Konya’ya Nasıl Gidilir?

Konya’ya gitmek için tercih edeceğiniz ulaşım aracı Türkiye’nin hangi şehrinden gideceğinize bağlı olarak değişir. İç Anadolu Bölgesi’nden Konya’ya gidecekseniz mesafeniz yakın olacağı için özel arabanızı ya da şehirlerarası otobüsü tercih edebilirsiniz. Ankara’dan özel aracınızla 3 saatte Konya’ya ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan Konya’ya aracınızla gitmek isterseniz yol yaklaşık 8 saat sürmektedir.

Konya’ya demir yolu ileulaşım sağlayabilirsiniz. İstanbul Pendik Tren İstasyonu’ndan kalkan YHT ile Konya Gar’a 4,5 saatte ulaşabilirsiniz. Ankara-Konya arası ise YHT ile 1 saat 50 dakika sürmektedir. Adana’dan Konya’ya ulaşım için Toros Ekspresi uzun yıllardır hizmet vermektedir. Adana, Mersin, Niğde, Konya, Karaman illerinin sınırları içerisinde 26 durakta duran Toros Ekspresi ile bu iller arasında ulaşım sağlanabilmektedir. İç Anadolu Mavi Treni ise Konya Adana-Karaman arasında her gün işleyen bir diğer tren seçeneğidir.

Konya’ya daha hızlı ulaşım sağlamak isteyenler için Selçuklu ilçesinde bulunan Konya Havalimanı 2000 yılından bu yana hizmet vermektedir. İstanbul’dan Konya’ya her gün düzenlenen uçak seferleri ile 1 saat 15 dakikada ulaşmak mümkündür. Yurt dışından Konya’ya gelmek isteyen turistler ise İstanbul aktarmalı uçuş yapabilmektedir.