Büyük şehirlerde, karmaşadan bir kaçış noktası olarak tasarlanan şehir parkları niteliğinde olan Central Park, sakin ve huzurlu bir atmosfere sahiptir. New York şehrinin tüm hareketi ve karmaşası Central Park’a adım atıldığı anda silinmekte ve park sükûnetiyle ziyaretçilerini kucaklamaktadır.

Central Park, 4 kilometre uzunluğa ve 800 metre genişliğe sahiptir. Park, 120 farklı bitki, 26 binden fazla ağaç ve 130 hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır. İçerisinde 21 oyun alanı, 51 heykel ve 36 tane de köprü ve kemer bulunmaktadır.

Central Park, Amerika Birleşik Devletleri’nin peyzaj düzenlemeleriyle oluşturduğu ilk park olma özelliği taşımaktadır. 1850 yılında Manhattan konutları için bir dinlenme noktası ve New York zenginlerini salonlardan açık havaya çıkarma amacıyla tasarlanmaya başlanmış olan parkın açılışı 1853 yılında gerçekleşmiştir. Parkın kuruluş hedeflerinin arasında Avrupa’daki benzerlerini yakalamak da bulunmaktadır. 1853’te açılış yapılmış olsa da çalışmalar 15 yıl boyunca devam etmiştir. 1870 yılında park alanı, New Yorkluların aktif olarak kullandıkları öncelikli yer konumuna gelmiştir.  

Central Park’taki tüm öğeler, merkezdeki nehir de dâhil, insan yapımıdır. 1881 yılının Ocak ayında, Metropolitan Müzesi’nin tam arkasına gelecek şekilde konumlandırılan 21 metre yükseklikte ve 200 ton ağırlığındaki obelisk ise Central Park’ın en eski tarihli eseridir. Milattan önce Heliopolis’te Güneş Tapınağı için inşa edilen bu obelisk, halen orijinal halini korumaktadır.

Central Park yalnızca dinlenme amaçlı kullanılmamaktadır. Parkın içinde spor yapılabilmekte, festivaller düzenlenmekte, oyunlar sergilenmekte ve daha birçok aktivite gerçekleştirilebilmektedir. Park, bugün yaşanan gelişmelerle birlikte kendini yenilemekte ve gelişmektedir.

Central Park, spor alanları, yürüyüş parkuru, buz pateni pisti ve konser alanları ile şehir içinde farklı nitelikte vakit geçirmek için eşsiz olanaklara sahip bir yerdir. Şehre ekonomik ve sosyal açıdan büyük katkıları bulunan, 150 yıldan fazla bir geçmişe sahip olan Central Park, günümüzde milyonlarca kişiyi ağırlamaktadır.

Central Park, Amerika Birleşik Devletleri’nin New York şehrinde, Manhattan ilçesinde, Yukarı Batu Yakası ile Yukarı Doğu Yakası arasında yer almaktadır.

Central Park’ı gezmenin en popüler yollarından biri bisiklet kullanmaktır. Park içinde bisiklet turunu farklı şekillerde yapma imkânı mevcuttur. Şoförlü bisikletlerde, bisikletin arkasında iki kişi oturmakta ve bir sürücü parkı gezdirmektedir. Bir diğer bisiklet turu ise bisikletli grupları rehberlerin gezdirdiği seçenektir. Burada herkes kendi bisikletini kullanmakta ve rehberi takip etmektedir. Üçüncü seçenek ise, bisiklet kiralayıp bireysel olarak parkı keşfe çıkmaktır.

Central Park’ta rehberler eşliğinde yürüyüş turları düzenlenmektedir. Bu turlardan birinde parkın bahçeleri ve kaleleri gibi yerleri gösterilmektedir. Bir diğer tur ise Central Park’ta çekilen dizi ve filmlerde gösterilen yerlere odaklanmaktadır.

Central Park’ın merkezindeki göl, ziyaretçilerin en fazla ilgisini çeken bölümdür. Burada fotoğraf çekimleri yapmak için çok güzel kareler yakalanabilmektedir. Gölde kiralık sandallarla gezinti yapılabilmektedir. Ayrıca çevresinde yaban ördekleri ve kaplumbağa gibi canlılar da görülebilmektedir.

Central Park’ta buz pateni yapmak da mümkündür. Buz pisti, kış mevsiminde gerçekleştirilecek bir ziyaret esnasında kullanılabilir. Parkın iki farklı noktasında kurulan buz pistlerinde kayarken New York manzarası izlemek ayrı bir keyiftir.