Strahov Manastırı

Strahov Manastırı, Prag gezilecek yerler listenizin en uhrevi noktalarından biri olabilir. 1140 yılında Prag'ın en önemli yerlerinden Petrin Tepesi’nde kurulan manastır, Prag geziniz esnasında size eşsiz bir deneyim yaşatacak. 1258 yılında yaşanan yangın nedeniyle zarar gören bina sonrasında barok tarz kullanılarak yenilenmiş ve 1738 yılında kapatılma tehlikesi ile karşı karşıya kalsa da sadece manastır olarak kullanılmaya devam etmiş. Manastırın en değerli bölümü olan Strahov’da Ulusal Edebiyat Müzesi’nde ülkenin en eski cilt eserler bulunuyor.  

Strahov Manastırının ne zaman inşa edildiği bilinmiyor. 1143 yılında buraya yerleşen Premonstratenler tarafından keşfedilmiş. Ancak Çekya'nın komunizm geçmişi manastırı da etkilemiş ve belli bir dönem kapatıla manastır ancak 1990'da komünizm rejimi çöktüğünde yeniden açılabilmiş.

Strahov Manastırı sadece bir manastırdan ibaret değil, bir kompleks esasında. Manastırın en çok ilgi çeken bölümü hiç kuşkusuz ki Ulusal Edebiyat Müzesi. Burada çok eski dönemlerden kalma elyazması eserleri görebilmek mümkün. Kütüphane bölümü, ihtişamlı mimarisiyle de gözalıcı. 1300'lerde yaptırılmış olan bu kütüphane özellikle barok tavan süslemeleriyle ve freskleriyle çarpıcıdır. İçerisinde 3 bin elyazması olmak üzere 130 binden fazla eser barındıran kütüphane, Çekya'nın en eski kütüphaneleri arasındadır. Kütüphanenin en eski eseri ise 9. yüzyıldan kalma Strahov İncilidir. 

Teoloji Müzesi ise bir diğer çok ilgi çekici bölüm. Burada 17. yüzyıldan günümüze dek gelebilmiş yerkürelerden birini görebilme şansına kavuşacaksınız. Mutlaka ziyaret etmeniz gereken diğer bölümler ise Meryem Ana Kilisesi, çok ender eserlerin yer aldığı iki katlı, 17. yüzyılda yapılmış, tavan freskleriyle baş döndüren Felsefe Salonu, Strahov Resim Galerisi, 1787 yılında Mozart'ın bir resital verdiği iddia edilen Our Lady of Ascension Kilisesi ve St.Roch Kilisesi sayılabilir. 

Kısacası burası için manastır içerisinde bir kültür şehri var desek sanırız abartmış olmayız. 

Adres: Strahovské nádvoří 1/132, 118 00 Praha 1

Ziyaret Saatleri: Her gün 09.00 – öğle, 12.30 – 17.00 arasında ziyaret edilebilir.

Giriş Ücreti: Giriş ücreti 80 kron, fakat video yahut fotoğraf çekmek istersenizz ekstra olarak 50 kron  daha ödeme yapmanız isteniyor.

Yakınlarındaki Yapılar:Petrin Tepesi, Meryem Ana Kilisesi, Aynalar Labirenti, Strahov Stadyumu, Karel Hynench Macha Heykeli ve Aziz Laurentius Kilisesi.