Elmadağ Kayak Merkezi

Elmadağ Kayak MerkeziAnkara‘nın yaklaşık 17 kilometre güneydoğusunda, Elmadağ’ın kuzey yamacında bulunan bir kayak merkezidir. İlçe olan Elmadağ ile sıkça karıştırılan kayak merkezi, Elmadağ ilçesinde bulunmaz. İlçe olan Elmadağ, Ankara şehir merkezinin doğusunda, Kırıkkale – Samsun yolu üzerinde bulunur. Kayak merkezi olan Elmadağ ise Ankara şehir merkezinin biraz daha güneyindedir. Çankaya’dan baktığınızda yüksekliği ile gözünüze çarpan bölge, Nisan ayından itibaren yeşil, Aralık ayına gelindiğinde ise beyazlar içerisinde misafirlerini karşılar. Ankara şehir merkezine yakın olmasıyla kolayca ulaşılabilen bu cazibe merkezine kış aylarında kayak için gidebilirsiniz.

Elmadağ Kayak Merkezi Pist Özellikleri 

Elmadağ Kayak Merkezi’nin ana pist uzunluğu yaklaşık 400 metredir, genişliği ise 500-600 metre civarındadır. Burada pist eğimi de çok fazla değildir. Eğer kayak sporuna yeni başlayacaksınız bu eğim tam size göre. Pratik yapmak için oldukça geniş bir alanınız bulunuyor. Tesiste 300 ve 650 metre uzunluğa sahip iki tane teleski bulunmakta. Uzun olan teleski saatte 720 kişi taşıyabiliyor. Elmadağ Kayak Merkezi, temizlenmemiş yığın karların olduğu alanlar da yeterince olduğu için snowboard için çok uygun bir ortam olarak karşınıza çıkıyor. El değmemiş karlar üzerinden ilk geçen siz olabiliyorsunuz. Kızakla kaymak isterseniz Hacettepe Evi’ne yakın olan tarafı tercih edebilirsiniz. Burası genellikle daha sessiz ve sakin oluyor. En yakın sağlık merkezinin yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta olduğunu göz önünde bulundurarak kayarken dikkatli olmanızda fayda olduğunu hatırlatalım.
Elmadağ Kayak Merkezi‘nde karda tur atmak için atlar da bulunuyor. 10 dakikalık karda at turuyla değişik bir deneyim ve keyifli anlar yaşayabilirsiniz. Tabii düşmemeye dikkat etmelisiniz. Ayrıca gitmeden önce Elmadağ Kayak Merkezi kar kalınlığı ile ilgili bilgi almayı da unutmayın.


Elmadağ Kayak Merkezi Turları

Elmadağ Kayak Merkezi’ne gidip karda yürüyüş yapmak, restoranda salep içip manzarayı seyretmek, doğayı fotoğraflamak ve dingin bir atmosferde sakinleşmek, kayak yapmak, kızakla kaymak mümkün. Ankara‘da oturuyorsanız şehre en yakın kayak merkezi olması sizin için büyük bir avantaj. Yolunuz buradan geçiyorsa da mutlaka uğramalısınız.
Ankara’dan kayak merkezine günübirlik turlar da düzenleniyor. Bir değişiklik yapmak ve güzel bir gün geçirmek için tercih edebilirsiniz. Sabah 08:30’da başlanan turlar ulaşım hizmeti, araç içerisinde ikramlar ve araçta sabah kahvaltısı, mangalda ekmek arası köfte, sucuk, tavuk, meşrubat ve salata, koltuk sigortası, rehberlik ve refakat hizmeti, profesyonel fotoğraf ve video çekimi ve Milli Park giriş ücretini kapsayan paket fiyatıyla kişi başı 65 TL’den satışa sunuluyor. Fiyatlara kişisel harcamalar ve kayak ücretleri dahil edilmiyor.

Elmadağ Kayak Merkezi Restoran

Araçla giriş yapılan yerden itibaren gidebileceğiniz restoran sayısı kısıtlı. Fakat her türlü ihtiyacınızı karşılayabiliyorsunuz. Çorbadan ana yemeğe, sıcak içecekten tatlıya kadar çeşitler mevcut. Gidebileceğiniz restoranlar şu şekilde:
Zirve Restoran: Elmadağ Kayak Merkezi’ne yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Fiyatları çok yüksek olmayan restoranda çorba çeşitleri, ızgaralar, sebze yemekleri bulabiliyorsunuz. Sobayla ısınan mekan salaş ve hijyenik bir yer.
Hacettepe Üniversitesi Elmadağ Kayak Merkezi Sosyal TesisleriHacettepe Evi olarak da bilinen işletme her yıl sömestre tatili zamanında yaklaşık 2 hafta süreyle açık oluyor. Alt kat restoranda çorba, pide, ızgara ve içecek çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Üst kattaki bölümde ise çay, salep gibi içecekler ve kraker, sandviç, tost, gibi aperatif tatlar bulabilirsiniz. Çok büyük bir mekan olmadığı için masa bulmak sezonda zor olabiliyor.

 

Elmadağ Kayak Merkezi İletişim

Adres: Yakup Abdal Mah., İmrahor – Çankaya / Ankara

Elmadağ Kayak Merkezi'ne Nasıl Gidilir?

Otobüs: Buraya giden herhangi bir toplu taşıma aracı bulunmuyor. Bu sebeple otomobil ya da buraya tur düzenleyen seyahat acentalarıyla ulaşabilirsiniz.
Otomobil: Nata Vega Alışveriş Merkezi’nin yanında Elmadağ Kayak Merkezi tabelası bulunuyor. Bu yola girip çevre yolunun üzerinden geçerek Yakupabdal Köyü yoluna girebilirsiniz. Bu yol tek şerit gidiş, tek şerit gelişten oluşuyor. Yolu takip ederek Elmadağ Kayak Merkezi tabelalarını izleyin. Elmadağ Kayak Merkezi bölgesi girişinden geçip 5 kilometre daha ilerlediğinizde hem kayak merkezine hem de tesisler bölgesine ulaşmış oluyorsunuz. Çevre yolundan Elmadağ Kayak Merkezi’ne 20 kilometre mesafe bulunuyor.