Prag gezilecek yerler listesinde sırada Prag’ın bir zamanlar üzüm bağları ile ünlenen tepesi Petrin var. 1825 yılında halka açılan ve o yıldan bugüne sayısız yerli, yabancı turisti kendisine hayran bırakan Petrin Tepesi, temiz havası ve eşsiz manzarası ile şehrin en güzel yerlerinden biri. Tepenin içerisinde aynı zamanda Aynalar Labirenti ve Açlık Duvarı gibi görülmeye değer yapı ve eserler bulunuyor. 1891 yılında hizmete alınan füniküler aracılığıyla bu bölgeye ulaşabiliyorsunuz.

Petrin Tepesi’nin Gözlem Kulesi de, ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekiyor. 1891 yılında Yıl Dönümü Sergisi için inşa edilen 60 metre yüksekliğindeki yapı, Eyfel Kulesi örnek alınarak tasarlanmış. Üst kısmına çıkmak için spiral şeklindeki 299 basamaklı merdiveni aşmak gerektiğini de özellikle hatırlatalım.

Petrin Tepesi, Prag gezinizde doğayla başbaşa olmak, bir de şehre tepeden bakmak için ideal bir seçim. Prag'ta Astronomik Saat, Tyn Kilisesi kuleleri gibi birçok noktadan şehir manzarasını izlemek mümkün ama doğanın bu kadar içinde olup da Prag'ı seyretmek ancak Petrin Tepesi'nden mümkün. Tabii gözünüz daha da yukarılardaysa 1991 yılında Eyfel Kulesi'nden ilham alınarak tasarlanan Petrin Gözlem Kulesi'ne de çıkabilirsiniz. 60 metre yüksekliğindeki tepeye 299 basamakla çıkılabiliyor. Tabii dileyenler asansör hizmetinden de faydalanabilir. 

Petrin Tepesi'nde görebileceğiniz bir diğer yer ise Aynalı Labirent. Adından da anlaşılacağı üzere, aynalardan oluşan bir labirent burası. Eğlence parklarından alışkın olduğumuz sihirli aynalardan oluşan bir bölümde de eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. 

Stefanik Gözlem Evi, burada ziyaret edebileceğiniz bir diğer yer. 1928 yılında yapılan gözlem evi, halen aktif. Son olarak Petrin Parkı girişinde yer alan ve 1948 – 1969 yılları arasındaki politik mahkumlara adanmış Komünizm Anıtı'nı da görmeyi ihmal etmeyin. 

Adres: Petřínské sady 633, 118 00 Praha 1-Malá Strana

Ziyaret Saatleri: 10.00-22.00

Giriş Ücreti:120 kron

Yakınlarındaki Yapılar: Aynalar Labirenti, Strahov Stadyumu, Karel Hynench Macha Heykeli ve Aziz Laurentius Kilisesi.