Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri Hakkında Temel Bilgiler

Amerika Birleşik Devletleri 9,8 milyon kilometrekare yüzölçümüyle dünyanın toprak olarak en büyük ülkeleri arasında yer almaktadır. Dünyanın en popüler göç destinasyonu olan ülke, çok sayıda kültürü de içinde barındırmaktadır. Çin ve Hindistan’ın ardından gelerek dünyanın en kalabalık ülkesi konumunda olan Amerika, 50 eyaletten ve bir federal bölgeden oluşan bir federal anayasal cumhuriyettir. Amerika federal bölgesi ise Washington DC’dir. 48’i bir arada, diğeri ikisi Hawaii Adaları ve Alaska’dan oluşan eyaletlerin kendi yasalarını yapma ve yönetme hakları vardır. Ülkenin resmi kuruluş tarihi 4 Temmuz 1776'dır.

Dünyanın en büyük ve modern ulaşım ağına sahip ülkede, kara, hava ve demiryolu ulaşımı oldukça gelişmiştir. Önemli limanlara sahip olan ABD, dünyanın en büyük ticaretini gerçekleştiren ülke konumundadır. Ülkede turizm de önemli bir ekonomik faaliyettir. New York, Los Angeles, Miami, ulusal parklar ve Hawaii adaları önemli turizm merkezleridir. Ayrıca Los Angeles’ta bulunan “Hollywood”, dünyanın en büyük film stüdyolarına sahip şehridir ve bu özelliğiyle çok sayıda turist çekmektedir. Petrol üretiminde de dünyada birinci sırada yer alan ülke, yer altı kaynakları bakımından da en zengin ülkelerden biri konumundadır; Petrol, doğalgaz, taş kömürü, demir, bakır, manganez, kurşun, uranyum, boksit, kalay, altın, gümüş, çinko madenleri bakımından zengindir.

Özgürlükler ülkesi olarak bilinen Amerika'da yaşayan herkes eşit haklara sahiptir. Eğlence hayatının oldukça gelişmiş olduğu ülkede büyük yerleşim yerlerinde sabaha kadar hizmet veren bar ve diskolar bulunmaktadır. Alkol alım yaşı 21'dir ve kural ihlalinde ceza uygulanmaktadır. Kapalı alanlarda sigara içmek kesinlikle yasaktır. Basın Özgürlüğü Endeksi'nde 49. sırada yer alan ABD, uluslararası iş insanları, bilim insanları için en önemli ülkelerden biridir. Amerikan Üniversiteleri eğitim almak için en çok tercih edilen okullardır.

Amerika Birleşik Devletleri ile İlgili

Amerika Birleşik Devletleri Nerededir?

ABD, Amerika kıtasında yer almaktadır. Doğuda Atlas Okyanusu'ndan batıda Büyük Okyanus'a kadar 4.500 km genişliğinde bir alanı kapsamaktadır. Kuzey sınırını Kanada, güneyini ise Meksika ile Meksika Körfezi'nin çevirdiği ABD'nin Alaska bölgesi, kıtanın kuzeybatısında bulunmaktadır. Hawaii eyaleti, Büyük Okyanus'un ortasında bulunan bir takımadadır. Kıta üzerindeki Amerika Birleşik Devletleri'nden 3.200 kilometre uzaklıktadır. Ayrıca ABD, Karayipler ve Büyük Okyanus'ta bulunan denizaşırı topraklara sahiptir.

Amerika Birleşik Devletleri’ne Nasıl Gidilir

Türkiye'den ABD'ye direkt uçuşlar mevcuttur. Frankfurt, Amsterdam, Londra, Roma ve Madrid aktarmalı uçuşlar da vardır.

Amerika Birleşik Devletleri Kültürü

50 eyaletten oluşan ülkedeki sosyal hayatı tanımlamak zordur. Bölgesel farklılıklara göre insanların yaşayış tarzı ve olanaklar farklılıklar göstermektedir. Ülke içinde eyaletler arası saat farklılıkları da vardır. Ülkenin doğu kıyısından batı kıyısına kadar olan mesafe yaklaşık 4.800 kilometredir. Ülke çok büyük olduğu için farklılıklardan dolayı ABD'nin toplumsal hayatını tam anlamıyla tanımlamak zordur, ancak genellemelerle bahsedilebilmektedir.

Bir göçmenler ülkesi olan Amerika'da göçmenlerin ortama kolay uyum sağlayabilmeleri için her şehirde sosyal kulüpler veya sivil toplum örgütleri mevcuttur. Amerikalılar takım oyuncusu olmaya çok değer vermektedirler. Amerikalıların başka bir özelliğiyse biri konuşurken başka birinin konuşmasını kabalık olarak görmektedirler. Doğallıkları ve açıklıklarıyla ünlü Amerikalılar arkadaş canlısıdır. Amerika'da taşınmanın daha iyi bir hayat getireceği inancı yaygındır. Bu nedenle işverenler taşınmaya teşvik etmektedirler. Şirketler yeni gelenlerin iş arkadaşlarıyla tanışmalarını kolaylaştırmak için özel faaliyetler düzenlemektedir. Ayrıca şirketlerin bu tanışmayı kolaylaştıran sosyal kulüpleri bulunmaktadır. Oldukça misafirperver olan Amerikalılarda toplumsal ilişkiler resmiyetten uzaktır.

Amerika Birleşik Devletleri Mutfağı

Amerikan mutfağı hemen hemen tüm dünya mutfaklarının sentezi gibidir. Özellikle fast-food ile ünlü olan mutfakta ülkeye özgü geleneksel tatlar bulmak da elbette mümkündür. Amerika'nın en önemli geleneklerinden biri, büyüklüğü nedeniyle bereketi simgelediği düşünülen şükran gününde yaptıkları hindidir. İngilizlerin çedar peyniri ve İtalyanların makarnasının birleşiminden oluşan Mac&Cheese adındaki sarı soslu makarna ünlüdür. Barbekü yapmalarıyla ünlü Amerikanlarda Barbekü Soslu Kaburga en çok tercih edilen yemekler arasındadır. New England’ın kıyı bölgelerinden çıkan midye ile yapılan çorba Clam Chowder da Amerikan mutfağının ünlü yiyeceklerindendir. Ayrıca çorba, patatesle koyulaştırılarak ve domates eklenerek de bazı bölgelerde tüketilmektedir. Ülkedeki en çok tercih edilen bir diğer çorba çeşidi Louisiana'nın bamya çorbasıdır.

Amerikan ürünleriyle geleneksel Meksika yemeklerinin birleşmesinden oluşan Cal-Mex ve Tex-Mex yemekleri vardır. Bunlar arasında nachos, guacamole, burrito, fajita, chili con carne gibi pek çok Meksika mutfağından seçenekler bulunmaktadır. Buffalo TavukKanatları çok sayıda restoranda kolayca bulunan bir yemektir. Genelde kereviz sapı ve rokfor ya da ranch sos ile servis edilen yemeğin özelliğiyse sosun acılığının 1'den 10'a kadar yükselmesidir.

Ülkenin büyüklüğünden dolayı mutfağı da bölgelere göre farklılık göstermektedir. New York'tan San Francisco'ya her otoyolda sıra sıra restoranlar bulunmaktadır. Her eyalette yöresel yemek sunan restoran bulmak mümkündür. En fazla biftek Orta Batı ve Texas'ta tüketilirken, balık ve deniz ürünleri Florida, Louisiana, New England ve California gibi sahil bölgelerinde tüketilmektedir. Güneyde ise fasulye, tahıl ve mısır ekmeği meşhurken İtalyan, Meksika ve Çin restoranları çok yaygındır.

Sıradan bir kahvaltı kültürüne sahip olan ülkede kahvaltılar genelde mısır gevreği ve kahveden oluşmaktadır. Kahvaltıda mısır gevreği ve kahve, öğle yemeğinde sandviç, akşam yemeğinde et ve iki çeşit sebze yenir. Hafta sonları geç bir saatte yapılan kahvaltı olan “brunch” eski bir Amerikan geleneğidir. Brunchlar mısır gevreği, meyve, yumurta, et ve kek çeşitlerinden oluşmaktadır. Her türlü çeşidi olmakla birlikte en bilinenleri çikolatalı, içi Boston kremalı, çilekli ve glazed denilen şeker kaplaması olan “Doughnut” en bilinen atıştırmalık çeşididir. Pancake ve Elmalı Turta da diğer bilinen yiyeceklerdendir.

Bahşiş:

Bir Amerikan restoranında en az yüzde 15, servis iyiyse yüzde 20 oranında bahşiş vermek gerekmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Yeni Yıl (1 Ocak)

Martin Luther King, Jr'ın doğum günü (18 Ocak)

George Washington'un doğum günü (15 Şubat)

"Memorial" Anma Günü (30 Mayıs,

ABD Bağımsızlık Günü (4 Temmuz)

Ramazan Bayramı 1. Gün (5 Temmuz)

Emek Günü (Labor Day) (5 Eylül)

Kolombus Günü (10 Ekim)

Gaziler Günü (11 Kasım)

Şükran Günü (24 Kasım)

Noel Günü (26 Aralık)

Amerika Birleşik Devletleri’nde İklim ve Hava Durumu

Amerika Birleşik Devletleri geniş bir alanı kapsayan ülkedir. Bu nedenle okyanuslara uzaklık yakınlığa, alçaklık yüksekliğe ve çeşitli etmenlere bağlı olarak iklim özelliklerinde büyük farklılıklar görülmektedir. Ülkenin doğu ve batı kıyılarındaki sıradağlar, okyanusların iç kırımların iklimine etki etmesini önlemektedir ve bu nedenle kıyı şeritleri hariç bütün ülkede karasal iklim hâkimdir. Genel olarak Mississippi Nehri kıyısında yarı bozkır bir iklim hâkimken, güneybatı bölgesinde çorak, Alaska'da arktik, Meksika Körfezi'ne bakan güney kısımda Hawaii ve Florida'da tropikal iklim görülmektedir. Alaska kıyı şeridi denizden etkilenen bir iklime sahiptir ancak iç kısımlarda şiddetli soğuklar görülmektedir. Ülkenin orta kısımları çok yüksek olduğundan mevsimler arası pek fazla sıcaklık farkı bulunmamaktadır. Orta bölgeler yaz mevsiminde bol yağış alırken, batı bölgelerde yağışlar daha az görülmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kısa Tarihi

Amerika kıtası 1492 yılında İtalyan denizci Kristof Kolomb tarafından keşfedilmiş ancak Kolomb'un burayı Hint adası olduğunu sanmasından dolayı bu kıtanın “Yeni Dünya” olduğunu ortaya koyan isim Amerigo Vespucci olmuştur. Kıtanın keşfedilmesinin ardından Avrupalıların kıtaya gelmesiyle birlikte İspanyollar, Portekizliler, Fransızlar ve İngilizler burada toprak sahibi olmuşlardır. İngilizlerin koloni kurduğu, günümüzde Boston, New York, Philadelphia ve Washington’un dâhil olduğu 13 eyalet ABD’nin temelini oluşturmuştur. İngilizlerin kolonilerden çok ağır vergiler alması günden güne tepkileri arttırmasıyla birlikte Amerika’daki 13 İngiliz kolonisinin bağımsızlık mücadelesi başlamıştır. George Washington tarafından 4 Temmuz 1776’da yayınlanan Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi ile Amerikalılar bağımsızlığını ilan etmiştir. ABD'nin kurulduğunu tüm dünyaya ilan eden bu bildiride Amerikan halkının yeni bir hükümet kuracağı, yönetim şeklinin ise demokrasi olacağı bildirilmiştir. 1783 Paris Antlaşmasıyla İngiltere, ABD’nin bağımsızlığını kabul etmiş ve böylece ABD 1787 yılında resmen kurulmuştur.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Ekonomisi

ABD dünyanın en önemli ekonomik gücüne sahiptir. Dünyanın en büyük ithalatçısı olan ülke, en büyük doğrudan yabancı sermaye kaynağı konumu ile hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerin yöneldiği bir hedef pazardır. ABD ekonomisinde üretim ve hizmetlerin büyük bir bölümü özel sektör tarafından sağlanmaktadır. Sanayi sektöründe en büyük teknoloji üretim yapısına sahip olan ABD, sivil ve askeri teknolojide lider konumundadır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Din ve İnanç

Amerikan kültüründe din önemli bir rol oynamaktadır. ABD gelişmiş ülkeler arasında en dindar ülkelerden biri kabul edilmektedir. ABD'de en yaygın din Hıristiyanlıktır; Katolik, Ortodoks, Protestan olmak üzere Hıristiyanlık üç ana kola ayrılmaktadır. Ülkenin üçte biri Katolik'tir. Ateist ya da hiçbir dine bağlı olmayanlar Hıristiyanlıktan sonraki çoğunluğu oluşturmaktadır. Ülkedeki diğer inançlar Musevilik, Budizm, İslam, Hinduizm, Üniteryenizm, Paganlık gibi dinlerdir. Ayrıca Amerika'da Şinto, Kaodaizm, Sihizm, Jainizm, Taoizm, Bahailik, Ekankar, Amerikan yerli dini ve Kemetizm gibi diğer pek çok din de temsil edilmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Bulunan Türkiye Dış Temsicilikleri

VASHİNGTON BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 2525 MASSACHUSETTS AVENUE, N.W WASHINGTON, D.C. 20008

Telefon: 00 1 202 612 67 00 (9 HAT) 00 1 202 612 67 01

Faks: 00 1 202 612 67 44

[email protected]

http://vasington.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: District of Columbia, Maryland, Virginia, West Virginia

Bağlı Birimler

TURKUNO NEW YORK D.T.

Adres: 885 Second Avenue, 45th Floor New York, NY 10017

Telefon: 00 1-212 949 01 50-4 hat 00 1-212 949 01 57

Faks: 00 1-212 949 00 86 00 1-212 949 42 67

[email protected]

http://turkuno.dt.mfa.gov.tr

Bağlı Birimler

HOUSTON BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: 1990 POST OAK BOULEVARD SUITE 1300 HOUSTON TEXAS 77056-3813 U.S.A

Telefon: 00 1 -713-622 58 49/ 00 1 -713-622 03 24 /00 1 -713-622 32 05 /00 1 -713-622 32 76

Faks: 00 1 -713-623 66 39

[email protected]

http://houston.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Teksas, Arkansas, Louisiana, Oklahoma, Alabama, Missisipi, Tenessee Ve New Mexico

LOS ANGELES BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: 6300 Wilshire Blvd.,Suite 2010, Los Angeles, CA 90048

Telefon: Direkt Tel: +1 (323) 591 6475, +1 (323) 591 6476, +1 (323) 655 8923 Santral Tel: +1 (323) 591 6480, +1 (323) 591 6481 ,+1 (323) 591 6482, +1 (323) 655 8832

Faks: Faks: +1 (323) 655 8681

[email protected]

http://losangeles.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Alaska, Arizona, Colorado, Idaho, California, Montana, Nevada, Oregan, Utah, Washington, Wyoming Eyaletleri, Hawaii Ve Pasifik Adaları

Bağlı Birimler

NEW YORK BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: 825 Third Avenue, 28th Floor, New York, NY 10022 U.S.A

Telefon: 00 1 (646) 430-6560 / 00 1 (646) 430)-6590

Faks: 00 1 212 983 12 93

[email protected]

http://newyork.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: New York, New Jersey, Delaware, Pennsylvania

Bağlı Birimler

ŞİKAGO BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: 455 North Cityfront Plaza Drive NBC Tower, Unit: 2900 Chicago, IL 60611

Telefon: 00 1 312 263 06 44, 263 12 95, 00 1 312 263 30 85, 263 30 86 Çağrı Merkezi: 1-888 566 76 56

Faks: 00 1 312 263 14 49

[email protected]

http://www.sikago.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Illinois,Iowa,Minnesota,Michigan,Kansas,Missouri,Ohio,Nebraska, North Dakota, South Dakota,Wisconsin,Indiana Eyaletleri

BOSTON BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: 31 Saint James Avenue,Suite #840, Boston, MA 02116, USA

Telefon: +1 617 451 1329 (Geçici Ofis)

[email protected]

Görev Bölgesi: MASSACHUSETTS, MAİNE, NEW HAMPSHIRE, RHODE ISLAND, VERMONT EYALETLERİ CONNECTICUT

NEW YORK BK TÜRKEVİ

MİAMİ BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: 80 SW 8th St Suite 2700 Miami, FL 33130

Telefon: +1 786 310 7583, +1 786 655 03 03

Faks: +1 786 310 7584

[email protected]

Görev Bölgesi: Güney Karolina, Kuzey Karolina, Puerto Riko, Georgia, Florida

Amerika Birleşik Devletleri’nde Konuşulan Diller

Federal düzeyde resmi bir dili olmayan ABD'de en çok kullanılan dil İngilizce'dir. Amerikan İngilizcesi'ninkullanıldığı ülkede en çok konuşulan ikinci dil ise Meksika ve Küba'dan gelen göçmenlerden dolayı İspanyolca'dır. Hawaii'de eyalet anayasasına göre Hawaii'ce ve İngilizce ortak resmi dil kabul edilirken, Louisiana eyaletinde Fransız sömürgeleri kurulmuş olduğundan Fransızca da yaygın olarak kullanılır.

Amerika Birleşik Devletleri Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type B / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -0.6oC
  • Şub 0.4oC
  • Mar 4.4oC
  • Nis 8.6oC
  • May 14oC
  • Haz 19.4oC
  • Tem 23.1oC
  • Agu 21.9oC
  • Eyl 16.9oC
  • Eki 10.2oC
  • Kas 3.7oC
  • Ara -1.1oC

Kısa Kısa

 
Nüfus: 324,099,593
Dili: İngilizce
Para Birimi: Amerikan Doları $ (USD)
İklim: Karasal İklim
Big Mac Index: