Google+

Arama formu

Sazova Parkı

Sazova Parkı, Türkiye Cumhuriyeti’nin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Eskişehir ilinin, Tepebaşı ilçesinin Sazova mahallesinde yer almaktadır. Park, 400 bin metrekarelik bir alanı kaplamaktadır.

Adres: Sazova Mahallesi, Sazova Bilim Kültür Sanat Parkı Eskişehir / Türkiye

Sazova Parkı

Sazova Parkı, ulaşımım rahat olduğu bir konumda yer almaktadır. Eskişehir-Kütahya kara yolu üzerinde, yeni Eskişehir Stadyumu‘nun hemen yanında bulunduğundan, birçok vasıta ile ulaşım imkânına sahiptir.

Sazova Parkı’na özel araç ile gidildiği takdirde, parkın iki ucunda yer alan otoparklar arabaya yer bulma sorununu çözmektedir. Ayrıca Eskişehirspor Stadyumu tarafında bulunan otoparka da park etmek mümkündür. Buradan Sazova Parkı’na kısa bir mesafe yürünmektedir. Otopark, gün boyu 3,5 TL gibi oldukça düşük bir ücrete sahiptir. Sazova Parkı’na Porsuk Çayı veya Odunpazarı Evleri’nin olduğu taraftan gelinirken yolculuk yaklaşık 10 dakika sürmektedir. Trafiğe bağlı olarak bu süre en fazla 20 dakikaya çıkmaktadır.

Toplu taşıma araçları ile Sazova Parkı’na ulaşım ise oldukça kolaydır. Odunpazarı Evleri bölgesinden belediye otobüslerinin yanı sıra şehir merkezindeki eski stadyumun arka köşesinden hareket eden minibüsler de Sazova Parkı’na gitmektedir.

Sazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkı’na giriş için herhangi bir ücret ödemeye gerek yoktur. Parkın içinde farklı bölümler mevcuttur. Bu bölümlerin bazıları ücretlidir. Ücretler bölümlere özel çeşitlilik göstermektedir.

Sazova Parkı’nda görülecek yerlerin başında Masal Şatosu sayılabilir. Masal Şatosu aynı zamanda şehrin simge yapıları arasında sayılmaktadır. Şato içinde çocuklara özel turlar ve gösteriler düzenlenmektedir. Sazova Parkı’nın geniş bir açıdan izlenebildiği seyir terasının yanı sıra şatoda, hediyelik eşya dükkânı ve kafe de yer almaktadır. Şatonun tasarımında Disneyland tarzının yansımaları vardır. Ayrıca Türkiye’deki önemli kule ve tarihi yapılardan kimi izler de bu yapının mimarisinde yer bulmuştur. İstanbul’daki Galata Kulesi ve Antalya’daki ünlü Yivli Minare Masal Şatosu’na ilham veren yapılardandır. Masal Şatosu’nu gezmek için iki farklı seçenek değerlendirilebilir. Biri seans dışı olan, giriş katın, kafenin ve seyir terasının ziyaret edilebildiği seçenektir. Bir diğeri ise özellikle çocuklu aileler tarafından tercih edilen rehberli turlardır. Yaklaşık 30-35 dakika süren rehberli turların çocuklara özel kısmında çocuklara masal dünyası içinde olma şansı tanınmış oluyor.

Sazova Parkı-1

Sazova Parkı’nda yapay göletin yanında bulunan Korsan Gemisi ise parkta dikkat çeken bir diğer yapıdır. Atlas Okyanusu’nu aşan gemilerden biri olan May Flower’ın tasarımına sahip Korsan Gemisi içinde; kaptan köşkü, zindan, mürettebatın hamakları ve kiler görülebilir.

Suyun mekânların bir parçası olarak kullanılması her zaman bulunduğu ortamın atmosferine etki etmektedir. Sazova Parkı’nın ortasında yer alan yapay göl de bu açıdan parka ayrı bir hava katmaktadır. Özellikle suyun üzerinde yüzen ördekler çocukların ilgisini çekmektedir.

Japon Bahçesi, içerisindeki peyzaj düzenlemeleri ile görsel açıdan hoş bir görünüme sahip bir yerdir. Sessiz ve sakin olan Japon Bahçesi’ni rahatlamak ve kafa dinlemek için ziyaret etmek tercih edilebilir.

Türk Dünyası Bilim Kültür ve Sanat Merkezi ise Anadolu Üniversitesi’ne bağlı bir yapıdır ve Sazova Parkı içinde sonradan yapılmış yapılar arasında yer almaktadır. Yapının giriş katındaki odalarda Türk dünyasının önemli isimlerinin balmumu heykelleri görülebilir. Yapının projesi tamamlandığında içerisinde yer alacak diğer birimler ise Türk Dünyası Musiki Tarihi Müzesi, Türk Dünyası Bilgi Bankası, Tük Dünyası Bilim Sanat ve Kültür Okulu’dur.