İnönü Savaşları Karargah Evi

İnönü Savaşları Karargâh Evi, Kurtuluş Savaşı’nın dönüm noktalarından İnönü Savaşları’nın sevk ve kumanda edildiği askeri karargâhtır. Kurtuluş Savaşı’nda Garp Cephesi Komutanı olan İsmet İnönü’nün Karargâh Binası olarak kullandığı ev, 2000-2001 yılları arasında yapılan restorasyon sonrasında müze olarak ziyarete açılmıştır.

İnönü Savaşları Karargah Evi Tarihçesi

Eskişehir’deki İnönü Savaşları Karargâh Evi, Kurtuluş Savaşı’nın en önemli kararlarına tanıklık etmiş tarihi bir binadır. 1. Dünya Savaşı’nın sonunda yaşanan Anadolu işgali sırasında, Batı Anadolu ve Trakya’yı ele geçirme arzusundaki Yunanların durdurulduğu ve üst üste iki kez yenilerek Türk topraklarını terk etmek zorunda kaldıkları çetin savaşlar; Batı Cephesi Komutanı İsmet İnönü tarafından buradan yönetilmiştir.

İsmet İnönü’nün karargâh olarak burayı seçmesinin iki temel nedeni bulunmaktadır. Biri iki koldan taarruza geçen Yunan kuvvetlerine (Ve bir başka cepheden Türk askerine saldıran Çerkez Ethem’e) karşı uygun bir mukavemet noktası oluşturmaktır. İkinci neden ise Eskişehir’e kadar ilerlemiş olan düşmanın Ankara’ya ilerleme hedefini bozmaktır.Bizans Dönemi’nden kalma “inler” nedeniyle İnönü adını alan ilçe, Kurtuluş Savaşı kahramanı İsmet İnönü’nün soyadını buradan almasına da vesile olmuştur.

İsmet İnönü Karargâh Evi İsmet İnönü’nün ve İnönü Zaferlerinin 80. yıldönümü hatırasına saygı ifadesi olarak, 1987 yılında Kültür Bakanlığı’na devredilmiştir. Kültür Bakanlığı da,2000-2001 yıllarına arasında kapsamlı bir restorasyon yaptıktan sonra, İnönü Savaşları Karargâh Evi’ni, “İnönü Savaş Müzesi” olarak 1 Nisan 2001’de ziyarete açmıştır.


 

İnönü Savaşları Karargah Evi'nde Sergilenenler

İnönü Savaşları Karargâh Evi’nde, İnönü Savaşları’nı içeren fotoğraflar, diğer kumandanların verdiği cephe emirleri, Akşehir 1185. Sefer Malzeme Ana Depo Komutanlığı tarafından verilen silahlar, İnönü Kaymakamlığı’nın savaş alanından topladığı silahlar ve çok sayıda askeri malzeme sergilenmektedir. Ayrıca İsmet İnönü’nün resmi üniformalarının kopyaları ve Eskişehir ETİ Arkeoloji Müzesi etnografya bölümünden getirilen yöresel etnografik eserler de İnönü Savaşları Karargâh Evi’nin önemli parçaları arasında yer almaktadır.

İnönü Savaşları Karargah Evi Mimarisi

İnönü Savaşları Karargâh Evi zemin üzeri iki katlı bir yapıdır. Zemin katın yapı malzemesi taştır. Diğer iki kat ise Bağdadi tekniğinde inşa edilmiştir. İkinci katın ön ve arka cephesi cumbalıdır. İnönü Savaşları Karargâh Evi binası, Osmanlı Dönemi sivil mimari örneği olan tek yapı olarak tescillidir. 2001’den bu yana müze olarak hizmet veren bina, her gün 08.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.Giriş ücretsizdir.

İnönü Savaşları Karargah Evi Nerede?

İnönü Savaşları Karagah Evi Eskişehir’in 25 kilometre batısında yer alan İnönü ilçesine bağlı İnönü Ovası’ndadır. Karargâh caddesi üzerindedir.

İnönü Savaşları Karargah Evi Nasıl Gidilir?

İnönü Savaşları Karargâh Evi’ne özel aracınızla gidecekseniz, iki seçeneğiniz var. Yola çıkış noktanıza göre, hem Bursa-Eskişehir yolunu, hem de Kütahya yolunu kullanabilirsiniz. İnönü ilçesi Eskişehir’in ilçesi olmasına karşın, Kütahya’ya da doğrudan bağlanan bir yol üzerinde bulunmaktadır. Toplu taşıma kullanacaksanız, Eskişehir’e vardıktan sonra İnönü ilçesine kalkan otobüs ve dolmuşları kullanabilirsiniz. İnönü Savaşları Karargâh Evi, ilçe merkezine yürüyüş mesafesindedir. Eskişehir’e Türkiye’nin her ilinden otobüs, büyükşehirlerinden de uçak seferi bulunmaktadır. Ayrıca demiryolu ulaşımı da mevcuttur.