Google+

Arama formu

Sazova Parkı

Sazova Parkı

Sazova Parkı tam ve asıl adıyla Eskişehir Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı’dır. Eskişehir’in Sazova Mahallesi’nde 400 bin metrekare üzerine kurulu olan bu park, 2008 yılından beri hizmet vermeye devam ediyor. Parkta görebilecekleriniz arasında Nuh’un Gemisi’nin yanı sıra 25 bin metrekarelik bir gölet, park çevresinde dolaşan buharlı mini tren, çocuk oyun alanları, hayvanat bahçesi, bilim ve deney müzesi, konser alanları, amfi tiyatro bulunuyor. Daha çok çocuklar için tercih edilen parkta ayrıca hayvanat bahçesinden akvaryuma, masal şatosundan korsan gemisine kadar birçok turistik aktiviteyi bularak uzun saatler ailecek eğlenceli zaman geçirebilirsiniz. Eskişehir’e gidecek olursanız bu keyif dolu parkı ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

Sazova Parkı Gezilecek Yerler

Eskişehir Sualtı Dünyası: Asıl adı Eti Sualtı Dünyası olan ve Eti ile Eskişehir Belediyesi’nin iş birliğiyle açılan bu yer, 3200 metrekarelik alana kurulu. 2350 metrekarelik kısmını akvaryum oluşturuyor. Kalan 850 metrekarelik alanda ziyaretçilerin güzel zaman geçirmesi amacıyla hediyelik eşya satışı ve kafeterya alanları hizmet veriyor.

Teraryum, dokunma akvaryumu, tropikal akvaryum, amazon nehri ve mersin akvaryumu gibi bölümleri bulunan Sualtı Dünyası’nda 84 farklı türden toplam 2150 adet balık bulunuyor. Bünyesinde Türk karasuları, Atlas Okyanusu, Kızıldeniz, Güney Amerika gölleri, Amazon Nehri gibi dünyanın farklı coğrafyalarından getirilen özel balık türlerini barındıran akvaryum, tek seferde 400, bir günde ise 3500 ziyaretçiye ev sahipliği yapabiliyor. Akvaryumun sunduğu en eğlenceli ve öğretici özellik ise çocukların gece tünelde uyku tulumlarıyla konaklayarak sualtı canlılarının davranışlarını inceleyebilme imkanına sahip olabilmesi. Akvaryumda ayrıca okullar için eğitici seminer aktiviteleri, okul gruplarına belli saatlerde sualtı belgeseli izletilmesi gibi organizasyonlar yapılıyor. Eskişehir Sualtı Dünyası giriş ücreti yetişkinler ve öğrenciler için 5 TL. Ziyaretler ise 10:00 – 19:00 saatleri arasında yapılabiliyor. Su altı dünyası pazartesi günleri hariç her gün ziyarete açık.

Adres: Tepebaşı Mah., Sazova Cd., Tepebaşı/Eskişehir Telefon: (0222) 300 00 66

Sazova Masallar Diyarı: Sazova Parkı içinde devasa haliyle dikkatleri üzerine çekmeyi başaran ve ziyaretçi akınına uğrayan Masal Şatosu’na girişin ücretsiz olduğunu belirterek başlayalım. Koridor ve merdivenleri, zemin kattaki dükkanları, şatonun üst katlarında bulunan seyir teraslarını da ücretsiz turlayabiliyorsunuz. Yine üst katta bulunan ve size kendinizi Orta Çağ’daymış gibi hissettiren Sihirli Elma Kafe’yi de yorgunluğunuzu atmak için ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca şatonun içinde farklı konseptli turlar da yapılıyor. Onlar için de çok makul ücretler ödeyerek turlara katılabiliyorsunuz. Bunlardan bazıları 4-11 yaş aralığındaki çocuklara özel gizemli yolculuk ve Nasrettin Hoca, Midas, Dede Korkut, Keloğlan gibi karakterlerin bulunduğu turlar olarak karşımıza çıkıyor.

Sazova Parkı Uzay Evi: Sazova Parkı’nın içinde bulunan yapılardan biri de Uzay Evi yani diğer adıyla Eskişehir Bilim Deney Merkezi. Çocukların doğayı ve evreni deneyimleyerek öğrenmesini amaçlayarak kurulan tesis çocukların ebeveynlerine de kapılarını açıyor. Tesiste çocuklar günlük hayatta pratik olarak kullanılan birçok aletin aslında hangi bilimsel sürecin sonucunda oluştuğunu öğrenebilecekleri deneyler yapabiliyor. Ayrıca çocukların kalp atışlarını dinleyip, yüzlerce kilo ağırlığında bir arabayı kaldıraç kuvveti ile kaldırıp, bisiklet çevirirken iskeletlerini ve hareket sistemlerini izleyerek neden sonuç ilişkine ait bilgiler edinmesini sağlayan Uzay Evi’nde çocukların güneş enerjisi ile uçakları uçurabilmeleri de sağlanıyor. Bunun gibi pek çok pozitif bilimle açıklanıp deneyimlenebilecek farklı etkinlikler için çocuklar ve öğretmenleri grup şeklinde Uzay Evi’nden faydalanabiliyor.

Adres: Sazova Mah. Ulusal Egemenlik Bulvarı Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi No: 209 Tepebaşı Telefon: 444 8 236

Sazova Parkı Korsan Gemisi: Korsan Gemisi, Sazova Parkı içinde bulunan bir diğer ilgi çekici eser. Gemi, Kristof Kolomb’un seferi sırasında kayalıklara çarparak batmadan önce 37 gün boyunca kullandığı ve onun Bahamalar’a varmasını sağlayan tarihi yolculuğunda sancak gemisi olarak kullandığı Santa Maria’nın bire bir ölçülerinde kopyası şeklinde dizayn edilmiş. İçeride toplar ve gülleleri, kaptan köşkü, mürettebat için hamaklar, mutfak, mutfak içinde erzak ve mutfak malzemeleri, zindan ve zindanda çürümüş bir de insan iskeletine rastlayacaksınız.

Kent Park Eskişehir: Alanın dışında olsa da Kent Park Eskişehir için en güzel ve popüler parklardan biri. Gökmeydan Mahallesi’nde, Eskişehir Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin karşısında bulunan park, Türkiye’nin ilk yapay plajı unvanına sahip. Bu parkta yapay plaj dışında, açık yüzme havuzları, restoran ve kafeler, hediyelik eşya satışı yapılan büfeler, at binme alanları, çocuklar için oyun grupları ve büyük bir yapay bir gölet yer alıyor. Bu kadar çok özelliği bir arada barındırınca yaz kış ziyaret edilen yerlerden biri oluyor. Yapay plaja daha çok rağbeti genellikle genç yaştaki ziyaretçiler gösterse de de bu alan içerisinde aileler için de özel alanlar mevcut.

Sazova Parkı Hayvanat Bahçesi: Bu kadar çok etkinliği bir arada görebileceğiniz Sazova Parkı’nda görebileceğiniz yerlerden biri de Eskişehir Hayvanat Bahçesi. Burada tavşanları, yaban ve yeşil başlı ördekleri, kartal, şahin, deve kuşu, 7-8 çeşit köpek, tavus kuşu, keklik, kara kaplumbağası, cüce keçi, geyikler, lama gibi hayvanları görebilirsiniz.

Sazova Parkı

Sazova Parkı'na Nasıl Gidilir?

Adres: Sazova Mahallesi, Tepebaşı/Eskişehir
Otobüs: Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı’na Odunpazarı’ndan kalkan 11 ve 17 numaralı otobüslerle ulaşabilirsiniz.
Dolmuş: Taşköprü caddesinden, stadın biraz ilerisinden kalkan 16 ve 38 numaraları dolmuşlarla da Sazova Parkı’na gidebilirsiniz.
Otomobil: Eskişehir-Kütahya yolu üzerinde yer alan Sazova Parkı merkeze araçla 15 dakikalık mesafede bulunuyor. Porsuk Çayı’nın olduğu alandan ya da Odunpazarı Evleri’nin olduğu bölgeden yaklaşık 20 dakikalık bir yolculukla parka gidebilirsiniz.