Google+

Arama formu

Prag, hem kültür hem tarih gezginleri için en gözde rotalardan biridir....
Devamı oku
  Orta Avrupa’nın en cazip ve romantik şehri Prag, görülmesi gereken...
Devamı oku
  Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehri Prag, Orta Bohemya’da...
Devamı oku
  Prag’ta ılıman karasal iklim hakimdir. Dört mevsim yaşanmasına rağmen...
Devamı oku
  Prag’ta havalimanı mevcuttur. Prag’ın Doğu Avrupa’nın en turistik...
Devamı oku
  Prag’ta turistik yerler küçük bir alanda toplandığından dolayı her...
Devamı oku
  Prag, mutfak olarak çok ünlü bir şehir kabul edilmese de şehirdeki...
Devamı oku
  Prag, hareketli gece hayatıyla da nam salmış bir şehirdir. Şehrin...
Devamı oku
Çek Cumhuriyeti (GMT +1) ile Türkiye (GMT +3) arasında iki saat zaman...
Devamı oku
Çek Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan Prag’ta resmi para birimi...
Devamı oku
Çek Cumhuriyeti’nde bulunan Prag’ta resmi dil olarak Çekçe...
Devamı oku
Çek Cumhuriyeti – Prag Büyükelçiliği   Adres: Na Orechovce 69 162...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Çek Bağımsızlık Günü (1 Ocak) İyi Cuma...
Devamı oku
Prag'a gelip bu şehre aşık olmamak imkansızdır. Sokaklara yayılmış...
Devamı oku
  Orta Avrupa’nın mutlaka görülmesi gereken şehirlerinden olan Prag...
Devamı oku
Orta Avrupa şehri olan Prag, Çek Cumhuriyeti’nin 14 idari bölgesinden...
Devamı oku
  Çek Cumhuriyeti’nin en popüler noktası Prag, sene boyunca...
Devamı oku
Acil Yardım: 112 Yangın: 150 Polis: 156 Tıbbi Yardım: 155
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 CZK = 0.00
Priz Tipi Type E250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 0℃
Mar 4℃
Nis 8℃
May 13℃
Haz 16℃
Tem 18℃
Ağu 18℃
Eyl 13℃
Eki 8℃
Kas 3℃
Ara 0℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 1,335,000/ Dil: Çekçe (İngilizce, Almanca, Slovakça, Rusça) / Para Birimi: Çek Korunası (CZK) / İklim: Ilıman Karasal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Prag Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Prag Hakkında Bilinmesi Gerekenler
 

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehri Prag, Orta Bohemya’da Vlatna Nehri üzerinde bulunur. Ortaçağ zamanlarından fırlamış gibi görünen şehir, bu bozulmamış güzelliğini 2. Dünya Savaşı’nda fazla zarar görmemiş olmasına borçludur. Bu nedenle barok ve gotik mimarinin en ihtişamlı eserleri şehirde tarihi dokusunu kaybetmemiş bir şekilde yer alır. Prag, “Altın Kent”, “Şehirlerin Anası”, “Avrupa’nın Kalbi” gibi farklı isimlerle de anılmaktadır.

Prag Gezilecek Yerler


 

Orta Avrupa’nın en cazip ve romantik şehri Prag, görülmesi gereken yerler açısından oldukça zengindir. Şehrin ziyaretçilerine sunduğu tarihsel ve sanatsal zenginliklerin tümünü saymak oldukça zor çünkü şehrin herhangi bir sokağında bile hayran kalınacak güzellikler bulmak mümkün ancak mutlaka görülmesi gereken turistik yerler her şehirde olduğu gibi Prag’da da var. Bunların şehrin belirli bir bölümünde toplanmış olması da seyahatinizi ulaşım açısından rahatlatacaktır. Kısacası Prag mimarisi, ambiansı ve tarihiyle adım attığınız an tarihte büyülü bir yolculuğa çıkmış gibi hissetmeye başlayacağınız bir şehir. Prag’a 3 gün ayırmanız şehrin tadını doyasıya çıkarmak için yeterli olacaktır.

Old Town Meydanı

Old Town Meydanı
 

Prag’ın iki ana meydanından biri olan Old Town meydanı şehrin kalbinde yer almaktadır. Prag’da görülmesi gereken yerlerin başında gelir ve Prag’ın en turistik noktasıdır. Senenin her dönemi çok sayıda turistin ziyaret ettiği meydanda kalabalığa hazırlıklı olmalısınız. Özellikle yaz dönemi meydanın boş olduğu bir vakit bulmak imkansızdır. Meydanın bu kadar ilgi ilgi görmesinde tarihsel önemi, ev sahipliği yaptığı değerli yapılar ve ziyaretçilere sunduğu kafe, restoran, bar, mağaza gibi olanakların fazlalığı etkilidir.

Tarihsel olarak oldukça önemli bir meydandır. 10. yüzyıldan beri Prag’ın kalbi olarak bilinir ve şehrin en eski meydanıdır. Ortaçağ’da önemli bir ticari pazar alanı olarak kullanılmış ve tarih boyunca görkemli olaylara şahit olduğu gibi oldukça trajik olaylara da şahit olmuştur. Bu olaylar içinde en önemlileri taç giydirme törenleri ve idamlardır. Bunlar arasında en çok iz bırakanlar, Prag halkının lideri olarak bilinen Jan Zelivsky’nin ve İmparator Matthias’a karşı gelen 27 liderin idamıdır. Şuanda Avrupa’nın en ünlü meydanlarından biri olmasının yanında 1992’den beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunmaktadır.

Meydan çevresini saran birbirinden güzel sokakların ve rengarenk binaların arasında şehrin en önemli eserlerine de ev sahipliği yapmaktadır. Tam ortada Jan Hus Anıtı bulunan meydanı Aziz Nikolas Kilisesi, Tyn Kilisesi ve Eski Belediye Sarayı, Old Town meydanında bulunan önemli yapılardandır. Kafanızı kaldırıp etrafa baktığınızda nereye bakacağınızı şaşıracağınız bir görüntü ile karşılaşırsınız.

Prag ehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Suite Ohrada güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Hellichova Apartment, Old Town Apartments Tyn, Apartment Italska. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz The Good King Wenceslas Apartment, Bridge, Clown and Bard Hostel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Discounts Prague Hotel, Hostel Fontána, Plus Prague tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Prag aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Old Town Hall ve Astronomik Saat Kulesi

Old Town Hall ve Astronomik Saat Kulesi
 

Old Town Hall (Eski Belediye Sarayı) ve üzerinde bulunan Astronomik Saat, Old Town meydanında bulunmaktadır. Eski Belediye Binası’nın içini ziyaret edebileceğiniz gibi 70 metrelik kulenin en tepesine çıkarak muhteşem Prag manzarasını da izleyebilirsiniz. Ayrıca binanın bodrum katında da nefes kesici bir
yolcuğa çıkmanızı sağlayacak, Romanesk ve Gotik dönemlerden kalmış labirent şeklinde odalar, mağazalar ve evler bulunmaktadır.

Binanın tepesinde bulunan Orloj isimli Astronomik Saat ise aslında başlı başına şehrin sembolü haline gelmiş mimari yapılardan bir tanesidir. 1410 yılında yapılan ve tarih içinde birçok kez tadilata uğrayan saat, dünya üzerinde hala çalışmakta olan en eski saattir. Saatte bulunan 12 saat dilimi 12 burcu sembolize etmektedir. Saat 3 kısımdan oluşur. İlk kısımda her saat başı pencerede görünen havari figürler ve 4 tane heykel bulunur. Bu heykellerden iskelet ölümü, elinde kese tutan yahudi aç gözlülüğü, mandolin çalan osmanlı sürekli sefayı ve elinde ayna tutan kibiri sembolize etmektedir. İkinci kısım olan astronomik kadran Ortaçağ’ın evren görüşünü temsil etmektedir. En yeni ve son kısım olan takvim kadranı ise günün tarihini ve burç işaretlerini içerir. Saatin her saat başı tekrar eden birer dakikalık animasyonundan dolayı turistler oldukça ilgi göstermektedir bu nedenle senenin her dönemi, yağmur altında bile, saatin önünde bekleyen turist kalabalığını görebilirsiniz. Animasyonda iskelet heykeli, ölümü hatırlatmak için zili çalarak başlar. Diğer figürler kafalarını sallayarak hareket ederler. En son horozun ötmesi ile son bulur.

Bodrum katındaki odalar Pazartesi 11.00-18.00, Salı-Pazar 09.00-18.00; Kule, Pazartesi 11.00-20.00, Salı-Pazar 09.00-16.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Karl Köprüsü (Charles Köprüsü)

Karl Köprüsü (Charles Köprüsü)
 

Prag’ın görülmesi gereken en önemli yerlerinden birisi de Vlatna Nehri üzerinde bulunan Karl Köprüsü’dür. Old Town ile Prag Kalesi’ni birbirine bağlar. Şuanda sadece yaya ulaşımına açık alan köprü şehrin sembollerinden biridir. Oldukça ihtişamlı görüntüsüyle senenin her dönemi ziyaretçilere mükemmel bir manzara sunmaktadır.

Karl Köprüsü’nü şuanki haline çeşitli doğal afetler getirmiştir. 10. yüzyılda burada yer alan tahta köprü sellerden dolayı kullanılamaz hale gelince yerine 1170 yılında Kral Vladislav tarafından Judith isimli taş bir köprü inşa edilmiştir. Tahta köprüyle aynı kaderi paylaşan Judith Köprüsü de 1342 yılındaki bir sel sonrası tamamen yıkılınca 1357 yılında Kral Charles tarafından şuanki Karl Köprüsü’nün yapımına başlanmıştır. 1402 yılında bitirilen köprü 515.8 metre uzunluğunda ve 9.5 metre genişliğindedir. Köprünün her iki başında kuleler ve üzerinde Barok tarzda 30 adet heykel bulunmaktadır. Heykeller köprünün yapım aşamasında koyulmuştur ancak şuan köprü üzerinde bulunanlar orijinal heykeller değildir. Bunların arasında en ünlüsü Aziz John Nepomuk’un heykelidir.

Prag seyahatinizde köprü üzerinde zaman geçirip, manzaranın tadını mutlaka çıkarmalısınız. Özellikle yaz dönemleri Karl Köprüsü’nün en hareketli zamanlarıdır. Kendi müziğini üreten sanatçıların şarkıları eşliğinde köprüde günbatımını izlemek Prag seyahatinizin unutulmaz anlarından biri haline dönüşecektir. Ayrıca birbirinden farklı şeyler satan tezgahlardan hediyelik eşya alabilir ya da ressamlara, arkanızda Prag Kalesi bulunan bir portrenizi çizdirebilirsiniz. Kalabalıktan çok hoşlanan biri değilseniz köprüyü sabahın erken saatlerinde görmeniz daha fazla keyif almanızı sağlayacaktır.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Prag Nerededir?

Orta Avrupa şehri olan Prag, Çek Cumhuriyeti’nin 14 idari bölgesinden biri ve başkentidir. Çek Cumhuriyeti batıda Almanya, güneyde Avusturya, doğuda Slovakya ve kuzeyde Polanya ile sınır komşusudur.

Prag, Orta Bohemya bölgesinde Vlatna Nehri üzerinde yer almaktadır.

Prag’a Ne Zaman Gidilir?

Prag’a Ne Zaman Gidilir?

Prag’ta ılıman karasal iklim hakimdir. Dört mevsim yaşanmasına rağmen Prag, hava durumunu tahmin etmenin en zor olduğu şehirler arasındadır. Ortalama hava koşulları her sene değişiklik göstermektedir.

Prag’a Nasıl Gidilir?

Prag’a Nasıl Gidilir?
 

Prag’ta havalimanı mevcuttur. Prag’ın Doğu Avrupa’nın en turistik şehirlerinden olması nedeniyle dünyanın farklı birçok noktasından buraya günlük uçuşlar düzenlenmektedir. Türkiye’den Prag Vaclav Havel Havaalanı’na birçok farklı havayolu şirketinin uçuşlarıyla ulaşabilirsiniz. Aktarmasız uçuşlar yaklaşık 3 saat sürmektedir.

Prag şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Prag’da Nerede Kalınır?

Prag'a gelip bu şehre aşık olmamak imkansızdır. Sokaklara yayılmış tarihi ve kültürel birikimi, mimarisiyle bu Çek şehri size göz alıcı, çarpıcı manzaralar sunar. Kaleden köprüye, renkli sokaklardan katedrallere şehrin güzelliklerini keşfederken Prag’da epeyce yorulacağınızı söylemekte fayda var. Nitekim bu şehrin her hali, her köşesi takdir edilesi bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle yeterince dinlenebilmeniz ve şehri keşfetmek için yeterli enerji toplayabilmeniz için nerede kaldığınız büyük önem taşır. Şehirde 3000’in üzerinde otel vardır. Her otel farklı konseptte olup hostelden 5 yıldızlı lüks seçeneklere kadar geniş bir yelpazede konaklama yerleri bulmak mümkündür.
 

Prag’da Nerede Kalınır?

 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Prag otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Prag pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Prag Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Prag Otelleri
En Uygun Fiyatlı Prag Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Prag Otelleri

Prag Otelleri

Prag, hem kültür hem tarih gezginleri için en gözde rotalardan biridir. Yıl içinde çok fazla turist çeken şehirde, 3000’in üzerinde konaklama tesisi bulunur. Prag şehrinin konaklama yerleri de bölgelere göre dağılmış vaziyettedir. Özellikle turistlerin akın ettiği Eski Şehir bölgesinde karşınıza çok fazla otel seçeneği çıkacaktır.

Prag Otelleri

Otellerin yanı sıra Eski Şehir bölgesi başta olmak üzere şehrin farklı yerlerinde daire kiralama imkanınız da vardır; konaklayacağınız yere karar verirken bu seçeneği de mutlaka değerlendirmelisiniz. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Prag otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Prag İçi Ulaşım

Prag İçi Ulaşım
 

Prag’ta turistik yerler küçük bir alanda toplandığından dolayı her yere yürüyerek ulaşmanız mümkündür. Ancak toplu taşıma kullanmaya ihtiyaç duyarsanız ulaşım sistemi oldukça gelişmiş ve kullanım açısından da basittir.

Şehir içinde ulaşım metro, otobüs, tramvay, füniküler ve taksiler aracılığıyla sağlanmaktadır.

Prag Mutfağı

Prag Mutfağı
 

Prag, mutfak olarak çok ünlü bir şehir kabul edilmese de şehirdeki restoranlarda Çeklere ait özel lezzetler bulunduğu gibi dünya mutfaklarından -özellikle Avusturya ve Macaristan- lezzetler de bulunmaktadır. Nerede yiyeceğinizi bilirseniz İtalya’daki kadar güzel bir pizza ya da Viyana’daki kadar lezzetli bir şinitzel yiyebilirsiniz. Prag’a ait geleneksel menüler genellikle çorba ile başlayan ve ana yemek olarak et içeren yemeklerden oluşmaktadır.

Prag’ta Gece Hayatı

Prag’ta Gece Hayatı
 

Prag, hareketli gece hayatıyla da nam salmış bir şehirdir. Şehrin karanlığa bürünmesiyle sokakların ışıl ışıl bir hal aldığı Prag’ta her kesime ait eğlence mekanları bulunmaktadır. Gece hayatı havanın kararmasıyla başlar ve sabahın ilk saatlerine kadar devam eder. Özellikle Old Town bölgesinde birbirinden farklı konsepte sahip kokteyl barlara, gece kulüplerine, striptiz kulüplerine ve publara rastlanır.

Şehirde gece hayatı her mevsim devam etse de özellikle Haziran-Ağustos arası en hareketli olduğu dönemdir. Kendi nüfusunun yanında binlerce turisti ağırlayan şehirde, bu dönemde, popüler mekanlara girmek için sıra beklemeniz bile gerekebilir. Yaz dönemlerinde eğlencenin sokaklara taşması da bir gelenek haline gelmiştir. Old Town meydanında eğlenen, dans eden ve hatta şarkılar söyleyen insanlara rastlayabilirsiniz.

Prag’da Festivaller

Prag’da Festivaller
 

Çek Cumhuriyeti’nin en popüler noktası Prag, sene boyunca birbirinden farklı birçok festivale ev sahipliği yapmaktadır. Yüzlerce ziyaretçinin katılımıyla gerçekleşen bu festivaller aynı zamanda şehrin en hareketli zamanlarını da oluşturur. Prag’ta opera performansları, çeşitli sergiler, klasik ve modern müzik konserleri, film festivalleri, maratonlar, bira festivalleri vb. aklınıza gelebilecek her konuda festival vardır.

Kökleri 1972 yılına, ülkenin komünizm ile yönetildiği yıllara dayanan Prag Kış Müzik Festivali, her yıl Ocak ayında düzenlenmektedir. Ocak sonu ve Şubat başı şehrin sinemalarında 30’dan fazla Avrupa filmine yer verilen Avrupa Film Günleri düzenlenmektedir. Şubat ayının sonu ve Mart başı Prag Karnavalı olarak da bilinen Bohemya Karnavalı düzenlenir. Şehir merkezlerinden müzelere birçok farklı mekanda yer alan festivalde yaratıcılık ve yeni fikirler sembolize edilir.

Prag’da Alışveriş

Prag’da Alışveriş
 

Orta Avrupa’nın mutlaka görülmesi gereken şehirlerinden olan Prag, alışveriş-severler için de oldukça cazip bir şehirdir. Şehirde birbirinden farklı mağaza bulunuyor. Alışveriş maceranızda Old Town’ın binbir çeşit hediyelikçilerinden şehrin büyük alışveriş merkezlerine, geleneksel ürünlerin satıldığı pazarlardan tasarım mağazalarına kadar birçok alternatif sizi bekliyor olacaktır.

Prag Saat Farkı

Çek Cumhuriyeti (GMT +1) ile Türkiye (GMT +3) arasında iki saat zaman farkı bulunmaktadır.

Prag, Türkiye’ye göre 2 saat geridedir.

Prag Para Birimi

Çek Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan Prag’ta resmi para birimi olarak Çek Korunası (CZK) kullanılmaktadır. 1 Türk Lirasi yaklaşık 7,03 CZK etmektedir.

Şehirde bulunan turistik bölgelerdeki mağaza ve restoranlar genellikle Euro da kabul etmektedir.

Prag Resmi Dili

Çek Cumhuriyeti’nde bulunan Prag’ta resmi dil olarak Çekçe kullanılmaktadır. Şehrin turistik bölgelerinde İngilizce ve Almanca kullanımı da oldukça yaygındır. Ayrıca Prag’ta yaşayan genç nüfusun büyük çoğunlu da İngilizce konuşabilmektedir.

Prag Türkiye Dış Temsilcilikleri

Çek Cumhuriyeti – Prag Büyükelçiliği
 

Adres:

Na Orechovce 69 162 00

Praha 6

Czech Republic

Telefon: 00 420 224 311 402 - 00 420 224 311 403

Faks: 00 420 224 311 279

e-Posta: embassy.prague@mfa.gov.tr

İnternet Site Adresi: http://prag.be.mfa.gov.tr

Prag Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl (1 Ocak)

 • Çek Bağımsızlık Günü (1 Ocak)

 • İyi Cuma (14 Nisan)

 • Paskalya Pazartesisi (17 Nisan)

 • İşçi Bayramı (1 Mayıs)

 • Slav Apostles Cyril ve Methodius Günü (5 Temmuz)

 • Jan Hus Günü (6 Temmuz)

 • St. Wenceslas Günü (28 Eylül)

 • Özgürlük ve Demokrasi Mücadele Günü (17 Kasım)

 • Noel Arifesi (24 Aralık)

 • Noel Günü (25 Aralık)

 • St. Stephen Günü (26 Aralık)

Prag İçin Faydalı Bilgiler

Acil Yardım: 112

Yangın: 150

Polis: 156

Tıbbi Yardım: 155