New York Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Aynı isimli eyaletle karıştırılmaması için New York City ya da kısaca NYC olarak anılan dünya şehri New York, medya, sanat, ticaret gibi birçok alanda önde gelen bir şehir olmuştur. Aynı zamanda ticaret ve finans merkezi olan bu önemli şehir Birleşmiş Milletler Genel Konseyi binasının da burada bulunması dolayısıyla dış ilişkiler açısından da olmazsa olmaz bir yerdir. 18.7 milyon nüfusuyla New York Amerika'nın en önemli şehirlerindendir. 

1524 yılında Fransızların önderliğindeki Avrupa tarafından keşfedilen New York, Manhattan adasını yerlilerden satın alan Hollanda yönetiminde New Amsterdam isimli önemli bir ticaret kolonisi olmuştur. "New Amsterdam" 1664 yılında York Düküne babası tarafından 18. yaş hediyesi olarak vermiş o da koloniyi "New York" olarak isimlendirmiştir. 18. yüzyılda New York, büyük bir liman şehri olarak önemini arttırmıştır.

Dünya üzerindeki en meşhur ve büyük gökdelenlerin yer aldığı New York her alanda önde gelen bir şehirdir. Manhattan, Brooklyn, Queens, the Bronx ve Staten Island olmak üzere 5 bölgeden oluşan New York, her bölgenin kendine ait kültürüyle büyük bir zenginliğe sahiptir. Öyle ki, New York'ta nerede yaşadığınız, çalıştığınız ve zaman geçirdiğiniz, New York'lulara sizin hakkınızda bir şeyler anlatmış olur.

New York

Güneybatıdan gelen sıcak ve nemli, kuzeybatıdan gelen soğuk ve kuru karasal hava dalgasının etkisinde olan New York, genelde nemli karasal bir iklime sahiptir. Yazları hava sıcaklığı 25-30 derece arasında değişirken, kışın büyük çoğunluğunda kuzey bölgelerde -25 derecelere kadar düşebilir. Ayrıca New York'ta kar fırtınaları ve torpik fırtınalar da görülmektedir.

New York sürekli hareket halindeki bir şehirdir. Şehir için toplu taşıma, taksi ve bisikletlerle ulaşım sağlanabilir. Aynı zamanda dünyanın en eski ve en geniş alana yayılan metrolarından biri olan metrosu 24 saat hizmet vermektedir. Birçok film ve diziye konu olan şehir Özgürlük Heykeli ve Brooklyn Köprüsü gibi ikonik yapılarıyla bilinmektedir. Sayısız müzeleri, galerileri ve performans merkezleriyle New York Amerikan rüyasının doğduğu şehirlerdendir.

Devamını Oku

New York City (NY) ile İlgili

New York Nerededir?

Amerika Birleşik Devletleri’nin New York eyaletine bağlı olan şehir  güneydoğusunda Hudson Irmağı’nın Yukarı New York Körfezi ile güneyinde Aşağı New York Körfezi’nin Atlas Okyanusu’na döküldüğü bölümde yer alır. New York eyaletinin kuzeyinde Ontario ve Quebec, batısında Pennsylvania ve Ontario, güneyinde Atlantik Okyanusu ve New Jersey, doğusunda Connecticut, Massachusetts ve Vermont bulunur.

New York'a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den New York’a gün aşırı seferler düzenlenmektedir. Değişik havayolu şirketlerinin seferleri ile New York City’ye ulaşabilirsiniz.

New York'a Ne Zaman Gidilir?

New York'a Ne Zaman Gidilir

New York her mevsim ayrı güzel bir şehirdir fakat yazın şehirde turist yoğunluğu çok fazladır. Haziran, Temmuz ve Ağustos dönemi yüksek sıcaklarda yürümeye çalışan insan kalabalığı ve beklenilen kuyruklar yüzünden şehri layıkıyla yaşamanızda engel zamanlardır bu yüzden de şehre gitmek için diğer mevsimleri tercih etmelisiniz.

Devamını Oku

New York'ta Nerede Kalınır?

New York, ABD’nin en kalabalık metropollerindendir. ABD’de New York adında başka bir eyalet de olduğu için karıştırılmaması için İngilizcede New York City olarak, kısaca da NYC olarak geçer. New York; ticaret, sanat, kültür, moda, eğitim ve daha sayamadığımız pek çok alanda önemli bir yere sahiptir, bu nedenle bir dünya başkenti olarak görülür. New York pek çok millet ve kültüre ev sahipliği yapar. Bu kentte pek çok din, dil, ırk ve renkten insan yaşar. Böylesine renkli ve çeşitliliği barındıran bir kentte mahalleler ve semtler de bu renklere ve farklılıklara paralel olarak farklı gelişim göstermişlerdir. Çin Mahallesi, İtalyan Mahallesi, bohem mahalleler, zengin mahalleler, Harlem gibi kendine has dokusu olan mahalleler New York’u gerçek manada anlamak ve deneyimlemek için konaklama açısından oldukça farklı olacaktır.

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca New York otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

New York Otelleri

Dünyanın başkentleri listesinde başı çeken şehirlerden en renklisi ve en çarpıcısı olan New York gerek film ve diziler gerekse fotoğraf ve şarkılar yoluyla tüm dünyayı adeta etkisi altına alıp kendine çekerek merak uyandırmaya devam ediyor.

New York

3. Dalga kahve dükkânlarıyla, 5. Caddesi’yle, sanat galerileriyle, katedralleriyle, tarihî kütüphanesiyle, upuzun gökdelenleriyle ve bohem dükkânlarıyla başka hiçbir şehre benzemeyen, eşsiz, herkesin ölmeden önce mutlaka havasını soluması gerektiğini düşündüğümüz New York şehrinin otellerinden derlediğimiz listeyi gezginler ve turistler için sunuyoruz. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan New York otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

New York Gezilecek Yerler

New York

Yılda 40 milyon turistin ziyaret ettiği New York City düzenli sokakları, görülmeye değer yapıları, alışveriş bulvarları, önemli tarihi eserlerinin sergilendiği müzeleri ve hoş vakit geçireceğiniz yeşil alanları ile görülmesi gereken bir rüya şehridir. Şehre gittiğiniz zaman özellikle Özgürlük Anıtı’nı, Central Park’ıTimes Meydanı’nı, Brooklyn Köprüsü’nü, Göçmen Müzesi’ni ve Emrpire State Binası’nı gezmeli şehrin düzenli sokaklarında yürümeli ve bol bol fotoğraf çekilmelisiniz. 

Devamını Oku

New York Şehir İçi Ulaşım

New York Şehir İçi Ulaşım

Gerçekten büyük olan New York şehrinde merkez bölgelerdeki gezilecek yerlere herhangi bir araç kullanmadan yürüyerek gidebilirsiniz fakat daha uzak gezi rotaları belirlediyseniz buralara toplu taşıma araçları kullanmadan ulaşmanız zor ve mantıksız olacaktır. Ayrıca şehirde özellikle metro olmak üzere ulaşım imkanı çok gelişmiştir. Ayrıca hem şehirdeki vizaret ve aktivitelerininzde hem de seyehat  etmek için kullanabileceğiniz seyehat kartı New York Pass edinip şehirde daha kolay ve uygun gezebilirsiniz. Kart ile ilgili daha fazla bilgiyi bölümün altında görebilirsiniz.

Devamını Oku

Amerikan Mutfağı

Yemek kültürü “karnın doysun yeter” şeklinde olan Amerika’da kahvaltı mısır gevreği ve kahve ile geçerken öğle yemeği sandviç ile akşam ise kalın bir dilim et ve sebzeyle bitirilir. Bruch ise Amerikalıların sevdiği bir aktivite olup bu uzun yemekte olmazsa olmazlar arasında pancake gelmektedir. New York diye özelleştirirsek şehir gerçekten de bir dünya şehridir.  Bunu restoran ve yemek kültürü çeşitliliğinden de anlayabilirsiniz. Her bütçeye göre yiyecek lezzetli bir şeyler bulabileceğiniz bu şehirde sokak standlarından lüks restoranlara kadar çok çeşitli  bir damak tadı yelpazesi bulunmaktadır. Ayrıca New York City’de Türk restoranları bulmak da hiç zor değildir. Yemek olarak uygun fiyatlarla hizmet verilen bu şehirde özellikle büyük porsiyonlu fast food ürünleri ile 7-8 $ gibi bir ücrete rahatça doyabiliyorsunuz. 

Özellikle Meksika, Çin ve İtaltan restoranları göreceğiniz bu şehirde tatmanız gereken yiyecekler ise: cheesecake, Amerikan pizzası, hot dog, elmalı pay, etli pilav, mısırlı börek, istiridye çorbası ve bagel’dir. Ayrıca sığır pastırmalı çavdar ekmeğini de deneyebileceğiniz bir Amerika şehridir New York. Yine Amerikan icadı cupcake yemek için birçok yer bulunmaktadır şehirde. Değişik malzemeli ve görünüşteki lezzetli cupcakelerin tanesi ise 4 $ civarında.

Temel içeceğimiz su ise genelde şişelerde gazlı haliyle satılıyor. Musluk suyu ise çoğu kafe ve restoranlarda ücretsizdir. Marketlerden alacağınız su 1-2 $ iken restoranlarda 5-6 $ arasında satılıyor.

Bira ise New York’ta envai çeşidini bulabileceğiniz bir alkollü içecek. 3 ile 10 $ arasında ortalama bir yerde içeceğiniz birayı gece kulüplerinde biraz daha pahalıya sipariş edebilirsiniz. Ayrıca Amerikan birası diğer biralara göre fiyat olarak daha uygundur.

Restoran Önerisi

 • Daniel: Ünlü Fransız aşçı Daniel Boulud tarafından işletilen bu restoranın fiyatları pahalı olsa da, Fransız mutfağından sunduğu lezzetler kaçırılmamalı. Adres:  60 E 65th St, New York, NY 10065, ABD
 • Pisillo Italian Panini: Harika İtalyan sandviçler yapılan bu yerde büyük porsiyonlu çok lezzetli bir ekmek arası yiyebilirsiniz. İşletmenin temiz ve dost canlısı bir yer olduğunu da ayrıca belirtelim. Adres: 97 Nassau St, 97 Nassau Street, New York City, NY10038 

BAHŞİŞ- Şehirde self servis fast food işletmeleri dışında hizmet aldığınız her restoranda bahşiş bırakmalısınız. Gelen hesabın %10 veya 20’si oranında bir bahşiş bırakmadığınız takdirde sert bakışlara maruz kalabilirsiniz.  Şehirde bahşiş bırakmanız gereken yerler sadece restoranlar değil eğlence mekanları gibi  diğer hizmet satın aldığınız yerler içinde geçerlidir.

Ayrıca memnun kalmadığınız bir hizmet için birkaç bozukluk bırakırsanız servis personeli hizmet kalitesini beğenmediğinizi anlayacaktır ve dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise hizmet bedelinin gelen hesaba eklenip eklenmediğidir. 
 

New York'ta Alışveriş

En moda ürünleri bulabileceğiniz şehirde sokak satıcılarından büyük alışveriş merkezlerine kadar bir çok yerden alışveriş yapabilirsiniz. Moda konusunda en iyi ABD şehirlerinden biri olan New York’un ünlü bulvarlarda bulunan mağazalardan çok şık ürünler alabilir, butikleri gezebilir ve hediyelik eşya dükkanlarını ziyaret edebilirsiniz. New York'ta her bütçeye ve zevke göre alışveriş yapılabilecek yerler bulunur.

Alışveriş için özellikle gitmeniz gereken yerler ise: Macy's, Soho, Midtown 5. Cadde, Brooklyn Bit Pazarı, Madison Caddesi ve Orchard’tır. Ayrıca elektronik eşyaların düşük meblağlara satıldığı şehirde özel indirim günlerini takip ederseniz güzel ve uyguna kaliteli ürünler alabilirsiniz.

New York Gece Hayatı

Barları, kulüpleri, canlı müzik performansları ve kültür sanat etkinlikleriyle New York oldukça canlı ve renkli bir gece hayatına sahiptir. Ulaşımın sabah kadar devam etmesi de gece hayatını şehrin her yanına yaymış durumda. Her bütçeye ve zevke uygun eğlence alternatifleri bulabileceğiniz şehirde geceyi dans ederek bitirebilir ya da hoş bir müzik eşliğinde yaptığınız sohbetlerle güzel bir akşam geçirebilirsiniz.

Genellikle Times Meydanı’nda bulunan sinema, tiyatro ve müzikal gibi kültür sanat etkinlikleri salonlarından birinde de akşamınızı değerlendirebilirsiniz. Jazz performanslarından komedyenlere, canlı müzik konserlerine, her türlü etkinliği bulabilirsiniz. Kültürel etkinliklere ekstra önem verilen bu şehirde özellikle Broadway müzikali izleyebilir ya da ışıl ışıl Times Meydanı’nda gezmenin tadını çıkarabilirsiniz.

New York barları da her türlü zevke hitap edecek çeşitliliğe sahip. Barlar ve gece kulüplerinde "Last Call" sabah 4'te olurken, çoğu işletme müşterilerinin oturmasına izin veriyor. Çoğu bar otellerin içinde bulunuyor. New York'ta barlar da şehir gibi sürekli değişen bir yapıya sahip. Sürekli yeni barlar açılıp kapanıyor, popülerlik kazanıp, havasını bir anda kaybedebiliyor.

 

New York Festivaller

Kültür ve sanat şehri New York’ta festivaller de önem verilen konulardan biridir. Özellikle Times Meydanı'da New Year's Eve Ball Drop ile büyük çaplı yılbaşı kutlamaları yapılan şehirde farklı milletlerden insanların da farklı eğlenceleri bulunmakadır. Mart ve nisan aylarında St. Patrik Günü kutlanır, Cherry Blossom Festivali yapılır ve Paskalya Geçidi düzenlenir. Mayıs’ta "Mayıs Sonu Kutlamaları", Haziran ve Temmuz’da New York Film Festivali, Museum Mile Festivali ve Midsummer Night Swing partisi, Ağustosta Lincoln Centre Out of Doors, Eylül ve Ekimde San Gennaro Şenliği, Harlem Haftası ve Greenwich Willage Halloween Geçidi etkinliği yapılırken yılın son iki ayı olan Kasım ve Aralık’ta ise New York Şehir Maratonu, Macy’s Şükran Günü Geçidi, Chrismas Ağaç Işıklandırma Töreni ve yılbaşı kutlamaları ile yıl bitirilir. 

New York's Village Halloween Geçidi - 31 Ekim
Macy's Şükran Günü Geçidi - Şükran günü sabahı
Saint Patrick Günü Geçi - Saint Patrick günü
New York Film Festivali - Ekim
Tribeca Film Festiva - Mayıs
Central Park SummerStage - Haziran-Ağustos
U.S. Open - 25 Ağustos-8 Eylül
Feast of San Gennaro - 11-21 Eylül

 

 

New York Resmi Tatiller

 • 1 Ocak Yeni yıl günü
 • 16 Ocak Martin Luther King günü
 • 20 Şubat Başkan günü
 • 16 Nisan Paskalya günü
 • 29 Mayıs Memorial günü
 • 4 Temmuz Bağımsızlık günü
 • 4 Eylül İşçi günü
 • 9 Ekim Columbus günü
 • 10 Kasım Gaziler günü
 • 23Kasım Şükran günü
 • 11 Aralık Hanukah
 • 25 Aralık Christmas günü

New York Faydalı Bilgiler

 • Nasıl Telefon Edilir? 0090 + alan kodu + tel numarası
 • Telefon Kodu: Amerika 1, New York şehir kodları 212 / 917 / 718 / 646 (Bölgelere göre şehir kodu değişmektedir. New York’a vardığınızda bunları sarı sayfalardan kontrol edebilirsiniz).
 • Ambulans / İtfaiye / Polis: 911

 

New York Konsolosluk Bilgileri

T.C New York Başkonsolosluğu

 • Posta adresi: 825 Third Avenue, 28th Floor, New York, NY 10022
 • Telefon: +1 (646) 430-6560 / +1 (646) 430-6590 (Konsolosluk Çağrı Merkezine 1-888-566-76-56 numaralı telefondan 7 gün 24 saat ulaşılabilmektedir) 
 • Fax: +1 (212) 983-1293
 • E-posta: [email protected]
 • Çalışma Saatleri: Pazartesi - Cuma (09:00 -13:00 )

New York Para Birimi

Amerika Birleşik Devletleri’nin resmi para birimi dolardır. Uluslararası para kodu USD olan doların simgesi ise $’dır. 

New York Resmi Dili

Amerika’da resmi dil İngilizce’dir fakat bölgeden bölgeye İngilizce’nin farklı farklı aksanlarının konuşulduğu görülmektedir. Ayrıca bir göçmen şehri olan New York’ta İspanyolca’da çok konuşulan bir dildir. Yine mahalleler halinde yaşayan farklı milletlere ait insanlar yaşadıkları bölgede kendi dillerini konuşurlar.

New York Saat Farkı

Türkiye ile New York arasında 7 saatlik bir fark bulunmaktadır. Türkiye saati New York saatine göre 7 saat daha ileridedir. 

New York City (NY) Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type B / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -6.4oC
  • Şub -4.9oC
  • Mar 0.1oC
  • Nis 7.2oC
  • May 13.4oC
  • Haz 18.4oC
  • Tem 20.7oC
  • Agu 20.1oC
  • Eyl 15.9oC
  • Eki 9.1oC
  • Kas 3.6oC
  • Ara -2.9oC

Kısa Kısa

Ülke : Amerika Birleşik Devletleri
Nüfus : 8,406 milyon
Dil : Amerikan İngilizcesi
Para birimi : Amerikan Doları
İklim : Atlantik İklimi
Ortalama Kaç Günde Gezilir : 4 - 5 gün