Google+

Arama formu

Eskişehir

Sanatı, kültürü, bilimi ve üniversiteleriyle Eskişehir en çok gençler...
Devamı oku
Eskişehir’de konaklamak için pek çok otel seçeneği bulunmaktadır. Tarihî...
Devamı oku
Eskişehir’in ana karayolu bağlantısı İstanbul–Eskişehir–Ankara devlet...
Devamı oku
Yılbaşı (1 Ocak) Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı (23 Nisan) Emek ve...
Devamı oku
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Toplu Taşıma Araçları Kayıp Eşya Bürosu (...
Devamı oku
  Eskişehir Dans Festivali (27–28 Şubat) Uluslararası Çocuk ve...
Devamı oku
  Eskişehir’de alışveriş yapabileceğiniz çok sayıda mekân vardır....
Devamı oku
  Eskişehir’de öğrenci sayısının fazlalığı sebebiyle gece hayatı ...
Devamı oku
  Eskişehir oldukça zengin bir mutfağa sahiptir ve mutfağı Balkan,...
Devamı oku
  Eskişehir tarihin birçok zamanına ev sahipliği yapmış köklü bir...
Devamı oku
  Eskişehir’de ulaşım oldukça kolaydır. Ulaşım genellikle tramvay,...
Devamı oku
Eskişehir’de konaklamak için pek çok otel seçeneği bulunmaktadır....
Devamı oku
Eskişehir sert karasal iklime sahiptir. Kış mevsimi çok soğuk geçen...
Devamı oku
Eskişehir Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nin kuzeybatısında yer almaktadır...
Devamı oku
  Geçmişini yaşayan ama bir o kadar da yeni kalan güzel şehir...Yunus...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 TRY = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 1℃
Mar 6℃
Nis 10℃
May 15℃
Haz 18℃
Tem 21℃
Ağu 21℃
Eyl 17℃
Eki 12℃
Kas 6℃
Ara 2℃
Kısa Kısa...
Ülke: Türkiye / Nüfus 812.320 / Dil : Türkçe / İklim: Sert Karasal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Eskişehir Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Eskişehir Hakkında Bilinmesi Gerekenler
 

Geçmişini yaşayan ama bir o kadar da yeni kalan güzel şehir...Yunus Emre’nin yurdudur, Nasrettin Hoca’nın mirasıdır... Kuruluşa ve kurtuluşa şahit olmuş şehrin köklü tarihini mutlaka yaşamalısınız. Türkiye'de en yaşanılabilir şehirler listesinde son yıllarda ilk sıralarda yer alan şehrin keşfine beraber çıkalım.

Eskişehir, ilk çağlardan Selçuklu Dönemi’ne, Osmanlı Dönemi’nden Cumhuriyet Dönemi’ne kadar her dönemden tarihî izler taşır. Geçmişini yarınlara taşıyan ve daima modernleşen şehir olması özelliğiyle Türkiye’de tek sayılır. MÖ 14. yüzyılda Hititler burada şehri merkez alan bir devlet kurmuşlar, daha sonra MÖ 12. yüzyılda Frigler Anadolu’ya geçmiş ve Dorylaion adıyla Eskişehir’e yerleşmişlerdir. Han ilçesinin yakınında bulunan Midas Anıtı veya diğer adıyla Yazılıkaya; Frig'lerin bölgedeki yerleşiminden kalan önemli eserlerden birisidir. Şehir ayrıca Perslerin ve Bizans’ın da hakimiyetine girmiştir. Selçuklular döneminde şehir “Sultanönü” adını almış, ardından Osmanlı topraklarına geçmiştir. Eskişehir, Cumhuriyet Dönemi için de önem taşımaktadır. Kurtuluş Savaşı muharebelerinin üçü burada yaşanmıştır. Yüzyılların tüm yaşanmışlığı şehre yansımıştır ve bu nedenle şehirde gezilebilecek birçok tarihî yer vardır. Efsanevi İpek Yolu da Eskişehir üzerinden geçmekteydi ve yol üzerinde kurulmuş olan kervansarayların ve hanların kalıntılarının şehrin çevresindeki köylerde bulunduğu düşünülmektedir. Bu nedenle bazı köylerin ören yeri olduğu düşünülerek Değişören, Örenköy gibi isimler verilmiştir. 

Tanıtıcı Video:

 

 

 

Eskişehir Gezilecek Yerler

Eskişehir Gezilecek Yerler
 

Eskişehir tarihin birçok zamanına ev sahipliği yapmış köklü bir şehirdir. Bu sebepten Eskişehir'de gezilecek pek çok yer bulunmaktadır. Frigyalılara dayanan geçmişi ile pek çok arkeolojik kalıntı ve müzeye sahip kentteki yerleşim antik zamanlara kadar uzandığından antik kent kalıntıları da bulunmaktadır. Ayrıca şehrin ortasından geçen Porsuk Çayı ve çevresinde gelişen hareketli üniversite şehri; keşfedilecek birçok noktaya ev sahipliği yapıyor. 
 

Eskişehir Nerededir?

Eskişehir Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nin kuzeybatısında yer almaktadır. Kendin doğu ve kuzeyindeki doğal sınır Sakarya Nehri’dir. Batı Anadolu Ormanları, İç Anadolu Stepleri şehrin bitki örtüsünü oluşturur.

Eskişehir'e Ne Zaman Gidilir?

Eskişehir sert karasal iklime sahiptir. Kış mevsimi çok soğuk geçen şehirde yaz mevsimi sıcak geçer. Eskişehir ayrıca diğer bölgelere yakınlığına bağlı olarak geçiş iklimine de sahiptir. Eskişehir’de aralık ayı itibariyle yoğun kar yağışı görülür. Nisan sonu itibariyle havalar ısınmaya başlar. Eskişehir’e gitmek için haziran, temmuz ve ağustos ayları uygun olacaktır. Yaz aylarının başlarında ve sonlarında akşamları hava serinleyebilmektedir.
 

Eskişehir'e Nasıl Gidilir?

Eskişehir’in ana karayolu bağlantısı İstanbulEskişehirAnkara devlet yoludur. Eskişehir’in her bölgesine ulaşım mümkündür çünkü şehir demiryolu ulaşımının merkezinde yer alır. Ankara’ya 264 km, Haydarpaşa Garı’na 375 km uzaklıktadır. Eskişehir’e ulaşım Türkiye’nin her yerinden otobüs aracılığıyla da sağlanabilir. Eskişehir’de havaalanı bulunmamaktadır. Uçak yolculuğu yapmak isterseniz Ankara’ya uçak ile geldikten sonra hızlı tren kullanarak Eskişehir’e ulaşabilirsiniz. 
 

Eskişehir şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Eskişehir'de Nerede Kalınır?

Eskişehir’de konaklamak için pek çok otel seçeneği bulunmaktadır. Tarihî dokuyu solumak için Odunpazarı Evleri’nin restore edilmiş konuk evlerinde kalabilirsiniz. Ayrıca Porsuk Çayı etrafına konumlanmış diğer otel seçeneklerinden size uygun olanını seçebilirsiniz.

Lüks bir otel isteyenler için Rixos ve Divan Express seçenekleri bulunmaktadır. Ancak iki otel de merkezin biraz dışında bulunmaktadır. Bu otellere tramvayla ulaşım sağlanamasa da otobüsler mevcuttur. Divan Express, Acıbadem Eskişehir Hastanesi'nin çok yakınında bulunmaktadır ve hastanenin çevresinde daha pek çok otel bulunmaktadır. Dedepark Hotel, Madame Tadia Hotel, Hilton Garden Inn, The Merlot Hotel gibi oteller biraz pahalıdır ancak zaman zaman kampanyalar düzenlenmektedir. Şehrin biraz dışında, Bursa-Eskişehir yolunda bulunan Anemon Hotel de 5 yıldızlı bir oteldir. Köprübaşı Caddesi'nde bulunan Porsuk Boutique Hotel'in fiyatları yüksektir ancak Porsuk Çayı üzerinde bir adada bulunan otelin manzarası çok güzeldir. Şehrin merkezinde bulunan Hotel İbis Eskişehir ise uygun fiyatlı, 3 yıldızlı bir oteldir. Eskiden buğday silosu olarak kullanılan bina uzun bir zaman önce otele çevrilmiştir. Ayrıca bu otelden Espark, Doktorlar Caddesi gibi popüler noktalara yürüyerek rahatlıkla ulaşılabilir. Sivrihisar Caddesi üzerinde bulunan Eskişehir Büyük Hotel, Zin Hotel Eskişehir ise yine tercih edebileceğiniz otellerdendir.

Oteller Eskişehir'in merkezi olarak sayılan Adalar, Köprübaşı, Doktorlar Caddesi gibi bölgelerde yoğunlaşmıştır. Bu çevrede otellerin fiyatları biraz yüksek olabilse de tam merkezde oldukları için ulaşım kolaydır. Adalar mevkisinde bulunan Bulvar Hostel ise uygun fiyatlı bir hosteldir. Ancak Eskişehir'in şehir içi ulaşımı oldukça gelişmiş olduğu için bu çevrelerden biraz uzaklaşsanız da gitmek istediğiniz yerlere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Yunus Emre Caddesi üzerinde bulunan Soyiç Hotel, Cumhuriyet Mahallesi'nde bulunan Life Otel, Şair Fuzuli Caddesi'ndeki Vendome Hotel tercih edebileceğiniz otellerdendir.

Eskişehir pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Eskişehir Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Eskişehir Otelleri
En Uygun Fiyatlı Eskişehir Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Eskişehir Otelleri
Eskişehir Ev Kiralama

Eskişehir Otelleri

Sanatı, kültürü, bilimi ve üniversiteleriyle Eskişehir en çok gençler tarafından tercih edilmektedir. Eskişehir otelleri ise hem iş hem de turistik amaçlı seyahat edenlere bütçelerine ve beklentilerine uygun konaklama avantajı sağlamaktadır. Yerleşim zamanı antik dönemlere uzanan kentin geçmişi Frigyalılar’a dayanırken şehir, pek çok müze ve arkeolojik kalıntılara ev sahipliği yapmaktadır. Midas Anıtı, Odunpazarı Evleri, Porsuk Çayı, Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Han Antik Kenti, Balıkdamı Kuş Cenneti doğal ve tarihi yerlerden görülmesi gerekenler arasındadır. Bilim, Sanat, Kültür veya Sazova Parkı olarak anılan park ise yalnızca çocukların değil yetişkinlerin de ilgisini çekmektedir. Âdeta masallar diyarında hissedeceğiniz parkta Uzay Evi, Sualtı Dünyası, Amfi Tiyatro, Korsan Gemisi, Masal Şatosu ve Eti Sualtı Dünyası’nı görme fırsatını yakalayabilirsiniz. Kenti gezenlerin uğrak yeri olan 160 değerli ismin balmumu heykellerinin bulunduğu Balmumu Heykeller Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz. Dünyanın ilk taş müzesi olan Lüle Taşı Müzesi’nde ise 60 sanatçının 400 yakın eseri sergilenmektedir. Dilerseniz girişi ücretsiz olan bu müzeyi de gezebilirsiniz. İsterseniz şifalı sularıyla dikkat çeken Eskişehir termal otellerde konaklayabilir ve yüksek termo mineralli suyun iyileştirici gücünden yararlanabilirsiniz. Karasal iklime sahip olan Eskişehir’i gezmek için haziran, temmuz ve ağustos aylarını tercih edebilirsiniz.

Eskişehir Otelleri

Eskişehir Şehir İçi Ulaşım

Eskişehir Şehir İçi Ulaşım
 

Eskişehir’de ulaşım oldukça kolaydır. Ulaşım genellikle tramvay, otobüs ve minibüslerle sağlanır. Tüm toplu taşıma araçlarına Eskart adı verilen elektronik kartlarla binebilirsiniz. Eskartı duraklara yakın gişelerden temin edebilirsiniz. Eskişehir’in gezilip görülecek yerlerine bu ulaşım araçlarıyla gidebilirsiniz. Ulaşımla ilgili detaylı bilgileri belediyenin internet sitesinde bulabilirsiniz.
 

Tramvay Hattı: Eskişehir'in en önemli ulaşım aracıdır. Estram olarak adlandırılır. Şehrin birçok noktasına tramvay ile gidebilirsiniz. 24 Aralık 2004’ten beri hizmet veren Estram tüm halkın en çok kullandığı topluma taşıma aracı haline gelmiştir.
 
Tramvay Bilet Fiyatları

 • Tam bilet: 2,70 TL

 • İndirimli: 2,55 TL

 

Eskişehir Mutfağı

Eskişehir Mutfağı
 

Eskişehir oldukça zengin bir mutfağa sahiptir ve mutfağı Balkan, Kafkas göçmenlerinin etkisinde kalmış bir mutfaktır. Bulunduğu konum itibariyle de geçiş bölgesinde yer aldığı için mutfağı çeşitlilik gösterir. Bulgur, buğday ve hamur özellikle tercih edilenler arasındadır. Eskişehir diyince akla ilk gelen yemek çibörektir. Sanılanın aksine çiböreğin adı biraz çiğ bırakıldığı için çiğ börek değildir. "Çi" kelimesi Tatarca'da lezzetli anlamına gelmektedir ve çibörek de lezzetli börek anlamındadır. Eskişehir'de pek çok yerde çibörekçi bulabilirsiniz ancak en lezzetli çiböreği Kırım Çibörekçisi yapmaktadır. Ayrıca Papağan Çibörekçisi de popülerdir. Haşhaşla yapılan börekler ve çörekler Eskişehir'in diğer çok meşhur hamur işleridir. Haşhaş ve cevizle yapılan çöreklerden mutlaka denemelisiniz. Haşhaşlı çörek ve çibörek dışında da göbete gibi pek çok hamur işi daha mevcuttur. Balaban ise burada tadabileceğiniz bir başka meşhur yemektir. Et ve yoğurtla yapılan bu yemek dönere biraz benzemektedir ve oldukça lezzetlidir. Ayrıca sebze yemekleri olarak labada dolması, ebegümeci, kuzu kulağı gibi yemekler ön plandayken, gözleme de hemen hemen tüm kırsal alanda yapılan başlıca yemektir. Eskişehir'in tatlıları da çok oldukça güzeldir. Tatlılardan özellikle helvası çok meşhurdur. Met helvası olarak bilinen helva türü Eskişehir'e özgü bir helvadır.

Anadolu’nun buğday ambarı olan Eskişehir'de yemeklerin vazgeçilmez maddesi undur. Bölgedeki haşhaş tarımı dolayısıyla haşhaşın kullanımı da çok yaygın. Haşhaşlı, cevizli ekmek ve haşhaşlı bükme en sevilen lezzetlerdendir. Balkan ve Kafkas göçmenlerinin mutfak kültürü şehir mutfağını büyük ölçüde etkilemiştir. Balkan kültüründen gelen pırasalı Arnavut böreği, dızmana, kalakay, kıvırma böreği, ağzı açık, kelem sarma, ciğer sarması, kökrek dolma, düğü köfte çorbası, göceli tarhana çorbası, gözleme gibi yemek çeşitlerinin yanısıra Çerkez mutfağının zenginliğine de sahiptir.

Eskişehir Gece Hayatı

Eskişehir Gece Hayatı
 

Eskişehir’de öğrenci sayısının fazlalığı sebebiyle gece hayatı oldukça renkli ve hareketli geçer. Gece hayatını tüm güzelliğini yaşayan şehirlerden biridir burası. Özellikle öğrencilerin eğlendiği çok sayıda bar ve kulüp mevcuttur. Şehir merkezinde yer alan İsmet İnönü Caddesi gece eğlencelerinin popüler mekanlarına ev sahipliği yapmaktadır. Gece kulüplerinden en popüler olanı Espark Alışveriş Merkezi'nin karşısında, İsmet İnönü Caddesi'nde bulunan 222'dir. Bir gece kulübü olarak hizmet veren mekanda yıl boyunca zaman zaman konserler de düzenlenmektedir. 222'nin ilerisinde aynı cadde üzerinde bulunan Gate 26, Eskişehir'de sevilen bir gece kulübüdür. Kanatlı Alışveriş Merkezi'nin yakınında, Doktorlar Caddesi'nin paralelinde bulunan Barlar Sokağı, yani Vural Sokak'ta da pek çok bar bulunmaktadır. Buradaki eğlence merkezlerinde gece 02.00'ye kadar vakit geçirebilirsiniz. Barlar Sokağı'nda her kesime hitap eden farklı eğlence konseptleri bulunan mekânlar vardır. Ayrıca Eskişehir'in meşhur Haller Gençlik Merkezi, İstiklal Caddesi'nin pasajlarına benzemektedir ve çeşitli bar ve kafelere ev sahipliği yapmaktadır. Odunpazarı ilçesinde ise bulunan Kör Kamil Meyhanesi gibi aile gidebileceğiniz nezih mekânlar yer alır. 

Eğlence mekânlarının dışında film festivallerinden tiyatro günleri, caz ve rock konserlerine kadar pek çok etkinliğe katılarak eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Eskişehir bir öğrenci kenti olduğu için yıl boyunca pek çok etkinlik, konser ve festival düzenlenmektedir. Yaz-kış bu organizasyonlara denk gelerek şehrin yüksek dinamizmine tanık olabilirsiniz.

Eskişehir Festivaller


 

 • Eskişehir Dans Festivali (27–28 Şubat)
 • Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatro Festivali (Mart)
 • İnönü Zaferleri Günü (Nisan)
 • Uluslararası Yunus Emre Kültür Haftası (Mayıs)
 • Uluslararası Eskişehir Film Festivali (Mayıs)
 • Nasreddin Hoca Doğum Şenlikleri (Haziran)
 • Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri (Ağustos)
 • Uluslararası Eskişehir Festivali (Kasım)

Eskişehir'de Alışveriş


 

Eskişehir’de alışveriş yapabileceğiniz çok sayıda mekân vardır. Espark ve Kanatlı Alışveriş Merkezlerinde bilinen markaların mağazaları bulunmaktadır. Doktorlar Caddesi ise trafiğe kapalıdır ve cadde boyunca çeşitli mağazalar bulunmaktadır. Bunun dışında çok sayıda el sanatlarına, hediyelik eşyaya ulaşacağınız dükkânlar da bu şehirde yer almaktadır. Hamamların yoğunluğu nedeniyle Hamamyolu adı verilen bölgede ise her noktada alışveriş yapabileceğiniz dükkân bulunur. Özellikle Eskişehir’in semboli haline gelen lüle taşından yapılmış hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Eskişehir mutfağında oldukça yaygın kullanılan haşhaşı da hamur işleri yapmak için alabilirsiniz. Ayrıca Eskişehir'in meşhur met helvasından almayı da ihmal etmemelisiniz.

Hediye almak için Atlıhan Çarşı, Çukur Çarşı ve Esnaf Sarayı’nda alışveriş yapabilirsiniz. Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Odunpazarı’nda yer almaktadır. Cam Sanatları Müzesi'nden ise camdan yapılan eserler alabilirsiniz.
 

Eskişehir Resmi Tatiller

 • Yılbaşı (1 Ocak)
 • Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı (23 Nisan)
 • Emek ve Dayanışma Günü (1 Mayıs)
 • Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı (19 Mayıs)
 • Zafer Bayramı (30 Ağustos)
 • Cumhuriyet Bayramı (29 Ekim)
 • Ramazan Bayramı
 • Kurban Bayramı

Eskişehir Faydalı Bilgiler

 • Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Toplu Taşıma Araçları Kayıp Eşya Bürosu (Otogar Z/19) Eskişehir
 • Telefon: 0 222 217 65 91
 • Ambulans: 112
 • Yangın: 110
 • Polis: 155