Ankara Hakkında Bilinmesi Gerekenler


 

Ankara, 1920 yılından bu yana modern Türkiye’nin başkentidir. Ancak bundan çok daha köklü bir tarihe sahiptir. İnsanlık tarihinde 5000 yıllık geçmişi olan Ankara, Anadolu’nun ortasında yer alması sebebiyle burada kurulmuş onlarca medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Sırayla, Hitit İmparatorluğu, Frigler, Lidyalılar, Persler, Makedonyalılar, Galatlar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Osmanlı İmparatorluğu ve nihayetinde Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yer almıştır. Türkiye’nin ikinci en büyük kenti olan Ankara’nın merkezinde 5 milyona yakın insan yaşar.

Çevredeki yerleşim birimleriyle bu sayı 6 milyona yaklaşır. Ankara, içinde bulunduğu İç Anadolu Bölgesi’nin en kalabalık ilidir. Ankara’nın il sınırlarına baktığınızda Fransa’nın ülke sınırlarına benzer bir altıgen görürsünüz.

Devamını Oku

Editörün Kaleminden

Ankara Nerededir?

Ankara, Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alır. İç Anadolu Bölgesi Türkiye’nin kalbinde, Anadolu’nun tam ortasındadır. Ankara’nın komşu illeri, kuzeyinde Çankırı ve Kırıkkale, batısında Bolu ve Eskişehir, güneyinde Konya ve doğusunda Aksaray ile Kırşehir’dir.

Ankara’ya Nasıl Gidilir?

Ankara’ya gitmek için tercih edeceğiniz ulaşım aracı Türkiye’nin hangi şehrinden gideceğinize göre değişir. İç Anadolu Bölgesi’ndeyseniz özel aracınızla veya şehirlerarası otobüs ile kısa sürede Ankara’ya varabilirsiniz. Özel araç ile 5,5 saat süren İstanbul-Ankara arası yolculuk, Pendik Tren İstasyonu’ndan kalkan yüksek hızlı tren ile 4 saate inmiştir. Eskişehir’den yine YHT ile 1,5 saatte Ankara’ya varmak mümkündür. Türkiye’nin başka bölgelerinden Ankara’ya gelecek olanlar için uçak ile seyahat süre bakımından en iyi seçenektir. Yurtdışından gelen turistlerin ise bulundukları şehre göre İstanbul aktarmalı uçuş yapmaları gerekebilmektedir.

Ankara’ya Ne Zaman Gidilir?

227.jpg
 

Ankara, tipik karasal iklimin yaşandığı bir İç Anadolu şehridir. Yazları sıcak ve kurak, kışları oldukça soğuk ve kar yağışlı geçer. Şehrin kuzeyinde ılıman ve bol yağmurlu karadeniz iklimi, güneyinde bozkır iklimi görülür. Ankara’da yaz ile kış mevsimi özellikleri arasında çok belirgin farklar vardır. En çok yağmur mart-nisan aylarında düşer. En sıcak hava temmuz ve ağustos aylarında yaşanır. Kışın ise sıcaklık ortalama -6’ya kadar düşer. En sert soğuklar aralık-ocak-şubat aylarında görülür. En çok kar yağışı da bu aylarda olur. En rahat şartlar altında şehri gezmek isteyen turistlere önerimiz Ankara’ya ilkbahar veya sonbahar aylarında gitmeleridir. Sıcaktan bunalmadan ve Ankara’nın soğuğunu görmeden nisan, mayıs, haziran, eylül ve ekim aylarında Ankara’yı gönlünüzce keşfedebilir, gece-gündüz gezebilirsiniz. Zira Ankara’ya kışın giderseniz çok sert, kuru soğuklarda turistik yerleri gezmek mümkün olmayacaktır. Aynı şekilde yazın giderseniz denizi olmayan bir şehirde gün boyu 30 dereceyi aşan sıcaklarda turistik yerleri gezmek imkânsız hale gelecektir. Özellikle son yıllarda dünyanın en büyük problemi olan küresel ısınma yüzünden Ankara’da görülen olağandışı sıcaklıklar Ankaralıları fazlasıyla bunaltmakta, sağlık sorunlarına sebep olmaktadır.

Ankara'da Nerede Kalınır?


 

Ankara’ya gelen yerli ve yabancı turistlerin şehrin merkezinde ve popüler ve turistik noktalara yakın olabilecekleri Çankaya, Kızılay, Ulus, Kavaklıdere gibi en güvenli semtlerde kalmaları tavsiye olunur. Lüks veya orta bütçeye uygun en tanınmış oteller ulaşım ve pratiklik açısından Kızılay Meydanı’nda, Kuğulu Park çevresinde ve Tunalı Hilmi Caddesi üzerinde yer almaktadır. Genellikle merkezden uzaktaki otellerde eğer bir tura bağlı değilseniz ve kalabalık arkadaş grubunuzla gezmiyorsanız kalmanızı tavsiye etmeyiz. Merkezden gece otelinize dönerken zorlanabileceğiniz gibi ulaşım ağı sorunu yaşayabilme ihtimalinize karşı da merkezden uzak yerlerde kalmanızı önermiyoruz. Bununla birlikte merkezden uzak noktalar elbette daha uygun fiyatlı olabilmektedir. Ev kiralama sitelerinden seyahatiniz süresince ev tutmayı düşünüyorsanız en güvenli yerler olarak yine yukarıda belirtilen semtleri öneririz. Geçmişten bugüne “memur şehri” diye bilinen Ankara son zamanlardaki atılımlarıyla lüks otellere de ev sahipliği yapmaya başlamıştır.

Devamını Oku

Ankara Otelleri

Ankara, güzel ülkemizin başkenti ve cumhuriyetin temellerinin atıldığı ilk yer olarak karşımıza çıkmaktadır. Birçok müzeye ve parka ev sahipliği yapan şehirde bilinenin aksine gezilecek görülecek pek çok yer vardır. Konaklamanız için tercih edebileceğiniz Ankara otelleri tatilinizi daha konforlu bir hale getirmektedir. Ankara’ya gelip ilk önce Ulu Önder Atatürk’ün anıt mezarı olan Anıtkabir’i ziyaret edebilirsiniz. Eğer müzelerde dolaşmayı seviyorsanız Etnografya Müzesi, İlk Meclis ve Kurtuluş Savaşı Müzesi, Anadolu Medeniyetler Müzesi, Çengel Han Rahmi Koç Müzesi’ni gezebilirsiniz. Eğlenmeyi sevenler için Gençlik Parkı’na, yürüyüş yapmak için ise Kuğulu Park veya Ankara Botanik Parkı’ına gidilebilir. Mogan Gölü piknik yapmak için ideal bir seçenek olabilir. Hacı Bayram Veli Camii ve Kocatepe Camii’yi de ziyaret edebilirsiniz. Ulus ilçesinde bulunan tarihi Roma Hamamı kalıntılarını da inceleyebilirsiniz. Tarihi şirin evleri ile ön plana çıkan Beypazarı ise merkezin biraz uzağında yer almaktadır. Fakat nostaljik havayı hissetmek için gidebilirsiniz. Son olarak uçsuz bucaksız bembeyaz oluşuyla insanda saf, temiz ve umut dolu duygular uyandıran Tuz Gölü ise fotoğraf çekmekten hoşlananlar için büyüleyici güzellikte bir yer. Dilerseniz sizin için hazırladığımız Ankara otelleri listesine göz atabilir, bütçenize ve zevkinize uygun seçenekleri bulabilirsiniz.

 

Devamını Oku

Ankara’da Gezilecek Yerler


 

Ankara, köklü tarihi, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olması ve bugün modern Türkiye’nin başkenti olması sebebiyle kültürel zenginliğe sahip bir şehirdir. Bu sebeple Ankara’da gezilecek birçok turistik adres var. Sizin için en önemlilerini yazımızda detaylı olarak tanıttık.

Ankara’da Gezilecek Yerler

Ankara sadece Cumhuriyet tarihine değil bin yıllara tanıklık etmiş bir şehir. Bu köklü tarihi anlamanın, tanımanın ve dünyaya tanıtmanın yolu tarihi alan ve müzeleri gezmekten geçiyor. Bu yüzden Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ni, Tarihi Ankara Evleri’ni, Etnografya Müzesi’ni, Eski ve Yeni Millet Meclislerini, Anıtkabir’i ve çok daha fazlasını sizin için araştırdık. Adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiler aşağıda mevcuttur.
 

Devamını Oku

Ankara Mutfağı

 
 

Ankara’daki seyahatinizde yemek yeme vakti geldiğinde telaşlanmaya hiç gerek yok; yiyecek o kadar çeşitli şey var ki! Ankara ve dolaylarında yüzyıllardan bu yana en lezzetli İç Anadolu yemekleri yeniyor. Öncelikle Ankara’nın en lezzetli miyane, dutmaç, keşkek ve toyga çorbalarını içebilirsiniz. Akabinde, Ankara tavası, çoban kavurma, kapama, orman kebabı, patlıcanlı et, sızgıç ve siyel gibi et yemeklerini; göter, bici aşı, tamtak tiridi, papara gibi ana yemekleri veya pıt pıt pilavı, oğmaç aşı gibi pirinç yemeklerini yiyebilirsiniz. Veya köfte tercih ederseniz kadınbudu köfte, mücirim köftesi, yumurtalı köfte, tohma ve tiritli köftelerini, dolma dilerseniz Ankara’nın efelek dolması, şirden dolması ve yalancı dolmasını tadabilirsiniz. Tüm bunları yerken yanında ekmek de yemek isterseniz balamacın, bezdirme, ebem ekmeği, kömbe, kete gibi ekmek türleri de hoşunuza gidecektir. Çay vakti geldiğinde ay böreği, entekke böreği, kol böreği, pazar böreği, yalkı böreğini deneyebilirsiniz. Bazlama, cızlama, gözleme, nevzeme, öllüğün körü hamur işi severleri mutlu edecektir. Ayva boranası, fıslak, höşmerim, karga beyni, kar helvası, kaygana, saraylı, tiltil helvası, zerdali hoşafı gibi tatlılar da Ankara’da sizi bekliyor olacak.

Ankara’da AlışverişAnkara son 10 yılda büyükşehir belediyesinin çalışmaları sonucunda bir AVM cennetine dönmüştür. Ankara’da son zamanlarda açılan çok sayıda AVM’de yerli ve yabancı, lüks veya orta bütçeye uygun her markadan alışveriş yapmanız mümkündür. Bunlardan bazıları CEPA Shopping Center, Ankuva Shopping Center, AnkaMall, 365 AVM, Bilkent Shopping Center, Dolphin AVM ve Ankara Forum Outlet’tir. Ayrıca Armada, Anatolium, Atlantis, Kızılay AVM, Park Vera AVM, Karum, Kentpark, A City AVM, Arena AVM, Ak Center ve Optimum Outlet gibi kapalı alışveriş merkezlerinde de yazın sıcağından, kışın soğuğundan etkilenmeden gönlünüzce alışveriş yapabilirsiniz. Alışveriş merkezlerinin çoğu Kızılay, Ulus ve Kavaklıdere mevkiinde bulunur. Ayrıca Tunalı’da bulunan Tunalı Pasajı, Gümüşsoy Pasajı ve Aynalı Çarşı geçmiş senelerden bu yana hala Ankaralıların ve turistlerin uğrak noktasıdır.
Devamını Oku

Ankara’da Gece Hayatı  


 

Ankara’nın gece hayatına dair ünlü bir söz vardır: “Ankara’da gece hayatı yoktur, öğrenciler vardır.” Gerçekten de Ankara’da, Avrupa şehirlerinde ve İstanbul’dan alıştığımız gibi bir gece hayatı bulmak pek mümkün değil. Onlarca üniversiteye ve dolayısıyla üniversite çağındaki binlerce gence ev sahipliği yapan Ankara’da turist iseniz ve gece eğlenmek istiyorsanız Kızılay Meydanı’nda, Sakarya Caddesi’nde, Tunalı Hilmi Caddesi’nde, Arjantin Caddesi, Tunus Caddesi, Azerbaycan Caddesi, Filistin Caddesi ve 7. Cadde’de bulunan ve üniversitelilerin tercih ettiği kafe, disko ve barlara gitmenizi şiddetle öneririz. Broadway Bar, 45’lik Bar, Zeki Bar, Golden Pub, Garaj 55, Flat, IF Performance Hall, Kıtır, The Soul Pub, Sakal Pub, Kalender Zebra, Üst Kat, Brasserie Bomonti, Jolly Joker, La Bebe, Cafe del Mundo, Hayal Kahvesi, Tektekçi, November Pub, Corvus Pub, Komşu Restoran, Gaga Manjero gibi mekanlar üniversite gençlerinin en çok tercih ettiği mekanlardır. Bu mekanlarda hem yemek yiyebilir hem alkol alabilirsiniz. Üstelik gençlerin gittiği kafe/barların her zaman menülerinde çeşit çeşit alkollü/alkolsüz kokteyller bulunur. Bunları denemenizi öneririz.

Devamını Oku

Ankara Festivalleri


 

Ankara, hem sahne sanatları hem müzik etkinliklerinde her sene daha da canlı bir hal alıyor. Üstelik başkent olması sebebiyle milli günlerde en önemli kutlama ve gösteriler de Ankara’da gerçekleştiriliyor. Bunlardan bazılarını yazımızda sizin için bir araya getirdik.

Ankara Uluslararası Film Festivali : 1988 senesinden beri kesintisiz olarak her sene düzenlenen Ankara Uluslararası Film Festivali genellikle nisan ayında düzenlenmekte. T.C Turizm ve Kültür Bakanlığı tarafından düzenlenen festivalde kısa ve uzun metraj dalında yarışan filmlerden birinci olanlar para ödülüyle festivalden ayrılıyorlar.

Büyük Ankara Festivali : 2017 yılında 7’ncisi düzenlenen Büyük Ankara Festivali temmuz ve ağustos aylarında belirlenen tarihlerde Ankaralılara müzik şöleni yaşatıyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen Büyük Ankara Festivali’nde halkın sevdiği isimler sahneye çıkıyor.

30 Ağustos Zafer Bayramı: 1919-1922 yılları arasındaki Bağımsızlık Savaşı’nın zaferle nihayete erdiği gün olan 30 Ağustos her sene ülke çapında kutlanır. Ankara’da diğer milli bayramlarda olduğu gibi bu günde de tüyleri diken diken eden ortamda tüm şehit ve gaziler ve Bağımsızlık Savaşı’nın önderi Mustafa Kemal Atatürk saygıyla anılır.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı: Cumhuriyet rejimi ilanının yıldönümünde her sene Ankara’da küçük büyük genç yaşlı herkes kutlamalar yapar. Ankara göklerinde gündüz uçaklar gösteri yaparken akşam havai fişekler patlatılır. Türkiye’nin en önemli gününde herkes kurucu önderine minnetini gösterir.

Uyarı: Her festivalin tarihi yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.

Ankara Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

23 Nisan: Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

1 Mayıs: İşçi Bayramı

19 Mayıs: Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

25-27 Haziran: Ramazan Bayramı

30 Ağustos: Zafer Bayramı

1-4 Eylül: Kurban Bayram

29 Ekim: Cumhuriyet Bayramı

*Yukarıda belirtilen dini bayram günleri 2017 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Ankara İçin Faydalı Bilgiler

İtfaiye: 110

Polis: 155

Ambulans: 112

Ankara Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -2oC
  • Şub 0oC
  • Mar 4oC
  • Nis 9oC
  • May 13oC
  • Haz 17oC
  • Tem 20oC
  • Agu 20oC
  • Eyl 16oC
  • Eki 11oC
  • Kas 5oC
  • Ara 1oC

Kısa Kısa

Nüfus: 5.346.518 / Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk lirası / İklim: Karasal iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün