Karacahisar Kalesi

Karacahisar Kalesi, Eskişehir’in Odunpazarı ilçesinde yer alan ve Osmanlı’nın ilk fethettiği kale olarak bilinen tarihî bir yapıdır. Yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Odunpazarı’nda gezilecek yerler arasında bulunan Karacahisar Kalesi’ni yolunuz Eskişehir’e düşerse mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Karacahisar Kalesi Hakkında Bilgi

Karacahisar kalesi, Osmanlı Devleti’nin ilk fethettiği kale unvanına sahiptir. Konumu ve mimari özellikleri bakımından kale kent adı verilen yerleşim türünü yansıtır. Anadolu’da 7 ve 8. yüzyıllarda ortaya çıkan bu yerleşim şekli Orta Bizans Dönemi’nin askeri şehirleri olarak bilinir. Karacahisar ve batı kısmında bulunan diğer yerleşimlerin Selçuklu ve sonrasında da Osmanlı tehdidinden korunmak için onarımdan geçtiği söylenir.
Kale 1288 senesinde Osman Gazi tarafından fethedilmiştir. Eskişehir’in güneybatısında konumlanan kale, denizden yaklaşık 1010 metre yükseklikte yer alır.

Karacahisar Kalesi


Karacahisar Kalesi Tarihi

Bir Bizans kalesi olan Karacahisar’ın tarihi oldukça eski. Porsuk Çayı’nın yanındaki plato üzerinde kurulu olan Karacahisar Kalesi, Bizans ile Anadolu Selçuklu Devleti arasında sınır görevi görüyordu. Kalenin tekfuru ise Anadolu Selçuklu Devleti’ne vergi veriyor ve barış böylece devam ediyordu. Osmanlı Devleti’nin kurucusu olan Osman Bey Söğüt’e yerleştiği zaman Karacahisar tekfuru iktidarını ve gücünü kaybetmekten korktuğu için Osman Bey’e düşmanca davrandı. Çıkan olaylarda Osman Bey, tekfuru yendi ve 1288 senesinde bu kaleyi de fethetmiş oldu. Kalenin eteklerinde bulunan Karacaşehir’e de Türkleri yerleştirdi. Halk bir süre sonra kalabalıklaştı ve Karacaşehir’deki camide hutbe okutmak istediler. Duruma izin veren Osman Bey, bölgeye kadı ve imam tayin etti. Sınırlarını kaleyi aldıktan sonra genişleten Osmanlı Devleti’nin temeli de böylece atılmış oldu.

Karacahisar Kalesi Ziyaretinde Ne Yenir?

Odunpazarı’na gidip Karacahisar Kalesi ve çevredeki diğer yerleri gördükten sonra sizi yalnızca gezilecek yerleri ile değil enfes lezzetleri ile de kendine hayran bırakacak olan Eskişehir tatlarına zaman ayırmalısınız. Eskişehir denince ilk akla gelen çibörek ilk olarak yemeniz gereken tat olarak karşınıza çıkıyor. Ayrıca balaban kebabı, yufkalı büryan, kıygaşa, kavurma börek, göçeli tarhana ve haşhaşlı gözlemeyi de atlamayın. Şimdiden afiyet olsun.

Karacahisar Kalesi Tarihi


Karacahisar Kalesi Nasıl Gidilir?

Otomobil: Navigasyon desteği ile rahatça gidebileceğiniz Odunpazarı’a ulaştıktan sonra Karacaşehir mahallesine gitmeniz gerekiyor.
Otobüs: Başka bir şehirden gidecek olursanız öncelikle şehirlerarası seferleri bulunan otobüs firmaları ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Daha sonra şehir içinde seferleri bulunan tramvayı tercih edebilirsiniz. Odunpazarı’na gitmek için Atatürk Lisesi durağında inmeniz gerekiyor.