Kuğulu Park, başkent Ankara’nın Kavaklıdere Mahallesi’nde yer alan tarihi bir park alanıdır. Tüm Ankaralıların yanı sıra gezmek için farklı illerden de ziyaretçi alan park; Tunalı Hilmi Caddesi, Atatürk Bulvarı ve Polonya Caddesi arasında konumlanır. İçindeki kuğulardan adını alan parkın havuzunda ayrıca kazlar ve ördekler de bulunur. Şehrin gürültüsünden kaçmak ve dingin bir atmosferde dinlenmek isterseniz, çevresi ağaçlarla dolu olan Kuğulu Park‘ı ziyaret edebilirsiniz. Kuğulu Park ayrıca kafe ve barları ile meşhur olan Arjantin Caddesi‘ne de yakın bir noktada bulunur.

Kuğulu Park

Kuğulu Park Hakkında Bilgi 

Kuğulu Park’ın içinde kazlar, ördekler ve kuğuların yüzdüğü bir havuz, çocukların eğlenceli zaman geçirebilecekleri oyun alanları ve parkın Atatürk Bulvarı‘na bakan yönünde bir kafeterya yer alır. Parkta heykellere de rastlamak mümkündür. Heykellerden ilki Ankara’daki önemli caddelerden birine adını da vermiş olan Tunalı Hilmi Bey heykelidir. Bir Türk siyaset insanı ve milletvekilliği görevinde bulunan Tunalı Hilmi Bey’in heykeli 2006 yılında Ümit Öztürk’ün eseri olarak alandaki yerini almıştır. Görebileceğiniz diğer heykel ise Muzaffer Ertoran tarafından yapılan Öpüşenler adlı heykeldir. Parkta canlı çeşitliliği oldukça fazladır. Yaklaşık 24 çeşit kuş türüne ev sahipliği yapan parktaki türler hakkında bilgiyi, park girişindeki panoda görebilirsiniz. Bitki türlerinden yana da zengin olan Kuğulu Park‘ta en çok görebileceğiniz ağaç türü kavak olmakla beraber çınar, leylak, erguvan ve alıç ağaçları da gölgelenebileceğiniz diğer türler arasında yer alır. Çalı grupları ile mevsimlik rengarenk çiçekler de görebileceğiniz güzelliklerden diğerleridir. Park, doğal güzelliği ve canlı çeşitliliği ile beraber tarihi sebebi ile Kültür Bakanlığı Ankara Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından sit alanı olarak ilan edilmiştir.

Kuğulu Park Tarihi 

Kuğulu Park geçmiş senelerde henüz park haline getirilmemişken bulunduğu alan, içinden dere geçen bir kavaklık halindeydi. Hatta kavakların fazla olması, içine Tunalı Hilmi Caddesi‘ni de alan Kavaklıdere Mahallesi’ne adını vermiştir. Kavaklıdere’den arta kalan gölet ve çevresindeki alan 1958 senesinde Ankara Belediyesi tarafından parka dönüştürülmüştür. İlk zamanlarda ilgi görmeyen park, belediye başkanlığı yapan Vedat Dalokay döneminde tekrar düzenlemeden geçirilmiş ve popüler bir yer halini almıştır. Park adını Viyana Belediyesi tarafından armağan olarak gönderilen beyaz renkli kuğulardan almıştır. Fakat bu hikayenin hazin bir sonu vardır. Parktan alınan ve yakında bulunan Seğmenler Parkı‘na nakledilen 3 güzel beyaz kuğu daha sonra farklı zamanlarda Kuğulu Park’a geri dönmek için uçtuklarında yüksek binalara ve ağaçlara çarparak ölmüşlerdir. Günümüzde parkta yaşayan kara kuğu türleri ise Çin hükümeti tarafından hediye olarak Pekin’den getirtilmiştir. Günümüzde Ankara’nın en güzel ve tercih edilen parkları arasında yerini almıştır.

Kuğulu Park Restaurant 

Kuğulu Park’ın içinde parkla aynı ada sahip bir restoran bulunuyor. Alanda yürüyüş yapıp sakin ve sessiz zaman geçirdikten sonra buradaki mekana giderek yemek yiyebilir ya da bir şeyler içebilirsiniz. Mekan hem kafe hem de restoran bölümüyle hizmet veriyor. Kafe kısmında salata, sandviç, kumpir, kek ve içecekler satılan mekanın restoran bölümünde ise kahvaltı, kebap, spesiyaller, ara sıcaklar, döner, pide, lahmacun ve tatlı alternatifleri bulunuyor. Otopark ve paket servis olanağı da bulunan Kuğulu Park restoran 09.00 – 22.00 saatleri arasında hizmet veriyor.
Adres: Atatürk Bulvarı 241/A Kuğulupark İçi Kavaklıdere/Ankara Tel: 0 (312) 468 78 50 – 51 – 52

Kuğulu Park Çevresinde Gezilecek Yerler 

Kuğulu Park’tan sonra çevrenizde gezebileceğiniz farklı yerler bulunuyor. Bunlardan ilki Kuğulu Park’a bitişik halde bulunan ve Emin Onat’ın tasarlamış olduğu And Evi‘dir. Kavaklıdere şaraplarının sahipleri olan Sevda ve Cenap And’ın evi olan görkemli yapı 2. ulusal mimarlık dönemi izlerini taşır. Sevda And aynı zamanda Tunalı Hilmi Bey’in kızıdır. Ev günümüzde, Sevda-Cevap And Müzik Vakfı olarak hizmet verir ve mekanda farklı dönemlerde konserler düzenlenir. Ziyaret edebileceğiniz yerlerden diğerleri ise Tunalı Hilmi Caddesi, Seğmenler Parkı, Arjantin Caddesi, Bestekar Sokak ve Paris Caddesi. Ankara’nın sokakları ve parklarını gezerek güzel zaman geçirebilirsiniz.

Kuğulu Park Nerededir? Nasıl Gidilir? 

Kuğulu Park, Ankaranın Kavaklıdere Mahallesi’nde yer alır. Ulaşım için farklı alternatifleriniz mevcuttur.

Kuğulu Park Nerededir? Nasıl Gidilir?

Otobüs: Kuğulu Park’a gitmek için Kızılay’dan geçen Ego 112, Ego 304, Ego 413, Ego 114, Ego 115, Ego 408, Ego 115, Ego 161, Ego 319, Ego 388, Ego 317, Ego 188 ve Ego 427 hat numaralı belediye otobüslerini tercih edebilirsiniz.
Yürüyerek: Kızılay’dan yürüyerek gitmek isterseniz yaklaşık 15 dakika sonunda Kuğulu Park’a ulaşmış olursunuz.
Otomobil: Şahsi aracınızla gitmek isterseniz, Kızılay’dan Gaziosmanpaşa’ya doğru düz devam ederseniz Kuğulu Park sol tarafınızda kalacaktır. Ayrıca adres bilgileri ile navigasyon desteği alarak rahatlıkla ulaşabilirsiniz.