 Temmuz arasında Nasrettin Hoca’nın doğduğu Akşehir’de düzenlenen şenliklerde fıkralar anlatılır, hikayelerle Nasrettin Hoca anılır.

Konya’da Alışveriş

Konya’da Alışveriş

Tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra Konya alışveriş yönünden de en zengin şehirlerimizden biridir. Bu şehirden hem kendinize hem sevdiklerinize birbirinden güzel hatıra ve hediyelik ürünler satın alabilirsiniz. Bunun yanı sıra şehrin yöresel lezzetlerinden yanınıza almadan şehirden ayrılmamanızı öneriyoruz. Mevlana Türbesi’ne yürüme mesafesinde bulunan Kadınlar Pazarı, Konya’da alışveriş için uğramanız gereken noktalardan biridir. Selçuklu Dönemi’nden günümüze gelen tarihi pazarın adı kısa süre önce Melike Hatun Pazarı olarak değiştirilse de Kadınlar Pazarı ismi halk arasında hala kullanılmaktadır. Taze sebze meyveden yöresel peynir ve süt ürünlerine kadar aradığınız birçok şeyi bulabileceğiniz kapalı pazarda Konya’nın meşhur küflü peynirinden satın almanızı tavsiye ederiz. Yüzyıllardır Konya’da severek tüketilen küflü peynir aromalı tadı ile makarna ve börek harçlarını lezzetlendirmektedir. Konya’nın bir diğer geleneksel lezzeti gevrektir. Tereyağlı, susamlı, haşhaşlı çeşitleriyle ağız sulandıran Konya gevreği, seyahat dönüşünüzde mutlaka almanız gereken atıştırmalıklar arasındadır. Mevlana şekeri ve lokum da sevdiklerinize hediye götürmek için tercih edebileceğiniz lezzetlerdendir.

Konya İçin Faydalı Bilgiler

Zabıta ve İtfaiye: 0 332 221 14 00

Polis: 155

Ambulans: 112

Belediye Başkanlığı: 0 332 221 14 00

Emniyet Müdürlüğü: 0332 237 64 00