Google+

Prag

Prag10:18 AM
24℃
1 CZK=0.00
Type E250V16 A
 • Ocaweather-icon0℃
 • Şubweather-icon0℃
 • Marweather-icon4℃
 • Nisweather-icon8℃
 • Mayweather-icon13℃
 • Hazweather-icon16℃
 • Temweather-icon18℃
 • Ağuweather-icon18℃
 • Eylweather-icon13℃
 • Ekiweather-icon8℃
 • Kasweather-icon3℃
 • Araweather-icon0℃
Nüfus: 1,335,000/ Dil: Çekçe (İngilizce, Almanca, Slovakça, Rusça) / Para Birimi: Çek Korunası (CZK) / İklim: Ilıman Karasal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün


 

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehri Prag, Orta Bohemya’da Vlatna Nehri üzerinde bulunur. Ortaçağ zamanlarından fırlamış gibi görünen şehir, bu bozulmamış güzelliğini 2. Dünya Savaşı’nda fazla zarar görmemiş olmasına borçludur. Bu nedenle barok ve gotik mimarinin en ihtişamlı eserleri şehirde tarihi dokusunu kaybetmemiş bir şekilde yer alır. Prag, “Altın Kent”, “Şehirlerin Anası”, “Avrupa’nın Kalbi” gibi farklı isimlerle de anılmaktadır.

Prag gezilecek yerler açısından oldukça zengin bir şehirdir. Birbirinden güzel meydanları, tarih kokan yapıları, köprüleri ve kaleleriyle senelerdir dünyanın en turistik şehirlerinden biri durumundadır. Ortaçağ kokan Old Town bölgesi, kendi içinde bir şehir olan Prag Kalesi, Vlatna Nehri’nde güneşi batıran Karl Köprüsü ve daha bir sürü güzelliğiyle Prag, unutulmaz bir seyahat olacaktır. Tarihi dokunun yanında şehirde eğlenceyi, lezzeti, alışverişi ve sanatı da bulabilirsiniz. Örneğin, şehrin kendine has lezzetlerinden farklı dünya mutfaklarının en güzel örneklerine kadar tadabilir ya da dünyaca ünlü mağazalardan, el yapımı geleneksel ürünler satan ufak dükkanlara alışveriş yapabilirsiniz. Sanat aşığıysanız birbirinden güzel sergileri ya da Kafka’nın evini ziyaret edebilir; eğlence istiyorsanız dünya çapında nam salmış Prag gece hayatı ile günün ilk ışıklarına kadar dans edebilirsiniz.

Prag’ı ziyaret etmek için en güzel zamanların havaların ortalama sıcaklıkta olduğu ve şehrin kısmen de olsa turist istilasına uğramadığı bahar ayları gösterilebilir. İlkbaharda yeşeren çiçeklerin, sonbaharda şehri kaplayan yaprakların tadını çıkarabilirsiniz. Eğlenceyi seviyor ve kalabalığı umursamıyorsanız eğlenmeyi bilen Prag’ın oldukça hareketli yazları da sizin için oldukça cazip olacaktır. Şehir sahip olduğu iklim özelliklerinden dolayı sert kışlar geçirse de yanınıza uygun kıyafetleri götürdükten sonra her mevsim gibi Prag’da kış da güzeldir. Unutmamanız gereken şey ise hangi mevsimde giderseniz gidin, şehir size kendini bir şekilde sevdirmeyi başacaktır.

Tanıtıcı Video:

 


 

Orta Avrupa’nın en cazip ve romantik şehri Prag, görülmesi gereken yerler açısından oldukça zengindir. Şehrin ziyaretçilerine sunduğu tarihsel ve sanatsal zenginliklerin tümünü saymak oldukça zor çünkü şehrin herhangi bir sokağında bile hayran kalınacak güzellikler bulmak mümkün ancak mutlaka görülmesi gereken turistik yerler her şehirde olduğu gibi Prag’da da var. Bunların şehrin belirli bir bölümünde toplanmış olması da seyahatinizi ulaşım açısından rahatlatacaktır. Kısacası Prag mimarisi, ambiansı ve tarihiyle adım attığınız an tarihte büyülü bir yolculuğa çıkmış gibi hissetmeye başlayacağınız bir şehir. Prag’a 3 gün ayırmanız şehrin tadını doyasıya çıkarmak için yeterli olacaktır.

Old Town Meydanı

224 Tem 2017Gezilecek Yerler

Old Town Meydanı
 

Prag’ın iki ana meydanından biri olan Old Town meydanı şehrin kalbinde yer almaktadır. Prag’da görülmesi gereken yerlerin başında gelir ve Prag’ın en turistik noktasıdır. Senenin her dönemi çok sayıda turistin ziyaret ettiği meydanda kalabalığa hazırlıklı olmalısınız. Özellikle yaz dönemi meydanın boş olduğu bir vakit bulmak imkansızdır. Meydanın bu kadar ilgi ilgi görmesinde tarihsel önemi, ev sahipliği yaptığı değerli yapılar ve ziyaretçilere sunduğu kafe, restoran, bar, mağaza gibi olanakların fazlalığı etkilidir.

Tarihsel olarak oldukça önemli bir meydandır. 10. yüzyıldan beri Prag’ın kalbi olarak bilinir ve şehrin en eski meydanıdır. Ortaçağ’da önemli bir ticari pazar alanı olarak kullanılmış ve tarih boyunca görkemli olaylara şahit olduğu gibi oldukça trajik olaylara da şahit olmuştur. Bu olaylar içinde en önemlileri taç giydirme törenleri ve idamlardır. Bunlar arasında en çok iz bırakanlar, Prag halkının lideri olarak bilinen Jan Zelivsky’nin ve İmparator Matthias’a karşı gelen 27 liderin idamıdır. Şuanda Avrupa’nın en ünlü meydanlarından biri olmasının yanında 1992’den beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunmaktadır.

Meydan çevresini saran birbirinden güzel sokakların ve rengarenk binaların arasında şehrin en önemli eserlerine de ev sahipliği yapmaktadır. Tam ortada Jan Hus Anıtı bulunan meydanı Aziz Nikolas Kilisesi, Tyn Kilisesi ve Eski Belediye Sarayı, Old Town meydanında bulunan önemli yapılardandır. Kafanızı kaldırıp etrafa baktığınızda nereye bakacağınızı şaşıracağınız bir görüntü ile karşılaşırsınız.

Prag lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Apartment Hládkov, The Old Town Luxury Hideaway Apartment, Jungmanka. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Apartment Mojmirova, Apartment Nadrazni gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Happy House, New Town Tower Apartment, Apartment Italska otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Prag aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Old Town Hall ve Astronomik Saat Kulesi

224 Tem 2017Gezilecek Yerler

Old Town Hall ve Astronomik Saat Kulesi
 

Old Town Hall (Eski Belediye Sarayı) ve üzerinde bulunan Astronomik Saat, Old Town meydanında bulunmaktadır. Eski Belediye Binası’nın içini ziyaret edebileceğiniz gibi 70 metrelik kulenin en tepesine çıkarak muhteşem Prag manzarasını da izleyebilirsiniz. Ayrıca binanın bodrum katında da nefes kesici bir
yolcuğa çıkmanızı sağlayacak, Romanesk ve Gotik dönemlerden kalmış labirent şeklinde odalar, mağazalar ve evler bulunmaktadır.

Binanın tepesinde bulunan Orloj isimli Astronomik Saat ise aslında başlı başına şehrin sembolü haline gelmiş mimari yapılardan bir tanesidir. 1410 yılında yapılan ve tarih içinde birçok kez tadilata uğrayan saat, dünya üzerinde hala çalışmakta olan en eski saattir. Saatte bulunan 12 saat dilimi 12 burcu sembolize etmektedir. Saat 3 kısımdan oluşur. İlk kısımda her saat başı pencerede görünen havari figürler ve 4 tane heykel bulunur. Bu heykellerden iskelet ölümü, elinde kese tutan yahudi aç gözlülüğü, mandolin çalan osmanlı sürekli sefayı ve elinde ayna tutan kibiri sembolize etmektedir. İkinci kısım olan astronomik kadran Ortaçağ’ın evren görüşünü temsil etmektedir. En yeni ve son kısım olan takvim kadranı ise günün tarihini ve burç işaretlerini içerir. Saatin her saat başı tekrar eden birer dakikalık animasyonundan dolayı turistler oldukça ilgi göstermektedir bu nedenle senenin her dönemi, yağmur altında bile, saatin önünde bekleyen turist kalabalığını görebilirsiniz. Animasyonda iskelet heykeli, ölümü hatırlatmak için zili çalarak başlar. Diğer figürler kafalarını sallayarak hareket ederler. En son horozun ötmesi ile son bulur.

Bodrum katındaki odalar Pazartesi 11.00-18.00, Salı-Pazar 09.00-18.00; Kule, Pazartesi 11.00-20.00, Salı-Pazar 09.00-16.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Karl Köprüsü (Charles Köprüsü)

224 Tem 2017Gezilecek Yerler

Karl Köprüsü (Charles Köprüsü)
 

Prag’ın görülmesi gereken en önemli yerlerinden birisi de Vlatna Nehri üzerinde bulunan Karl Köprüsü’dür. Old Town ile Prag Kalesi’ni birbirine bağlar. Şuanda sadece yaya ulaşımına açık alan köprü şehrin sembollerinden biridir. Oldukça ihtişamlı görüntüsüyle senenin her dönemi ziyaretçilere mükemmel bir manzara sunmaktadır.

Karl Köprüsü’nü şuanki haline çeşitli doğal afetler getirmiştir. 10. yüzyılda burada yer alan tahta köprü sellerden dolayı kullanılamaz hale gelince yerine 1170 yılında Kral Vladislav tarafından Judith isimli taş bir köprü inşa edilmiştir. Tahta köprüyle aynı kaderi paylaşan Judith Köprüsü de 1342 yılındaki bir sel sonrası tamamen yıkılınca 1357 yılında Kral Charles tarafından şuanki Karl Köprüsü’nün yapımına başlanmıştır. 1402 yılında bitirilen köprü 515.8 metre uzunluğunda ve 9.5 metre genişliğindedir. Köprünün her iki başında kuleler ve üzerinde Barok tarzda 30 adet heykel bulunmaktadır. Heykeller köprünün yapım aşamasında koyulmuştur ancak şuan köprü üzerinde bulunanlar orijinal heykeller değildir. Bunların arasında en ünlüsü Aziz John Nepomuk’un heykelidir.

Prag seyahatinizde köprü üzerinde zaman geçirip, manzaranın tadını mutlaka çıkarmalısınız. Özellikle yaz dönemleri Karl Köprüsü’nün en hareketli zamanlarıdır. Kendi müziğini üreten sanatçıların şarkıları eşliğinde köprüde günbatımını izlemek Prag seyahatinizin unutulmaz anlarından biri haline dönüşecektir. Ayrıca birbirinden farklı şeyler satan tezgahlardan hediyelik eşya alabilir ya da ressamlara, arkanızda Prag Kalesi bulunan bir portrenizi çizdirebilirsiniz. Kalabalıktan çok hoşlanan biri değilseniz köprüyü sabahın erken saatlerinde görmeniz daha fazla keyif almanızı sağlayacaktır.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.
Prag Turistik Gezi Biletleri

Prag şehrini doya doya gezmek için, turistik noktalara giriş biletinizi önceden alıp bütçe ve zaman tasarrufu yapabilirsiniz. Sıra beklemeden ve indirimli bilet almak için aşağıda önerdiğimiz biletleri inceleyebilirsiniz.

Orta Avrupa şehri olan Prag, Çek Cumhuriyeti’nin 14 idari bölgesinden biri ve başkentidir. Çek Cumhuriyeti batıda Almanya, güneyde Avusturya, doğuda Slovakya ve kuzeyde Polanya ile sınır komşusudur.

Prag, Orta Bohemya bölgesinde Vlatna Nehri üzerinde yer almaktadır.

Geolocation


 

Prag’ta ılıman karasal iklim hakimdir. Dört mevsim yaşanmasına rağmen Prag, hava durumunu tahmin etmenin en zor olduğu şehirler arasındadır. Ortalama hava koşulları her sene değişiklik göstermektedir.

Kış dönemi Prag’ta oldukça sert yaşanır. Bu dönemde şehre soğuk hava ve yağışlar hakimdir. Özellikle Ocak ve Şubat hava sıcaklığının en düşük olduğu aylardır. Kar yağışları bazı seneler Aralık ayında başlayarak Mayıs başlarına kadar devam edebilir. Eğer turist yoğunluğunu sevmiyor ve soğuk havalardan hoşlanıyorsanız Prag ziyaretinizi kışın gerçekleştirmeyi düşünebilirsiniz. Karlarla kaplanmış şehir gezinizi farklı kılacağı gibi konaklama ve ulaşım fiyatları da daha uyguna gelecektir. Ancak hazırlıklı olup yanınızda şemsiye ve kalın kıyafetler bulundurmalısınız.

Haziran-Ağustos aylarını kapsayan yaz dönemi şehrin en sıcak olduğu zamanlardır. Yazlar genellikle kurak geçmektedir ancak hava durumu sene boyu olduğu gibi yaz döneminde de oldukça değişkendir. Bu nedenle geceleri düşen hava sıcaklıklarına ve yağabilecek yağmurlara hazırlıklı olmanızda fayda var. Temmuz-Ağustos ayları şehirdeki turist yoğunluğunun en fazla olduğu zamanlardır.

Prag’ta ilkbahar ve sonbahar kalabalıktan hoşlanmayan gezginler için en uygun zamandır. Özellikle Mayıs sonu ve Eylül başı havaların genellikle güneşli olduğu şehrin güzel zamanlarıdır. İlkbahar dönemini tercih ederseniz şehir sizi 20 derecelerde ortalama bir sıcaklık ve her yerde yeşeren çiçeklerle karşılayacaktır. Sonbahar dönemi ise güneşin hala ısıttığı ancak yağmur olasılığının yüksek olduğu bir dönemdir.

Güneş ışığından sonuna kadar yararlanmak isterseniz, havanın 21.00-22.00 saatlerine kadar aydınlık kaldığı Mayıs-Haziran aylarını tercih edebilirsiniz. Eylül itibariyle 20.00’da kararan hava, kış dönemi ise 16.30’da kararmaktadır.


 

Prag’ta havalimanı mevcuttur. Prag’ın Doğu Avrupa’nın en turistik şehirlerinden olması nedeniyle dünyanın farklı birçok noktasından buraya günlük uçuşlar düzenlenmektedir. Türkiye’den Prag Vaclav Havel Havaalanı’na birçok farklı havayolu şirketinin uçuşlarıyla ulaşabilirsiniz. Aktarmasız uçuşlar yaklaşık 3 saat sürmektedir.

Farklı Avrupa şehirlerinden Prag’a ulaşmak istiyorsanız uçak kullanabileceğiniz gibi tren ve otobüslerle de ulaşım sağlayabilirsiniz.
Çek Cumhuriyeti’nin kendine ait bir hızlı tren sistemi olmasa da farklı ülkelerin trenleri ile Prag’a hızlıca ulaşmanız mümkündür. Prag’ta en sık kullanılan garlar Hlavní nádrazí ve Nádrazí Holesovice’dir. Hlavní nádrazí, şehrin ana garıdır ve çoğu sefer için burası kullanılır. Nádrazí Holesovice ise daha kuzeye devam edecek trenlerin aktarma yaptığı gardır. Özellikle komşu ülkeler olan Almanya, Avusturya, Polanya ve Slovakya’dan Prag’a direkt tren seferi bulmak mümkündür. Berlin’den 5, Viyana’dan 4, Varşova’dan 8,5 ve Budapeşte’den 7,5 saatte Prag’a ulaşabilirsiniz. Biletinizi tren garlarından alabilirsiniz ancak turistik bir dönemde gidiyorsanız gitmeden önce internet üzerinden almanız faydalı olacaktır.

Prag ana otobüs terminali Florenc’de bulunmaktadır. Avrupa’nın birçok şehrinden Prag’a otobüsle ulaşabilirsiniz. İspanya, Romanya, Almanya, Fransa, İtalya ve daha birçok farklı ülkeden sefer düzenleyen otobüs firmaları bulmak mümkündür. Otobüslerde wifi, tuvalet, ekran ve yiyecek-içecek hizmetleri sunulmaktadır. Budapeşte’den 7,5, Berlin’den 4,5, Münih’ten 5, Viyana’dan 4 saat sürmektedir.

Prag'a gelip bu şehre aşık olmamak imkansızdır. Sokaklara yayılmış tarihi ve kültürel birikimi, mimarisiyle bu Çek şehri size göz alıcı, çarpıcı manzaralar sunar. Kaleden köprüye, renkli sokaklardan katedrallere şehrin güzelliklerini keşfederken Prag’da epeyce yorulacağınızı söylemekte fayda var. Nitekim bu şehrin her hali, her köşesi takdir edilesi bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle yeterince dinlenebilmeniz ve şehri keşfetmek için yeterli enerji toplayabilmeniz için nerede kaldığınız büyük önem taşır. Şehirde 3000’in üzerinde otel vardır. Her otel farklı konseptte olup hostelden 5 yıldızlı lüks seçeneklere kadar geniş bir yelpazede konaklama yerleri bulmak mümkündür.

Prag’ta Nerede Kalınır?

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Prag otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Prag onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Prag Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Prag Otelleri

En Uygun Fiyatlı Prag Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Prag Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Prag Otelleri


 

Prag’ta turistik yerler küçük bir alanda toplandığından dolayı her yere yürüyerek ulaşmanız mümkündür. Ancak toplu taşıma kullanmaya ihtiyaç duyarsanız ulaşım sistemi oldukça gelişmiş ve kullanım açısından da basittir.

Şehir içinde ulaşım metro, otobüs, tramvay, füniküler ve taksiler aracılığıyla sağlanmaktadır.

Prag’ta metro en çok kullanılan toplu taşıma aracıdır. Yeşil hat A, sarı hat B ve kırmızı hat C olmak üzere üç ana hat ve 57 metro durağı bulunmaktadır. Transfer noktaları olan Muzeum, Můstek merkeze en yakın duraklar olmaları ve Florenc ana otobüs terminalinin durağı olması nedeni ile şehir içi ulaşımda önemlidir. Bu üç hat üzerinden şehrin neredeyse her yerine ulaşım sağlanmaktadır. Metrolar 05.00-24.00 arası çalışır ve 2 ila 5 dakikada bir gelmektedir. Metrolara girişte turnikeler olmasa da bilet almanız ve girerken biletinizi makinelerde onaylatmanız gerekmektedir.

Tramvay sistemi, otobüslere göre çok daha kapsamlıdır ve şehrin her yerine ulaşmaktadır. Şehir merkezinde gündüz ve gece devam eden tramvay hatları vardır. Bunların en turistik olanları 14,22 ve 17 numaralı hatlardır. 24.00-04.30 saatleri arasında 51 ve 59 numaralı tramvay hatları çalışmaktadır. Metro durakları ile aktarmalar da mevcuttur. Aktarma yapmak isterseniz =M= işaretlerini takip etmeniz yeterli olacaktır. Tramvaylar için biletinizi otomatik bilet makinelerinden ya da büfelerden alabilirsiniz. Tramvaylar çok kalabalık olduğunda hırsızlık olayları hakkında dikkatli olmak gerekmektedir.

Otobüsler şehir merkezinde çok tercih edilmemektedir ancak daha uzak bölgelere gitmeniz gerekiyorsa tercih edebilirsiniz. 100-291 arasındaki numaralı otobüsler gün boyu devam etmektedir. Her hattın kendine ait zaman çizelgesini bulunur. Bu çizelgelere internet (http://jizdnirady.idnes.cz/praha/spoje/?lng=E) üzerinden ya da duraklardan ulaşabilirsiniz. 501-513 sayıları arasındaki numaralı otobüsler gece otobüsleridir ve 24.00-04.30 arası çalışmaktadır. Biletinizi yine otobüse binmeden almalı ve bindiğiniz gibi makinelerde okutmalısınız.

Taksi tercih edecekseniz, aracın tepesinde taksi yazan sarı tabela bulunduğuna ve yan taraflarında şirket adının, lisans numarasının ve fiyatların da yazılı olduğuna dikkat etmelisiniz. İmkanınız varsa bir taksi firmasından telefon ile taksi çağırmanız, yoldan herhangi bir taksi çevirmenizden çok daha iyi olacaktır. İki şekilde de yolculuk öncesi ücreti sorarak kendinizi kısmen garanti altına almayı unutmayın. Şehirde en çok tavsiye edilen taksi firması TICK TACK Taxi isimli firmadır.

Fünikiler şehirde kullanabileceğiniz şehre özgü ve tarihi bir ulaşım aracıdır. Malá Strana bölgesi ile Petrin Tepesi’ni birbirine bağlamaktadır. 09.00-23.20 arası çalışır ve her 15 dakikada bir sefer vardır.

Havaalanından şehir merkezine havaalanı önünden 119 numaralı otobüse binip Nádraží Veleslavín isimli metro durağında yeşil A hattına aktarma yaparak ulaşabilirsiniz. 100 numaralı otobüse binerseniz de Zličín durağında inerek sarı B metro hattı ile aktarma yapmanız gerekir. Yolculuk yaklaşık 45-60 dakika sürmektedir. Eğer şehre gece geldiyseniz her saat başı olan 510 numaralı otobüse binip Štěpánská isimli durakta inerek, 51 numaralı tramvayla şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Bunların haricinde yalnızca havaalanı ve şehir merkezi arası çalışan Airport Express isimli araçları, taksileri ya da özel havaalanı servislerini kullanabilirsiniz.

Ana tren garı Hlavní nádraží şehir merkezinde aynı zamanda metroda kırmızı C hattı üzerinde Hlavní nádraží durağında bulunmaktadır. Merkezde istediğiniz noktaya yürüyebilirsiniz.

Florenc’de bulunan ana otobüs terminalinden merkeze ulaşmak için 3, 8 ve 52 numaralı tramvaylar, 133, 175 ve 207 numaralı otobüsler ya da metroda B ve C hatları işinize yarayacaktır.


 

Prag, mutfak olarak çok ünlü bir şehir kabul edilmese de şehirdeki restoranlarda Çeklere ait özel lezzetler bulunduğu gibi dünya mutfaklarından -özellikle Avusturya ve Macaristan- lezzetler de bulunmaktadır. Nerede yiyeceğinizi bilirseniz İtalya’daki kadar güzel bir pizza ya da Viyana’daki kadar lezzetli bir şinitzel yiyebilirsiniz. Prag’a ait geleneksel menüler genellikle çorba ile başlayan ve ana yemek olarak et içeren yemeklerden oluşmaktadır.

Prag’ın kendine ait bir kahvaltı kültürü bulunmamaktadır. Diğer Avrupa şehirlerinde olduğu gibi reçel ve kızarmış ekmekle karşılaşacaksınızdır. Ancak kahvaltı için birbirinden farklı sokak atıştırmalıklarını denemek ya da güzel bir kafede sandeviç yemek iyi fikir olacaktır. Bizdeki pastane kültürüne Prag’ta da rastlayacağınız için sabahları buralardan farklı lezzetler de deneyebilirsiniz. Fransız kreplerini andıran Çek pankekleri birbirinden farklı tatlı ve tuzlu çeşitleri ile kahvaltı için güzel bir seçenek olacaktır.

Prag’da öğle ve akşam yemeklerinde aynı yemek çeşitleri tercih edilse de günün ana öğünü olarak öğle yemekleri görülmektedir. Öğlen saatlerinde şehirdeki restoranlar oldukça kalabalık olmaktadır. Çorba ile başlanan öğle yemeğinizde Macaristan mutfağından gelen ve zaman içinde Çek mutfağında yeniden yorumlanmış sebze ve etten oluşan Gulaş çorbası ya da patates ve karışık sebzelerden oluşan Bramboracka çorbasını tercih edebilirsiniz. Patates, mantar ve sirkeden oluşan Kulajda çorbası da şehre özgü diğer lezzetlerden biridir. Ana yemek olarak etli bir yemek tercih etmek Prag mutfağını gerçek anlamda yaşamanızı sağlayacaktır. Çek mutfağının en geleneksel yemeklerinden biri olan Vepřo-knedlo-zelo, kızarmış domuz eti, hamur ve lahana turşusundan oluşur. Kızarmış ördek hem lokaller hem de turistler tarafından yoğun ilgi gören bir diğer ana yemektir. Farklı sebzeler ve soslar eşliğinde sunulur. Svickova, havuçlu krema sosu ile servis edilen marine edilmiş sığır filetosundan oluşmaktadır. Şehirdeki her restoranın menüsünde bu yemeği bulmak mümkündür. Tercihinizi tavuktan yana kullanmak isterseniz, farklı soslarla lezzetlendirilmiş patates salatası ile sunulan şinitzeli tercih edebilirsiniz. Prag mutfağına ait sebze yemekleri oldukça azdır. Smažený sýr isimli kızartılmış peynir yemeği en geleneksel sebze yemeklerindendir. Peynir severler için mükemmel bir seçenek olacak yemek salata, patates ve farklı soslar ile servis edilir. Sebze tercih edecekler için domates soslu biber dolması olan Plněná paprika s rajskou omáčkou da denenebilir.

Prag mutfağında tatlıların da önemli bir yeri vardır. Sokaklarda satılan Trdelnik isimli hamurlu tatlı en geleneksel tatlılardandır. Sarmal biçimdeki hamurun üzeri şeker ve tarçın ile kaplanır. Palacinky isimli krepler de özellikle festival zamanları kurulan pazarların en lezzetli öğesidir. Ballı kek olan Medovnik isimli tatlı da denemeye değer lezzetler arasındadır. Bunların yanında içi krema dolu hamurdan oluşan Buchty, Kremrole ve Çek mutfağına ait geleneksel cheescake Kolache de oldukça lezzetlidir.

Dünyanın en kaliteli biralarına sahip olduğu söylenen Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da en çok tercih edilen içecek biradır. Yerlilerin geleneksel içeceği haline gelen biranın yüzlerce çeşidini şehirdeki her restoranda bulabilirsiniz. Hatta kendi birasını üreten restoranlar bile bulunmaktadır. Pilsner Urquell, Budweiser, Kozel, Staropramen, Lobkowicz ve Cerna Hora en popüler olan bira markalarıdır. Bira fiyatları şehirde ciddi anlamda sudan ucuzdur. Bira kültürü bu kadar geniş olunca bira yanı atıştırmalıkları da oldukça çeşitlidir. Atıştırmalık olarak farklı soslarla harmanlanmış sosisten oluşan Grilované klobásy’i, biftekli tartar sosunu, Chlebıcek isimli açık sandeviçleri deneyebilirsiniz.

Prag’da bahşiş genelde hesabın %10’u olarak kabul edilmektedir. Hesabı aldığınızda fişi kontrol etmelisiniz. Çünkü çok sık rastlanmasa da bazı restoranlar servis ücreti adı altında zaten bahşiş almaktadırlar.

 

Prag, hareketli gece hayatıyla da nam salmış bir şehirdir. Şehrin karanlığa bürünmesiyle sokakların ışıl ışıl bir hal aldığı Prag’ta her kesime ait eğlence mekanları bulunmaktadır. Gece hayatı havanın kararmasıyla başlar ve sabahın ilk saatlerine kadar devam eder. Özellikle Old Town bölgesinde birbirinden farklı konsepte sahip kokteyl barlara, gece kulüplerine, striptiz kulüplerine ve publara rastlanır.

Şehirde gece hayatı her mevsim devam etse de özellikle Haziran-Ağustos arası en hareketli olduğu dönemdir. Kendi nüfusunun yanında binlerce turisti ağırlayan şehirde, bu dönemde, popüler mekanlara girmek için sıra beklemeniz bile gerekebilir. Yaz dönemlerinde eğlencenin sokaklara taşması da bir gelenek haline gelmiştir. Old Town meydanında eğlenen, dans eden ve hatta şarkılar söyleyen insanlara rastlayabilirsiniz.

Prag gece hayatı herkese hitap edebilecek çeşitliliğinin yanında fiyatlar olarak da diğer Avrupa şehirlerine göre oldukça uygundur.

Geceye başlamak için yüzlerce Çek birasının ve farklı kokteylerin keyfini çıkarabileceğiniz Prag publarını tercih edebilirsiniz. Özellikle biranın sudan ucuz olduğu Prag’ta geceye publarla başlamak oldukça uygun bir bütçeye denk gelecektir. U SUDU isimli pub geceye başlamak için iyi bir seçenek olabilir. İlk bakışta normal bir pub gibi görünen mekanın içinde ilerledikçe yerin altında mağara tipi 5 farklı oda olduğunu fark edeceksiniz. Mekan hem lokaller hem de turistler tarafından da tercih edilmektedir. Vodickova’da bulunan mekana metro ile Karlova Namesti durağında inerek ulaşabilirsiniz. Old Town bölgesinde bulunan Double Trouble ve The Dubliner isimli mekanlar da Prag’ın oldukça popüler pubları arasındadır.

Tercihinizi kokteylerden yana kullanmak isterseniz New York bar konseptinde döşenmiş Bugsy’s Bar ve Tretter’s mutlaka gitmeniz gereken yerler arasındadır. Dekorundan müziklerine resmen John Lennon’a adanmış John Lennon Pub ve kaliteli birçok kokteyl bulabileceğiniz Hemingway Bar da uğramanız gereken mekanlar arasındadır.

Gecenin ilerleyen ve aslında Prag gecelerinin kalbinin atmaya başladığı zamanlarda Prag gece kulüplerini kesinlikle denemelisiniz. Şehrin kalbinde, Karl Charles köprüsünün kenarında bulunan Karlovy Lazne, Prag’ın en popüler gece kulüplerinden olmakla beraber Balkanların ve Orta Avrupa’nın da en büyük gece kulübüdür. Beş katlı mekanın her katında ayrı bir müzik türü çalmaktadır. Sabahın erken saatlerine kadar dolu olan kulüpte fiyatlar şehir ortalamasının çok az üzerinde olmasına rağmen oldukça uygundur. Özellikle yaz döneminde biraz sıra beklemeden içeriye girmeniz mümkün olmayacaktır. Old Town bölgesinde bulunan bir diğer popüler kulüp Roxy’dir. Her hafta uluslararası DJ’leri ağırlaması ve kocaman dans sahnesiyle meşhurdur. New Town bölgesi Wenceslas meydanında bir binanın terasında bulunan Duplex, ziyaretçilerine eğlencenin yanında manzara da sunmasıyla tercih edilebilir. Yine Wenceslas meydanında bulunan Lucerna ise Prag’ın ‘underground’ gece kulüplerindendir. Mekan 90’ların dans müziklerini çalmasıyla popülerdir. Bunların dışında eğlenmek için daha lüks kulüpler tercih ederseniz Coco ve Buddha isimli kulüpleri deneyebilirsiniz. Buddha, mistisizmle harmanlanmıştır ve sakin müzik eşliğinde vakit geçirmeniz için idealdir. Değişik tasarımı oldukça ilgi çekicidir. Coco ise daha elit bir kitleye hitap etmektedir. Mekan 2 kattan oluşur: alt katta doyasıya dans edebilir, üst katta sohbet edebilirsiniz.


 

Çek Cumhuriyeti’nin en popüler noktası Prag, sene boyunca birbirinden farklı birçok festivale ev sahipliği yapmaktadır. Yüzlerce ziyaretçinin katılımıyla gerçekleşen bu festivaller aynı zamanda şehrin en hareketli zamanlarını da oluşturur. Prag’ta opera performansları, çeşitli sergiler, klasik ve modern müzik konserleri, film festivalleri, maratonlar, bira festivalleri vb. aklınıza gelebilecek her konuda festival vardır.

Kökleri 1972 yılına, ülkenin komünizm ile yönetildiği yıllara dayanan Prag Kış Müzik Festivali, her yıl Ocak ayında düzenlenmektedir. Ocak sonu ve Şubat başı şehrin sinemalarında 30’dan fazla Avrupa filmine yer verilen Avrupa Film Günleri düzenlenmektedir. Şubat ayının sonu ve Mart başı Prag Karnavalı olarak da bilinen Bohemya Karnavalı düzenlenir. Şehir merkezlerinden müzelere birçok farklı mekanda yer alan festivalde yaratıcılık ve yeni fikirler sembolize edilir.

Paskalya Bayramı, Mart ve Nisan aylarında şehrin her yerinde düzenlenen çeşitli etkinlikler ve kurulan pazarlarla kutlanmaktadır. Yine Nisan başında Prag Maratonu gerçekleşir. Tarihi şehir merkezinde başlayıp biten maratona dünyanın farklı yerlerinden gelen 20.000 koşucu katılmaktadır. RUNCZECH isimli bu festivale katılmak isterseniz internet üzerinden kayıt yaptırabilirsiniz. 30 Nisan tarihinde Cadılar Gecesi isimli baharının gelişinin kutlandığı bir etkinlik düzenlenmektedir. Etkinlikte kuklalar ateşe atılarak yakılır. Bu etkinlikler şehrin çeşitli yerlerinde düzenlense de en ünlüsü Petrin Hill isimli parkta görülür. Mayıs ayında Çek Bira Festivali düzenlenmektedir. Etkinlik 17 gün sürmektedir. Prag 7 bölgesinde bulunan Letenská Pláň isimli semtte düzenlenir. 120 farklı bira çeşidinin denenebildiği festivalde eğlenceli birçok etkinlik de yer alır.

Şehrin en büyük festivali olan United Islands Festival (Prag Uluslararası Müzik Festivali), Mayıs ayından Haziran’ın ilk haftasına kadar devam eder. Festival Strelecky ve Slovansky isimli adalarda gerçekleşir. Katılım ücretsizdir. Aynı zamanda şehrin farklı bölgelerindeki gece kulüplerinde de festival kapsamında etkinlikler düzenlenmektedir. Festivalde neredeyse dünyadaki her tarz müzik yer alır. Şehirde caz esintilerine şahit olabileceğiniz Bohemya Caz Festivali, Temmuz ayında düzenlenir. Ağustos ayında ünlü İtalyan besteci Guiseppe Verdi adına bir ay süren Verdi Festivali düzenlenmektedir. Opera sezonunun açıldığı bu festivalde Verdi’nin eserlerinin yanı sınıra farklı sanatçıların eserlerine de yer verilir.

Ekim ve Kasım ayları boyunca şehirde Prag Uluslararası Caz Festivali düzenlenmektedir. 1964 senesinden beri düzenlenen festival 2 hafta sürmektedir. Şehirde bulunan farklı mekanlarda ülke içerisinden ve farklı ülkelerden gelen müzisyenlerin performansları yer alır. Kasım ayında düzenlenen Prag Yazarlar Festivali, ünlü bir edebiyat festivali olmasının yanında Avrupa’nın en eski festivallerinden biridir. Kültürel mirasın ve düşüncelerin paylaşıldığı bu festival Wallenstein Sarayı’nda yer almaktadır. Kasım-Ocak arasında Çek Fotoğraf Sergisi düzenlenmektedir. Ücretsiz olan sergi Old Town meydanında yer alır.


 

Orta Avrupa’nın mutlaka görülmesi gereken şehirlerinden olan Prag, alışveriş-severler için de oldukça cazip bir şehirdir. Şehirde birbirinden farklı mağaza bulunuyor. Alışveriş maceranızda Old Town’ın binbir çeşit hediyelikçilerinden şehrin büyük alışveriş merkezlerine, geleneksel ürünlerin satıldığı pazarlardan tasarım mağazalarına kadar birçok alternatif sizi bekliyor olacaktır.

Özellikle Old Town çevresinde magnet, kupa, tişort vb. klasikleşmiş hediyelik eşyalar satan yüzlerce mağaza bulabilirsiniz. Ancak bu mağazalar turistlere yönelik olduğu için fiyatlar da bir o kadar yüksektir. Almadan önce olabildiğince karşılaştırma yapıp mümkünse şehrin turistik kısmının biraz dışındaki yerlere bakmanız çok daha iyi olacaktır. Bu klasik hediyelikleri sevmiyor ancak Prag seyahatinizden bavulunuzda şehre özgü bir şeyler ile dönmek istiyorsanız tercihinizi Çek Cumhuriyeti’ne özgü ürünler olan lal taşı, kristal ve cam aksesuarlardan yana kullanabilirsiniz.

Kukla seviyorsanız Prag’da el yapımı kuklalar satan birçok mağaza bulabilirsiniz. Bunların yanında şehir ikinci el kitaplara ve antika ürünlere ilgi duyan kişiler için de bir cennettir. Kafka’nın şehri olarak bilinen Prag’ta birbirinden güzel kitapçılar bulunmaktadır. İçerde birçok kitabın çok eski baskılarına rastlamak mümkündür. Antika ürünler ise özellikle Old Town ve Mala Strana bölgesinde kolaylıkla bulunabilmektedir. Şehrin her yanında kurulan antika tezgahları çoğu zaman mağazalardan daha uygun fiyatlı olduğu için kaçırmamanızda fayda var.

Şehrin farklı bölgelerinde farklı zamanlarda kurulan pazarlar uygun fiyatlarıyla alışveriş için kaçırılmaması gereken yerlerdir. Bu pazarlarda yöresel yiyecek ve içeceklerden el yapımı ürünlere ve farklı hediyeliklere rastlayabilirsiniz. Old Town meydanı ile Wenceslas meydanını birbirine bağlayan yolda kurulan Havel Pazarı şehrin en popüler pazarlarındandır. Hafta içi 06.00-18.30 arası ve hafta sonu 08.00-18.00 arası açıktır. Vltavska metro durağında bulunan Trznice Pazarı şehrin en büyük açık hava pazarıdır. Pazar günleri kapalıdır. Hafta içi 08.00-18.00 ve Cumartesi 08.00-13.00 arası açıktır. Prag’ı 26 Kasım-1 Ocak tarihleri arasında ziyaret ediyorsanız şehrin neredeyse her köşesinde kurulan yılbaşı pazarları sizi bekliyor olacaktır.

Prag’da içerisinde birçok dünya markasını bulabileceğiniz alışveriş merkezleri de vardır. Özellikle Wenceslas meydanında bulunan Na Prikope caddesinde alışveriş merkezleri ve mağazalar bulabilirsiniz. Binası kültürel bir yapı olan Cerna Ruze bunlardan biridir. Palladium alışveriş merkezi 200’den fazla mağazaya ev sahipliği yapar, oldukça büyüktür. Metro ile B hattında Namesti Republiky durağında inerek ulaşabilirsiniz. Kotva isimli alışveriş merkezi elektronik eşyadan, kozmetiğe birçok farklı şey sunar. Ayrıca zemin katında bir tax free ofisi bulunmaktadır. Metrodan Namesti Republiky durağında inerek ulaşmak mümkündür.

Çek Cumhuriyeti (GMT +1) ile Türkiye (GMT +3) arasında iki saat zaman farkı bulunmaktadır.

Prag, Türkiye’ye göre 2 saat geridedir.

Çek Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan Prag’ta resmi para birimi olarak Çek Korunası (CZK) kullanılmaktadır. 1 Türk Lirasi yaklaşık 7,03 CZK etmektedir.

Şehirde bulunan turistik bölgelerdeki mağaza ve restoranlar genellikle Euro da kabul etmektedir.

Çek Cumhuriyeti’nde bulunan Prag’ta resmi dil olarak Çekçe kullanılmaktadır. Şehrin turistik bölgelerinde İngilizce ve Almanca kullanımı da oldukça yaygındır. Ayrıca Prag’ta yaşayan genç nüfusun büyük çoğunlu da İngilizce konuşabilmektedir.

Çek Cumhuriyeti – Prag Büyükelçiliği

Adres

Na Orechovce 69 162 00

Praha 6

Czech Republic

Telefon: 00 420 224 311 402 - 00 420 224 311 403

Faks: 00 420 224 311 279

e-Posta: embassy.prague@mfa.gov.tr

İnternet Site Adresi: http://prag.be.mfa.gov.tr

Yeni Yıl (1 Ocak)

Çek Bağımsızlık Günü (1 Ocak)

İyi Cuma (14 Nisan)

Paskalya Pazartesisi (17 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Slav Apostles Cyril ve Methodius Günü (5 Temmuz)

Jan Hus Günü (6 Temmuz)

St. Wenceslas Günü (28 Eylül)

Özgürlük ve Demokrasi Mücadele Günü (17 Kasım)

Noel Arifesi (24 Aralık)

Noel Günü (25 Aralık)

St. Stephen Günü (26 Aralık)

Acil Yardım: 112

Yangın: 150

Polis: 156

Tıbbi Yardım: 155

Çek Vizesi Nasıl Alınır? 

devamını oku