Google+

Ankara

Ankara16:56 PM
18℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon-2℃
 • Şubweather-icon0℃
 • Marweather-icon4℃
 • Nisweather-icon9℃
 • Mayweather-icon13℃
 • Hazweather-icon17℃
 • Temweather-icon20℃
 • Ağuweather-icon20℃
 • Eylweather-icon16℃
 • Ekiweather-icon11℃
 • Kasweather-icon5℃
 • Araweather-icon1℃
Nüfus: 5.346.518 / Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk lirası / İklim: Karasal iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün

Ankara Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ankara, 1920 yılından bu yana modern Türkiye’nin başkentidir. Ancak bundan çok daha köklü bir tarihe sahiptir. İnsanlık tarihinde 5000 yıllık geçmişi olan Ankara, Anadolu’nun ortasında yer alması sebebiyle burada kurulmuş onlarca medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Sırayla, Hitit İmparatorluğu, Frigler, Lidyalılar, Persler, Makedonyalılar, Galatlar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Osmanlı İmparatorluğu ve nihayetinde Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yer almıştır. Türkiye’nin ikinci en büyük kenti olan Ankara’nın merkezinde 5 milyona yakın insan yaşar. Çevredeki yerleşim birimleriyle bu sayı 6 milyona yaklaşır. Ankara, içinde bulunduğu İç Anadolu Bölgesi’nin en kalabalık ilidir. Ankara’nın il sınırlarına baktığınızda Fransa’nın ülke sınırlarına benzer bir altıgen görürsünüz.
Ankara ismi, Frig dilinde “gemi çapası” anlamına gelir ve Ankara’da yapılan birçok arkeolojik çalışma Ankara’daki Roma İmparatorluğu hâkimiyetinde kullanılmış bozuk paralar üstünde gemi çapası simgesi olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu yüzden Anadolu’daki Türk varlığı boyunca ve günümüzde de şehrin adı her zaman Ankara olarak kalmıştır. Bir dönem batılı ülkeler Ankara’yı Angora ismiyle anmakta ısrar ettiyse de Türkiye Cumhuriyeti’nin 1930 yılında aldığı bir kararla yurtdışından gönderilen Angora adresli mektupların sahiplerine ulaştırılmayacağı bildirildi ve bundan böyle dünyada şehrin adı Ankara olarak kabul edildi.

Ankara’da Gezilecek Yerler

Ankara, köklü tarihi, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olması ve bugün modern Türkiye’nin başkenti olması sebebiyle kültürel zenginliğe sahip bir şehirdir. Bu sebeple Ankara’da gezilecek birçok turistik adres var. Sizin için en önemlilerini yazımızda detaylı olarak tanıttık.

ANADOLU MEDENİYETLERİ MÜZESİ

025 Ağu 2017Gezilecek Yerler

Ankara’da Gezilecek Yerler-1

Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye’den önce Anadolu’da kurulan devletlere verdiği önemin işareti olarak 1921’de bu müze kurulmuştur. 1938-1968 ve 2010-2014 yılları arasındaki geniş çaplı restorasyon çalışmalarından sonra müze ziyaretçilerine kapılarını yeniden açmıştır. Bugün kendine özgü koleksiyonları ile dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde, Anadolu Arkeolojisi, Paleolitik Çağ’dan başlayarak günümüze kadar kronolojik bir sırayla sergilenmektedir. Müze Ankara Kalesi’nin güneyindeki Altındağ’da bulunmaktadır. 1997’de “Avrupa Yılın Müzesi” ödülüne layık görülen Anadolu Medeniyetleri Müzesinde MÖ 6200 yılında çizildiği düşünülen Çatalhöyük kent planı sergilenmektedir. Bu harita insanlık tarihinde çizilmiş en eski harita olma özelliğini hala korur. Müze, haftanın her günü 08.30-16.00 saatleri arasında açıktır.

Ankara lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Angora House Hotel, Divan Cukurhan, Maltepe 2000 Hotel. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Umit Pembe Kosk Hotel, Hotel Abro Necatibey gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Almer Hotel, Ankyra Hotel, Baskent Hotel otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Ankara aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

1920 MECLİSİ / KURTULUŞ SAVAŞI MÜZESİ

225 Ağu 2017Gezilecek Yerler

Ankara’da Gezilecek Yerler-2

19 Mayıs 1919 itibariyle Mustafa Kemal önderliğinde başlayan milli mücadelenin yönetimi için Ankara’da açılan meclis, modern Türkiye’yi kuran meclistir. İki meclisli sistemden tek meclisli sisteme geçiş sebebiyle 1981 yılından bu yana kullanılmamaktadır. Ancak dini bayramların ilk günü dışında yılın her günü ziyaret edilebilir. Cumhuriyet Müzesi'nde Kurtuluş Savaşı’nı ve Türkiye’nin ilk üç cumhurbaşkanı dönemini yansıtan fotoğraflar, cumhurbaşkanlarının özel eşyaları ile o dönemde mecliste alınan kararlar ve kanunlar sergilenir. Yapı, Selçuklu ve Osmanlı bezeme motiflerinin yer aldığı ahşap tavan süslemesi, kemerler, saçaklar ve çinilerin yer aldığı bölümlerle döneminin mimari özelliklerini yansıtır. Giriş ücreti 5 lira olan müze 15 Nisan-2 Ekim tarihleri arasında 08.45-19.00 ve 3 Ekim- 14 Nisan tarihleri arasında 08.45-17.00 saatlerinde açıktır. Yerli veya yabancı her turistin edinebileceği Müzekart ile müze ziyaret edilebilmektedir.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

025 Ağu 2017Gezilecek Yerler

Ankara’da Gezilecek Yerler-3

Türkiye Cumhuriyeti’nin bugünkü meclisi cumhuriyet tarihindeki üçüncü meclis binasında görev yapmaktadır ve 1981’den beri sadece bu bina meclis binası olarak kullanılır. Diğer binalar artık sadece müze olarak ziyaret edilmektedir. 1938 yılında dünyaca ünlü Avusturyalı mimar Clemens Holzmeister tarafından inşasına başlanan meclis binası yaklaşık 500 bin m2 lik alanda yer alır. 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı’nda, Türkiye’nin bağımsızlığını ve milletin egemenliğini kutlamak amacıyla her yıl bu mecliste Meclis Başkanı’nın ev sahipliğinde resepsiyon verilir. Turist grupları rehber eşliğinde ve haftanın sadece Pazartesi, Cuma ve Cumartesi günlerinde 10.00-16.00 saatleri arasında meclisi ziyaret edebilirler. Ziyaretin en erken iki gün önceden bildirilmesi zorunludur. Normalde her cumartesi olarak belirlenen “halk günü”, 15 Temmuz 2016’daki ağır hasar alan “kabul salonu”ndaki restorasyon bitene kadar iptal edilmiştir.

Ankara Turistik Gezi Biletleri

Ankara şehrini doya doya gezmek için, turistik noktalara giriş biletinizi önceden alıp bütçe ve zaman tasarrufu yapabilirsiniz. Sıra beklemeden ve indirimli bilet almak için aşağıda önerdiğimiz biletleri inceleyebilirsiniz.

Ankara, Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alır. İç Anadolu Bölgesi Türkiye’nin kalbinde, Anadolu’nun tam ortasındadır. Ankara’nın komşu illeri, kuzeyinde Çankırı ve Kırıkkale, batısında Bolu ve Eskişehir, güneyinde Konya ve doğusunda Aksaray ile Kırşehir’dir.

Geolocation

Ankara lokasyonunu gezmenin en pratik yollarından biri de tur paketlerini tercih etmek. Eğer zorlanmadan, bir rehber eşliğinde Ankara lokasyonunu gezmek isterseniz; Kapadokya Turu - 359.1 TL , Bursa'dan Kapadokya Turu - 349.2 TL , Ankara'dan Uçaklı Butik Mardin Turu - 854.1 TL , Ankara'dan Kıbrıs Turu - 958.5 TL , Ankara'dan Kıbrıs Turu - 1008.9 TL gibi seçenekleriniz bulunuyor. Ayrıca tüm Ankara turlarının listesini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

227.jpg

Ankara, tipik karasal iklimin yaşandığı bir İç Anadolu şehridir. Yazları sıcak ve kurak, kışları oldukça soğuk ve kar yağışlı geçer. Şehrin kuzeyinde ılıman ve bol yağmurlu karadeniz iklimi, güneyinde bozkır iklimi görülür. Ankara’da yaz ile kış mevsimi özellikleri arasında çok belirgin farklar vardır. En çok yağmur mart-nisan aylarında düşer. En sıcak hava temmuz ve ağustos aylarında yaşanır. Kışın ise sıcaklık ortalama -6’ya kadar düşer. En sert soğuklar aralık-ocak-şubat aylarında görülür. En çok kar yağışı da bu aylarda olur. En rahat şartlar altında şehri gezmek isteyen turistlere önerimiz Ankara’ya ilkbahar veya sonbahar aylarında gitmeleridir. Sıcaktan bunalmadan ve Ankara’nın soğuğunu görmeden nisan, mayıs, haziran, eylül ve ekim aylarında Ankara’yı gönlünüzce keşfedebilir, gece-gündüz gezebilirsiniz. Zira Ankara’ya kışın giderseniz çok sert, kuru soğuklarda turistik yerleri gezmek mümkün olmayacaktır. Aynı şekilde yazın giderseniz denizi olmayan bir şehirde gün boyu 30 dereceyi aşan sıcaklarda turistik yerleri gezmek imkânsız hale gelecektir. Özellikle son yıllarda dünyanın en büyük problemi olan küresel ısınma yüzünden Ankara’da görülen olağandışı sıcaklıklar Ankaralıları fazlasıyla bunaltmakta, sağlık sorunlarına sebep olmaktadır.


Ankara’ya gitmek için tercih edeceğiniz ulaşım aracı Türkiye’nin hangi şehrinden gideceğinize göre değişir. İç Anadolu Bölgesi’ndeyseniz özel aracınızla veya şehirlerarası otobüs ile kısa sürede Ankara’ya varabilirsiniz. Özel araç ile 5,5 saat süren İstanbul-Ankara arası yolculuk, Pendik Tren İstasyonu’ndan kalkan yüksek hızlı tren ile 4 saate inmiştir. Eskişehir’den yine YHT ile 1,5 saatte Ankara’ya varmak mümkündür. Türkiye’nin başka bölgelerinden Ankara’ya gelecek olanlar için uçak ile seyahat süre bakımından en iyi seçenektir. Yurtdışından gelen turistlerin ise bulundukları şehre göre İstanbul aktarmalı uçuş yapmaları gerekebilmektedir.

Ankara'da Nerede Kalınır?

Ankara’ya gelen yerli ve yabancı turistlerin şehrin merkezinde ve popüler ve turistik noktalara yakın olabilecekleri Çankaya, Kızılay, Ulus, Kavaklıdere gibi en güvenli semtlerde kalmaları tavsiye olunur. Lüks veya orta bütçeye uygun en tanınmış oteller ulaşım ve pratiklik açısından Kızılay Meydanı’nda, Kuğulu Park çevresinde ve Tunalı Hilmi Caddesi üzerinde yer almaktadır. Genellikle merkezden uzaktaki otellerde eğer bir tura bağlı değilseniz ve kalabalık arkadaş grubunuzla gezmiyorsanız kalmanızı tavsiye etmeyiz. Merkezden gece otelinize dönerken zorlanabileceğiniz gibi ulaşım ağı sorunu yaşayabilme ihtimalinize karşı da merkezden uzak yerlerde kalmanızı önermiyoruz. Bununla birlikte merkezden uzak noktalar elbette daha uygun fiyatlı olabilmektedir. Ev kiralama sitelerinden seyahatiniz süresince ev tutmayı düşünüyorsanız en güvenli yerler olarak yine yukarıda belirtilen semtleri öneririz. Geçmişten bugüne “memur şehri” diye bilinen Ankara son zamanlardaki atılımlarıyla lüks otellere de ev sahipliği yapmaya başlamıştır.

Ankara onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Ankara Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Ankara Otelleri

En Uygun Fiyatlı Ankara Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Ankara Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Ankara Otelleri

Ankara, Türkiye’nin başkenti ve ikinci en kalabalık kenti olması sebebiyle şehir içi ulaşımını Ankaralılar için daha pratik hale getirmeye çalışmaktadır. Bunun için hâlihazırda yararlanılan hizmetler dışında yapım aşamasında olan birçok yol çalışması vardır. Ankara’da metro hattı şehir içi trafiği önemli ölçüde rahatlatmıştır. Metroya 2 seferlik kart 3,3 TL; 5 seferlik kart 8,25 TL’dir. Metro ile Kızılay-Batıkent arası ulaşımınız sağlanıyor. Hafif raylı sistem olan Ankaray ise Ankara Şehirlerarası Otobüs Garı (AŞTİ) ile Dikimevi semti arasındaki ulaşımı kolaylaştırmaktadır. Ankara’da en gelişmiş toplu ulaşım ağı ise otobüs hatlarıdır. Kentin otobüsün uğramadığı noktası olmadığını söylemek yanlış olmaz. Hatta bazı otobüsler kısa bir hat üzerinde çalışarak çevre yerleşim yerlerinden metro duraklarına yolcu taşımaktadır. Belediye otobüsleri, metro ve özel halk otobüsleri dışında Ankara içinde minibüsleri kullanarak kısa mesafeli yolculuklar yapabilirsiniz. Ankara’nın Şentepe-Yenimahalle mahalleleri arası teleferik hizmetinin ücreti sadece 1 tl’dir. Belediyenin toplu ulaşım hizmetleri için Ankarakart’ı şehrin her yerinde bulabileceğiniz kart dolum ve satış birimlerinden edinebilirsiniz. Esenboğa Havaalanı, Ankara merkezine 25 km’lik mesafededir ve taksiyle veya HAVAŞ ile 30-35 dakika içinde merkeze varabilirsiniz. HAVAŞ ücreti kişi başı 10 TL’dir. Diğer seçenek ise 442 No’lu belediye otobüslerini kullanmaktır. Bu otobüslerin kişi başı ücreti 5 TL’dir.

Ankara’daki seyahatinizde yemek yeme vakti geldiğinde telaşlanmaya hiç gerek yok; yiyecek o kadar çeşitli şey var ki! Ankara ve dolaylarında yüzyıllardan bu yana en lezzetli İç Anadolu yemekleri yeniyor. Öncelikle Ankara’nın en lezzetli miyane, dutmaç, keşkek ve toyga çorbalarını içebilirsiniz. Akabinde, Ankara tavası, çoban kavurma, kapama, orman kebabı, patlıcanlı et, sızgıç ve siyel gibi et yemeklerini; göter, bici aşı, tamtak tiridi, papara gibi ana yemekleri veya pıt pıt pilavı, oğmaç aşı gibi pirinç yemeklerini yiyebilirsiniz. Veya köfte tercih ederseniz kadınbudu köfte, mücirim köftesi, yumurtalı köfte, tohma ve tiritli köftelerini, dolma dilerseniz Ankara’nın efelek dolması, şirden dolması ve yalancı dolmasını tadabilirsiniz. Tüm bunları yerken yanında ekmek de yemek isterseniz balamacın, bezdirme, ebem ekmeği, kömbe, kete gibi ekmek türleri de hoşunuza gidecektir. Çay vakti geldiğinde ay böreği, entekke böreği, kol böreği, pazar böreği, yalkı böreğini deneyebilirsiniz. Bazlama, cızlama, gözleme, nevzeme, öllüğün körü hamur işi severleri mutlu edecektir. Ayva boranası, fıslak, höşmerim, karga beyni, kar helvası, kaygana, saraylı, tiltil helvası, zerdali hoşafı gibi tatlılar da Ankara’da sizi bekliyor olacak.

Ankara’da Gece Hayatı  

Ankara’nın gece hayatına dair ünlü bir söz vardır: “Ankara’da gece hayatı yoktur, öğrenciler vardır.” Gerçekten de Ankara’da, Avrupa şehirlerinde ve İstanbul’dan alıştığımız gibi bir gece hayatı bulmak pek mümkün değil. Onlarca üniversiteye ve dolayısıyla üniversite çağındaki binlerce gence ev sahipliği yapan Ankara’da turist iseniz ve gece eğlenmek istiyorsanız Kızılay Meydanı’nda, Sakarya Caddesi’nde, Tunalı Hilmi Caddesi’nde, Arjantin Caddesi, Tunus Caddesi, Azerbaycan Caddesi, Filistin Caddesi ve 7. Cadde’de bulunan ve üniversitelilerin tercih ettiği kafe, disko ve barlara gitmenizi şiddetle öneririz. Broadway Bar, 45’lik Bar, Zeki Bar, Golden Pub, Garaj 55, Flat, IF Performance Hall, Kıtır, The Soul Pub, Sakal Pub, Kalender Zebra, Üst Kat, Brasserie Bomonti, Jolly Joker, La Bebe, Cafe del Mundo, Hayal Kahvesi, Tektekçi, November Pub, Corvus Pub, Komşu Restoran, Gaga Manjero gibi mekanlar üniversite gençlerinin en çok tercih ettiği mekanlardır. Bu mekanlarda hem yemek yiyebilir hem alkol alabilirsiniz. Üstelik gençlerin gittiği kafe/barların her zaman menülerinde çeşit çeşit alkollü/alkolsüz kokteyller bulunur. Bunları denemenizi öneririz.
 

Ankara Festivalleri


Ankara, hem sahne sanatları hem müzik etkinliklerinde her sene daha da canlı bir hal alıyor. Üstelik başkent olması sebebiyle milli günlerde en önemli kutlama ve gösteriler de Ankara’da gerçekleştiriliyor. Bunlardan bazılarını yazımızda sizin için bir araya getirdik.

Ankara Uluslararası Film Festivali : 1988 senesinden beri kesintisiz olarak her sene düzenlenen Ankara Uluslararası Film Festivali genellikle nisan ayında düzenlenmekte. T.C Turizm ve Kültür Bakanlığı tarafından düzenlenen festivalde kısa ve uzun metraj dalında yarışan filmlerden birinci olanlar para ödülüyle festivalden ayrılıyorlar.

Ankara’da Alışveriş

Ankara son 10 yılda büyükşehir belediyesinin çalışmaları sonucunda bir AVM cennetine dönmüştür. Ankara’da son zamanlarda açılan çok sayıda AVM’de yerli ve yabancı, lüks veya orta bütçeye uygun her markadan alışveriş yapmanız mümkündür. Bunlardan bazıları CEPA Shopping Center, Ankuva Shopping Center, AnkaMall, 365 AVM, Bilkent Shopping Center, Dolphin AVM ve Ankara Forum Outlet’tir. Ayrıca Armada, Anatolium, Atlantis, Kızılay AVM, Park Vera AVM, Karum, Kentpark, A City AVM, Arena AVM, Ak Center ve Optimum Outlet gibi kapalı alışveriş merkezlerinde de yazın sıcağından, kışın soğuğundan etkilenmeden gönlünüzce alışveriş yapabilirsiniz. Alışveriş merkezlerinin çoğu Kızılay, Ulus ve Kavaklıdere mevkiinde bulunur. Ayrıca Tunalı’da bulunan Tunalı Pasajı, Gümüşsoy Pasajı ve Aynalı Çarşı geçmiş senelerden bu yana hala Ankaralıların ve turistlerin uğrak noktasıdır.

1 Ocak: Yeni yıl

23 Nisan: Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

1 Mayıs: İşçi Bayramı

19 Mayıs: Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

25-27 Haziran: Ramazan Bayramı

30 Ağustos: Zafer Bayramı

1-4 Eylül: Kurban Bayram

29 Ekim: Cumhuriyet Bayramı

*Yukarıda belirtilen dini bayram günleri 2017 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

İtfaiye: 110

Polis: 155

Ambulans: 112